مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

مکان ها و جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه

مکان ها و جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه: کرمانشاه یکی از استان های باستانی است که در غرب ایران قرار دارد. تاریخ طولانی فرهنگ و هنر آن را به گنجینه ای از بناها و جاذبه های تاریخی باشکوه تبدیل کرده است.

مکان ها و جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه

از سه هزار جاذبه تاریخی این استان، 716 مورد در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. بیستون تنها میراث فرهنگی آن است که تا این لحظه در یونسکو ثبت شده است. در اینجا سعی می کنیم برخی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری طبیعی و فرهنگی استان کرمانشاه را به عنوان مقصدی برای عاشقان ماجراجویی و فرهنگ که به ایران سفر می کنند معرفی کنیم.

مکان ها و جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه

در 30 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه، مکانی با 28 اثر ملی به نام بیستون (یا بیستون) وجود دارد. با توجه به موقعیت آن در مسیر جاده ابریشم، تقدس و آب و هوای مطبوع آن، پادشاهان مختلف را بر آن داشته تا آثار منحصر به فردی را در طول تاریخ از خود به جای بگذارند. کتیبه داریوش مربوط به دوره هخامنشی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. مجسمه هرکول با ارتفاع 147 سانتی متر که در دامنه کوه بیستون حکاکی شده است یکی دیگر از آثار برجسته تاریخی است.

دیدنی های شگفت انگیز کرمانشاه

یکی دیگر از دیدنی های شگفت انگیز کرمانشاه، طاق بستان است. مجموعه ای از نقش برجسته ها و کتیبه های صخره ای مربوط به دوران ساسانی در جنوب غربی کرمانشاه است. از دو طاق در اندازه های بزرگ و کوچکتر و چند نقش برجسته صخره ای تشکیل شده است. نقش برجسته تاج گذاری پادشاهان خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاپور دوم و شاپور سوم را نشان می دهد. چشم انداز چشم نواز کوه و چشمه این مکان را به جاذبه ای دلپذیر تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: جاذبه های گردشگری اهواز

استان کرمانشاه، مقصدی برای ماجراجویان و گردشگران فرهنگی کتیبه داریوش بر روی کوه بیستون، میراث جهانی یونسکو، در کرمانشاه، ایران

معبد آناهیتا در کنگاور در نزدیکی کرمانشاه دومین بنای سنگی عظیم ایران است. این بنا معبدی برای پرستش آناهیتا الهه آب، زیبایی و باروری بود. این معبد که قدمت آن به دوره اشکانی یا ساسانی می رسد، ردیفی از ستون های سنگی به ارتفاع حدود 54 متر را در بر می گیرد.

همچنین مقبره‌های صخره‌ای با ارزش تاریخی فراوان وجود دارد که نکات بسیاری از اعتقادات مذهبی ایرانیان باستان را به نمایش می‌گذارد.

آرامگاه صخره‌ای اسحاقوند (دخما)

آرامگاه صخره‌ای اسحاقوند (دخما) از سه محل تدفین زرتشتیان در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین تشکیل شده است. به گفته برخی باستان شناسان، این گورها از قدیمی ترین گورهای ایرانی هستند که در کوهستان تراشیده شده و به دوران مادها بازمی گردد. مقبره صخره‌ای میانی با کتیبه‌ای طراحی شده است که مردی را در حال نماز خواندن در مقابل یک تاق و یک شومینه در حالی که بدن کوچک‌تری در پشت آن حک شده است، نشان می‌دهد.

آرامگاه صخره‌ای دوکان داوود (دخما)

آرامگاه صخره‌ای دوکان داوود (دخما) در 3 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سرپل ذهاب یکی دیگر از مقبره‌های صخره‌ای است که قدمت آن به دوره مادها یا هخامنشیان می‌رسد. در ارتفاع 12 متری در کوه کنده شده است. 5 قفسه و یک قبر بیضی شکل در داخل وجود دارد.

مقبره های صخره ای دیگری مانند آرامگاه صخره ای صحنه در کرمانشاه نیز وجود دارد.

در میان معماری های تاریخی درخشان در قرون اخیر، دو مورد از آنها برجسته هستند.

 جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه

مکان ها و جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه:

تکیه مؤین الملک محل میزبانی کرمانشاهیان در مراسم عزاداری عمومی شیعیان بود. رنگ های طبیعی به کار رفته در کاشی کاری های آن به قدری باشکوه است که آن را در دنیا منحصر به فرد کرده است. این موزه همچنین شامل موزه های مردم شناسی و لباس و جواهرات می شود. ابزار باستانی مزرعه، آلات شکار، نوشت افزار، لباس‌های سنتی کردی و فرآیند بافت گیوه (کفش سنتی دستبافت ایرانی از پارچه‌های نخی و چرم نرم و بادوام) از جمله آثار باستانی و موضوعاتی است که در موزه مردم‌شناسی به نمایش گذاشته شده است.

تکیه بیگلار بیگی یکی دیگر از بناهای قابل توجه واقع در محله قدیمی شهر کرمانشاه است. این مرکز مذهبی قاجاری که با آینه کاری های درخشان تزئین شده، موزه خوشنویسی و نسخ خطی را در خود جای داده است. این مکان در گذشته محلی برای برگزاری مراسم مذهبی مسلمانان بوده است.

موزه های کرمانشاه

در میان موزه های کرمانشاه، موزه پارینه سنگی زاگرس که در سال 1387 تأسیس شده است، اولین و تنها موزه تخصصی پارینه سنگی ایران است. در این مکان ابزارهای سنگی و فسیل‌های حیوانات و استخوان‌های دوران پارینه سنگی و نوسنگی به نمایش گذاشته شده است.

مکان های دیدنی در ایران تکیه مؤین الملک در کرمانشاه، ایران

موزه های کرمانشاه

جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه

غارها، کوه ها، دریاچه ها و طبیعت دلپذیر و متنوع، کرمانشاه را به یکی از بهترین مقاصد برای ماجراجویان تبدیل کرده است. به ویژه به کسانی که ترجیح می دهند ماجراجویی واقعی را در قلب سرزمینی باستانی با فرهنگ غنی تجربه کنند توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: جاذبه های گردشگری تهران

یکی از مهیج ترین و برجسته ترین نقاط کرمانشاه، غار قوری قلعه یا غار قوری قلعه است. این هفتمین میراث طبیعی ملی استان کرمانشاه است که قدمت آن به ۶۵ میلیون سال پیش بازمی‌گردد. در 87 کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده است. این غار با عمق 3140 متر، طولانی ترین و بزرگترین غار آبی در آسیا است

آ. شامل آبشارها، استالاکتیت ها و استالاگمیت های بسیار زیبایی است و زیستگاه خفاش گوش موش است. از دو بخش تشکیل شده است: بخش اول برای گردشگران و بخش دوم – با موانع طبیعی فراوان – برای غارنوردان حرفه ای یا غارنوردان.

غار پاراو دومین میراث طبیعی ملی کرمانشاه

غار پاراو دومین میراث طبیعی ملی کرمانشاه

غار پاراو دومین میراث طبیعی ملی کرمانشاه یکی دیگر از غارهای قابل توجه است که در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه و بین دو کوه طاق بستان و بیستون قرار دارد. دهانه آن از سطح دریا 3000 متر است. Parau در زبان محلی به معنای پر از آب است. 26 حلقه چاه در آن وجود دارد. از آنجایی که این غارنوردی یکی از سخت ترین سفرهای غارنوردی در ایران است، می تواند یکی از بهترین مقاصد برای جویندگان واقعی ماجراجویی باشد.

استان کرمانشاه، مقصد ماجراجویان و گردشگران فرهنگی غار پاراو در استان کرمانشاه، ایران

از زیبایی های طبیعی کرمانشاه، تالاب هشیلان در 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه، منطقه ای حفاظت شده با آب شیرین به وسعت 260 هکتار است. 110 جزیره آن زیستگاه 116 گونه گیاهی و خانه پرندگان زمستانی است. این منطقه شکار ممنوع است. هشیلان به دلیل وجود تعداد زیادی مار و مار آبی به خصوص مار تاس به معنای لانه مار است. بسیاری از حیوانات دیگر مانند پستانداران، خزندگان و آبزیان نیز در این تالاب یافت می شوند.

سراب نیلوفر یکی دیگر از مکان های دیدنی برای بازدید در فصل بهار و تابستان است. تالاب کوچکی است پوشیده از گل نیلوفر در ۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه. این پنجاه و پنجمین میراث طبیعی ملی ایران است. امکانات توریستی نیز وجود دارد.

پارک کوهستان (یا بام کرمانشاه)

پارک کوهستان (یا بام کرمانشاه)

پارک کوهستان (یا بام کرمانشاه) نیز مکان خوبی برای سفر به ایران است. پارکی است در شمال کرمانشاه، نزدیک طاق بستان که دید کاملی از شهر دارید. دو آبشار مصنوعی بر زیبایی آن افزوده است.

بیشتر بخوانید: روستای کندلوس

یکی دیگر از مکان هایی که برای دوستداران طبیعت ارزش دیدن دارد باغ گل است. یکی از بهترین نمونه های باغ گل ایران است. این باغ با وسعت 5 هکتار از چهار باغ ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی شامل 4 هزار گونه گیاهی تشکیل شده است. این باغ زیبای بزرگ حوض، نمایشگاه کاکتوس، بخش گیاهان فصلی، درختچه ها و انواع گل ها را در بر می گیرد.

کرمانشاه: مقصدی برای ماجراجویان و گردشگران فرهنگی سراب نیلوفر پوشیده از گل نیلوفر، کرمانشاه، ایران

در استان کرمانشاه چه بخریم و بخوریم

در استان کرمانشاه چه بخریم و بخوریم

معروف ترین سوغات استان کرمانشاه نوعی کلوچه به نام کاک است. نان روغنی (نوعی نان شیرین)، نان برنجی (نوعی دیگر کلوچه)، روغن سنتی کرمانشاهی، سقز (آدامس سنتی ایرانی) از دیگر سوغاتی های معروفی هستند که مسافران کرمانشاه می توانند خریداری کنند.

کرمانشاه همچنین یکی از مراکز اصلی ساخت موسیقی سنتی ایرانی مانند تار، سه تار، تنبور و دف است. همچنین یکی از مراکز تولید کننده گیوه است.

گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، گزینه‌های زیادی برای غذا خوردن در کرمانشاه دارند. دنده کباب، خورش خلال، ترخینه معروف ترین خوراکی های خوشمزه برای کسانی است که می خواهند طعم واقعی کرمانشاه را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: 8 گام برای موفقیت در سفر گردشگری به ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا