مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

متن جایگزین چیست؟ چرا باید از آن استفاده کنید و چگونه آن را بنویسید

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا هنگام ایجاد پست‌های وبلاگ یا اشتراک‌گذاری عکس‌ها در رسانه‌های اجتماعی، به درخواست‌هایی برای نوشتن متن “alt” تصویر (که گاهی به صورت متن ALT سبک می‌شود) توجه کرده‌اید؟ در اینجا دلیل اهمیت این بخش از استاندارد HTML و نحوه نوشتن آن به خوبی آمده است.

چرا متن ALT مهم است؟

ویژگی های Alt به عنوان یک فرم پشتیبان از محتوا وجود دارد. زمانی که نوع اصلی محتوا قابل ارائه نباشد، به جای آن ویژگی جایگزین یا «alt» آن ارائه می شود. در مورد متن جایگزین، اگر تصویر به دلایلی قابل ارائه نباشد، به جای آن توضیحات متن جایگزین را دریافت خواهید کرد.

یک عینک که روی یهک صفحه کلید قرار گرفته است

این به کسی اجازه می دهد، برای مثال، یک تصویر را به عنوان متن کپی کند. یا اگر وب‌سایتی را بدون هیچ تصویری ذخیره کنید، متن جایگزین باقی می‌ماند و به شما می‌گوید قرار است تصاویر چه چیزی را نشان دهند.

متن جایگزین نیز یک جزء حیاتی در دسترسی به وب است. بازدیدکنندگان دید ضعیفی دارند و برای شنیدن توضیحات متن جایگزین تصویر به نرم افزار صفحه خوانی متکی هستند. اگر متن جایگزین وجود نداشته باشد، یا اگر متن جایگزین ضعیف باشد، بر تجربه کاربران با مشکلات بصری تأثیر منفی می‌گذارد. همچنین می‌تواند ناوبری را برای کسانی که اتصالات اینترنتی محدودی دارند و به مرورگرهای مبتنی بر متن تکیه می‌کنند، دشوار کند.

متن جایگزین همچنین در سئو (بهینه سازی موتور جستجو) مهم است زیرا به موتورهای جستجو مانند گوگل یا بینگ کمک می کند محتوای شما را بهتر ایندکس کنند. نمایه سازی چیزی است که باعث می شود محتوا با آن موتورهای جستجو قابل یافتن باشد.

نحوه نوشتن متن ALT خوب

متن جایگزین نباید صرفاً توصیفی واقعی از آنچه در تصویر شما است باشد. شما باید زمینه تصویر و دلیل وجود آن را در وهله اول در نظر بگیرید. این تصویر را در نظر بگیرید:
مجسمه آزادی در نیویورک در برابر آسمان آبی ابری.

اگر متن جایگزین شما برای این تصویر این بود: «مجسمه بزرگ زنی که مشعل را بالا گرفته و کتابی را در گهواره گرفته است»، توصیف دقیقی از آنچه در تصویر است، خواهد بود، اما متن جایگزین خوبی نخواهد بود.

توصیف بهتر ممکن است این باشد: «مجسمه آزادی در نیویورک در برابر آسمان آبی ابری». زمینه صفحه نیز مهم است. اگر این تصویر بخشی از یک خبر در مورد مهاجرت بود، ممکن است متن جایگزین «مجسمه آزادی در نیویورک، نمادی قدرتمند برای مهاجران احتمالی» باشد.

به هدف تصویر فکر کنید و متن جایگزین خود را بر اساس آن بنویسید!

مهم است که کلمه کلیدی اصلی شما در برخی از متن جایگزین شما ظاهر شود، اما آن را در هر تصویر قرار ندهید، به خصوص اگر کلمه کلیدی بخشی از یک توصیف متن جایگزین خوب نباشد.

زمانی که از متن ALT استفاده نکنید

دو حالت وجود دارد که استفاده از متن جایگزین چیزی است که باید از آن اجتناب کرد. اولین مورد برای تصاویری است که صرفاً تزئینی هستند. این تصاویر برای کسی که از صفحه‌خوان استفاده می‌کند جالب نیست و به تلاش‌های سئوی شما بی‌ربط است. در واقع، توصیف تصاویر صرفاً تزئینی می‌تواند نمایه‌سازی موتورهای جستجو را مختل کند و درک مقاله شما را برای افرادی که از صفحه‌خوان استفاده می‌کنند سخت‌تر کند.

مانند اصول کلی نوشتن متن جایگزین خوب، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا اصلاً متن جایگزین را بنویسید بستگی به این دارد که چه چیزی بیشتر از همه برای خواننده سود می برد. اگر متن جایگزین به درک آنها می‌افزاید و به حفظ ارزش تصاویر اصلی کمک می‌کند، باید تلاش کنید تا آن را درج کنید.

اضافه کردن متن ALT در رسانه های اجتماعی

متن جایگزین تنها چیزی نیست که طراحان وب سایت و وبلاگ نویسان باید در نظر بگیرند. بسیاری از ما تصاویر را در رسانه های اجتماعی ارسال می کنیم، و اکثر پلتفرم های رسانه های اجتماعی راهی برای افزودن متن جایگزین به آن عکس ها ارائه می دهند. ممکن است حتی از آن آگاه نباشید، اما در برخی موارد، متن جایگزین به طور خودکار با استفاده از فناوری بینایی ماشین تولید می شود.

مراحل افزودن یا ویرایش متن جایگزین در رسانه های اجتماعی با گذشت زمان و با دستخوش تغییرات این پلتفرم ها تغییر می کند. ما دستورالعمل های قدیمی بسیاری را برای پلتفرم های مختلف رسانه های اجتماعی دیده ایم، بنابراین بهترین انتخاب این است که اسناد رسمی فیس بوک و توییتر را بررسی کنید.

افزودن متن جایگزین به ازای هر تصویر تنها چند ثانیه طول می‌کشد، اما می‌تواند در عملکرد محتوای شما و میزان دسترسی به وب برای افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند تفاوت ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا