مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

روندهای جدید در فناوری کمک باروریivf

روندهای جدید در فناوری کمک باروریivf

25 ژوئیه 1978 تولد اولین نوزاد IVF، لوئیز براون و شروع یک انقلاب باروری با بسیاری از پیشرفت های جدید در این زمینه است.
کار پیشگام رابرت جی. ادواردز و پاتریک استپتو برای درمان ناباروری ناشی از انسداد لوله های فالوپ، 39 سال پیش با اولین لقاح آزمایشگاهی موفق که منجر به بارداری سالم و زایمان زنده شد، تاریخ ساز شد. کار آنها که بعداً به ادواردز جایزه نوبل اعطا کردند، یک پله بزرگ در دنیای پزشکی تولید مثل بود.

از آن زمان، فناوری IVF رایج‌تر و در دسترس‌تر شده است و هر ساله به هزاران نفری که با ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک می‌کند تا باردار شوند. تنها در کانادا، بیش از 28000 چرخه IVF در سال 2015 انجام شد که منجر به تولد 6215 نوزاد زنده شد.

روندهای جدید در فناوری کمک باروریivf

روندهای جدید در فناوری کمک باروریivf

در جشن 4 دهه فناوری کمک باروری (ART) ما برخی از آخرین پیشرفت‌ها در این زمینه را که اکنون برای زوج‌هایی که سعی در باردار شدن دارند در دسترس هستند، گردآوری کردیم:

1. غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS)

یک آزمایش ژنتیکی بسیار تخصصی برای غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در جنین است. در روز پنجم پس از لقاح، جنین شناس سلول های کمی را از جنین در حال رشد حذف می کند که برای تأیید وجود تمام 23 کروموزوم استفاده می شود. نتایج به شما امکان انتخاب جنین/های با تعداد کروموزوم طبیعی را می دهد. این جنین ها به احتمال زیاد منجر به بارداری مداوم با خطر کمتر سقط جنین می شوند. روند PGS در این ویدیوی متحرک عالی نشان داده شده است.

2. تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD)

مشابه PGS، جنین شناس سلول های کمی را از جنین در حال رشد برای انجام آزمایش جدا می کند. در PGD، آزمایشگاه برای یک وضعیت ژنتیکی خاص (مثلاً فیبروز کیستیک) قبل از انتقال جنین به رحم آزمایش می‌کند. PGD ​​به زوج هایی که دارای یک بیماری ژنتیکی هستند اجازه می دهد تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان تحت تأثیر این بیماری قرار نخواهند گرفت.

3. INVOcell

این فناوری جدید امکان کاهش هزینه های IVF را برای زوج ها فراهم می کند. در IVF معمولی جنین قبل از کاشت در رحم به مدت چند روز در انکوباتور رشد می کند. در این روش که اخیراً در ایالات متحده و کانادا تأیید شده است، اسپرم و تخمک در آزمایشگاه با هم مخلوط می‌شوند و در یک کپسول کوچک قرار می‌گیرند که به مدت پنج روز در واژن قرار می‌گیرد. بعد از پنج روز کپسول خارج می شود و جنین ها طبق معمول در داخل رحم کاشته می شوند. استفاده از محیط زیستی در واژن زنان برای حمایت از رشد جنین، جایگزینی طبیعی تر و مقرون به صرفه تر برای IVF معمولی است.

بیشتر بخوانید: علتهای ناباروری

4. انجماد تخمک

فرآیند انجماد سلول‌ها یا بافت‌ها (که به عنوان انجماد نیز شناخته می‌شود) دهه‌هاست که وجود داشته است. دانشمندان می‌توانند با موفقیت رویان‌ها و سلول‌های اسپرم را برای سال‌های طولانی حفظ کنند. با این حال، انجماد تخم مرغ به دلیل محتوای بالای آب و تشکیل کریستال های یخ در فرآیند انجماد بسیار چالش برانگیز باقی ماند. اخیراً، دانشمندان فرآیند انجماد جدیدی به نام انجماد ابداع کرده‌اند که یک فرآیند انجماد بسیار سریع است که شامل استفاده از محافظ‌های سرمای جدیدی است که از سلول‌ها در برابر تشکیل کریستال‌های یخ و آسیب انجماد محافظت می‌کند. این فناوری برای بسیاری از بیماران سرطانی که با درمان سرطان نابارور تلقی می شوند، امید ایجاد می کند. این زنان اکنون این گزینه را دارند که با ذخیره تخمک های خود قبل از درمان سرطان، پتانسیل باروری خود را حفظ کنند. این فناوری همچنین به زنانی که می خواهند باروری خود را حفظ کرده و فرزندآوری خود را به تاخیر بیندازند (گزینه های حفظ باروری) قدرت می دهد.

5. تایم لپس جنین

انکوباتوری است که دارای دوربین میکروسکوپ تایم لپس است. این انکوباتور ویژه رشد جنین را در فواصل زمانی تعیین شده که برای رشد جنین حیاتی است بدون نیاز به خارج کردن جنین از انکوباتور نظارت می کند. اطلاعات توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل می شود و به جنین شناس اجازه می دهد تا یک ابزار تصمیم گیری اضافی و دقیق تر برای انتخاب جنین برای انتقال داشته باشد.

6. شاخص تکه تکه شدن DNA (DFI)

به طور سنتی، کیفیت اسپرم معمولاً با چندین عامل اندازه گیری می شود: غلظت اسپرم، تحرک و مورفولوژی. تکه تکه شدن DNA نشانه خوبی از ناباروری مردان است که می تواند مکمل معاینات مرسوم باشد. دانشمند ارتباطی بین سطوح بالای تکه تکه شدن DNA در اسپرم و عملکرد آن پیدا کرد. این آزمایش نشان می دهد که کدام یک از زوج ها از تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) سود می برند، که در آن اسپرم به جای IVF معمولی به طور مستقیم به تخمک بالغ تزریق می شود.

بیشتر بخوانید: 10 مزیت ترک سیگار برای سلامتی و تندرستی

7. آرایه پذیرش آندومتر (ERA)

آندومتر پوششی است که حفره رحم را می پوشاند. نقش اصلی را در لانه گزینی جنین ایفا می کند. اختلال در اجرا علت اصلی شکست IVF است. دانشمندان یک آزمایش تشخیصی جدید به نام آرایه پذیرش اندومتر (ERA) برای ارزیابی سطح پذیرش اجرا با تجزیه و تحلیل مولکولی بافت آندومتر ایجاد کردند. بیوپسی پایان
بافت رحم برای بیان 238 ژن درگیر در اجرا تجزیه و تحلیل می شود. نتایج ERA امکان تعیین آمادگی بهینه برای دستیابی به اندومتر “پذیرنده” و بهینه سازی شانس اجرا را فراهم می کند.

روندهای جدید در فناوری کمک باروریivf

دنیای فناوری کمک باروری مطمئناً از اولین IVF راه درازی را پیموده است و به میلیون‌ها زوج در تلاش برای پدر و مادر شدن کمک کرده است. ما هیجان زده هستیم که پیشرفته ترین فناوری ها را برای کمک به بیماران خود در دستیابی به رویای تشکیل خانواده ارائه دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *