مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

مایع ترمز چه کاری انجام می دهد؟

مایع ترمز هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟بخش های مختلفی وجود دارد که به عملکرد ترمز در خودرو کمک می کند. از آنجایی که سیستم ترمز یکی از اصلی ترین ویژگی های ایمنی یک خودرو است، تمام قطعات آن باید به درستی نگهداری شوند.

مایع ترمز چیست؟

بسیاری از دارندگان خودرو هنگام نگهداری از وسایل نقلیه خود، مانند تعویض منظم روغن، اصول اولیه را می دانند. چیزی که به همان اندازه مهم است، اما ممکن است به راحتی فراموش شود، روغن ترمز است.

روغن ترمز، همچنین به عنوان مایع هیدرولیک شناخته می شود، هر بار که راننده خودرو خود را متوقف می کند، استفاده می شود. ترمزها بدون این مایع نمی توانند به درستی کار کنند – بنابراین مهم است که در شرایط خوبی نگهداری شود.

بیشتر بخوانید: بهترین خودروهای جدید در سال 2022

به خواندن ادامه دهید تا بدانید روغن ترمز چه کار می کند و چرا برای عملکرد سیستم ترمز بسیار ضروری است.

مایع ترمز چه کاری انجام می دهد؟

به عبارت ساده تر، سیستم ترمز خودرو بدون روغن ترمز کار نمی کند. روغن ترمز نیروی پدال ترمز فشرده شده را می گیرد، آن را به فشار تبدیل می کند و این فشار را به ترمزهای جلو و عقب می فرستد تا خودرو را متوقف کند.

روغن ترمز را نمی توان فشرده کرد، که آن را برای استفاده در سیستم ترمز هیدرولیک عالی می کند. این می تواند تحت فشار و دمای بالایی که هنگام توقف خودرو ایجاد می شود کار کند. نقشی که روغن ترمز ایفا می کند در صورت شکسته شدن نسبتاً ساده است:

راننده روی پدال ترمز پا می گذارد.

پیوند نیرو به پیستون در سیلندر اصلی اعمال می کند.

مایع ترمز چه کاری انجام می دهد؟

سیلندر اصلی روغن ترمز را تحت فشار قرار می دهد و آن را به سیلندرها و کالیپرهای چرخ می فرستد.

فشار هیدرولیک روی پیستون ها برای تولید نیرو عمل می کند.

نیرو بر روی لنت های ترمز اعمال می شود که با درام ترمز یا روتور تماس پیدا می کند.

چرخش چرخ ها کند یا متوقف می شود.

بیشتر بخوانید:  فعال سازی سیستم ایمنی و غیر ایمنی خودرو

بدون روغن ترمز، فشار لازم برای توقف کامل و ایمن وسیله نقلیه شما وجود نخواهد داشت. هرگونه نشتی یا مایعی که برای مدتی تغییر نکرده باشد، در صورت عدم رسیدگی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جاده شود.

مایع ترمز هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟

باید مطمئن شوید که وضعیت روغن ترمز خود را مرتباً بررسی کرده و آن را به طور منظم تغییر دهید تا مطمئن شوید که سیستم ترمز به طور کلی قادر به کارکرد نرم است.

بررسی وضعیت روغن ترمز با نگاه کردن آسان است – یک مخزن روغن ترمز در زیر کاپوت است و علائمی وجود دارد که نشان می دهد سطح مناسب مایع باید چقدر باشد. اگر مایع در سطح پایین تر از حد معمول باشد باید اضافه شود و در صورت نشتی کنترل شود.

یک قانون خوب این است که هر بار که خودروی شما تعویض روغن می‌کند، روغن ترمز را چک کنید. تا جایی که به طور کامل مایع را جایگزین کنید، این بازه زمانی می تواند بسته به وسیله نقلیه و شرایط رانندگی متفاوت باشد. مراجعه به دفترچه راهنمای مالک بهترین گزینه برای یافتن بازه زمانی توصیه شده برای وسیله نقلیه خاص شما است.

اگر روغن ترمز خودروی شما به دلیل نشتی در سیستم یا آسیب دیدن قطعه ای تمام شود، ترمزها به درستی کار نمی کنند. رانندگی با مقدار کم روغن ترمز یا نشتی در سیستم ناایمن است.

نشانه کم بودن مایع ترمز

دانستن علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهد وسیله نقلیه شما مقدار کمی روغن ترمز دارد، مفید است. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

چراغ ترمز روشن می شود

سیستم ترمز ضد قفل (ABS) به گونه ای طراحی شده است که اگر چیزی در داخل سیستم ترمز باید بررسی شود، روشن می شود. این می تواند یک شاخص کاملا واضح باشد، بنابراین اگر متوجه شدید سطح مایعات را بررسی کنید.

مشکلات پدال ترمز شما

اگر ماشین شما مقدار مناسبی روغن ترمز نداشته باشد، ممکن است متوجه چند اتفاق با پدال ترمز خود شوید. ممکن است فشار دادن روی آن سخت‌تر باشد، یا ممکن است پدال هنگام استفاده از آن احساس “نرم” داشته باشد.

مشکلات لنت ترمز

روغن ترمز شما در کنار قسمت هایی از سیستم ترمز از جمله لنت ترمز کار می کند. این به این معنی است که اگر صدای بلندی از لنت ها می شنوید یا اینکه آنها به درستی کار نمی کنند، ممکن است مشکلی ناشی از کمبود روغن ترمز باشد.

بوی سوختگی می دهد

هر گونه بوی سوختگی یا دودی که از وسیله نقلیه شما می آید هرگز نشانه خوبی نیست. این ممکن است نشان دهنده گرم شدن بیش از حد ترمزهای شما باشد.

صداهای عجیب و غریب

کمبود روغن ترمز یا روغن ترمز که از اوج خود گذشته است می تواند باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب از سیستم ترمز شما شود. این صداها می تواند صداهای خراشیدن یا جیغ زدن باشد.

حتما این علائم را جدی بگیرید و مطمئن شوید که مقدار مناسبی از روغن ترمز در خودروی خود دارید. شاید زمان تغییر فرا رسیده باشد!

انواع مختلف مایع ترمز

دانستن اینکه روغن ترمز چه کاری انجام می دهد و چگونه به عملکرد سیستم به طور کلی کمک می کند، اولین قدم خوب به عنوان یک مالک خودرو است. دانستن تفاوت بین انواع روغن های ترمز که با شماره های مختلف وزارت حمل و نقل (DOT) شناخته می شوند، به همان اندازه مهم است.

سه نوع اصلی روغن ترمز عبارتند از:

 

DOT3: این یکی از رایج ترین انواع روغن ترمز است. دارای پایه گلیکول و نقطه جوش کمتر است

پماد همچنین می تواند آب را از هوا جذب کند. اکثر خودروها می توانند از روغن ترمز DOT3 استفاده کنند.

DOT4: روغن ترمز DOT4 مشابه DOT3 است، اما نقطه جوش بالاتری دارد. این باعث می شود که مایع کارآمدتر باشد. همچنین بسیار رایج است و می تواند در طیف وسیعی از وسایل نقلیه استفاده شود.

DOT5: وقتی به روغن ترمز DOT3 یا DOT4 در مقابل DOT5 نگاه می کنیم، بزرگترین تفاوت این است که DOT5 به جای گلیکول، یک مایع مبتنی بر سیلیکون است. مانند بقیه آب را جذب نمی کند و بالاترین نقطه جوش را دارد. معمولاً در وسایل نقلیه جاده ای استفاده نمی شود.

مایع ترمز چه شکلی است؟

صرف نظر از عدد DOT، روغن ترمز در سراسر تابلو یکسان به نظر می رسد. روغن ترمز یا روغن جدید در شرایط خوب شفاف است و ممکن است رنگ زردی داشته باشد. باید از طریق بررسی های معمول در طول سال ها نسبتاً روشن باقی بماند.

روغن ترمز که نیاز به تعویض دارد تیره تر و تیره تر می شود. به طور کلی شبیه روغن موتور خواهد بود – هر رنگ قهوه ای تیره یا سیاه نشان می دهد که مایع باید تعویض شود.

بیشتر بخوانید: سیستم های ترمز ضد قفل (ABS) چیست؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *