مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

ماساژ چیست و انواع مختلف آن کدامند؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که بر روی قسمت های مختلف بدن یا رویکردهای درمانی تمرکز دارد. ماساژ عمل مالش و ورز دادن بدن با استفاده از دست است. در طول ماساژ، ماساژدرمانگر فشار ملایم یا شدیدی به عضلات و مفاصل بدن وارد می‌کند تا درد و تنش را کاهش دهد. ماساژدرمانگر فردی است که در انجام ماساژ آموزش دیده است.

برای آشنایی با انواع مختلف ماساژ و اینکه کدام نوع ممکن است برای شما مناسب باشد، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع ماساژ و فواید آن

1. ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی
 
ماساژ سوئدی یک نوع ملایم ماساژ کل بدن است که برای افرادی که:
برای ماساژ جدید هستند
تنش زیادی دارند
به لمس حساس هستند
این می تواند به رها شدن گره های عضلانی کمک کند، و همچنین برای زمانی که می خواهید در طول ماساژ به طور کامل استراحت کنید، انتخاب خوبی است.
برای این ماساژ، لباس‌هایتان را در می‌آورید، هرچند ممکن است لباس زیرتان را بپوشید. در حالی که روی میز ماساژ دراز کشیده اید با یک ملحفه پوشیده می شوید. ماساژدرمانگر ملحفه را حرکت می‌دهد تا نواحی را که فعالانه روی آن کار می‌کنند، آشکار کند.
ماساژدرمانگر از ترکیبی از موارد زیر استفاده خواهد کرد:
ورز دادن
ضربات طولانی و روان در جهت قلب
حرکات دایره ای عمیق
لرزش و ضربه زدن
تکنیک های حرکت مفاصل غیرفعال
معمولا ماساژ سوئدی 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.
 

2. ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ برای افرادی که درد و تنش عضلانی دارند یا به سادگی می‌خواهند استراحت کنند، بهترین است. این نوع ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدی است، فقط ماساژدرمانگر به جای دست یا علاوه بر آن از سنگ های گرم شده استفاده می کند. تنش عضلانی را کاهش می دهد، جریان خون را بهبود می بخشد و با استفاده از سنگ های گرم شده درد را تسکین می دهد. ماساژ سنگ داغ ممکن است کمک کند:
کاهش تنش عضلانی
بهبود جریان خون
تسکین درد
ترویج آرامش
تسکین استرس
در طول ماساژ با سنگ داغ، سنگ های گرم شده در نواحی مختلف بدن شما قرار می گیرند. درمانگر شما ممکن است سنگی را در دست بگیرد، زیرا قسمت‌های مختلف بدن شما را با استفاده از تکنیک‌های ماساژ سوئدی با فشار ملایم ماساژ می‌دهد. گاهی از سنگ های سرد نیز استفاده می شود.
شما برای ماساژ سنگ داغ لباس نمی پوشید مگر اینکه با پوشیدن لباس زیر خود احساس راحتی بیشتری کنید. شما با یک ورق پوشانده خواهید شد. معمولا مدت زمان ماساژ 90 دقیقه است.

3. ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی
ماساژهای آروماتراپی برای افرادی که می خواهند یک جزء شفابخش عاطفی در ماساژ خود داشته باشند، بهترین است. این نوع ماساژ می تواند کمک کند:
خلق و خوی خود را تقویت کنید
کاهش استرس و اضطراب
کاهش علائم افسردگی
از بین بردن تنش عضلانی
تسکین درد
ماساژهای آروماتراپی فشار ملایم و ملایم را با استفاده از روغن‌های ضروری ترکیب می‌کنند. ماساژدرمانگر شما معمولاً تصمیم می‌گیرد که از کدام روغن‌های ضروری استفاده کند، اما در صورت تمایل می‌توانید به آنها اطلاع دهید. روغن های ضروری قبل از استفاده روی پوست رقیق می شوند.
در طول ماساژ، در حالی که روغن‌های ضروری را از طریق دیفیوزر استنشاق می‌کنید و از طریق پوست جذب می‌شوند، یک ماساژ کل بدن به شما داده می‌شود. گاهی اوقات یک ماساژ آروماتراپی فقط روی کمر، شانه ها و سر شما متمرکز می شود. شما هیچ لباس دیگری به جز لباس زیر که اختیاری است نمی پوشید.
یک ماساژ آروماتراپی 60 تا 90 دقیقه است.
خلاصه:
رایحه درمانی ترکیبی از لمس های ملایم ماساژ سوئدی با افزودن روغن های ضروری است.
اگر به بو یا روغن های ضروری حساس هستید از این نوع ماساژ استفاده نکنید.

4. ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق
ماساژ بافت عمیق فشار بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی دارد. اگر مشکلات مزمن عضلانی مانند درد، آسیب یا عدم تعادل دارید، گزینه خوبی است. می تواند به تسکین عضلات سفت، درد مزمن عضلانی و اضطراب کمک کند.
در طول ماساژ بافت عمیق، ماساژدرمانگر شما از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت برای کاهش تنش از عمیق‌ترین لایه‌های عضلات و بافت‌های همبند استفاده می‌کند. می توانید در طول این ماساژ برهنه باشید یا لباس زیر خود را بپوشید.
مدت زمان ماساژ 60 تا 90 دقیقه است.
در حالی که بافت عمقی ممکن است شدیدتر باشد، نباید درد یا دردی احساس کنید.
خلاصه:
اگر تنش عضلانی زیاد یا درد مزمن دارید، ماساژ بافت عمیق گزینه خوبی است.
اگر بیش از حد به فشار حساس هستید از این نوع ماساژ خودداری کنید.

5. ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی
اگر دچار آسیب مکرر به عضله شده اید، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است، مانند آنچه ممکن است از انجام یک ورزش دریافت کنید. همچنین اگر مستعد آسیب هستید، گزینه خوبی است زیرا می تواند برای جلوگیری از آسیب های ورزشی استفاده شود. همچنین می توانید از ماساژ ورزشی برای افزایش انعطاف پذیری و عملکرد استفاده کنید. علاوه بر این، می توان از ماساژ ورزشی برای تسکین درد، اضطراب و تنش عضلانی استفاده کرد.
ماساژ ورزشی را می توان به عنوان یک ماساژ کل بدن انجام داد یا ماساژ درمانگر ممکن است روی قسمت هایی از بدن که به بیشترین توجه نیاز دارند تمرکز کند. بسته به نیاز شما ممکن است فشار عمیق با سکته های آرام بخش جایگزین شود.
شما می توانید با لباس یا برهنه یک ماساژ ورزشی انجام دهید. اگر ترجیح می دهید لباس بپوشید، مطمئن شوید که نازک، گشاد است و به درمانگر اجازه دسترسی به عضلات شما را می دهد. شورت گشاد و تاپ تاپ گزینه هایی هستند.
مدت زمان ماساژ 60 تا 90 دقیقه است.
خلاصه:
اگر در اثر استفاده مکرر از عضلات آسیب دیده اید، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است.
این نوع ماساژ همچنین ممکن است به بهبود انعطاف پذیری و عملکرد ورزشی کمک کند و خطر آسیب را کاهش دهد.

6. ماساژ نقطه ماشه ای

ماساژ نقطه ای
ماساژ نقطه ماشه ای برای افرادی که جراحات، دردهای مزمن یا مشکل یا بیماری خاصی دارند، مناسب است. گاهی اوقات مناطقی از سفتی در بافت های عضلانی که به عنوان نقاط ماشه ای شناخته می شوند، می توانند باعث درد در سایر قسمت های بدن شوند. با تمرکز بر تسکین نقاط ماشه ای، این نوع ماساژ می تواند درد را کاهش دهد.
ماساژ نقطه ماشه ای از سکته های وسیع و روان استفاده می کند که ملایم و آرامش بخش همراه با فشار قوی تر و عمیق تر هستند. ماساژ شامل کار بر روی کل بدن شما می شود، اگرچه درمانگر شما بر روی نواحی خاصی از بدن شما تمرکز خواهد کرد که باید آزاد شوند. می‌توانید برای ماساژ لباس‌های سبک بپوشید یا به‌طور کامل یا جزئی لباس‌هایتان را درآورید.
این نوع ماساژ معمولاً 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.

7. رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای افرادی که به دنبال آرامش یا بازیابی سطح انرژی طبیعی خود هستند بهترین است. همچنین اگر احساس راحتی نمی کنید که تمام بدن خود را لمس کنید، گزینه خوبی است. رفلکسولوژی از فشار ملایم تا محکم بر روی نقاط مختلف فشار پا، دست و گوش استفاده می کند. شما می توانید لباس های گشاد و راحت بپوشید که به پاهای شما دسترسی داشته باشد.
ماساژ رفلکسولوژی 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.
خلاصه:
رفلکسولوژی بر روی نقاط فشار در پاها، دست‌ها و گوش‌ها تمرکز می‌کند.
اگر از لمس کردن تمام بدن خود ناراحت هستید، این گزینه خوبی است. همچنین می توانید در طول این نوع ماساژ لباس کامل بپوشید.

8. ماساژ شیاتسو

ماساژ
ماساژ شیاتسو برای افرادی که می خواهند احساس آرامش کنند و استرس، درد و تنش را از بین ببرند، بهترین است. این یک نوع ماساژ ژاپنی است که:
آرامش و آرامش عاطفی و جسمی را تقویت می کند
به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند
ممکن است سردرد را تسکین دهد
تنش عضلانی را کاهش می دهد
ماساژ شیاتسو کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، اما درمانگر شما ممکن است بر روی نواحی از بدن شما تمرکز کند که نیاز به توجه بیشتری دارند. در طول ماساژ، درمانگر شما از دست، کف دست و شست خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن شما استفاده می کند. از فشار ضربان دار یا ریتمیک استفاده می شود. در طول این ماساژ می توانید لباس کامل بپوشید.
ماساژ شیاتسو معمولاً 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.
خلاصه:
اگر به دنبال یک ماساژ آرامش بخش هستید، شیاتسو گزینه خوبی است. همچنین ممکن است به کاهش تنش جزئی کمک کند.
در طول این نوع ماساژ می توانید کاملاً لباس بپوشید.

9. ماساژ تایلندی


ماساژ تایلندی برای افرادی که خواهان ماساژ فعال‌تری هستند و می‌خواهند درد و استرس را کاهش داده و از بین ببرند، بهترین است. همچنین می تواند به بهبود کمک کند:
انعطاف پذیری
جریان
سطوح انرژی
ماساژ تایلندی با استفاده از یک سری حرکات شبیه به حرکات کششی یوگا، کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. درمانگر شما از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار محکم به بدن شما استفاده می کند. همچنین در موقعیت های مختلف کشیده و پیچ خورده خواهید شد. در طول ماساژ می توانید لباس های گشاد و راحت بپوشید.
ماساژ تایلندی 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.
خلاصه:
ماساژ تایلندی نسبت به سایر انواع ماساژ فعال تر است و درمانگر علاوه بر انجام ماساژ بدن شما را نیز کشش می دهد.
این نوع دیگری از ماساژ است که در آن شما کاملاً لباس می پوشید.

10. ماساژ قبل از تولد

ماساژ دوران بارداری می تواند روشی مطمئن برای زنان برای ماساژ در دوران بارداری باشد. این می تواند به کاهش دردهای بدن بارداری، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی کمک کند. شما می توانید در هر زمانی از بارداری خود ماساژ دریافت کنید. با این حال، بسیاری از امکانات، به خصوص در ایالات متحده، به دلیل خطر سقط جنین در این دوران، ماساژ را به زنان در سه ماهه اول ارائه نمی دهند.
ماساژ قبل از تولد از فشار ملایم مشابه ماساژ سوئدی استفاده می کند. درمانگر روی نواحی مانند کمر، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد. بسته به سطح راحتی خود می توانید به طور کامل یا جزئی لباس را در بیاورید. در طول ماساژ، یا به پهلو دراز می کشید یا روی میز مخصوص طراحی شده با بریدگی شکم. اگر در ساق پا یا سایر قسمت های پای خود درد داشتید، قبل از انجام ماساژ به پزشک مراجعه کنید.
ماساژ 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.
خلاصه:
ماساژ دوران بارداری گزینه خوبی برای زنان باردار است.
این نوع ماساژ بر فشار ملایم تمرکز دارد و برای آرامش و کاهش تنش خفیف خوب است.

11. ماساژ زوجین

ماساژ زوجی ماساژی است که با شریک، دوست یا اعضای خانواده خود در یک اتاق انجام می دهید. تمام مزایای یک ماساژ معمولی را به همراه دارد و گاهی اوقات دسترسی به جکوزی، سونا و سایر امکانات اسپا را برای شما فراهم می کند. درمان های دیگری مانند پدیکور، صورت و اسکراب بدن گاهی اوقات به عنوان بخشی از یک بسته ارائه می شود.
معمولاً می‌توانید نوع ماساژی را که می‌خواهید دریافت کنید انتخاب کنید، و شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید بسته به ترجیحات و پیشنهادات در اسپا، نوع متفاوتی از ماساژ را دریافت کنید. شریک زندگی تان و شما روی میزها در کنار هم خواهید بود و هر کدام ماساژور مخصوص به خود را خواهید داشت که روی بدن شما کار می کند. در صورت تمایل می توانید در حین ماساژ صحبت کنید.
خلاصه:
ماساژ یک زوج ماساژی است که شما در یک اتاق مشترک با یکی از دوستان، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده انجام می دهید.
معمولاً می‌توانید از بین انواع ماساژها در طول قرار خود انتخاب کنید. ماساژ سوئدی و سنگ داغ معمولاً به عنوان یک گزینه در طول ماساژ زوج ارائه می شود.

12. ماساژ صندلی

ماساژ صندلی برای افرادی که خواهان ماساژ سریعی هستند که روی گردن، شانه ها و پشت شما متمرکز است، بهترین است. ماساژ صندلی همچنین می‌تواند راهی برای معرفی شما به ماساژ باشد، اگر قبلاً ماساژ نداشته‌اید. ماساژ صندلی همچنین به کاهش استرس و افزایش آرامش کمک می کند. در این نوع ماساژ از فشار سبک تا متوسط ​​استفاده می شود.
در طول ماساژ، شما کاملاً لباس می‌مانید و روی یک صندلی مخصوص طراحی شده می‌نشینید. شما صندلی را به گونه‌ای دراز می‌کشید که قفسه‌ی سینه‌تان به پشتی صندلی فشار بیاورد و به ماساژدرمان اجازه دهید به پشت شما دسترسی داشته باشد.
این ماساژها معمولاً 10 تا 30 دقیقه هستند.
خلاصه:
اگر وقت کافی ندارید، ماساژ صندلی یک گزینه عالی است.
این نوع ماساژ نیز گزینه خوبی برای ماساژ دادن است.

چگونه یک ماساژور پیدا کنیم

شما می توانید یک توصیه شخصی برای یک ماساژدرمانگر از یک پزشک، دوست یا یک فهرست آنلاین دریافت کنید. یا می توانید چند ماساژ با درمانگران مختلف رزرو کنید تا ببینید کدام یک را ترجیح می دهید. اطمینان حاصل کنید که این فردی است که با او احساس راحتی می کنید تا بتوانید کاملاً آرامش داشته باشید.
اطمینان حاصل کنید که ماساژدرمانگر شما به درستی آموزش دیده و دارای گواهینامه ها و مجوزهای دولتی به روز است. ممکن است بخواهید قبل از شروع جلسات خود گفتگوی کوتاهی با درمانگر خود داشته باشید تا بتوانید انتظارات خود را بیان کنید و هرگونه سؤال مرتبط را بپرسید.

احساس خوشایند تر

ماساژ ممکن است راهی برای شما باشد تا از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی احساس بهتری داشته باشید. انواع مختلف ماساژ و ماساژدرمانگرهای مختلف را برای یافتن نوع و ارائه دهنده ای که برای شما ایده آل ترین است، آزمایش کنید.
همیشه انتظارات و مقاصد خود را با ماساژدرمانگر خود در میان بگذارید و اگر چیزی وجود دارد که با آن راحت نیستید صحبت کنید. در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا بیماری، قبل از انجام هر نوع ماساژ با پزشک خود صحبت کنید.

فواید ماساژ

فواید ماساژ
ماساژ به طور کلی بخشی از پزشکی یکپارچه در نظر گرفته می شود. این به طور فزاینده ای همراه با درمان استاندارد برای طیف گسترده ای از شرایط و موقعیت های پزشکی ارائه می شود.
مزایای ماساژ می تواند شامل موارد زیر باشد:
کاهش استرس و افزایش آرامش
کاهش درد و درد و تنش عضلانی
بهبود گردش خون، انرژی و هوشیاری
کاهش ضربان قلب و فشار خون
بهبود عملکرد سیستم ایمنی
در حالی که تحقیقات بیشتری برای تایید فواید ماساژ مورد نیاز است، برخی مطالعات نشان داده اند که ماساژ ممکن است برای موارد زیر نیز مفید باشد:
اضطراب
اختلالات گوارشی
فیبرومیالژیا
سردرد
بی خوابی مرتبط با استرس
درد کمر
سندرم درد میوفاشیال
درد عصب
کشیدگی یا آسیب بافت نرم
آسیب های ورزشی
درد مفصل گیجگاهی فکی
درد بالای کمر و گردن
فراتر از فواید برای شرایط یا بیماری های خاص، برخی از افراد از ماساژ لذت می برند زیرا اغلب احساس مراقبت، راحتی و ارتباط را ایجاد می کند.
علیرغم مزایای آن، ماساژ به عنوان جایگزینی برای مراقبت های پزشکی منظم نیست. به پزشک خود اطلاع دهید که در حال انجام ماساژ هستید و حتماً از هر برنامه درمانی استانداردی که دارید پیروی کنید.

خطرات ماساژ

بیشتر افراد می توانند از ماساژ بهره مند شوند. با این حال، در صورت داشتن موارد زیر، ماساژ ممکن است مناسب نباشد:
اختلالات خونریزی یا مصرف داروهای رقیق کننده خون
سوختگی یا بهبود زخم
ترومبوز سیاهرگی عمقی
عفونت ها
شکستگی استخوان (شکستگی)
پوکی استخوان شدید
تعداد بسیار کم پلاکت (ترومبوسیتوپنی شدید)
مزایا و معایب ماساژ را با پزشک خود در میان بگذارید، به خصوص اگر باردار هستید یا سرطان یا درد غیرقابل توضیحی دارید.
برخی از انواع ماساژ ممکن است روز بعد کمی احساس درد داشته باشید. اما ماساژ معمولاً نباید دردناک یا ناراحت کننده باشد. اگر قسمتی از ماساژ شما درست نیست یا دردناک است، فوراً صحبت کنید. بیشتر مشکلات جدی ناشی از فشار بیش از حد در حین ماساژ است.

آنچه در طول ماساژ می توانید انتظار داشته باشید

برای ماساژ نیازی به آمادگی خاصی ندارید. قبل از شروع جلسه ماساژ درمانی، ماساژدرمانگر باید از شما در مورد علائم، سابقه پزشکی و آنچه می‌خواهید از ماساژ به دست آورید بپرسد. ماساژدرمانگر شما باید نوع ماساژ و تکنیک هایی را که استفاده می کند توضیح دهد.
در یک جلسه ماساژ درمانی معمولی، لباس‌هایتان را در می‌آورید یا لباس‌های گشاد می‌پوشید. فقط تا حدی لباس‌هایتان را درآورید که راحت باشید. شما معمولا روی یک میز دراز می کشید و خود را با یک ملحفه می پوشانید. ماساژدرمانگر شما وقتی قبل از ماساژ لباس را در می‌آورید و بعد از آن لباس می‌پوشید، اتاق را ترک می‌کند. همچنین می توانید در حالی که روی صندلی نشسته اید، با لباس کامل ماساژ دهید. ماساژدرمانگر شما باید ارزیابی را از طریق لمس انجام دهد تا نواحی دردناک یا تنش را پیدا کند و تعیین کند چه مقدار فشار باید اعمال شود.
بسته به اولویت، ماساژ درمانگر شما ممکن است از روغن یا لوسیون برای کاهش اصطکاک روی پوست شما استفاده کند. اگر ممکن است به هر ماده ای حساسیت دارید، به ماساژ درمانگر خود بگویید.
یک جلسه ماساژ ممکن است از 10 تا 90 دقیقه طول بکشد، بسته به نوع ماساژ و زمان شما. مهم نیست که چه نوع ماساژی را انتخاب می کنید، باید در حین و بعد از ماساژ احساس آرامش و آرامش داشته باشید. در طول ماساژ به طور معمول نفس بکشید.
ماساژدرمانگر شما ممکن است در حین ماساژ شما موسیقی پخش کند یا با شما صحبت کند، اما اگر سکوت را ترجیح می دهید می توانید به او بگویید.
اگر یک ماساژور بیش از حد فشار می آورد، از فشار کمتری بخواهید. گاهی ممکن است نقطه حساسی در عضله داشته باشید که شبیه گره باشد. در حالی که ماساژ درمانگر شما آن را انجام می دهد، احتمالاً ناراحت کننده است. اما اگر دردناک شد، صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *