مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

ناک چیست و چطور رفع می شود؟

ناک چیست و چطور رفع می شود؟برای یک راننده معمولی شرایط کمی وجود دارد که به اندازه صدایی که ناگهانی صدایی عجیب یا جدید از زیر کاپوت یک وسیله نقلیه منتشر می شود، اعصاب خردکن باشد. اکثراً صدایی از این نوع را می شنوند و به دلیل ترس از آسیب شدید و اغلب جبران ناپذیر موتور، فوراً وحشت می کنند.

ناک چیست و چطور رفع می شود؟

در حالی که موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن موتور وسیله نقلیه می‌تواند صداهای عجیب و غریبی ایجاد کند، اما بسیاری از آن‌ها آنقدر که ممکن است پیش‌بینی می‌شود شدید نیستند. با این وجود، تعداد معینی از این صداها در واقع تا حدی نشان دهنده خرابی داخلی موتور هستند، بنابراین بحث بیشتر را ایجاب می کند.

یکی از مخوف ترین این صداهای داخلی موتور به سادگی به عنوان “تقوع میله” شناخته می شود. این صدا نه تنها نشان دهنده یک مشکل جدی است، بلکه نیاز به اقدام فوری از طرف یک راننده دارد. متأسفانه، وقوع کوبش میله نیز نشان می دهد که آسیب قابل توجهی به موتور در حال حاضر وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف کوبش میله و همچنین نحوه واکنش به چنین شرایطی، اگر در آینده با این صدای موتور داخلی مواجه شدید، ادامه مطلب را بخوانید.

ناک چیست؟

ضربه میله صدایی است که از داخل میل لنگ موتور منشأ می گیرد، هر زمان که فاصله بیش از حد بین یک یا چند میله اتصال موتور و ژورنال های مربوطه آنها وجود داشته باشد. این در نتیجه سایش یاتاقان در مرحله پایانی رخ می دهد، که به نوبه خود به یک میله اتصال اجازه می دهد تا در برابر خود میل لنگ بکوبد.

همانطور که میل لنگ موتور می چرخد، شاتون آسیب دیده بر روی ژورنال خود به جلو و عقب جابجا می شود و هر گونه شلی موجود را می گیرد. این به شدت رخ می دهد و منجر به تولید صدای قابل شنیدن می شود. این صدا اغلب حتی در فواصل قابل توجه شنیده می شود.

ضربه میله می تواند وسایل نقلیه تولید شده توسط هر سازنده، از جمله برندهای محبوب مانند تویوتا، سوبارو، شورولت، دوج و فورد را تحت تاثیر قرار دهد. متأسفانه، هنگامی که چنین وضعیتی ظاهر شود، تنها احتمال دارد که با گذشت زمان شدت آن افزایش یابد. در موارد شدید، ضربه میله درمان نشده حتی می تواند تا نقطه خروج پیستون و/یا شاتون پیش رود.

صدای کوبیدن میله چگونه است؟

صدای ضربه میله مانند یک ضربه فلزی بلند یا پیچیدن است که سرعت آن را افزایش می دهد تا RPM موتور آینه شود. علاوه بر این، این ضربه اغلب می تواند باعث لرزش واقعی موتور شود که با دست احساس می شود.

برخلاف سایر صداهای داخلی موتور، کوبش میله پس از گرم کردن خاموش نمی شود.

علائم ناک چیست

تعداد انگشت شماری از علائم مرتبط با ضربه میله موتور وجود دارد. تشخیص این علائم می تواند در هنگام تلاش برای تشخیص صحیح وضعیت موجود، ارزشمند باشد، در نتیجه وسیله نقلیه خود را به سرعت به سرویس بازگردانید.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با کوبش میله آورده شده است.

بیشتر بخوانید: رانندگی با لاستیک پنچر : آیا همیشه مشکلی ندارد؟

شماره 1 – صدای “کوبیدن” قابل شنیدن

مشکلات موتور
مشکلات موتور

بارزترین علامت کوبش میله صدای ضربه است که این وضعیت به آن نام گذاری شده است. ضربه میله می تواند بسیار بلند باشد و مانند صدای چکش فلزی عمیق باشد.

این نویز معمولاً به موازات دور موتور در دقیقه افزایش می‌یابد، و با پیشرفت این وضعیت، بلندتر می‌شود.

شماره 2 – لرزش قابل توجه

فشار سنج روغن

فرمان می لرزد

در موارد شدید، ضربه میله اغلب احساس می شود و همچنین شنیده می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک میله اتصال آسیب‌دیده با نیروی قابل‌توجهی بر روی ژورنال مربوطه خود به عقب و جلو چکش می‌کند.

هنگامی که ارتعاش از این نوع شروع می شود، تنها با گذشت زمان و مایل ها به احتمال زیاد شدیدتر می شود.

شماره 3 – بی نظمی فشار روغن

فشار سنج روغنصدای تق تق

در موارد خاص، وجود یاتاقان های خراب، مانند آنهایی که باعث کوبش میله می شوند، می تواند منجر به بی نظمی قابل مشاهده فشار روغن نیز شود.

این زمانی اتفاق می‌افتد که روغن اجازه می‌دهد بیش از حد آزادانه از یاتاقان‌های سست یا فرسوده عبور کند و به نوبه خود جریانی را بدون فشار کافی ایجاد کند.

چه چیزی باعث کوبیدن میله می شود؟

بدون استثنا، شایع ترین علت کوبش میله، فرسوده شدن عمده یاتاقان های شاتون است. با این حال، این وضعیت خود می تواند ناشی از تعدادی از مسائل اساسی باشد.

شایع ترین علل سایش یاتاقان ها شامل مسائل مربوط به روغن است که در نهایت باعث کاهش روانکاری بلبرینگ می شود. موارد زیر برخی از رایج ترین این مسائل است.

  1. ویسکوزیته روغن نادرست
  2. معابر نفت مسدود شده
  3. فشار کم روغن
  4. روغن موتور بیش از حد داغ

بیشتر بخوانید: 7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

علاوه بر این، عملکرد شدید موتور نیز می تواند باعث سایش زودرس بلبرینگ شود. این شامل چرخش بیش از حد موتور و عملکرد RPM بالا پایدار است.

عملکرد موتور از این نوع باعث تجمع بیش از حد گرما در یاتاقان های موتور می شود و در نتیجه سایش و در نهایت خرابی را تسریع می کند.

آیا می توانید با ناک رانندگی کنید؟

در هر صورت، اگر صدای ضربه میله شنیده شود یا مشکوک به شنیده شدن آن باشد، هرگز نباید وسیله نقلیه رانده شود. آسیب های مرتبط با چنین موضوعی در صورت ادامه دادن می تواند به سرعت پیشرفت کند

وسیله نقلیه خود را در این حالت اداره کنند.

اگر یک شاتون از میل لنگ موتور جدا شود و از بلوک خارج شود، بازسازی موتور دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

چه چیزی را می توان برای ناک اشتباه گرفت؟

صدای تق تق
صدای تق تق

طبیعی است که ذهن فرد سرگردان باشد و هر زمان که صدای عجیبی از زیر کاپوت خودرو شنیده شود، روی بدترین حالت تمرکز کند. به همین دلیل، بسیاری از صداهای موتور اغلب با ضربه میله اشتباه گرفته می شود که منجر به درجه قابل توجهی از وحشت غیر ضروری می شود.

برای جلوگیری از تشخیص اشتباه موضوع مهم است که بین صداهای مختلف موتور تفاوت قائل شوید. با توجه به شدت تعمیرات پیرامون این نوع خرابی، تشخیص اشتباه در این مرحله می تواند بسیار پرهزینه باشد.

بیشتر بخوانید: 5 علت لاستیک سابی تایر خودرو (و نحوه جلوگیری از آن)

برخی از رایج ترین صداهایی که با کوبش میله اشتباه گرفته می شوند عبارتند از:

  1. بالابر “تیک”
  2. صدای پیش از احتراق
  3. صدای سوپاپ (سوپاپ های تنظیم نشده)
  4. سیلی پیستون

هزینه تعمیر چقدر خواهد بود؟

یک مورد واقعی کوبش میله به آسانی در لحظه برطرف نمی شود، معمولاً برای تعمیر مناسب نیاز به تعمیرات اساسی موتور دارد. در بیشتر موارد، این منجر به صورت‌حساب‌های تعمیر می‌شود که منجر به شوک نسبتاً زیادی می‌شود.

علاوه بر این، تعمیر عمیق این درجه اغلب به میزان قابل توجهی از کار افتادن خودرو نیز نیاز دارد.

هزینه تعمیر ناک برای انواع خودروها متغییر  است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *