مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

فشار کم روغن: علائم، علل و نحوه پیشگیری

فشار کم روغن: علائم، علل و نحوه پیشگیری

فشار پایین روغن معمولاً به اندازه گذشته مشکل ساز نیست. روغن‌های مهندسی شده بهتر و قوی‌تر به جلوگیری از برخی از مشکلات رایج روغن‌کاری که قبلاً بسیاری از وسایل نقلیه را آزار می‌دادند، کمک کرده‌اند.

با وجود این، مشکلات روغن کاری هنوز هم ممکن است رخ دهد و وجود دارد. نگهداری خوب بزرگترین عامل در جلوگیری از فشار کم روغن است، حتی اگر چیزهای کوچک دیگر نقش خود را ایفا کنند.

چرا فشار کم روغن اتفاق می افتد؟

دلایل متعددی برای کاهش فشار روغن وجود دارد. پس از شروع مشکل، علائم خود را نشان خواهند داد. علت ها در ابتدا دشوارتر است، اما حتی در این مرحله، در صورت توجه می توان آنها را اصلاح کرد.

دلایل اصلی کاهش فشار روغن، سطح پایین روغن، روغن نادرست، فیلتر روغن آسیب دیده یا پمپ بد است. علائم فشار روغن پایین عبارتند از: چراغ هشدار فشار روغن، چراغ چک موتور، گرم شدن بیش از حد موتور، لرزش خودرو، کاهش عملکرد موتور و صدای موتور.

سطوح پایین روغن

چک می کند

سطح روغن را در فورد F-150 ریچارد بررسی کنید

یکی از شایع‌ترین دلایل فشار کم روغن، سطح روغن داخل موتور است. این اغلب هنگام تعویض روغن خودرو و عدم بررسی مجدد میزان پر کردن مجدد روغن توسط شما یا مغازه رخ می دهد. دلیل دیگری که ممکن است این اتفاق بیفتد این است که وسیله نقلیه شما بیش از حد روغن بسوزاند و به موقع دوباره پر نشود.

بررسی سطح روغن پس از تعویض به راحتی قابل پیشگیری است و صرفاً صرف وقت شما است. روغن سوزی بیش از حد مسئله بسیار بزرگتری است که ممکن است در نتیجه مهندسی وسیله نقلیه باشد. دانستن اینکه این اتفاق می‌افتد می‌تواند به درک زمان اضافه کردن روغن و جلوگیری از مشکلات روغن‌کاری کمک کند، اما پیدا کردن این موضوع می‌تواند به آزمون و خطا نیاز داشته باشد.

استفاده از روغن نامرغوب و  تقلبی

استفاده از روغن نامناسب برای وسیله نقلیه خود یکی دیگر از عوامل کاهش فشار روغن است که به راحتی قابل پیشگیری است. تعویض روغن به تنهایی کار سختی نیست، و بررسی دفترچه راهنمای خود برای اینکه ببینید خودروی شما به چه نوع روغنی نیاز دارد. چک نکردن خود، داشتن یک مکانیک بی تجربه، جدید یا بد می تواند این اشتباه را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: نحوه یافتن ایستگاه های شارژ خودروهای الکتریکی در نقشه گوگل

فیلتر روغن آسیب دیده یا مسدود شده است

سیستم روغن‌کاری در خودروی شما زمانی بهترین عملکرد را دارد که همه چیز به درستی کار کند تا روغن بدون هیچ گونه مانع یا سکسکه در مسیر گردش کند. هنگامی که چیزی مانند فیلتر روغن گرفتگی یا آسیب می بیند، از رسیدن جریان آزاد روغن به جایی که باید باشد جلوگیری می کند.

فیلتر روغن می تواند در اثر نصب یا سایر عوامل خارجی آسیب ببیند و گرفتگی فیلتر به مرور زمان به دلیل روغن قدیمی و زباله های موجود در سیستم اتفاق می افتد.

پمپ خراب یا فرسوده

درست مانند پمپ آب و پمپ بنزین فرسوده می شوند، پمپ روغن نیز یکسان است. یک پمپ روغن با مهندسی ضعیف یا ارزان به احتمال زیاد قبل از آن که به خوبی طراحی شده باشد خراب می شود.

احتمال خرابی پمپ روغن بسیار کمتر از پمپ فرسوده است. از آنجایی که ماشین همیشه کار خود را انجام می دهد، فرسودگی آن اجتناب ناپذیر است.

داغ شدن بیش از حد موتور

هدف روغن این است که هر یک از اجزای موتور را روغن کاری نگه دارد تا چیزی بیش از حد گرم نشود. هنگامی که موتور به گونه ای کار می کند که اتلاف گرما نمی تواند با کاری که موتور انجام می دهد مطابقت داشته باشد، گرمای بیش از حد اتفاق می افتد. گرمای بیش از حد نیز باعث نازک شدن روغن می شود و باعث می شود که در دفع گرمای تولید شده ناتوان تر شود.

تعمیر و نگهداری ضعیف

اگرچه روغن‌های مدرن بهتر از گذشته مهندسی شده‌اند، تعمیر و نگهداری ضعیف همچنان می‌تواند توانایی‌های آنها را برای ماندگاری طولانی‌تر و عملکرد خوب پیشی‌گیرد. عادات نگهداری خوب و فواصل تعویض مناسب بهترین راه برای جلوگیری از لکه دار شدن روغن است که از جریان مناسب در کل سیستم روغن کاری جلوگیری می کند.

علائم فشار روغن پایین

دو مسئله اصلی که باعث اکثر مشکلات روغن کاری می شود گرما و اصطکاک است. بیشتر علائم فشار روغن پایین شامل گرمای بیش از حد و افزایش اصطکاک بر روی اجزای مختلف است. همیشه اینطور نیست، اما هر دوی این مسائل می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری فراتر از فشار روغن شود.

چراغ هشدار فشار روغن

فشار سنج روغن

ساده ترین راه برای تشخیص فشار کم روغن، روشن کردن چراغ فشار روغن است. چراغ روغن ممکن است به چند دلیل دیگر روشن شود، اما فشار کم روغن رایج ترین دلیل روشن شدن آن است. این علامت نیاز به پیگیری شما یا مکانیک محلی شما دارد تا علت بروز آن را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

روشن است که چراغ های فشار روغن به سادگی به این معنی است که یک فشار نامنظم تشخیص داده شده است. برعکس، ممکن است به این معنی باشد که فشار روغن بالایی دارید.

گرمای بیش از حد موتور

بسیاری از مسائل بالقوه مختلف می توانند باعث گرم شدن بیش از حد موتور شوند، اما یکی از رایج ترین آنها فشار کم روغن است. این اغلب به دلیل گرفتگی سیستم روغن کاری یا خرابی پمپ روغن ایجاد می شود. گرمای بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که روغن نتواند به محل مورد نظر خود برسد. اصطکاک باعث می شود که قطعات بیش از آنچه باید گرم شوند و در نتیجه گرمای بیش از حد ایجاد شود.

لرزش خودرو

لرزش خودرو شبیه تاثیر فشار کم روغن بر گرمای بیش از حد موتور است. به جای اینکه نه با توانایی دفع گرما به دلیل فشار کم، عملکرد نرم موتور به دلیل کمبود روغن خفه می شود و باعث ارتعاش خودرو می شود.

اجزای موتور با سرعت بالا حرکت می کنند و اصطکاک اضافه شده در ترکیب با سرعت بالای قطعات متحرک این موضوع را تشدید می کند.

کاهش عملکرد موتور

دلایل زیادی وجود دارد که یک وسیله نقلیه ممکن است عملکرد کلی موتور را کاهش دهد. فشار کم روغن می تواند باعث این امر شود زیرا باعث می شود موتور برای کارکردن و شتاب گیری سخت تر کار کند، اما به احتمال زیاد چیزی شبیه به شمع های بد است. احتمال اینکه این اتفاق برای وسیله نقلیه شما بیفتد مستلزم سفر به مکانیک است.

بوی سوزاندن

باز هم، بوی سوختگی می تواند یک علامت بسیار گسترده برای بسیاری از مسائل مختلف، به ویژه گرم شدن بیش از حد ترمزها باشد. اما هر نوع اصطکاک بین اجزا می تواند باعث ایجاد بوی آنها شود. با سرعت حرکت موتور، غیرممکن است که همان اصل اولیه برای ترمزهای گرمای بیش از حد برای موتور اعمال شود.

صداهای غیرمعمول موتور

اصطکاک دوباره ایجاد می شود زیرا مشکل فشار کم روغن می تواند باعث ایجاد صداهای غیرعادی به خصوص در موتور شود. منطقی است که فلز در برابر فلز هرچه سریعتر با یکدیگر تماس پیدا کند می تواند صداهای وحشتناکی ایجاد کند.

خرابی موتور

خرابی کلی موتور به دلیل فشار کم روغن دور از ذهن نیست، اما بدترین حالت ممکن است. به احتمال زیاد علائم دیگری قبل از بروز خرابی موتور خود را نشان خواهند داد، اما اگر پمپ روغن به طور کامل و ناگهانی از کار بیفتد، خارج از محدوده احتمالی نیست.

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ چک موتور چنان یک چراغ هشدار جهانی است که نمی توان آن را به طور قابل اعتماد نشانه فشار روغن پایین در نظر گرفت. مطمئناً زمانی که وسیله نقلیه شما فشار روغن پایینی دارد روشن می شود، اما به احتمال زیاد چراغ فشار روغن شما اول روشن می شود.

روش های عملی برای جلوگیری از فشار کم روغن

بهترین راه برای جلوگیری از فشار کم روغن، تاکید بر نگهداری و احتیاط است. معمولاً تعویض روغن یا پرکردن آن به دانستن میزان استفاده و بررسی منظم آن بستگی دارد.

درک زودهنگام علائم فشار روغن پایین نیز می تواند به رفع مشکل قبل از بروز مشکل بزرگ کمک کند. قطعات را زودتر تعویض کنید و بازه زمانی معمولی که در آن این اتفاق می افتد را درک کنید.

هزینه رفع مشکلات فشار پایین نفت چقدر است؟

از آنجایی که ممکن است مناطق زیادی تحت تأثیر قرار گیرند و دلایل مختلفی برای کاهش فشار روغن وجود دارد، هزینه هر آنچه که نیاز به تعمیر دارد می تواند به شدت متفاوت باشد.

نتیجه

سیستم روغن شما یک جزء حیاتی است که به وسیله نقلیه شما اجازه می دهد تا خوب و روان کار کند. هنگامی که فشار روغن پایین رخ می دهد، می تواند علائمی مانند گرم شدن بیش از حد موتور، کاهش عملکرد خودرو، روشن شدن چراغ روغن، بوی سوختگی و حتی خرابی موتور را ایجاد کند.

 

انجام تعمیر و نگهداری خوب برای سیستم روغن بسیار مهم است تا بتوان از بروز مشکلات جلوگیری کرد. اگر هر یک از این علائم رخ داد، برای کمک به تشخیص مشکل، با مکانیک محلی خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا خودروهای برقی مبدل کاتالیزوری دارند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *