مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

لرزش عامل خرابی دوربین تلفن شماست

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اپل با این هشدار که “قرار گرفتن در معرض ارتعاشات، مانند ارتعاشات ناشی از موتورهای موتورسیکلت ها” می تواند به دوربین های آیفون آسیب برساند، مردم را شگفت زده کرد. یک توضیح کاملاً معقول برای این وجود دارد و می تواند بر دستگاه های اندرویدی نیز تأثیر بگذارد.
همه اینها حول محور تثبیت‌کننده تصویر اپتیکال (OIS) می‌چرخد، که ویژگی‌ای است که در بسیاری از گوشی‌های هوشمند مدرن، نه فقط آیفون‌ها، یافت می‌شود.

تثبیت کننده تصویر نوری (OIS) چیست؟

تثبیت کننده تصویر بهینه قابلیتی است که هدف آن تثبیت دوربین در حین گرفتن عکس یا فیلمبرداری است.

تثبیت تصویر چیست و چگونه کار می کند؟

 دوربین ایفون
یک دوربین با OIS دارای یک موتور داخلی کوچک است که عناصر داخل لنز را به صورت فیزیکی حرکت می دهد. در حالی که هنگام نگه داشتن گوشی، دستان شما کمی حرکت می کنند یا می لرزند، موتورها با حرکت شما مقابله می کنند. این باعث می‌شود ویدیویی روان‌تر و تار شدن عکس‌ها کمتر شود.
OIS می تواند تفاوت زیادی در کیفیت عکس و فیلم ایجاد کند. تقریباً غیرممکن است که یک گوشی را فقط با دستان خود کاملاً ثابت نگه دارید. مکانیسم هایی که این کار را در دوربین آیفون یا اندروید امکان پذیر می کنند، بسیار کوچک و ظریف هستند. اینجاست که خطر آسیب ناشی از ارتعاشات مطرح می شود

چگونه لرزش می تواند به دوربین آسیب برساند؟

قطعات متحرک همان چیزی است که اغلب منجر به خرابی می شود، به خصوص در مورد ابزارها. دوربین گوشی های هوشمند با OIS دارای چندین قسمت متحرک کوچک در داخل آن است و آن قسمت ها ظریف هستند. استرس کافی روی آن قسمت ها می تواند باعث از کار افتادن آنها شود.
اجزای OIS برای مقابله با حرکات شما باید آزادانه حرکت کنند، به این معنی که به طور دائم در جای خود قرار نگرفته اند. بنابراین وقتی گوشی را به چیزی شبیه موتور سیکلت می‌بندید، ارتعاشات به معنای واقعی کلمه می‌توانند قسمت‌های دوربین را تکان دهند. این حرکت مکرر به مرور زمان بر روی دوربین تاثیر می گذارد.
این چیزی نیست که بیشتر مردم نیاز به نگرانی زیادی در مورد آن داشته باشند. با نگه داشتن دوربین در جیب در حین دویدن، به دوربین آسیب نخواهید رساند. ارتعاشاتی که باید نگران آن باشید ناشی از موتورهای پرقدرت و حجم بالا مانند موتورسیکلت های فوق الذکر است.

برای جلوگیری از آسیب چه کنم؟

نکته اصلی که باید از آن اجتناب کرد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ارتعاشات با دامنه بالا است. بستن دستگاه آیفون یا اندروید خود به موتور سیکلت برای یک سفر کوتاه هر چند وقت یکبار احتمالاً خوب است. اگر این کار را دو بار در روز برای رفت و آمد 30 دقیقه ای خود انجام می دهید، این یک خطر بزرگتر است.
اپل توصیه می کند در صورتی که نیاز دارید گوشی خود را به موتورسیکلت یا سایر وسایل نقلیه پرقدرت ببندید، از “پایه لرزشگیر” استفاده کنید. “Quad Lock” یکی از برندهایی است که لوازم جانبی لرزشگیر را برای سری پایه های خود ارائه می دهد.
در پایان، این چیزی نیست که بیشتر مردم باید خیلی نگران آن باشند، اما خوب است بدانیم چرا این اتفاق می افتد. تکنولوژی فانتزی بدون معایب نیست. اکنون کمی متفاوت در مورد تثبیت کننده تصویر فکر خواهید کرد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *