مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علائم کد P0562 روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی و آموزش رفع آن

علائم کد P0562 روشن شدن چراغ باتری ماشین :در بیشتر موارد، چیزی به اندازه روشن شدن ناگهانی چراغ چک موتور روی دسته ابزار وسیله نقلیه آنها برای یک راننده معمولی خسته کننده نیست. اغلب افراد مجبور می شوند در مورد موضوع مورد نظر فکر کنند و از شدت کد خطای متخلف اطلاعی نداشته باشند.

علائم کد P0562 روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی و آموزش رفع آن

خوشبختانه، علت اصلی چراغ چک موتور وسیله نقلیه به ندرت آنقدر وخیم است که ممکن است تصور شود. در واقع، یک موتور چک صرفاً به عنوان یک اعلان است که PCM یک وسیله نقلیه وضعیت “خارج از محدوده” را تشخیص داده است. برای از بین بردن چراغ چک موتور، باید این شرایط را اصلاح کرد و در نتیجه به PCM خودرو اجازه داد تا به خودآزمایی رضایت بخشی دست یابد.

یکی از این کدهای خطا، که بیانگر شرایط خارج از محدوده است، DTC P0562 است. این کد خطا نشان دهنده یک مشکل سیستم الکتریکی است که منجر به کاهش ولتاژ سیستم شده است. این وضعیت، به خودی خود، می تواند باعث ایجاد مجموعه ای از علائم نگران کننده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد عیب تشخیصی P0562 و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلاتی در صورت مواجه شدن با آنها در آینده، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: خطا P0103

کد P0562 به چه معناست؟

کد مشکل OBD-II P0562 توضیحات
کد مشکل OBD-II P0562 توضیحات

علائم کد P0562 : روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

کد عیب تشخیصی P0562 به کمبود نسبی ولتاژ سیستم شارژ اشاره دارد که به زیر آستانه عملیاتی قابل قبول می رسد. این به نوبه خود پاسخگویی سیستم الکتریکی را محدود می کند و چراغ چک موتور خودرو را روشن می کند.

با این حال، برای تشخیص کامل شدت این خطا، ابتدا باید پیچیدگی‌های سیستم شارژ خودروهای مدرن را درک کرد.

وسایل نقلیه امروزی برای تسهیل عملکرد صحیح ماژول به ماژول الکتریکی به راندمان سیستم شارژ بالایی نیاز دارند. اکثر سیستم های شارژ خودرو در محدوده کاری 13.2-14.7 ولت کار می کنند. عملکرد طولانی خارج از این محدوده، منجر به خرابی اجتناب ناپذیر یک یا چند سیستم الکتریکی خودرو می شود.

بیشتر بخوانید: خطا P0201 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

در مورد DTC P0562، PCM خودرو مشخص کرده است که ولتاژ سیستم شارژ به زیر یک آستانه قابل قبول کاهش یافته است. در نتیجه، شروع علائم متعدد مرتبط با رانندگی محتمل می شود.

در بسیاری از موارد، هنگامی که ولتاژ سیستم شارژ به این سطح می‌رسد، یک وسیله نقلیه شروع به کار نمی‌کند یا به طور متناوب متوقف می‌شود.

علائم کد P0562 : روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

علائم کد P0562 : روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی
علائم کد P0562 : روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

کد عیب تشخیصی P0562 اغلب با تعدادی علائم اضافی همراه است. در حالی که همه این علائم در هر موردی وجود ندارد، بخش اعظمی از آنها به اندازه کافی برجسته هستند که درک را تضمین کنند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با DTC P0562 آورده شده است.

 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • روشن شدن چراغ نشانگر باتری
 • عدم پاسخگویی انتقال
 • بدون وضعیت لنگ
 • توقف متناوب
 • کاهش مصرف سوخت
 • علل کد P0562
 • دینام باتری را شارژ نمی کند

کد عیب تشخیصی P0562 می تواند به دلیل تعدادی از مشکلات اساسی ایجاد شود. شناخت هر یک از این مسائل می تواند مفید باشد، به ویژه در هنگام تلاش برای تشخیص مشکل موجود.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علل ریشه ای کد P0562 : وجود دارد.

علائم کد P0562 روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی و آموزش رفع آن

 1. دینام / تنظیم کننده ولتاژ معیوب
 2. خرابی کابل های باتری یا دینام
 3. مقاومت بالا در زمین سیستم شارژ
 4. PCM ناموفق

آیا کد P0562 مشکلی جدی است است؟

کد خطای تشخیصی P0562 ماهیت بسیار جدی در نظر گرفته می شود که تا حد زیادی به دلیل علائم شدید رانندگی مرتبط با این وضعیت است. در شدیدترین موارد، یک بیماری مرتبط با P0562 حتی می‌تواند بدون مراجعه به یک فرد سرگردان بماند.

DTC P0562 اغلب منجر به توقف یا شروع وضعیت “بدون شروع” می شود. در موارد دیگر، یک وضعیت ولتاژ پایین مربوط به DTC P0562 می‌تواند در واقع از تغییر دنده خودرو به شکل مورد نظر جلوگیری کند. این می تواند بسیار دردسرساز شود، به خصوص اگر فردی خود را در میان ترافیک سنگین بیابد.

بیشتر بخوانید: کد P0037 مدار کنترل گرمکن سنسور اکسیژن

در هر صورت، علت اصلی مشکل تشخیصی کد P0562 باید در اولین فرصت موجود به طور کامل تشخیص داده شود و تعمیر شود. اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، باید در اسرع وقت با یک مرکز خدمات محلی مورد اعتماد تماس بگیرید.

آموزش رفع مشکل  کد P0562 روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی و آموزش رفع آن

تست باتری ماشین با مولتی متر
تست باتری ماشین با مولتی متر

مراحل زیر را می توان برای کمک به تشخیص و ترمیم علت اصلی DTC P0562 استفاده کرد. مانند همیشه، به افراد توصیه می شود قبل از انجام هر گونه تعمیراتی، با متون خدمات مخصوص کارخانه برای خودروی خاص خود مشورت کنند.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

قبل از شروع فرآیند تشخیص، حتماً وجود کدهای عیب تشخیصی اضافی را بررسی کنید. قبل از اقدام به مرحله 2، علت اصلی هر کد مشکل اضافی را به طور کامل تشخیص داده و تعمیر کنید.

شماره 2 – ولتاژ باتری / دینام را بررسی کنید

با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال با کیفیت، ولتاژ سیستم شارژ را در هر دو شاخه باتری و دینام بررسی کنید. این تروشن شدن باید با روشن بودن موتور خودرو و روشن شدن چراغ های جلو روی نور بالا انجام شود.

ولتاژ سیستم باید در محدوده تقریبی 13.2-14.7 ولت اندازه گیری شود. اگر آزمایش تأیید کرد که ولتاژ سیستم شارژ در این محدوده است، DTC متخلف را پاک کنید و یک تست درایو کامل انجام دهید.

اگر ولتاژ سیستم شارژ خارج از این محدوده باشد، کابل دینام/باتری خودرو مشکوک می شود.

شماره 3 – تمام اتصالات PCM را بررسی کنید

اگر DTC P0562 ادامه داشت، تمام اتصالات الکتریکی PCM خودرو آسیب دیده را به دقت بررسی کنید. به دنبال علائم خوردگی، فرسودگی یا سوختن باشید که همگی ممکن است یکپارچگی مدار را به خطر بیندازند. هر گونه نقصی که پیدا شد را تعمیر کنید.

شماره 4 – PCM Positive/Ground را اندازه گیری کنید

در مرحله بعد، وجود زمین و ولتاژ سیستم را در تغذیه PCM اصلی خودرو بررسی کنید. اگر هیچ کدام وجود نداشته باشد، تشخیص مدار بیشتر مورد نیاز خواهد بود. اگر هم برق و هم زمین وجود داشته باشد، PCM خودرو مشکوک می شود.

بیشتر بخوانید: 4 علائم خرابی پمپ تزریق ثانویه (و هزینه تعویض)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا