مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علل شایع صدای لاستیک و نحوه رفع آنها

علل شایع صدای لاستیک و نحوه رفع آنها : به غیر از صدای موتور، صداهایی که از لاستیک های شما می آید نیز راه دیگری است که ماشین شما با شما ارتباط برقرار می کند. لاستیک ها همیشه صدا ایجاد می کنند، که اجتناب ناپذیر است. انواع مختلفی از لاستیک ها وجود دارد، بنابراین انواع مختلفی از صداها نیز وجود دارد. با این حال، زمانی که به صدایی که از لاستیک‌هایتان می‌آید عادت کنید، ممکن است صداهای عجیب و غریبی که از لاستیک‌ها می‌آید را در یک زمان تشخیص دهید. این می تواند نشانه ای از این باشد که مشکلی در آن پایین رخ داده است.

علل شایع صدای لاستیک و نحوه رفع آنها

اما اگر آن را شنیدید هنوز وحشت نکنید. شما مجبور نخواهید بود تایرهای خود را تعویض کنید، زیرا صداها همچنین می تواند نتیجه مشکلات دیگری باشد که به راحتی قابل رفع هستند، مانند تراز کردن چرخ ها. بیایید به جزئیات علل رایج صدای لاستیک و نحوه رفع آنها بپردازیم.

1. صدای جیغ

وقتی ترمز می‌کنید، می‌پیچید یا سرعت می‌گیرید، به احتمال زیاد صدای جیغ لاستیک‌هایتان را خواهید شنید. این صدای لغزش آج روی سطح جاده در حالی است که تلاش می کند کشش پیدا کند. هنگامی که به شدت ترمز می کنید، ماشین شما نیز می لغزد و صدا می دهد. پیچیدن تند باعث می شود لاستیک به صورت جانبی روی سطح جاده بلغزد و صدا ایجاد کند. با این حال، اگر چرخشی ملایم انجام دهید اما همچنان صداها را می شنوید، ممکن است لاستیک ها کم باد شده باشند یا مشکلی در تراز وجود داشته باشد.

لاستیک های کم باد

لاستیک های کم باد نمی توانند به خوبی از عهده نیروهای فیزیکی در حین چرخش برآیند. وقتی روی لاستیک هایی که به درستی باد شده اند گوشه ای می گیرید، شکل خود را بهتر حفظ می کنند و به آنها اجازه می دهد تا میزان تماس مناسب با جاده را حفظ کنند. زمانی که لاستیک‌های شما فرسوده می‌شوند، دیواره‌های جانبی بیش از حد خم می‌شوند و نمی‌توانند کشش کافی برای چرخش خودرو را ایجاد کنند. در عوض، لاستیک بیشتر به طرفین می لغزد و باعث جیغ می شود.

فشار باد نامناسب لاستیک

به همین دلیل است که وقتی صدای جیغ لاستیک های خود را می شنوید، ابتدا PSI را بررسی کنید. اکثر خودروها PSI دقیق چرخ‌های شما را در داخل قاب درب راننده به شما می‌گویند. اما تورم بیش از حد نیز توصیه می شود. لاستیک های باد شده زیاد تماس مناسبی با جاده برقرار نمی کنند، باعث سایش ناهموار لاستیک های شما (مانند لاستیک های حجامت) می شود و احتمال پنچر شدن لاستیک را بیشتر می کند. شما باید PSI خود را هر ماه بررسی کنید تا از عملکرد لاستیک خود اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید که لاستیک های شما در ماه های گرم به PSI کمی کمتر و در ماه های سرد کمی بیشتر نیاز دارند.

تراز نبودن لاستیک ها

اگر لاستیک های شما سالم هستند، ممکن است مشکل در تراز بودن آنها باشد. مشکلات تراز چرخ‌ها باعث می‌شود چرخ‌های شما در جهت‌های کمی متفاوت کشیده شوند و باعث ساییده شدن لاستیک‌ها به جاده و ایجاد صدای جیرجیر شوند. بسیاری از ما نمی‌توانیم تراز چرخ‌ها را در خانه تعمیر کنیم زیرا برای تشخیص و اصلاح به تجهیزات تخصصی نیاز دارد، بنابراین ماشین خود را به گاراژ محلی خود ببرید و از آنها بخواهید این کار را برای شما انجام دهند.

بیشتر بدانید:  چرا موتور من سرد کار می کند؟

یک تراز نادرست فشار بیشتری بر روی قسمت های فرمان و سیستم تعلیق شما وارد می کند و می تواند عمر لاستیک های شما را هزار مایل کاهش دهد! مصرف سوخت شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث درد در پمپ بنزین می شود. بنابراین برای صرفه جویی در زمان، هزینه و تلاش خود در این مشکلات، تراز خود را بعد از هر 6000 مایل (9656 کیلومتر)، یا حداقل هر بار که روغن خود را تعویض می کنید یا می بینید که لاستیک های خود خیلی زود فرسوده می شوند، بررسی کنید.

2. صدای زمزمه

تقریباً هر اتومبیل مقداری صدای لاستیک را تجربه می کند. این صدای معمول غلتیدن لاستیک شما روی آسفالت است. سپس دوباره، اگر سر و صدا بلندتر از حد معمول است، به این معنی است که کاری وجود دارد که باید در مورد آن انجام دهید. معمولا چرخش لاستیک. چند دلیل وجود دارد که به صدای بلند لاستیک کمک می کند: سایش غیرعادی لاستیک، آسیب دیدن لاستیک، خراشیدگی لاستیک و غیره.

علل شایع صدای لاستیک و نحوه رفع آنها

سایش ناهموار لاستیک ها

شایع ترین علت صدای زمزمه لاستیک ها است. ضربه های ضعیف عقب (به ویژه در خودروهای دیفرانسیل جلو)، مشکلات تراز چرخ ها، فشار نامناسب لاستیک ها و سایر مسائل همگی می توانند به این مشکل کمک کنند. اگر لاستیک‌ها در الگوهای غیرعادی فرسوده شده‌اند (متداول‌ترین الگوی لاستیک‌های عقب «کاپینگ» است، یک الگوی بالا و پایین در لاستیک که باعث تغییر در سطحی که جاده را لمس می‌کند)، می‌توانید بلافاصله هنگام بازرسی آن را ببینید. آج شما چند گزینه برای مقابله با این موضوع دارید. برای به حداکثر رساندن عمر آج خود، چرخش لاستیک را انجام دهید – لاستیک های عقب را به جلو و بالعکس حرکت دهید تا صدا را برای مدتی از بین ببرید. اما در نهایت، شما باید هر چهار لاستیک را با لاستیک های نو تعویض کنید.

سایش ناهموار آج باعث ایجاد صداهای لاستیک می شود

بلبرینگ چرخ بد نیز می تواند باعث ایجاد صدایی شود که به نظر می رسد از لاستیک ها می آید. با این حال، بیشتر شبیه صدای جیر جیر یا صدای ساییدن است تا صدای زمزمه. این مشکل باید هر چه زودتر برطرف شود. اگر تعمیر نشود، ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد بلبرینگ چرخ در اثر اصطکاک داخلی شود و باعث گیرکردن آن شود.

آسیب تایر، مانند جدا شدن آج و جابجایی تسمه (معمولاً به دلیل ساختار معیوب ایجاد می شود)، باد شدن بیش از حد، و برخورد با چاله ها و حاشیه ها، که منجر به خارج شدن یا عدم تعادل لاستیک می شود، از دیگر دلایل لاستیک هستند. سر و صدا.

خراشیدگی لاستیک هنگام تراز شدن اتفاق می افتد

زوایای چرخ‌ها نمی‌توانند چرخ‌ها را در یک پیچ در یک راستا نگه دارند، و باعث می‌شود که یکی از لاستیک‌ها به جای غلتیدن به سمت جلو، از کناره‌ها ساییده شود. همین صدا می تواند ناشی از عمق بسیار کم آج تایرهای شما باشد. هنگامی که با سرعت بیش از حد ترکیب می شود، می تواند باعث جیغ لاستیک و احتمالاً کاهش کشش شود.

3. صدای مالش

این صدا مانند این است که لاستیک های شما در حال غلتیدن بر روی چیزی ساییده می شوند. این نکته را باید به خاطر بسپارید: فقط به این دلیل که صدا از لاستیک‌های شما می‌آید، به این معنا نیست که مشکل در لاستیک‌ها است، بلکه ممکن است در قسمت‌های دیگر نزدیک آن باشد. در این مورد صدای مالش، شایع ترین دلایل مشکلات مربوط به بلبرینگ چرخ یا قطعات ترمز شما است.

اگر این قطعات ترمز هستند که مشکل ایجاد می کنند، عمدتاً این قطعات هستند: کالیپر، روتورهای ترمز یا لنت ترمز.

مشکل کالیبرهای دیسک

کالیپرها دیسک هایی هستند که تقریباً روی چرخ های جلوی هر خودرویی یافت می شوند. وظیفه کولیس این است که روی روتور بچسبد و باعث کند خودرو سرعت بگیرد. این یکی از قسمت های قابل مشاهده تر از سیستم ترمز است. زباله های جاده، نمک یخ زدایی، و ترمز بیش از حد یا سریع می توانند فرسودگی و پارگی را تسریع کنند. وقتی کالیپرها شروع به از کار افتادن می کنند، هر زمان که ترمز می کنید متوجه آن خواهید شد. این نشان می دهد که پیچ شل شده است و باعث ایجاد صدای ساییدگی یا تق تق می شود. با این حال، در صورت ورود زباله های کوچک به داخل این نیز می توان شنید.

روتورها دیسک های بزرگی در داخل یک چرخ هستند. آن‌ها قطعاتی هستند که لنت‌های ترمز روی آن‌ها فشار می‌آورند تا از چرخش چرخ‌ها جلوگیری کنند. خرابی روتورهای ترمز اغلب به دلیل توقف سریع، سوار شدن بر روی ترمز، یا استفاده از ترمز در زمانی که یکی دیگر از اجزای ترمز درست کار نمی کند، ایجاد می شود. این باعث می شود که مسافت ترمز طولانی تر شود که خطرناک است. شما می توانید صدای جیر جیر، ساییدن یا جیرجیر را بشنوید. هنگام رانندگی نیز لرزش را احساس خواهید کرد.

لنت های ترمز

لنت های ترمز به عنوان بخشی از فرآیند ترمز روی روتورها فشار می آورند. برای اینکه در شرایط خوبی در نظر گرفته شود، حداقل یک چهارم پد باید قابل مشاهده باشد. هر چیزی کمتر نشان می دهد که باید در اسرع وقت لنت های خود را تعویض کنید. لنت به روتور فشار وارد می کند، بنابراین به مرور زمان فرسوده می شود. وقتی توقف می کنید و صدای جیر جیر می شنوید، این نشانه فرسودگی لنت ترمز ماشین شما است. نشانه دیگر این است که اگر ترمزهای شما بیش از حد گرم شود.

به غیر از آن، بلبرینگ چرخ نیز ممکن است مقصر باشد. بلبرینگ چرخ ها دایره های فلزی هستند که توسط یک حلقه به هم متصل می شوند. آنها با چرخش چرخ اصطکاک را کاهش می دهند. وقتی صدای ارتعاشی را می شنوید که با افزایش سرعت بلندتر می شود، متوجه می شوید که بلبرینگ چرخ شما خراب است. ماشین شروع به کشیدن در جهت ناخواسته می کند. وقتی در جاده هستید، هرچه سریعتر رانندگی کنید، صدای مالش (یا صدای زوزه مانند باد در بیرون) بلندتر خواهد بود. می توانید با گرفتن چرخ و تلاش برای حرکت دادن آن، شنیدن چرخ هنگام چرخش و غیره آن را بررسی کنید.

4. صدای ترکیدن یا پریدن

این صدا به نظر می رسد که ماشین شما با سرعت کم از روی پوشش حباب دار و با سرعت بالا مانند یک پهپاد کم در حال رانندگی است. این به این دلیل است که هوای فشرده که در زیر لاستیک در فضاهای بین الگوی آج محبوس شده است، در حالی که چرخ می چرخد، خارج می شود. هرچه آج لاستیک بزرگتر باشد، صدا می تواند بلندتر باشد. بنابراین اگر می‌خواهید سر و صدا را کاهش دهید، می‌توانید لاستیک‌های دیگری را تغییر دهید که آج‌های کوچک‌تری دارند.

از سوی دیگر، همچنین می‌تواند نشانه‌ای باشد که لاستیک‌های شما «پردار» شده‌اند، که اصطلاحی است که برای توصیف لاستیک‌هایی با آج‌های فرسوده ناهموار استفاده می‌شود. در نتیجه، لاستیک‌های پردار ممکن است نشانه‌ای از ساییدگی اجزای سیستم تعلیق باشد، که باعث می‌شود تایرها در حین رانندگی به جای غلتیدن نرم، بالا و پایین بپرند. در این مورد، چرخش لاستیک و تعویض لاستیک جدید کاری است که می توانید انجام دهید و قطعه فرسوده را جایگزین کنید.

نتیجه

صدای لاستیک شما می تواند چیزهای زیادی در مورد وضعیت ماشین به شما بگوید. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بالا، باید تعمیر و نگهداری خودرو خود را به درستی انجام دهید و طبق توصیه های مندرج در دفترچه راهنمای راننده، آن را توسط مکانیک بررسی کنید. نکات تعمیر و نگهداری را دنبال کنید تا در مورد مراقبت از خودروی مورد علاقه خود بیشتر بدانید!

بیشتر بدانید:  آیا رانندگی با خودروهای دارای حباب در لاستیک ایمن است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *