مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

6 علائم نشتی واشر تابه روغن (و هزینه تعویض)

6 علامت نشتی واشر تابه روغن :با توجه به زمان و مسافت پیموده شده کافی، هر موتور در نهایت شروع به نشت روغن می کند. این از این واقعیت ناشی می شود که هیچ واشر در برابر قرار گرفتن مکرر و طولانی مدت در معرض گرما غیر قابل نفوذ نیست. متأسفانه، نشتی در اینجا یا آنجا از هر موتوری انتظار می رود.

6 علائم نشتی واشر تابه روغن (و هزینه تعویض)

نشت روغن می‌تواند در مکان‌های مختلف موتور سرچشمه بگیرد، که برخی از آنها بسیار دردسرسازتر از سایرین هستند. از واشر پوشش سوپاپ موتور گرفته تا واشر سر بسیار مهم، نشت روغن می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. با این حال، تعداد کمی از واشرها به اندازه واشر کاسه روغن در معرض نشتی هستند.

واشر کاسه روغن خودرو بین فلنج بالایی محفظه روغن موتور و لبه پایینی بلوک موتور قرار دارد. این واشر از نشت روغن از اطراف سطح نصب تابه روغن جلوگیری می کند و اغلب از مواد لاستیکی یا چوب پنبه ای تشکیل شده است. اگرچه از نظر طراحی نسبتاً دلچسب است، واشر تابه روغن بدون توجه به مدل وسیله نقلیه ممکن است در معرض نشت قرار گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نشتی واشر کاسه روغن و همچنین هزینه های مربوط به رفع چنین مشکلی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

علائم نشت واشر تابه روغن

علائم متعددی وجود دارد که اغلب با نشت واشر کاسه روغن همراه است، به خصوص اگر چنین نشتی نسبتاً شدید باشد. شناخت این علائم اولین قدم برای شناسایی و ترمیم نشتی از این نوع است.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با نشتی واشر تشت روغن آورده شده است.

شماره 1 – از دست دادن روغن غیرقابل توضیح

روغن موتور را چک کنید
روغن موتور را چک کنید

اگر روغن خودروی خود را چک کنید، فقط متوجه می‌شوید که سطح روغن موتور شما کمتر از حد انتظار است، ممکن است موتور شما روغن از واشر کاسه روغن نشت کند. یک نشت نسبتاً شدید واشر کاسه روغن می تواند در پی آن روغن بسیار بیشتری از آنچه که بیشتر انتظار دارند تخلیه کند. این به نوبه خود توسط میله اندازه گیری موتور منعکس می شود.

در حالی که خوانش نشانگر پایین نشتی ظرف روغن را به عنوان مشکل مورد نظر مشخص نمی کند، این تصور را به شما ارائه می دهد که چنین مشکلی به طور بالقوه ممکن است مقصر باشد. بنابراین، به نفع شما خواهد بود که واشر تابه روغن وسیله نقلیه خود را یک بار دیگر جامد کنید.

شماره 2 – لکه روغن در Driveway

حوضچه نفت در مسیر ورودی
حوضچه نفت در مسیر ورودی

یکی دیگر از نشانه‌های نشت احتمالی تابه روغن، ظاهر شدن ناگهانی لکه روغن در داخل راهرو است. این نشان می دهد که روغن موتور به اندازه کافی از موتور خودرو شما نشت کرده است تا هر سطحی را که برای مدت طولانی روی آن پارک شده است بپوشاند.

در بسیاری از موارد، شدت نسبی این نشت را می توان با تجزیه و تحلیل اندازه چنین لکه هایی کشف کرد. هر چه لکه بزرگتر باشد، نشتی از این نوع شدیدتر است.

مانند اتلاف روغن که در بالا ذکر شد، یک نقطه روغن در داخل راهروی شما به عنوان نشانگر قابل اعتمادی برای منبع واقعی نشت روغن خودرو نیست. با این حال، چنین شرایطی در مورد یکپارچگی واشرهای مختلف موتور شما، از جمله واشر تابه روغن، تردید ایجاد می کند.

شماره 3 – بوی روغن سوزی

 

بوی سوختن
بوی سوختن

نشتی واشر تابه روغن نیز اغلب با بوی روغن سوخته همراه است. برخلاف بوی موتوری که به طور فعال روغن مصرف می‌کند و می‌سوزد، واشر مخزن روغن آسیب‌دیده بوی روغن تازه‌ای را منتقل می‌کند که تا دمای کارکرد موتور گرم شده است، در نتیجه بوی قوی ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید:  دلیل خروج روغن از اگزوز چیست؟

این بو به طور کلی قوی تر می شود، زیرا شدت نشت واشر تابه روغن افزایش می یابد.

وجود این بوی روغن “سوخته” زمانی رخ می دهد که روغن موتور از طریق یک واشر معیوب به قسمت بیرونی موتور فرار می کند. این روغن که اکنون در قسمت بیرونی موتور نفوذ می کند، تا حد زیادی گرم می شود و مقدار قابل توجهی بو را از بین می برد که به راحتی توسط هر کسی که در نزدیکی است تشخیص داده می شود.

شماره 4 – پوشش روغنی زیر خودرو

نشت روغن زیر خودرو
نشت روغن زیر خودرو

نشت شدید واشر تابه روغن می تواند باعث پخش شدن روغن موتور در زیر خودرو شود. این به دلیل تأثیرات برگشتی است، زیرا آنها در مورد وسیله نقلیه مسافرتی اعمال می شوند.

هنگامی که هوا به زیر زیرشاخه خودرو می‌رود، هر روغنی را که از واشر خراب یا معیوب تابه روغن گریه کرده باشد، به سمت عقب می‌برد. گسترش این روغن با شدت گرفتن نشت بیشتر می شود.

در موارد خاص، این پوشش زیرین روغن می تواند به بوی نامبرده در بالا کمک کند. از آنجایی که روغن روی اگزوز خودرو جاروب می‌شود، آنقدر گرم می‌شود که بوی قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. تشخیص این بو نسبتاً آسان است، زیرا اگزوز خودرو به دمای بسیار بالایی می رسد.

شماره 5 – نور کم روغن

 

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است
چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

اکثر خودروهای مدرن دارای نور کم روغن بر روی دسته ابزار خود هستند که در صورت از دست دادن قابل توجه روغن روشن می شود. در بسیاری از موارد، این چراغ تنها زمانی روشن می شود که روغن موتور به سطوح بسیار پایینی رسیده باشد.

بنابراین، با توجه به روشن شدن این چراغ، باید در اسرع وقت خود را کنار زده و خودروی خود را خاموش کنید.

  1. انجام این کار به طور بالقوه می تواند موتور شما را از آسیب جدی در امان نگه دارد.

اگرچه غیر معمول است، اما یک واشر مخرب روغن گهگاه می تواند به اندازه ای نشت کند که باعث از دست دادن شدید روغن شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، سطح روغن موتور می‌تواند با نرخ‌های بی‌سابقه‌ای کاهش یابد و در نتیجه نور کم روغن موتور روشن شود، همانطور که در بالا توضیح داده شد.

شماره 6 – دود موتور

سیگار کشیدن موتور
سیگار کشیدن موتور

روغن نشت کننده هنگامی که در دماهای قابل توجهی مانند دمای تولید شده توسط موتور خودرو گرم می شود، می سوزد. به عنوان محصول جانبی این گرمایش، درجه خاصی از دود اغلب تولید می شود.

بنابراین، روغنی که نشت می کند، مانند روغنی که از واشر مخزن روغن معیوب خارج می شود، اغلب به میزان قابل توجهی گرم می شود تا جایی که مقدار قابل توجهی دود تولید می کند. این دود اغلب به عنوان یک نشتی روغن قابل توجه وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  رانندگی با لاستیک پنچر : آیا همیشه مشکلی ندارد؟

علاوه بر این، دود ایجاد شده در اثر نشت کاسه روغن تنها در صورتی افزایش می‌یابد که این نشت باعث رسوب روغن بر روی اگزوز خودرو شود. این از این واقعیت ناشی می شود که اگزوز یک وسیله نقلیه بسیار داغتر از اکثر اجزای موتور است و در نتیجه فرآیند گرمایش را تسریع می کند.

آیا نشت واشر تابه روغن جدی است؟

در بیشتر موارد، نشتی واشر تشت روغن به عنوان یک مشکل نسبتاً جدی در نظر گرفته می شود. این به این دلیل است که از دست دادن شدید روغن می تواند باعث تعدادی از مشکلات نسبتاً شدید از جمله آسیب احتمالی موتور شود.

حتی اگر نشتی هنوز به اندازه کافی شدید نباشد که چنین مسائلی را ایجاد کند، احتمالاً با گذشت زمان بدتر می شود. بنابراین، نشتی از این نوع باید در اسرع وقت رسیدگی و رفع شود.

حداقل، رانندگانی که می دانند واشر کاسه روغن آنها نشتی دارد، باید یک لیتر روغن اضافی همراه داشته باشند و سطح روغن موتور مورد نظر را به صورت روزانه بررسی کنند.

اگر تشخیص داده نشود، از بین رفتن قابل توجه روغن موتور می تواند باعث فرسودگی زودرس موتور شود. این سایش برگشت ناپذیر است، بدون تعمیرات اساسی یا بازسازی بعدی.

آیا می توانید با واشر روغن نشتی رانندگی کنید؟

راننده آرام
راننده آرام

شما واقعاً می توانید با واشر روغن نشتی رانندگی کنید. با این حال، شما باید در انجام این کار نهایت دقت را داشته باشید. به محض اطلاع از چنین نشتی، سطح روغن موتور باید به صورت روزانه بررسی شود تا از عوارض شدید جلوگیری شود.

در هر صورت، تمام اتلاف روغن باید با افزودن مقدار صحیح روغن موتور در صورت لزوم اصلاح شود.

با این وجود، یک واشر نشتی تابه روغن باید در اسرع وقت، بدون استثنا، تعویض شود. اگر به تنهایی وظیفه رسیدگی به چنین تعمیراتی را ندارید، باید با یک مرکز خدمات قابل اعتماد تماس بگیرید تا در اولین فرصت موجود برای تعمیر مناسب برنامه ریزی کنید.

چه چیزی باعث خراب شدن واشر می شود؟

واشرهای کاسه روغن به دلایلی خراب می شوند که بیشتر آنها ناشی از سایش و پارگی استاندارد است. در طول عمر یک وسیله نقلیه، واشر تشت روغن موتور تقریباً بی نهایت چرخه گرمایش و سرمایش را پشت سر می گذارد. با گذشت زمان، این امر باعث می شود که واشر روغن خودرو شکننده شود که در نهایت با گذشت زمان کافی منجر به خرابی می شود.

یکی دیگر از دلایل رایج نشت واشر روغن گیر، ضربه تصادفی است. اگر شیء دیگری به تابه روغن برخورد کند، احتمالاً مهر و موم واشر کاسه روغن موتور مختل شده و در نتیجه خطر نشتی وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه ضربه سخت تر باشد، احتمال نشتی بیشتر می شود.

هزینه تعویض واشر تابه روغن

هزینه دقیق مربوط به تعویض واشر کاسه روغن می تواند به طور قابل توجهی از یک مدل خاص خودرو به مدل دیگر متفاوت باشد. این به دلیل این واقعیت است که چنین جایگزینی ممکن است به کار بیشتری در رابطه با یک وسیله نقلیه نسبت به دیگری نیاز داشته باشد.

هزینه واشر تابه روغن نیز بسته به وسیله نقلیه متفاوت است. با این وجود، هزینه مربوط به تعویض واشر کاسه روغن معمولاً بین 150 تا 500 دلار است. در حالی که این محدوده نسبتاً گسترده است، ورودی زمان و تلاش برای تکمیل چنین تعمیراتی نیز لازم است.

بیشتر بخوانید: ناک چیست و چطور رفع می شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *