مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

لوکس ترین سوغاتی برای خرید در ایران

لوکس ترین سوغاتی برای خرید در ایران :سفر به ایران و همراه نداشتن سوغاتی مثل این است که در خانه بابانوئل باشید اما هدیه خود را نبرید. هر منطقه ای در ایران صنایع دستی و سوغاتی های خاصی دارد، اما برخی از خاص ترین آنها هستند. از آنجایی که آنها تقریباً گران هستند، ممکن است برخی از ساده های تقلبی در فروشگاه ها وجود داشته باشد. با ما همراه باشید تا بدانید چگونه اصل را بشناسید!

  1. 1. فیروزه ای

سنگ فیروزه تقریباً در سرتاسر جهان استخراج می شود، اما معروف ترین جواهرات فیروزه ای از نظر کیفیت متعلق به طیفی است: ایران، تبت و آمریکا. ایران برای حداقل 2000 سال مهمترین منبع فیروزه باقی مانده است. مرغوب ترین فیروزه ایران از معادن نیشابور استخراج می شود. فیروزه اصیل نیشابور دارای ویژگی هایی است که در انواع دیگر یافت نمی شود. در اینجا چند نکته برای تشخیص سنگ فیروزه با ارزش از سنگ تقلبی آورده شده است. فیروزه بر اساس رنگ، رگه ها و معادنی که از آن استخراج می شود در گروه های مختلفی دسته بندی می شود.

فیروزه ایرانی

فیروزه اصیل نیشابور دارای ویژگی هایی است که در انواع دیگر یافت نمی شود

انواع فیروزه:

انواع فیروزه:

بر اساس رنگ:

فیروزه طیف رنگی بسیار وسیعی دارد. از رنگ پریده تا سبز مایل به آبی. هر چه سایه آبی قوی تر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود.

بر اساس معدنی که از:

به ترتیب معادن نیشابور، دامغان و کرمان مرغوب ترین فیروزه ایران را تولید می کنند. برای اطمینان از اصل بودن فیروزه‌ای که می‌خرید، مشخصات آن را بخواهید یا دقیقاً رگه‌ها و رنگ آن را بررسی کنید.

بر اساس رگ ها:

برخی از فیروزه ها دارای رگه هستند، در حالی که برخی دیگر کاملاً همرنگ و آبی هستند و هیچ رگه یا شکستگی در سطح آنها وجود ندارد. اگرچه هیچ یک از انواع ذکر شده از نظر کیفیت سنگ بر دیگری برتری ندارند، فیروزه های رگه طلایی که فیروزه های عنکبوتی نیز نامیده می شوند معمولاً محبوبیت بیشتری دارند.

چگونه از اصل بودن فیروزه مطمئن شویم؟

تشخیص فیروزه اصیل ایرانی از تقلبی حتی برای حرفه ای ها نیز کاملاً دشوار است. اما نکات ساده ای برای خریداران وجود دارد که سنگ تقلبی را شناسایی کنند.

لوکس ترین سوغاتی برای خرید در ایران

سنگ فیروزه به دلیل وجود مس و آهن در فرمول شیمیایی خود به طور کلی به رنگ آبی، کروم یا سبز وانادیوم یا در محدوده آبی کم رنگ تا آبی مایل به سبز و همچنین سبز مایل به زرد در می آید.

رنگ فیروزه ای اصلی باید به نوعی مات باشد. سنگ براق اغراق آمیز شبهه را بر می انگیزد.

فیروزه با کیفیت بالا تقریباً آسمان آبی است. حتی اگر فیروزه اصلی نیشابور رگه ها یا لکه هایی سیاه داشته باشد.

می توانید یک سوزن یا کلید را روی فندک گرم کنید و سپس آن را روی سنگ بگذارید. اگر بوی رزین یا پلاستیک می داد و رد عمیقی روی فیروزه باقی می گذاشت، قطعا تقلبی است.

مرتبط: فصل برداشت زعفران در ایران

سطح فیروزه را با یک جسم تیز سوزنی شکل کمی خراش دهید. فیروزه اصلی به این صورت خراشیده نمی شود و همچنین می تواند بدون توجه به شکل آن، براق را خراش دهد.

چگونه از جواهرات فیروزه ای مراقبت کنیم؟

خراشیده شدن، قرار گرفتن در معرض آب داغ، مواد شیمیایی و مواد شوینده خانگی از خطرات اصلی فیروزه ریز هستند. برای مراقبت خوب از فیروزه خود دستورالعمل ها را دنبال کنید:

فیروزه نباید با لوسیون، روغن بدن یا عطر تماس داشته باشد. در غیر این صورت رنگ آن تغییر می کند.

هنگام شستن دست ها، جواهرات فیروزه ای را بردارید. مواد شوینده و آب حاوی کلر به فیروزه آسیب می زند.

از صیقل دادن یا تماس سنگ فیروزه با مواد چرب خودداری کنید.

مطمئن ترین راه برای خرید فیروزه، خرید آن از مشهد (رضا بازار) و نیشابور است.

2. خاویار

سواحل جنوبی دریای خزر، بخشی از ایران، زیستگاه طبیعی گونه های ماهیان خاویاری است که آب سالم، تغذیه فراوان و محیطی ایده آل برای رشد این گونه ها فراهم کرده است. حدود 90 درصد خاویار طبیعی عرضه شده در جهان از دریای خزر تامین می شود. این ماهی ها با داشتن ساختار غضروفی از دوران ماقبل تاریخ به همان شکلی باقی مانده اند که بسیاری از زیست شناسان این ماهی را فسیل زنده می نامند. 27 گونه ماهی خاویاری در جهان وجود دارد که 5 گونه از آنها در دریای خزر یافت می شود:

ماهیان خاویاری بلوگا

ماهیان خاویاری ستاره دار

ماهی خاویاری روسی

ماهیان خاویاری ایرانی

ماهیان خاویاری طلایی

خاویار ایرانی

دریای خزر، بخشی از ایران، زیستگاه طبیعی گونه های ماهیان خاویاری است

همانطور که همه ما می دانیم ماهیان خاویاری در معرض خطر انقراض و کمیاب هستند و زمان زیادی طول می کشد تا ماهیان خاویاری رشد کنند. به همین دلیل است که خاویار همیشه کمیاب و گران بوده است. خاویار با وجود گران بودن، به دلیل خواص متعددش همیشه مورد تقاضا بوده است. این موضوع باعث می شود که کلاهبرداران به فکر تولید خاویار مصنوعی بیفتند. نکات زیر را بخوانید و در هنگام خرید این سوغاتی لوکس دقت کنید:

خاویار تقلبی

خاویار تقلبی

دانه های خاویار تقلبی سیاه و شفاف هستند، در حالی که دانه های خاویار واقعی به نوعی مایل به خاکستری و مات هستند.

دانه های خاویار واقعی کاملا گرد نیستند و هیچ چسبندگی ندارند، در واقع بیشتر بیضی شکل هستند. اما خاویار تقلبی سطحی صاف، گرد و چسبناک دارد. ماده اولیه چنین محصولی پارافین است که ارزش غذایی ندارد و حتی برای سلامتی مضر است. دانه های ساخته شده از پارافین در صورت نگهداری در جای گرم تری ذوب می شوند و به هم می چسبند.

خاویار سیاه تقلبی معمولاً به صورت مصنوعی رنگ می شود و اگر مدتی بماند دفع می شود.

قیمت های پایین تر و حجم زیاد بسته ها و طرح های آماتور رنگارنگ بسته بندی بارزترین نشانه های یک محصول تقلبی است.

رنگ خاویار در ایران بیشتر به رنگ های سیاه، خاکستری، سفید و طلایی است.

مرتبط: جاذبه های گردشگری تهران

توجه داشته باشید که اگر محصولی را در ایران خریداری می کنید و روی بسته بندی آن یادداشت های روسی یا ترکی وجود دارد، احتمال جعلی بودن آن وجود دارد.

از معتبرترین برندهای خاویار در ایران می توان به خاویار رایبد، خاویار تالش، خاویار میرا و گروه فرهنگ اشاره کرد. تمامی شرکت های ذکر شده امکان خرید اینترنتی را دارند.

3. زعفران

حدود 90 درصد زعفران جهان در 3000 سال گذشته در ایران تولید می شود. این ادویه جادویی با بوی مسحورکننده در ایران طلای سرخ نامیده می شود. بهترین کیفیت ادویه شادی در شمال شرق ایران، استان خراسان می روید. تشخیص زعفران واقعی و تقلبی چندان آسان نیست، اما رعایت نکات زیر می تواند به شما سرنخی بدهد:

زعفران ایرانی

بهترین کیفیت ادویه شادی در شمال شرق ایران، استان خراسان می روید

مقدار کمی از زعفران را در کاغذی بریزید، اگر روغن از زعفران گرفته شده تقلبی است، اما پودر شده و بدون اثر روغن نشان دهنده خالص بودن زعفران است.

زعفران اصل سرعت رنگ دهی کمتری نسبت به زعفران تقلبی دارد. مقداری زعفران را در آب جوش بریزید و اگر رنگ ابریشم ها سفید نشد 5 دقیقه صبر کنید اصل است. اگر ابریشم ها در عرض 5 دقیقه سفید شوند، کاملا تقلبی است.

ابریشم معمولی زعفران نباید خیلی براق باشد، براق بودن بیش از حد به معنای خالص نبودن آن است.

طعم و بوی زعفران خود نوعی شاخص ثابت است. طعم زعفران اصل کمی تلخ است اما عطر مطبوعی دارد.

معتبرترین و معروف ترین زعفران ایران متعلق به این شرکت هاست: گروه کشمون، زعفران بهرامان و سحرخیز.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *