مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

زینک چیست ؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

روی که امروزه توی بازار با عنوان زینک شناخته شده است، یک ماده مغذی که در سراسر بدن شما یافت می شود، به عملکرد سیستم ایمنی و متابولیسم شما کمک می کند. روی همچنین برای بهبود زخم و حس چشایی و بویایی شما مهم است.
با یک رژیم غذایی متنوع، بدن شما معمولا روی کافی دریافت می کند. منابع غذایی روی شامل مرغ، گوشت قرمز و غلات صبحانه غنی شده است.

مردم از روی خوراکی برای کمک به درمان سرماخوردگی استفاده می کنند، اما می تواند اثربخشی برخی داروها را کاهش داده و عوارض جانبی ایجاد کند.
مقدار توصیه شده روزانه روی برای زنان 8 میلی گرم و برای مردان بالغ 11 میلی گرم است.

اطلاعات عمومی در باره روی

شواهد و مدارک

تحقیقات روی روی خوراکی برای شرایط خاص نشان می دهد:
کمبود روی. به نظر می رسد افرادی که سطوح پایین روی دارند بیشترین سود را از مکمل های روی می برند. این نوع کمبود در ایالات متحده رایج نیست.
زینک (روی)
سرماخوردگی شواهد نشان می دهد که اگر قرص یا شربت روی ظرف 24 ساعت پس از شروع علائم سرماخوردگی مصرف شود، این مکمل می تواند به کوتاه کردن طول سرماخوردگی کمک کند. با این حال، استفاده از روی داخل بینی با از دست دادن حس بویایی در برخی موارد طولانی مدت یا دائمی مرتبط است.
التیام زخم. افراد مبتلا به زخم های پوستی و سطوح پایین روی ممکن است از مکمل های خوراکی روی بهره مند شوند.
اسهال مکمل‌های خوراکی روی می‌توانند علائم اسهال را در کودکان مبتلا به سطوح پایین روی، مانند سوء تغذیه، کاهش دهند. شواهد کافی برای توصیه استفاده از روی خوراکی برای کودکان مبتلا به اسهال که رژیم غذایی سالم و متنوعی دارند وجود ندارد.
دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن تحقیقات نشان می دهد که روی خوراکی ممکن است پیشرفت این بیماری چشمی را کاهش دهد.
روی که به صورت موضعی استفاده می شود به عنوان اکسید روی شناخته می شود. کرم، پماد یا خمیر اکسید روی برای جلوگیری از بیماری هایی مانند راش پوشک و آفتاب سوختگی روی پوست استفاده می شود.
 
دیده شده‌است که غلظت روی در پوست و چشم بیشتر از هر عضو و اندامی در بدن است. مصرف روی در سوختگی‌ها، اعمال جراحی وبهبود زخم‌های بدن، ضروری است. روی باعث بهبود هر چه سریعتر زخم‌ها می‌شود و کمبود روی بهبود زخم‌ها را به تعویق می‌اندازد، به ویژه در بیماران دیابتی، زخم‌های پا و عفونت این زخم‌ها است که حتی می‌تواند به قطع عضو هم منجر شود.
بنابراین وجود روی به مقدار کافی در برنامه غذایی این افراد بسیار مهم است. مصرف روی در ترمیم سوختگی‌ها، زیاد بوده و به‌طور معمول در خون بیماران دچار سوختگی، کمبود روی مشاهده می‌شود و با دادن روی اضافی می‌توان، بهبود و ترمیم زخم و پوست را تسریع کرد. این مسئله حتی در سوختگی‌های درجه ۳ به دنبال مصرف محلول‌ها و ترکیبات حاوی روی به اثبات رسیده‌است و هم‌اکنون نیز از این ترکیبات (مانند پماد زینک اکساید و…) استفاده می‌شود.
به عبارتی روی به عنوان ترمیم‌کننده بافتی و پوستی شناخته شده‌است. افرادی که از اگزما و حساسیت زجر می‌برند، به‌طور معمول دارای سطح پایین روی در خون هستند و می‌توان با دادن ۳۰ میلی‌گرم روی (معادل ۲۰۰ میلی‌گرم گلوکونات روی است) بهبود بیماری آن‌ها را تسریع کرد.
چراغ سبز: به طور کلی ایمن است
برداشت ما
به طور کلی امن است
مکمل‌های روی خوراکی ممکن است برای افرادی که سطوح پایین روی دارند مفید باشد. مصرف روی بلافاصله پس از ظاهر شدن علائم سرماخوردگی، ممکن است طول سرماخوردگی را نیز کوتاه کند.
با این حال، روی داخل بینی را که با از دست دادن حس بویایی مرتبط است، استفاده نکنید.

ایمنی و عوارض جانبی

روی خوراکی می تواند باعث موارد زیر شود:
سوء هاضمه
اسهال
سردرد
حالت تهوع
استفراغ
زمانی که روی خوراکی طولانی مدت و در دوزهای بالا مصرف شود، می تواند باعث کمبود مس شود. افرادی که سطح مس پایینی دارند ممکن است مشکلات عصبی مانند بی حسی و ضعف در بازوها و پاها را تجربه کنند.
مؤسسه ملی بهداشت، 40 میلی گرم روی در روز را حداکثر دوز برای بزرگسالان و 4 میلی گرم روی در روز برای نوزادان زیر 6 ماه می داند.
از روی داخل بینی استفاده نکنید. این شکل از روی با از دست دادن حس بویایی مرتبط است.
فعل و انفعالات
تعاملات احتمالی عبارتند از:
آنتی بیوتیک ها. استفاده از روی خوراکی در حین مصرف آنتی‌بیوتیک‌های کینولون یا تتراسایکلین می‌تواند در توانایی آن‌ها برای مبارزه با باکتری‌ها اختلال ایجاد کند. مصرف آنتی بیوتیک دو ساعت قبل یا چهار تا شش ساعت پس از مصرف روی می تواند این اثر را به حداقل برساند.
پنی سیلامین استفاده از روی خوراکی همراه با داروی آرتریت روماتوئید پنی‌سیلامین (Cuprimine، Depen) می‌تواند توانایی دارو در کاهش علائم آرتریت را کاهش دهد. مصرف روی حداقل دو ساعت قبل یا بعد از مصرف دارو ممکن است این اثر را به حداقل برساند.
دیورتیک های تیازیدی این داروهای فشار خون میزان روی از دست رفته در ادرار را افزایش می دهند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا