مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

فایل EPS چیست و چگونه می توان آن را باز کرد؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

انواع فایل های مختلف در کلمه طراحی وجود دارد: PNG، JPG، PSD، SVG و غیره. یک فایل EPS یکی دیگر از مواردی است که معمولاً پیدا می کنید. در اینجا فایل EPS چیست و چگونه می توان آن را باز کرد.

همه چیز درباره وکتورها

همه انواع فایل های فوق الذکر و سایر موارد اساساً به دو دسته تقسیم می شوند – شطرنجی و برداری. برنامه های مبتنی بر شطرنجی – و انواع فایل های همراه آنها – از پیکسل ها برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند. وقتی بزرگنمایی می کنید، به معنای واقعی کلمه می توانید تک تک پیکسل ها را ببینید.

یک عدد فایل eps

بردارها، از سوی دیگر، اشکال را با “گره” و “نقطه” ایجاد می کنند. نقاط و گره ها را می توان برای تغییر شکل جابجا کرد و برخلاف تصویر مبتنی بر شطرنجی، می توان آن را به هر اندازه ای بدون از دست دادن کیفیت تغییر داد.

رستر در مقابل وکتور

 

مثل یک بوم به آن فکر کنید. رستر مانند زمانی است که از رنگ استفاده می کنید. ممکن است از فواصل خاصی تمیز به نظر برسد، اما وقتی از نزدیک می‌شوید، می‌توانید تمام بی‌نظمی‌ها را در ضربات قلم مو ببینید. وکتور مانند بریدن یک شکل و چسباندن آن به بوم است. به نوعی در بالا شناور می شود و لبه ها تمیز هستند.

مرتبط:نحوه باز کردن فایل های HEIC در ویندوز

فتوشاپ تصاویر شطرنجی ایجاد می کند، در حالی که ایلاستریتور وکتورهایی مانند فایل های EPS، AI و SVG ایجاد می کند. یک فایل EPS یک فایل برداری است که حاوی تمام اطلاعات مورد نیاز برای برنامه های کاربردی مبتنی بر برداری است.

EPS در مقابل SVG

لوگوی SVG در پس زمینه آبی

EPS و SVG هر دو نوع فایل مبتنی بر برداری هستند، اما به دلایلی جداگانه وجود دارند. EPS یک استاندارد قدیمی است که عمدتاً در چاپ استفاده می شود. SVG جدیدتر و مناسب تر برای استفاده در وب است.

مرتبط:فایل SVG چیست و چگونه آن را باز کنم؟

در سطح فنی، EPS بر اساس PostScript است در حالی که SVG بر اساس XML است. تفاوت ها واقعاً به چاپ در مقابل وب برمی گردد. یک فایل EPS ممکن است برای چاپ چیزی استفاده شود، در حالی که آرم ها و گرافیک های یک وب سایت به احتمال زیاد SVG هستند.

نحوه باز کردن یک فایل EPS

فایل های EPS کمی متفاوت از سایر انواع فایل های برداری هستند. یک فایل SVG را می توان در یک مرورگر استاندارد مانند Google Chrome، Microsoft Edge و Firefox مشاهده کرد.

برای باز کردن یک فایل EPS، به یک برنامه اختصاصی نیاز دارید. Adobe Illustrator می تواند فایل های EPS را بدون مشکل باز کند. فتوشاپ و جایگزین منبع باز نیز می توانند فایل های EPS را وارد کنند، اما در این فرآیند آن را به شطرنجی تبدیل می کنند.

اگر از جایگزین منبع باز برای Illustrator – Inkscape – استفاده می کنید، باید از یک راه حل برای بارگذاری یک فایل EPS استفاده کنید. اگرچه در واقع بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فایل EPS را به PDF تبدیل کنید. تمام نقاط برداری و گره ها به درستی به عنوان PDF ذخیره می شوند.

به طور خلاصه، یک فایل EPS به سادگی یک فایل تخصصی دیگر است که با برنامه های کامپیوتری سازگار کار می کند. اگر تصاویر وکتور را به صورت آنلاین دانلود کنید، هنوز هم معمولاً یافت می شوند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *