مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علائم خرابی کد P0103

علائم خرابی P0103 :خودروهای امروزی بی نهایت کارآمدتر از خودروهای گذشته هستند. با این حال، این اتفاق به طور تصادفی رخ نداد. استانداردهای آلایندگی به طور فزاینده‌ای در دهه 1970 نیاز به بررسی و بازنگری بیشتر در طراحی سیستم انتقال قدرت خودرو داشت که در نهایت منجر به معرفی سیستم‌های تشخیصی روی برد شد.

در حال حاضر، هر خودروی مدل اخیر مجهز به ماژول های کامپیوتری متعددی است که برای ارسال و دریافت سیگنال های مختلف طراحی شده اند. این سیگنال ها از طریق یک شبکه پیچیده از مدارها و حسگرهای مربوطه آنها هدایت می شوند. هنگامی که همه آن‌طور که در نظر گرفته شده است، کار می‌کنند، داده‌های رله شده توسط این حسگرها توسط نرم‌افزار عملیاتی خودرو تفسیر و محاسبه می‌شوند تا بازده احتراق را افزایش دهند.

علائم خرابی کد P0103 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

با این حال، گاهی اوقات، این جریان اطلاعات آنطور که انتظار می رود رخ نمی دهد و در طول مسیر با موانعی روبرو می شود. یکی از این نمونه ها با کد عیب تشخیصی P0103 پیش بینی شده است که نشان دهنده یک خطای مدار جریان هوای انبوه است. این کد می تواند باعث تعدادی از مشکلات و علائم اضافی شود و اغلب منبع چراغ چک موتور خودرو است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد عیب تشخیصی P0103 و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

کد P0103 به چه معناست؟

کد عیب تشخیصی P0103 نشان دهنده مشکلی در مدار جریان هوای انبوه موتور است. به‌طور دقیق‌تر، PCM/ECM خودرو مشخص کرده است که ولتاژ منعکس‌شده توسط این مدار بیش از حد انتظار است. با این حال، برای درک کامل گرانش DTC P0103، ابتدا باید با عملکرد سنسور MAF موتور آشنا شوید.

کد مشکل OBD-II P0103 توضیحات

سنسور MAF یک وسیله نقلیه در داخل مجرای ورودی موتور، معمولاً مستقیماً در پایین دست محفظه فیلتر هوا قرار دارد. این سنسور از تمام جریان هوای ورودی نمونه برداری می کند و در نتیجه حجم جریان هوا را به طور کلی منطقی می کند. سپس این اطلاعات به نرم افزار عامل خودرو منتقل می شود.

بازخورد ارائه شده توسط حسگر MAF خودرو برای فرموله کردن تعدادی معادلات ضروری، از جمله معادلاتی که تریم نسبی سوخت موتور را تعیین می کنند، استفاده می شود. بدون بازخورد از این نوع، راندمان احتراق آسیب می بیند.

مدار جریان هوای جرمی یا حجمی ورودی بالا

در مورد DTC P0103، PCM/ECM موتور مشخص کرده است که بازخورد ارائه شده توسط حسگر MAF به سطح بالای محدوده پیش‌بینی‌شده منحرف می‌شود و در نتیجه غیرمنطقی است. به بیان ساده، نرم افزار عملیاتی موتور مشخص کرده است که این داده ها خارج از محدوده آن چیزی است که ماهیت منطقی دارد.

علائم کد P0103

ماشین روشن نمی شود

کد عیب تشخیصی P0103 اغلب با تعدادی علائم اضافی همراه است که برخی از آنها نسبت به سایرین جدی تر هستند. تشخیص هر یک از این علائم می تواند در هنگام تلاش برای تشخیص و درمان مشکل مورد نظر ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علائم مرتبط با DTC P0103 آورده شده است.

  1. چراغ موتور را بررسی کنید
  2. دور موتور نامنظم
  3. مشکل در شروع
  4. توقف در بیکار
  5. اگزوز تیره یا سنگین

علل کد P0103

سنسور جریان هوا با جرم بد

کد عیب تشخیصی P0103 می‌تواند به دلیل مشکلات اساسی ایجاد شود که هر یک ماهیت متفاوتی دارند. درک این دلایل احتمالی اغلب تفاوت بین بازگشت سریع وسیله نقلیه شما به جاده و سردرگمی کامل است.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علل DTC P0103 آورده شده است.

سنسور MAF کثیف

سنسور MAF معیوب

تداخل مدار

نشت شدید مصرف

سیم کشی مدار MAF به خطر افتاده است

PCM/ECM معیوب

آیا کد P0103 جدی است؟

به طور کلی، کد عیب تشخیصی P0103 ماهیت کاملاً جدی در نظر گرفته می شود. این از این واقعیت ناشی می شود که کد P0103 اغلب با تعدادی از علائم مرتبط با رانندگی نسبتاً تأثیرگذار همراه است.

بیشتر بخوانید: جدیدترین خودروهای 2023

این علائم شامل مشکلات خاموش شدن موتور و مشکل در راه اندازی است. این یک احتمال بسیار واقعی برای گیر افتادن در کنار جاده است.

بعلاوه، هر خودرویی که دارای کد عیب تشخیصی P0103 باشد، در هر ایالتی که چنین آزمایشی توسط دولت اجباری شده باشد، بعید است که تست آلایندگی را پشت سر بگذارد. این به خودی خود می تواند برای هر راننده ای دردسر خاص خود را ایجاد کند.

در هر صورت، علت اصلی مشکل تشخیصی کد P0103 باید به طور کامل تشخیص داده شود و در اسرع وقت برطرف شود. انجام این کار از هر گونه عارضه بیشتر جلوگیری می کند و احتمال گیر افتادن بدون منابع اضافی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

نحوه رفع کد P0103

سنسور MAF بد

مراحل زیر می تواند برای کمک به تشخیص و تعمیر علت اصلی کد عیب تشخیصی P0103 وسیله نقلیه شما استفاده شود. مثل همیشه، قبل از انجام هر گونه تعمیراتی، حتماً با متون خدمات مخصوص کارخانه برای خودروی خاص خود مشورت کنید.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

DTC های اضافی را بررسی کنید

در فرآیند تشخیص، وجود هرگونه کد خطای تشخیصی اضافی را بررسی کنید. چنین کدهایی باید قبل از اقدام به طور کامل تشخیص داده شوند.

شماره 2 – سیم کشی MAF را به دقت بررسی کنید

با بررسی دقیق سیم‌کشی مرتبط با مدار MAF خودرو خود شروع کنید. علائمی از سیم های گیر کرده، فرسوده یا آسیب دیده را بررسی کنید. همچنین وضعیت تمام کانکتورهای مدار را ارزیابی کنید. قبل از ادامه هر گونه آسیب را اصلاح کنید.

شماره 3 – سیستم خلاء را بازرسی کنید

در مرحله بعد، سیستم جاروبرقی وسیله نقلیه خود را برای هرگونه نشتی آشکار ارزیابی کنید. نشتی ورودی، یا هر گونه خطوط خشک پوسیده، ترک خورده یا از دست رفته وکیوم را به دقت بررسی کنید. هر گونه نقص از این نوع باید فورا تعمیر شود.

شماره 4 – سنسور MAF را تمیز کنید

اکنون سنسور MAF وسیله نقلیه خود را فقط با استفاده از محلول های تمیزکننده تایید شده و یک برس نایلونی نرم یا ظروف مشابه تمیز می کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام رسوبات روغن به طور کامل پاک شده است.

شماره 5 – داده های سنسور O2/سنسور بارو را ارزیابی کنید

بسیاری از خودروها از داده های ارائه شده توسط همه سنسورهای اکسیژن و سنسورهای فشار هوا برای منطقی کردن بازخورد سنسور MAF استفاده می کنند. با استفاده از ابزار اسکن خودرو، مطمئن شوید که تمام داده های ارائه شده توسط این سنسورها در محدوده مشخص شده توسط سازنده خودرو شما قرار می گیرد.

شماره 6 – ولتاژ/زمین/سیگنال MAF را بررسی کنید

اکنون تمام ولتاژ ورودی و تغذیه زمین را مطابق با دفترچه راهنمای خدمات خاص سازنده بررسی خواهید کرد. اگر مقادیر ولتاژ و زمین صحیح در سنسور MAF وجود ندارد، مدار آسیب دیده را در صورت لزوم عیب یابی کنید.

اگر هم ولتاژ تغذیه و هم زمین در محدوده مشخص شده باشند، اما خوانش های خروجی هنگام بررسی عقب در خود سنسور بالا باقی می مانند، تعویض سنسور MAF ضروری است.

بیشتر بخوانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *