مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علائم خرابی باتری خودرو : علائم و هزینه تعویض

علائم خرابی باتری خودرو : علائم و هزینه تعویض :باتری خودرو یکی از شناخته شده ترین و شناخته شده ترین قطعات خودرو برای اکثر مردم است.

منطقی است که مواردی مانند کم نور شدن چراغ‌های جلو، فشار دادن پدال گاز هنگام استارت زدن و خوردگی باتری نشانه‌های مطمئنی از خراب بودن باتری باشد.

علائم خرابی باتری خودرو

با این حال، این تنها تا حدی درست است، زیرا بیشتر علائم و نشانه‌های باتری بد بیشتر از یک باتری خراب و/یا باتری مرده از مشکل سیستم شارژ خبر می‌دهند. همانطور که گفته شد، تشخیص و تعویض باتری بد بسیار ساده تر از آن چیزی است که بسیاری تصور می کنند.

باتری ماشین چیست؟

باتری خودرو دستگاهی در خودرو – معمولاً در زیر کاپوت، زیر یکی از صندلی‌های جلو یا در صندوق عقب قرار دارد – که از طریق واکنش سرب-اسید نیرو تولید می‌کند. صفحات سربی کوچک درون باتری در اسید سولفوریک فرو می‌روند که یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند. نتیجه تولید یون و سولفات سرب است. پس از واکنش با صفحه دیگر، الکترون تولید می شود و نیروی تولید شده توسط باتری ایجاد می شود.

مقطع باتری ماشین

علائم و نشانه های رایج باتری بد

اگر ماشین شما می تواند بدون درام اضافی نسبت به حالت عادی روشن شود، مشکل به احتمال زیاد مربوط به سیستم شارژ است. باتری ها در راه اندازی اولیه وسیله نقلیه حیاتی هستند، اما دینام و سایر اجزای سیستم شارژ باتری را مجددا شارژ می کنند و به تامین انرژی سایر لوازم الکترونیکی در حین کارکرد موتور کمک می کنند.

به همین دلیل، تنها چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد خود باتری مشکل دارد. به احتمال زیاد مشکلی وجود دارد که باعث می شود سیستم شارژ نتواند انرژی مورد نیاز خودرو را حفظ کند. چندین نشانه ساده و نه چندان واضح وجود دارد که نشان می دهد باتری ضعیفی دارید.

بیشتر بخوانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

سن پیشرفته

صرفاً به این دلیل که باتری «قدیمی‌تر» است، به این معنا نیست که باید بعد از یک زمان خاص تعویض شود. باتری ها می توانند بین دو تا پنج سال دوام بیاورند، اما اگر باتری پس از چند سال همچنان به طور معمول کار می کند، تا زمانی که کار خود را متوقف نکند، بد نیست.

البته، احتمال مرگ آن با گذشت زمان افزایش می‌یابد، اما اگر نگران هستید، تست بار باتری همیشه یک گزینه است. این را می توان در اکثر فروشگاه های خرده فروشی خودرو به صورت رایگان انجام داد، و اگر می خواهید برای استفاده در خانه یکی از آنها را خریداری کنید، تسترهای بار بسیار ارزان هستند.

زمان طولانی ترانک

از آنجایی که باتری ارتباط زیادی با راه اندازی وسیله نقلیه شما دارد، طولانی شدن زمان لنگ زدن یکی از بارزترین نشانه های شروع خراب شدن باتری است. تست بار هنوز بهترین راه برای اطمینان از اینکه مشکل باتری است، برخلاف استارت یا چیز دیگری است.

کلیک کردن روی نویز هنگام شروع

صدای کلیک نمایش داده شده در هنگام راه اندازی می تواند نشانه دیگری از این باشد که باتری در هنگام راه اندازی برق لازم را تولید نمی کند. این احتمال وجود دارد که زمان‌های طولانی‌تر میل لنگ قبل از این نوع صداها باشد، و یک استارت بد نیز صدای کلیک ایجاد می‌کند.

آزمایش بارگذاری باتری موضوع رایج هنگام تشخیص مشکل باتری است و تشخیص مشکل باتری از یک استارت بد اولین قدم برای تأیید آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد است.

خوردگی باتری

خوردگی باتری ماشین روی ترمینال

خوردگی باتری زمانی اتفاق می‌افتد که مقداری از محتویات باتری نشت کند و با فلز روی پایانه‌های باتری واکنش نشان دهد. می‌توان آن را پاک کرد و باید در زمانی که اتفاق می‌افتد، پاک شود، اما در نهایت، نشان‌دهنده مشکلات احتمالی آب‌بندی باتری است. برخی از باتری ها طراحی مهر و موم شده ای دارند که هدف آن جلوگیری از این اتفاق است.

شروع پرش های مکرر

مانند زمان‌های طولانی لنگ زدن، پرش‌های مکرر یکی دیگر از نشانه‌های واضح‌تر است که نشان می‌دهد باتری ضعیفی دارید، زیرا بیشتر با راه‌اندازی خودرو ارتباط دارد تا حفظ شارژ. این نیز یکی دیگر از سلف رایج برای صدای کلیک بدنام است که باتری می تواند به طور کامل از راه اندازی موتور پشتیبانی کند.

چراغ ها یک شبه روشن مانده اند

بسیاری از وسایل نقلیه مدرن یا به طور خودکار چراغ های خودرو را هنگام خاموش شدن موتور خاموش می کنند یا به گونه ای طراحی شده اند که پس از مدت کوتاهی روشن بمانند. در خودروهایی که این ویژگی را ندارند، روشن شدن تصادفی چراغ یا رادیو باعث تخلیه باتری می شود.

فقط به این دلیل که این اتفاق می افتد همیشه به این معنی نیست که باتری به طور خودکار تمام شده است. ممکن است کاملاً خوب باشد، اما تلاش برای روشن کردن خودرو نشانگر خوبی برای اینکه آیا باتری تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر، خواهد بود.

اکثر وسایل نقلیه مدرن دارای سنسورهای الکترونیکی و سایر سیستم های غیرفعال هستند که در هنگام خاموش بودن وسیله نقلیه از مقدار کمی انرژی استفاده می کنند. معمول است که یک روز بعد از اینکه همه چیز خوب بود، به سمت یک وسیله نقلیه با باتری خاموش بروید، به این معنی است که این سیستم‌ها می‌توانند بیش از حد انرژی مصرف کنند و در نتیجه باتری آن خالی شود. مهم است که هنگام وقوع این اتفاق، هم باتری و هم کشش برق بررسی شود.

نشتی یا بادکردن باتری

باتری که به وضوح نشتی دارد یا تغییر شکل داده است، نشانه قطعی است که باتری خراب است. نشت باتری نیز به دلیل محتویات آن می تواند یک خطر کلی باشد، اما بسیاری از باتری های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که از بروز هر دوی این موارد جلوگیری کنند.

تا حد امکان

علائم خرابی باتری خودرو

پیاده روی به سمت وسیله نقلیه ای که هیچ چیز در آن کار نمی کند، از جمله کنترل از راه دور بدون کلید، روشنایی داخلی، روشنایی بیرونی، و سایر سیستم ها، واضح ترین نشانه این است که باتری شما خراب شده است. معمولاً این اتفاق به صورت آنی نمی‌افتد و علائم و نشانه‌های دیگری در ابتدا ظاهر می‌شوند. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که به وسیله نقلیه خود اجازه می‌دهید چندین روز در یک زمان بنشیند.

سایر علائم متفرقه خرابی باتری خودرو

چندین مورد دیگر مانند نور چراغ‌های جلو، روشن شدن معکوس، چراغ چک موتور و بوهای غیرعادی به‌عنوان علائم رایج بد باتری ذکر شده‌اند، اما این مشکلات یا آنقدر گسترده هستند یا به قدری غیرمستقیم به باتری بد مربوط می‌شوند که به ندرت مشکل باتری بد هستند. با توجه به آنچه گفته شد، آنها مطمئناً می توانند علائم مربوط به باتری باشند، اما باید آنها را مماس با سایر علائم باتری ساده تر در نظر گرفت.

طول عمر مورد انتظار یک باتری چقدر است؟

بسته به برند، نوع و استفاده معمولی مورد انتظار باتری، معمولاً بین دو تا هفت سال دوام می آورد. انتظار می رود که بیشتر باتری های پیشرفته مدرن به طور متوسط ​​پنج سال دوام بیاورند در حالی که باتری های ارزان تر و با تکنولوژی پیشرفته تر معمولاً دو یا سه سال دوام می آورند.

باتری هایی که آن انتظارات را برآورده نمی کنند، باتری هایی هستند که برای نیازهای برق یک وسیله نقلیه کافی نیستند یا باتری هایی که برای مدت طولانی در قفسه بوده اند. حتی اگر باتری ها عمدتاً برای روشن کردن خودرو استفاده می شوند، وسایل نقلیه با لوازم جانبی زیادی می توانند باعث شوند که سیستم شارژ با نیازهای انرژی مطابقت نداشته باشد. حتی اگر سیستم شارژ به خوبی کار کند، مصرف انرژی بیش از حد امکان پذیر است.

هزینه تعویض باتری چقدر است؟

از آنجایی که باتری ها به طور کلی به راحتی قابل تعویض هستند، انجام آن توسط خودتان فقط نیاز به خرید خود باتری دارد. تعویض باتری با سایر خدمات به وسیله نقلیه می تواند به همین راحتی باشد و در این صورت، نیروی کار چند دلار اضافی به هزینه هر چیز دیگری اضافه می کند.

بسته به اندازه وسیله نقلیه و نیازهای الکترونیکی آن، یک باتری می تواند تا 1500000 تومان  قیمت داشته باشد. برخی از باتری‌های رده بالا می‌توانند حدود 6000000 تومان قیمت داشته باشند، اما مگر اینکه وسیله نقلیه شما نیازهای ویژه‌ای داشته باشد یا یک باتری احتمالاً باورنکردنی بخواهید، این یک استثناست تا قاعده.

بیشتر بخوانید: خوردگی ترمینال باتری چیست؟

همچنین گاهی اوقات امکان شارژ مجدد باتری بدون نیاز به تعویض وجود دارد. این معمولاً هزینه کمتری نسبت به تعویض باتری دارد و شارژرهای باتری خانگی را به راحتی در مکان های خرده فروشی خودرو یا از طریق خرید آنلاین پیدا می کنید.

نتیجه نهایی

علیرغم اینکه باتری ها یکی از قطعات شناخته شده خودرو هستند، بسیاری از مردم تصور می کنند که بیشتر از آنچه در واقع انجام می دهد انجام می دهد. هنوز هم جزء مهمی است که به برق رسانی به وسایل الکترونیکی در وسیله نقلیه شما کمک می کند، اما کمتر از آن چیزی که بسیاری تصور می کنند علائم و نشانه های مستقیم خرابی باتری وجود دارد. مواردی مانند حرکت آهسته میل لنگ، پرش های مکرر، و یک وسیله نقلیه کاملاً مرده، نشانه های بهتری از بد بودن باتری نسبت به نور کم، آتش زدن معکوس، بررسی روشنایی نور موتور و بوی بد هستند.

بیشتر بخوانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *