مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

فایل SVG چیست و چگونه آن را باز کنم؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

هنگام مرور وب، ممکن است با فایل های گرافیکی با پسوند “SVG” برخورد کرده باشید. ویژگی این فایل ها چیست و چگونه می توان آنها را مشاهده کرد؟ در ادامه توضیح خواهیم داد

 

فایل SVG چیست؟

 

در زمینه گرافیک کامپیوتری، SVG مخفف “گرافیک برداری مقیاس پذیر” است. فایل SVG یک فایل کامپیوتری است که از استاندارد SVG که توسط کنسرسیوم جهانی وب تعریف شده است برای نمایش تصویر استفاده می کند.

فرمت‌های تصویر معمولی – مانند JPG، PNG و GIF – از گرافیک شطرنجی استفاده می‌کنند، به این معنی که آنها یک تصویر را با ذخیره شبکه‌ای از پیکسل‌ها به نام بیت مپ نمایش می‌دهند. رنگ و مکان هر پیکسل در فایل ذخیره می شود. اگر یک تصویر شطرنجی را بزرگتر از آنچه در نظر گرفته شده است مقیاس کنید، تصویر ناهموار و تار می شود.

 

در مقابل، تصاویر SVG از گرافیک برداری برای تعریف یک تصویر استفاده می کنند. در یک تصویر گرافیکی برداری، تصویر به صورت ریاضی به‌عنوان مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها ذخیره می‌شود که به یک برنامه مشاهده می‌گوید چگونه تصویر را روی صفحه‌نمایش «طراحی» کند. از آنجایی که طراحی می تواند در هر اندازه ای انجام شود، فایل های SVG مستقل از وضوح هستند. آنها را می توان بزرگتر یا کوچکتر کرد بدون از دست دادن کیفیت یا وضوح.

 

نمونه ای از فایل برداری SVG با مقیاس 600٪

 

فرمت SVG چیست؟

از آنجایی که فایل‌های SVG می‌توانند به هر اندازه‌ای بدون از دست دادن جزئیات مقیاس شوند، می‌توانند گرافیک‌های بسیار روان با اندازه فایل نسبتاً کوچک در مقایسه با گرافیک‌های شطرنجی تولید کنند. آنها همچنین نسبت به تصاویر بیت مپ مقاوم‌تر از آینده هستند، زیرا می‌توان آن‌ها را در نمایشگرهای آینده به وضوح‌های بزرگ‌تر تغییر داد و کیفیت را از دست نداد.

نمونه گرافیک برداری مقیاس پذیر

 

همچنین، SVG یک استاندارد باز است که می‌تواند در مشاهده برنامه‌ها و مرورگرها بدون حق امتیاز گنجانده شود، به این معنی که توسعه‌دهندگان برنامه‌ها برای استفاده از آن نیازی به پرداخت پول ندارند. SVG از XML، یکی دیگر از استانداردهای باز، برای رمزگذاری گرافیک های دو بعدی به گونه ای استفاده می کند که خواندن و تغییر آن برای برنامه ها آسان باشد.

 

چگونه یک فایل SVG را مشاهده کنم؟

همه مرورگرهای وب مدرن از مشاهده فایل های SVG پشتیبانی می کنند. این شامل کروم، اج، فایرفاکس و سافاری است. بنابراین اگر SVG دارید و نمی توانید آن را با هیچ چیز دیگری باز کنید، مرورگر مورد علاقه خود را باز کنید، File > Open را انتخاب کنید، سپس فایل SVG را که می خواهید ببینید انتخاب کنید. در پنجره مرورگر شما ظاهر می شود.

متناوبا، می‌توانید از یک مبدل آنلاین رایگان مانند SVGtoPNG.com برای تبدیل یک فایل SVG به فرمت شطرنجی که می‌توانید با استفاده از برنامه‌های معمولی مشاهده تصویر مشاهده کنید، استفاده کنید. با این حال، هنگامی که SVG را به یک فرمت شطرنجی مانند PNG تبدیل می‌کنید، توانایی اندازه‌گیری تصویر را در اندازه‌های مختلف و در عین حال حفظ وضوح و جزئیات یکسان را از دست خواهید داد.

مطالب مرتبط:

نحوه باز کردن فایل ISO image در ویندوز

 

چگونه یک فایل SVG ایجاد یا ویرایش کنم؟

برای ایجاد یا ویرایش یک فایل SVG، به برنامه ای نیاز دارید که از فرمت پشتیبانی کند. Adobe Illustrator که به خاطر ایجاد آثار هنری مبتنی بر برداری شناخته می شود، به طور بومی از بارگیری و ذخیره فایل ها در قالب SVG پشتیبانی می کند. همچنین Inkscape و GIMP دو برنامه رایگان هستند که می توانند آثار هنری را با فرمت SVG ذخیره کنند. برای سایر برنامه‌ها مانند Adobe Photoshop و InDesign، می‌توانید افزونه‌ای را خریداری کنید که از SVG پشتیبانی می‌کند، مانند کیت SVG برای Adobe Creative Suite.

در حالی که فرمت‌های گرافیک برداری رقیب از ابتدای خود گرافیک کامپیوتری وجود داشته است، پشتیبانی گسترده و ماهیت باز SVG به این معنی است که این استاندارد گرافیکی احتمالاً برای مدت طولانی با ما خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *