مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

عدم چرخش فن های GPU: چرا این اتفاق می افتد و چگونه می توان چرخش نکردن فن های GPU را برطرف کرد: چرا این اتفاق می افتد و چگونه آن را برطرف کنیم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

پردازنده‌های گرافیکی تمایل دارند میلیون‌ها پیکسل را برای شما پردازش کنند، بنابراین خاموش شدن فن‌های خنک‌کننده می‌تواند به طور قابل درک نگران‌کننده باشد! اگر متوجه شدید که طرفداران GPU شما نمی چرخند، در اینجا نحوه ارزیابی اینکه آیا مشکل واقعی وجود دارد یا خیر و سپس چگونه مشکل را برطرف کنید، آورده شده است.

 

ممکن است یک ویژگی باشد، نه یک اشکال

اگر از GPU برای کارهای فشرده استفاده نمی شود یا به دمای بالا نمی رسد، ممکن است فن ها برای صرفه جویی در انرژی و کاهش نویز، چرخش را متوقف کنند. تنظیمات پنل کنترل کارت گرافیک را بررسی کنید تا ببینید آیا فن ها را می توان به صورت دستی کنترل کرد یا تنظیم شده است که در شرایط خاصی چرخش را متوقف کنند.

 

برای برخی از کارت‌ها، محدودیت‌های فن ممکن است یک ویژگی در میان‌افزار باشد که برای اصلاح در معرض کاربر قرار نمی‌گیرد. در هر صورت، اگر طرفداران GPU شما زمانی که کارت زیر بارگذاری شد شروع به چرخش کنند، مشکلی وجود ندارد که آن را برطرف کنید. این کارت به گونه ای طراحی شده است که در حالت بیکار یا در بار کم، فن ها خاموش باشد.

 

منحنی‌های فن خود را تنظیم یا تنظیم مجدد کنید

اکثر کارت های گرافیک مدرن دارای یک ابزار نرم افزاری هستند که به شما امکان می دهد منحنی فن را شخصی سازی کنید. یعنی فن ها باید با چه سرعتی در سطوح مختلف عملکرد و دما کار کنند.

 

بسته به اهدافتان، تنظیم منحنی فن می‌تواند راه خوبی برای کاهش نویز یا بهبود عملکرد باشد. با این حال، اگر منحنی فن از حالت عادی خارج شده است، سعی کنید آن را به تنظیمات پیش فرض خود بازنشانی کنید و بررسی کنید که آیا رفتار فن به حالت عادی باز می گردد.

 

بررسی کنید که فن های کارت شما برق دارند

 

فن های کارت گرافیک اگر برق دریافت نکنند ممکن است نچرخند. منبع تغذیه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برق کافی به کارت گرافیک می دهد و کابل های برق به طور ایمن وصل شده اند.

این شامل کانکتورهای برق PCIe است که معمولاً در بالا یا پشت کارت قرار دارند و در برخی موارد، کانکتور برق روی کارت گرافیک خود فن‌ها را تامین می‌کند. اگر آن کابل آسیب دیده یا جابجا نشده است، ممکن است دلیل عدم چرخش فن های شما باشد.

حذف هر چیزی که فن ها را مختل می کند

اگر فن های کارت گرافیک در حال چرخش نباشند، ممکن است توسط زباله مسدود شوند. سعی کنید فن ها را با هوای فشرده تمیز کنید تا هر گونه زباله پاک شود و با چرخاندن آنها با انگشت خود در حالی که رایانه خاموش است، بررسی کنید که آنها آزادانه می چرخند.

وقتی تمیز کردن تمام شد، دکل خود را به دقت کنار هم قرار دهید، آن را راه اندازی کنید و آن را زیر بار بگذارید تا ببینید آیا طرفداران شما دوباره شروع به کار می کنند یا خیر.

مطمئن شوید که موتورهای فن GPU شما سوخته نیستند

اگر فن های کارت شما صداهای غیرعادی مانند ساییدن، جیرجیر یا وزوز تولید می کنند، این می تواند نشان دهنده عدم عملکرد صحیح موتورها باشد. مرکز فن ممکن است احساس گرما کند زیرا الکتریسیته به جای جریان یافتن در موتور ایجاد می شود.

در این حالت، تعویض فن ها معمولاً به اندازه کافی ساده است، و معمولاً این کاری است که خودتان می توانید انجام دهید، اما فقط در صورتی باید تلاش کنید که کارت دیگر تحت گارانتی نباشد. برخی از طراحی های خنک کننده GPU ممکن است برای اکثر کاربران برای تعویض فن بسیار پیچیده باشد، در این صورت باید از یک تکنسین حرفه ای برای انجام کار استفاده کنید.

راه اندازی مجدد و به روز رسانی درایورها

اگر فن های کارت شما از چرخش خودداری می کنند، زیر بار نمی چرخند و پردازنده گرافیکی بیش از حد داغ می شود، ممکن است یک مشکل موقتی در نرم افزار یا سیستم عامل باشد.

اولین قدم این است که کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر. اگر قبلاً این کار را انجام داده اید و سیستم عامل یا نرم افزار درایور جدیدتری در دسترس است، سعی کنید کارت را به روز کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر.

اگر درایورهای جدید در دسترس نباشند، نصب مجدد درایورهای GPU ممکن است تنظیماتی را بازنشانی کند که به طرفداران می‌گوید زمانی که باید کار کنند متوقف شوند. آخرین درایورهای کارت خود را از وب سایت NVIDIA یا AMD دانلود کنید تا مطمئن شوید به روز هستید.

یک GPU (یا کامپیوتر) متفاوت را امتحان کنید

اگر فن های کارت گرافیک نمی چرخند و هیچ یک از مراحل بالا مشکل را برطرف نکرد، ممکن است کارت معیوب باشد. در این مورد، ممکن است نیاز به جایگزینی GPU با یک پردازنده جدید باشد.

با این حال، یک آزمایش قطعی وجود دارد که می توانید برای تعیین اینکه آیا خود کارت مقصر است یا خیر، انجام دهید. در صورت امکان، کارت گرافیک را در رایانه دیگری قرار دهید.

 

اگر فن ها در دستگاه دیگری به بالا بچرخند، احتمالاً به این معنی است که خود کارت خوب است. ممکن است مشکل از رایانه شما یا ترکیب خاصی از کارت خاص و رایانه شما باشد. ممکن است به روز رسانی سیستم عامل مادربرد خود علاوه بر کارت مفید باشد، اما احتمالاً زمان آن رسیده است که کارت را تعویض کنید یا یک تعمیر حرفه ای انجام دهید.

 

مطالب مرتبط:

نحوه تغییر از کارت گرافیک Intel HD به کارت گرافیک اختصاصی NVIDIA

ایا اگر کارت گرافیک خود را ارتقا دهم به یک پاور جدید نیاز خواهم داشت؟

7 راه برای کاهش صدای فن لپ تاپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *