مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

فصل برداشت زعفران در ایران

فصل برداشت زعفران در ایران :در اوایل نوامبر، بسیاری از کارگران مزرعه، از جمله زنان و مردان، درگیر فرآیند پیچیده برداشت زعفران، محصولی که به نام «طلای سرخ» نیز شناخته می‌شود، می‌شوند. کاشت این گل ارغوانی و برداشت محصول گرانبهای آن در ایران سابقه طولانی دارد و کشور با تولید 350 تن در سال اولین تولید کننده زعفران به شمار می رود.

برداشت زعفران

کاشت این گل ارغوانی و برداشت محصول گرانبهای آن در ایران سابقه طولانی دارد.

نکات و ترفندهای زیادی در مورد کشت زعفران وجود دارد، از انتخاب زعفران برای کشت، خاک، آب و آب و هوای مناسب گرفته تا چیدن گل های دوست داشتنی و خشک کردن کلاله ها برای حفظ کیفیت بالا.

بیشتر بخوانید:  محبوب ترین غذاهای شمالی ایران

برداشت زعفران سخت ترین و در عین حال حساس ترین مرحله کشت زعفران است. مرحله برداشت شامل چیدن گل و جدا کردن کلاله از گل است. عمر گل ها معمولا بین 3 تا 4 روز است و در صورت عدم چیدن به موقع، پوسیده می شوند.

فصل برداشت زعفران در ایران

فصل برداشت زعفران در ایران

زعفران در مناطق خشک و نیمه گرمسیری رشد می کند. با این حال، در مناطقی با آب و هوای معتدل، تابستان های خشک و زمستان های معتدل بهتر رشد می کند. اگر گلها به مدت طولانی در معرض هوای گرم، باد و نور خورشید قرار بگیرند، از کیفیت رنگ و عطر آن کاسته می شود، زمان برداشت و شرایط خشک شدن نیز به شدت بر کیفیت زعفران تأثیر می گذارد، گلدهی ها معمولاً زود چیده می شوند. صبح که گلها هنوز جوانه یا نیمه باز هستند تا کلاله ها کمتر آسیب ببینند. زعفران امروزه جزو لوکس ترین سوغاتی های ایران است.

پرورش و کشت زعفران

پرورش و کشت زعفران به زحمت، و خیلی زیادی نیاز دارد و تنها افرادی که عاشق کار پرورش زعفران هستند می توانند آن را انجام دهند. برای برداشت هر اونس از زعفران سرگل قرمز، 7000 گل بنفش رنگ زعفران بایستی چیده شود! لازم است که گل زعفران را با دست چید و کلاله های گل ها با دقت جابجا شود. برای جایگزینی زعفران، و بازگردانی موارد مغذی مورد نیاز خاک به آن، کاشت لوبیا و گندم به مدت 7 تا 10 سال امری ضروری است.

از تماشای این ویدیوی شگفت انگیز لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *