مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

مقایسه جراحی سنتی و رباتیک برای سرطان پروستات

مقایسه جراحی سنتی و رباتیک برای سرطان پروستات

عملی به نام پروستاتکتومی رادیکال برای مدت طولانی یکی از پایه های اصلی درمان سرطان پروستات بوده است. اغلب برای مردانی که سرطان آنها هنوز شروع به گسترش نکرده است، ارائه می شود، شامل برداشتن کل غده پروستات است و می تواند به روش های مختلف انجام شود. با روش سنتی “باز”، جراحان پروستات را از طریق یک برش 8 تا 10 اینچی درست زیر ناف خارج می کنند.پروستات
از طرف دیگر، جراحان می توانند پروستاتکتومی رادیکال به کمک ربات را انجام دهند. با این رویکرد، ابزارهای رباتیک مینیاتوری شده از چندین برش بسیار کوچکتر در شکم بیمار عبور داده می شوند. جراحان در حالی که پشت کنسول نشسته اند، این ابزار را از راه دور کنترل می کنند.
حداقل 85 درصد از کل پروستاتکتومی های رادیکال در ایالات متحده امروزه به صورت رباتیک انجام می شود. اما این جراحی‌های با فناوری پیشرفته چگونه با روش باز سنتی مقایسه می‌شوند؟

نتیجه مطالعات در مورد جراحی پروستات

اکثر مطالعات هیچ تفاوت عمده ای بین روش ها از نظر بقای بیمار یا توانایی آنها در کنترل سرطان پروستات در طولانی مدت نشان نمی دهد. پروستاتکتومی رباتیک ظاهراً مزایای کیفیت زندگی را برای عملکرد ادرار و سلامت جنسی ارائه می دهد. با این حال، شواهد پشتیبان بیشتر از گزارش‌های پزشکان، داده‌های مبتنی بر ادعای بیمه یا مطالعات بسیار کوچک برای نتیجه‌گیری قطعی به دست می‌آیند.

جدیدترین تحقیقات در مورد سرطان پروستات

در طول این مطالعه، محققان بیمارستان‌های وابسته به هاروارد و سایر مراکز پزشکی دانشگاهی در ایالات متحده، 1094 مرد را که بین سال‌های 2003 تا 2013 تحت درمان با پروستاتکتومی رادیکال قرار گرفتند، دنبال کردند. از میان آنها، 545 مرد پروستاتکتومی رادیکال باز انجام دادند، در حالی که 549 مرد باقیمانده تحت عمل جراحی با کمک ربات قرار گرفتند. سپس در فواصل دو، شش، 12 و 24 ماهه، مردان به سؤالاتی در مورد عملکرد ادرار و روده، توانایی درگیر شدن در فعالیت جنسی، سطح انرژی و وضعیت عاطفی پاسخ دادند.

آنچه که مطالعه نشان داد

با توجه به نتایج، هر دو روش به یک اندازه در حذف سرطان از بدن مؤثر بودند و عوارض پس از جراحی بین آنها نسبتاً نادر بود. با این حال، تفاوت های کوتاه مدتی بین این دو رویکرد وجود داشت. به عنوان مثال، مردانی که تحت درمان رباتیک قرار گرفتند، مدت اقامت کوتاه‌تری در بیمارستان داشتند (1.6 روز در مقابل 2.1 روز به طور متوسط)، و همچنین پس از جراحی، درد کمتری را گزارش کردند.
مردانی که تحت عمل جراحی با کمک رباتیک قرار گرفتند، عوارض کمتری مانند لخته شدن خون (10 مرد در مقابل سه مرد)، عفونت ادراری (33 مرد در مقابل 23 مرد) و انقباض گردن مثانه را گزارش کردند، که یک وضعیت قابل درمان است که هنگام ایجاد اسکار در ناحیه مثانه ایجاد می‌شود. خروج مثانه باعث سخت شدن ادرار می شود. در مجموع، 45 مرد پس از جراحی باز انقباض گردن مثانه را تجربه کردند، در مقایسه با 9 مردی که با روش رباتیک درمان شدند.

گفته دکتر پیتر چانگ در مورد جراحی پروستات

دکتر پیتر چانگ، متخصص اورولوژی در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess وابسته به هاروارد در بوستون، و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: “در رابطه با سلامت ادرار و جنسی، میانگین دراز مدت تفاوت قابل توجهی بین این دو رویکرد وجود ندارد.” در یک ایمیل “این نشان می دهد که با ارائه دهندگان با حجم بالا در مراکز دانشگاهی، نتایج کیفیت زندگی بین پروستاتکتومی باز و روباتیک مشابه است.”
دکتر مارک گارنیک، استاد پزشکی برادران گورمن در دانشکده پزشکی هاروارد و مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess، و سردبیر گزارش سالانه انتشارات سلامت هاروارد در مورد بیماری های پروستات، با نتیجه گیری دکتر چانگ موافق بود. او گفت: «این مطالعه مهم به بحث‌های جاری در مورد برتری پروستاتکتومی باز در مقابل روباتیک شفافیت می‌بخشد و تفاوت‌های کمی بین این دو روش را از نظر رضایت/نتایج بیمار و اثربخشی درمان سرطان تأیید می‌کند.» مهارت و آشنایی جراح در انجام هر یک از روش های برداشتن پروستات با روش های باز یا روباتیک باید انتخاب درمانی خاص را هدایت کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *