مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است

علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است :تعمیر و نگهداری منظم و انجام بررسی‌های تعمیر و نگهداری خودرو، کاری هوشمندانه برای جلوگیری از بروز مشکلات یا حداقل تشخیص زودهنگام آنها است.
شما باید به طور دوره ای روغن، فیلتر روغن و ظرف روغن خود را چک کنید. روغن به روغن کاری قسمت های مختلف موتور کمک می کند. اگر مشکلاتی در این قطعات وجود داشته باشد، ممکن است باعث آسیب به سطوح موتور شما شود.

علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، براده های فلزی در روغن است. زباله های فلزی این توانایی را دارند که به داخل روغن شما راه پیدا کنند و با موتور تماس پیدا کنند.
به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید که چگونه این اتفاق می افتد و چگونه از وقوع آن جلوگیری کنید.
بیشتر بخوانید :  توربوشارژر چگونه کار می کند؟

منابع فلکس فلزی در روغن

روغن خودرو شما از داخل و اطراف بسیاری از قطعات متحرک عبور می کند. با توجه به سرعت این قطعات متحرک و مقداری که از موتور خود استفاده می کنید، منطقی است که مقداری فلز به آرامی در طول زمان از بین برود. این بخشی از سایش معمولی موتور است.
فیلتر روغن مسئول گرفتن تکه های فلزی است، اما نمی تواند همه آنها را بگیرد. به همین دلیل است که بررسی و تعویض روغن و فیلتر روغن بخش مهمی از تعمیر و نگهداری منظم خودرو است.
علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است
همراه با فرسودگی و پارگی منظم، یکی از عوامل اصلی تجمع براده های فلزی در روغن موتور شامل آسیب بلبرینگ است.
یاتاقان‌های موتور (شامل یاتاقان‌های اصلی، شاتون، یاتاقان‌های انتهایی کوچک و میل بادامک) اغلب ساختارهای دو فلزی یا سه‌فلزی هستند. یک سطح کم اصطکاک (برنج، مس، آلومینیوم) که به پشتی فولادی چسبانده شده است، باعث طول عمر و کارایی می شود. این ترکیب مواد چندگانه می تواند به تکنسین در هنگام جستجوی علت براده های فلزی در روغن کمک کند.
یاتاقان‌های موتور
اگر براده ها غیر مغناطیسی باشند، یک تکنسین ممکن است تشخیص دهد که یاتاقان های موتور از کار افتاده است. اگر ذرات موجود در روغن مغناطیسی باشند، ممکن است مواد پشتی یاتاقان یا فولاد میل لنگ یا سایر اجزای موتور باشد.

علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است

هر بار که پشت فرمان می‌نشینید، با نحوه کارکرد و روشن شدن خودرویتان آشنا شوید، می‌تواند به شما کمک کند متوجه شوید که ممکن است چیزی خاموش باشد. برخی از مواردی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

کاهش قدرت موتور:

اگر متوجه شدید که خودروی شما در هنگام پا گذاشتن روی گاز در شتاب گرفتن مشکل دارد، ممکن است روغن آلوده یا فیلتر آسیب دیده داشته باشید.

صداهای تیک تیک:

براده های فلزی در روغن موتور می توانند از روان شدن روان روغن در جایی که باید برود جلوگیری کنند، که می تواند باعث کاهش روانکاری و در نتیجه صداهای تیک تیک شود.

دور آرام:

عدم روانکاری مناسب نیز می تواند باعث ایجاد اصطکاک بین قطعات مختلف موتور شود. این امر می تواند منجر به لرزش یا لرزش بیش از حد موتور شما در هنگام دور کار شود.

ضربه موتور:

علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است
تجمع زباله و براده های فلزی در روغن می تواند باعث خراب شدن قطعات موتور در صورت عدم مراقبت شود. کوبش زمانی اتفاق می‌افتد که سوخت در سیلندرها به طور غیریکنواخت می‌سوزد و در نتیجه صداهای کوبنده ناشی از مشتعل شدن هوای مصرف‌کننده سوخت ایجاد می‌شود.

دود سفید اگزوز:

دیدن دود سفیدی که از اگزوز خودرو شما خارج می شود باعث نگرانی است، زیرا می تواند نشان دهنده ورود روغن به سیلندرهای شما باشد. در صورت مشاهده، سریعاً ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید!
اگر چراغ اخطار موتور چک شما روشن شود، می تواند نشانه دیگری از بریدگی فلز در روغن شما باشد. برخی از خودروهای مدل آخر دارای نشانگر فشار روغن یا تعویض روغن نیز هستند.

مشکلات محتمل

اگر روغن با براده های فلزی از بین ژورنال های میل لنگ و یاتاقان ها عبور کند، آسیب هایی مانند خراش یا بریدگی ممکن است رخ دهد.
براده ها یا تکه های فلزی نیز می توانند مسیرهای روغن را مسدود یا محدود کنند. عبور روغن محدود باعث کاهش فشار روغن و جریان به اجزای حیاتی موتور می شود که می تواند منجر به خرابی زودرس موتور شود.
اگر می‌پرسید چقدر فلز در روغن طبیعی است، مقداری از آن مشکلی ندارد، به خصوص برای موتورهای جدیدتر. با این حال، براده های فلزی بیش از حد یا براده های فلزی تازه کشف شده پس از شکسته شدن موتور ممکن است نشان دهنده آسیب باشد.
در مورد براده‌های فلزی در روغن، پیشگیری بسیار مهم است، بنابراین تعویض منظم روغن و فیلتر روغن می‌تواند به از بین بردن خطر براده‌های فلزی که باعث ایجاد مشکلاتی در موتور خودرو شما می‌شود، کمک کند.
بیشتر بخوانید : ترمز موتور چگونه کار می کند؟
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *