مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

سفر به ایران در ایام محرم

سفر به ایران در ایام محرم :محرم، اولین ماه سال قمری برای مسلمانان، همراه با برخی از مناسک و اعمال مذهبی در سراسر ایران است. روز عاشورا مهمترین عید مذهبی ایران است و اگر در این روز خاص در ایران باشید، حال و هوای متفاوتی را در کشور تجربه خواهید کرد.

مردم ایران نبرد کربلای عراق را که 1400 سال پیش بین نوه حضرت محمد (ص)، امام حسین (ع) و پادشاه وقت عراق رخ داد، گرامی می دارند. محرم در ایران برای هر گردشگری یک تجربه فرهنگی منحصر به فرد خواهد بود. بیشتر جاذبه های گردشگری در دو روز تاسوعا و عاشورا تعطیل هستند، البته در این دو روز کارهایی برای انجام و مکان هایی برای بازدید وجود دارد. در اینجا راهنمای اقدامات و انتظارات در ایام محرم در ایران است.

تعزیه: میراث فرهنگی ناملموس یونسکو

تعزیه نوعی پرفورمنس آرت، نمایشی است که داستان جنگ شجاعانه و شهادت امام حسین (ع) و اهل بیت و یارانش در کربلا را روایت می کند. تعزیه در سال 2010 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسید. این اجرا شامل چهار مولفه شعر، موسیقی، آهنگ و حرکت است. تنها توسط مردان و نقش زنان نیز توسط مردان انجام می شود. زنان و مردان زیادی در روز عاشورا برای تماشای این نمایش زیبا جمع شده اند و به شما توصیه می شود در صورت تجربه محرم در ایران به سراغ این اجرای ایرانی بروید.

بیشتر بدانید:  نحوه ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

آداب و رسوم لباس

محرم و به ویژه روز عاشورا برگرفته از فرهنگ دینی است، لذا از شما انتظار می رود در این روز به غم و اندوه مردم ایران احترام بگذارید. شاید بسیاری از ایرانیان را در سوگ امام (ره) خود مشکی پوشیده باشید. مشکی پوشیدن در فرهنگ ایرانی، بیشترین نمایش غم و اندوه یک مرده است. اگرچه انتظار نمی رود که به عنوان یک توریست مشکی بپوشید، اما فقط پوشش قابل قبولی از بدن و موهای شما برای خانم ها قابل قدردانی است. خندیدن با صدای بلند در انظار عمومی نیز ممکن است مورد اخم قرار گیرد.

سفر به ایران در ایام محرم

یکی از آداب ماه محرم، غذای رایگان بسیاری از خانه‌ها و دسته‌های عزاداری در خیابان است. از شما استقبال می شود که در میان این گروه ها هر چقدر که می خواهید غذای رایگان داشته باشید. اگر یکی از این گروه ها را دیدید فقط کمی غذا بخواهید و از صمیم قلب به شما پیشنهاد می کنند. در میان مسلمانان این باور رایج است که غذایی که برای امام حسین طبخ می شود دارای ارزش معنوی است و به همین دلیل است که از درخواست آن خجالت نکشید.

بهترین مکان برای بازدید از مراسم یادبود عاشورا در ایران

هر شهر ایران و هر منطقه ای آیین های عزاداری دارد. از این رو، مکان هایی وجود دارد که نوعی آیین های باشکوه که توسط مردم محلی انجام می شود، ایجاد شده است.

محرم در ایران – یزد

استان یزد در محرم آیینی ویژه دارد.

این مکان های برتر و مکان عبارتند از:

خانه هنرمندان ایران، تهران

تهران، خیابان فرصت، خیابان طالقانی، ایرانشهر.

مجتمع امیر چخماق یزد

مراسم نخل گردانی در اشکذر در عزاداری عاشورا. مجتمع امیر چخماق، یزد، ایران

حسینیه قاسم ابن الحسین، نطنز، ایران

حسینیه قاسم ابن الحسین، نطنز، ایران

تعزیه نوش آباد کاشان

نوش آباد، کاشان، ایران

بیشتر بدانید: معرفی بهترین کافی شاپ های تهران 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *