مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علائم نشتی مهر و موم اصلی عقب 

علائم نشتی مهر و موم اصلی عقب : این پست ممکن است حاوی لینک های وابسته باشد. این بدان معنی است که ما ممکن است کمیسیون کمی برای خریدهای واجد شرایط بدون هزینه برای شما دریافت کنیم.

علائم نشتی مهر و موم اصلی عقب

هرچه تلاش کنیم، به سادگی غیرممکن است که آرزو کنیم همه چیزهایی که به طور بالقوه می توانند وسایل نقلیه ما را خراب کنند. اگر کسی به اندازه کافی مایل رانندگی کند، در نهایت با مشکلات مکانیکی از یک نوع یا آن مواجه خواهد شد. با این حال، همه مسائل مکانیکی، چه از نظر نوع و چه از نظر شدت، یکسان نیستند، که در صورت وقوع خرابی، یک سناریوی از نوع “اقبال قرعه‌کشی” برای رانندگان ایجاد می‌کند.

برخی از پیچیده‌ترین مسائل مکانیکی که برای تعمیر باید مشخص شود، نشت روغن است. منشأ چنین نشت هایی گاهی اوقات می تواند فریبنده باشد و حتی یک تکنسین ماهر را به تعقیب غازهای وحشی بفرستد. پیچیدگی مربوط به ترمیم چنین نشتی‌ها حتی در صورت قرار گرفتن، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

تعداد کمی از نشتی‌های روغن بالقوه به اندازه مواردی که از مهر و موم اصلی عقب موتور منشأ می‌گیرند، ترسناک هستند. نشت هایی از این نوع اغلب کار فشرده و زمان بر برای درمان است و باعث سردرد قابل توجهی برای کسانی می شود که با مشکلاتی از این نوع مواجه هستند.

با این حال، زمانی که فرد به درک کاملی از آنچه در برابر آن قرار دارد مجهز باشد، برای مقابله با نشت روغن از این نوع، مجهزتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم نشت آب بند اصلی عقب و همچنین آنچه در هنگام مواجهه با نشت روغن از این نوع باید انتظار داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

مهر و موم اصلی عقب چیست؟

به عبارت ساده تر، کاسه نمد اصلی عقب، آب بندی است که برای جلوگیری از هدر رفتن روغن از قسمت عقب موتور، جایی که میل لنگ موتور از طریق فلایویل یا صفحه خمشی به جعبه دنده سوار می شود، استفاده می شود. این به نوبه خود باعث ایجاد نام مستعار مهر و موم اصلی عقب به عنوان مهر و موم میل لنگ عقب می شود.

مهر و موم های این نوع معمولاً به داخل شکافی در پوشش عقب موتور هدایت می شوند و عموماً در محفظه زنگی خود گیربکس پنهان می شوند. در بیشتر موارد، مشاهده مهر و موم اصلی عقب موتور، پس از نصب آن و بازگشت خودرو به سرویس، غیرممکن است.

بدون کاسه نمد اصلی عقب که به درستی کار می کند، روغن موتور خودرو به خارج از نقطه احتباس عادی خود در داخل میل لنگ خارج می شود. به این ترتیب، نشت قابل توجهی ارائه می شود که می تواند شدت آن با حاشیه های قابل توجهی متغیر باشد.

علائم نشتی مهر و موم اصلی عقب

نشت مهر و موم اصلی عقب را می توان به روش های مختلفی شناسایی کرد که برخی از آنها بسیار مشهودتر از سایرین هستند. توجه به چنین علائمی به شما در تشخیص زودهنگام کمک می کند و در نتیجه روند تعمیر را تسریع می کند.

موارد زیر رایج ترین نشانه های نشت آب بندی اصلی عقب هستند.

شماره 1 – ریختن روغن در Driveway

حوضچه نفت در مسیر ورودی
حوضچه نفت در مسیر ورودی

نشتی مهر و موم اصلی عقب زمانی که موتور به روش استاندارد کار خود گرم می شود بدتر می شود. به همین دلیل، نشتی درزگیر اصلی عقب اغلب در چند دقیقه تا چند ساعت پس از پارک خودرو در طول روز مشهود است.

این به نوبه خود منجر به ریزش روغن در زیر موتور یک وسیله نقلیه می شود و شواهد زیادی از چنین مسائلی را پشت سر می گذارد.

بنابراین، ظاهر شدن ناگهانی لکه روغن در داخل راهرو باعث نگرانی است و باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرد تا نقطه منشا آن مشخص شود. همچنین ممکن است این تجمع روغن با گذشت زمان بدتر شود.

شماره 2 – نیاز به بالا-آف های مکرر

نشتی های مهر و موم اصلی عقب به دلیل تمایل به نشت بیش از حد روغن در کوتاه مدت شناخته می شوند. در موارد شدید، درزگیر اصلی عقب آسیب دیده می تواند به اندازه یک لیتر روغن در یک هفته نشت کند.

این اتلاف سریع روغن نیاز به شارژ مکرر دارد تا از افت روغن موتور به سطوح پایین خطرناک جلوگیری شود.

اگر در بازرسی هفتگی موتور خودروی ما، از دست رفتن روغن غیرمنتظره‌ای نشان داده شود، یا اگر ناگهان متوجه شدید روغن بیشتری نسبت به حالت عادی به موتور خود اضافه می‌کنید، کاسه نمد اصلی عقب می‌تواند مقصر باشد. بنابراین، باید زمان بیشتری برای ارزیابی علت این استفاده سریع از روغن صرف شود.

شماره 3 – اشباع روغن زیر بدنه خودرو

نشت روغن زیر بدنه
نشت روغن زیر بدنه

از آنجایی که نشت آب‌بند اصلی عقب باعث جمع شدن روغن در محفظه زنگ موتور/گیربکس می‌شود، غیرمعمول نیست که برگشت روغن باعث اشباع روغن در زیر بدنه خودرو شود. همانطور که یک وسیله نقلیه کار می‌کند، روغن نشت‌کننده به سمت عقب کشیده می‌شود و تمام آنچه در پشت موتور خودرو قرار دارد را می‌پوشاند.

این امر بر بازرسی دوره ای وسیله نقلیه شما اهمیت بیشتری می دهد. با نگاهی ساده به زیر خودرو، در اکثر موارد، چنین نشانه‌های آشکاری از خرابی آب‌بند اصلی عقب را نشان می‌دهد. این به شما امکان می دهد قبل از شدت گرفتن نشت ناخوشایند برای تعمیر برنامه ریزی کنید.

شماره 4 – روشنایی نور روغن

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است
چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

اگر در حال رانندگی هستید فقط به به روشن شدن ناگهانی چراغ کم روغن خودرو خود توجه کنید، دو کار اصلی وجود دارد که باید انجام دهید.

اولین مورد این است که به نزدیکترین شانه جاده بکشید و موتور خود را در اسرع وقت خاموش کنید. دومین وظیفه اصلی این است که بفهمید روغن موتور شما کجا ناپدید شده است. در چنین حالتی، مهر و موم اصلی عقب موتور مشکوک است.

بیشتر بخوانید: چرا یک ماشین نتیجه معکوس می گیرد؟

نشت آب‌بند اصلی عقب می‌تواند باعث از بین رفتن سریع روغن شود، به‌ویژه زمانی که موتور تا دمای کار گرم می‌شود و خودروی آسیب‌دیده در حال حرکت است. اگر تلفات روغن از نقطه خاصی که توسط سازنده خودرو از پیش تعیین شده است بیشتر شود، چراغ کم روغن روی داشبورد روشن می شود.

به همین ترتیب، برخی از خودروها یک چراغ یا پیام کم فشار روغن را به روشی مشابه نمایش می دهند.

چه چیزی باعث نشتی یا خراب شدن مهر و موم می شود؟

نشتی مهر و موم اصلی عقب
نشتی مهر و موم اصلی عقب

شایع ترین علت نشت آب بند اصلی عقب، سایش و پارگی ساده است. مهر و موم ها، اگرچه نسبتاً دلچسب هستند، اما برای ماندگاری نامحدود طراحی نشده اند. درعوض، کاملاً طبیعی است که درزبندی موتور با بالا رفتن سن خودرو و جمع شدن کیلومترها خراب شود. همانطور که این اتفاق می افتد، تراوش شروع به انجام می شود.

دوره‌های طولانی نگهداری خودرو همچنین می‌تواند منجر به موارد بیشتر خرابی آب‌بند اصلی عقب شود. مهر و موم های این نوع عموماً به روانکاری پاشیده شده از روغن موتور متکی هستند تا از تخریب زودهنگام جلوگیری کنند.

هنگامی که یک وسیله نقلیه برای مدت طولانی بیکار می نشیند، این روانکاری پاشش متوقف می شود و در نتیجه اجازه می دهد تا مهر و موم خشک شود، سخت شود و ترک بخورد. در نتیجه، نشت‌ها اغلب بلافاصله پس از بازگشت خودرو به سرویس آشکار می‌شوند.

معمولاً اگر روغن موتور کم باشد، درزگیر اصلی عقب ممکن است شروع به نشت کند. در حالی که کارکردن موتور با 1 لیتر کم روغن برای مدت کوتاهی بعید است که مشکلی ایجاد کند، کارکردن موتور به این روش برای مدت طولانی می تواند منجر به خشک شدن و سخت شدن مهر و موم شود.

بنابراین، بهتر است به طور مرتب سطح روغن خودرو خود را بررسی کنید تا از بروز مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری کنید.

آیا نشتی مهر و موم اصلی عقب جدی است؟

روغن موتور را چک کنید
روغن موتور را چک کنید

نشت آب بند اصلی عقب به طور کلی ماهیتی کاملاً جدی در نظر گرفته می شود، در درجه اول به این دلیل که چنین نشت هایی با گذشت زمان بدتر می شوند.

در موارد شدید، درزگیر اصلی عقب می‌تواند به حدی نشت کند که هنگام تلاش برای حفظ هدررفت روغن، مشکل ایجاد کند. به عبارت ساده، افزودن روغن کافی برای حفظ عرضه مناسب روان کننده مشکل ساز می شود.

با این حال، این هنوز هم سناریویی به مراتب بهتر از آن چیزی است که احتمالاً در صورتی که موتور دچار گرسنگی روغن شود، به دلیل نشت کاسه نمد اصلی عقب. هر گونه از بین رفتن قابل توجه روغن روان کننده خطر آسیب یاتاقان را به همراه دارد که در نهایت می تواند منجر به خرابی نابهنگام موتور شود.

حداقل، کارکردن یک موتور با روغن کم می‌تواند باعث سایش داخلی زودرس شود. در هر صورت، نشت آب بند اصلی عقب باید در اولین فرصت موجود برطرف شود.

در حالی که ترمیم نشتی از این نوع می تواند مشکل ساز باشد، اما هنوز به اندازه اجبار به تعویض موتوری که از اثرات طولانی مدت از دست دادن روغن متحمل شده است، مشکل ساز نیست. اگر خودتان قادر به انجام چنین تعمیراتی نیستید (بیشتر چنین تعمیراتی انجام نخواهند شد)، در اسرع وقت با یک مرکز خدمات مورد اعتماد وقت بگیرید.

آیا می توان مهر و موم اصلی عقب را بدون برداشتن گیربکس تعویض کرد؟

تعویض مهر و موم اصلی عقب معمولی مستلزم برداشتن گیربکس خودرو است. این برای دسترسی به خود مهر و موم اصلی عقب، که در پشت موتور، در محفظه زنگ گیربکس قرار دارد، ضروری است.

متأسفانه، حذف گیربکس یک وسیله نقلیه کار کوچکی نیست و تکمیل آن زمان بر است.

خوشبختانه، در حال حاضر چندین محصول در بازار وجود دارد که ادعا می کنند نشت آب بند اصلی عقب را در مسیر خود متوقف می کنند. این محصولات برای آب بندی مجدد مهر و موم پیر شده و در نتیجه بازیابی قدرت آب بندی آن طراحی شده اند. متأسفانه، محصولاتی از این نوع شناخته شده اند که نتایج متفاوتی تولید می کنند، که باعث می شود برخی از مصرف کنندگان از خود دوری کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه کمربند ایمنی را که جمع نمی‌شود ببندیم

با این حال، تعداد محدودی از این محصولات توقف نشت به دلیل بررسی‌های بسیار مثبتی که دریافت کرده‌اند، بالاتر از بقیه هستند. یکی از این محصولات، BlueDevil Rear Main Sealer است که اغلب توسط مصرف کنندگان به عنوان “درمان کننده” برای نشت آب بند اصلی عقب ذکر می شود.

در هر صورت، هنگام امتحان کردن یک محصول نشتی درزگیر اصلی عقب، مصرف کنندگان چیز زیادی برای از دست دادن ندارند. از این گذشته، هنگامی که تنها جایگزین، خرابی بیش از حد خودرو و هزینه های گزاف تعمیر است، استفاده از درزگیر تک کاربرد به عنوان یک جایگزین خوشایند است.

هزینه تعویض مهر و موم اصلی عقب

هزینه تعویض مهر و موم اصلی عقب
هزینه تعویض مهر و موم اصلی عقب

وقتی صحبت از نشتی آب بند اصلی عقب می شود، هیچ پوشش شکری وجود ندارد و این واقعیت که تعمیرات بسیار گران خواهد بود. حتی تشدیدکننده‌تر این واقعیت است که خرید اکثر مهر و موم اصلی عقب نسبتاً ارزان است. با این حال، هزینه های نیروی کار مرتبط با چنین تعمیراتی اغلب گسترده است.

البته این هزینه های نیروی کار به راحتی قابل توجیه است. تعویض مهر و موم اصلی عقب موتور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *