مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه استفاده از تنظیمات دوربین گوشی

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

عکاسی با موبایل به طور کلی یک تجربه ساده برای کاربر است. فقط اشاره کنید و شلیک کنید. اما حتی بهترین گوشی‌ها هم نمی‌توانند صحنه‌ای را آنطور که انتظار دارید ثبت کنند. با این حال، در بسیاری از دستگاه های اندرویدی، این امکان وجود دارد که با تنظیمات دستی دوربین، ظاهر عکس های خود را شماره گیری کنید. درک این تنظیمات همیشه آسان نیست. ما این لیست از تنظیمات دستی معمول دوربین، کارهایی که انجام می دهند و نحوه استفاده از آنها برای گرفتن عکس عالی را گردآوری کردیم.

آیا گوشی من تنظیمات دستی دوربین را دارد؟

هر تلفنی به تنظیمات دستی دوربین خود دسترسی ندارد، اما بسیاری از آنها این امکان را دارند. بسیاری از گوشی های سامسونگ با برنامه Expert RAW این شرکت سازگار هستند که چندین تنظیمات دستی را ارائه می دهد. پرچمداران اخیر OnePlus با نام تجاری Hasselblad، مانند OnePlus 11، دارای حالت دوربین RAW Plus هستند که به طور مشابه کار می کند. و پرچمداران سونی مانند Xperia 1 V تمام تلاش خود را برای تقلید از دوربین های اختصاصی آلفا سونی با برنامه Photo Pro انجام می دهند.

دوربین های OnePlus 11.

تلفن‌های Google Pixel دسترسی کامل به تنظیمات دستی دوربین را فراهم نمی‌کنند، در عوض لغزنده‌هایی را در منظره یاب دوربین برای تنظیم روشنایی، سایه‌ها و گرما به طور مستقل ارائه می‌کنند. تعدادی از برنامه‌های دوربین دستی از طریق فروشگاه Play در دسترس هستند، اما بسیاری از آنها بد هستند و قابلیت‌های نادری را در مدل‌های مختلف تلفن ارائه می‌دهند. اگر سازنده گوشی شما یک برنامه اختصاصی دوربین دستی ارائه نکرده است، به احتمال زیاد نمی توانید به راحتی با تنظیمات دستی عکس بگیرید.

تنظیمات دستی دوربین چگونه کار می کند؟

هنگامی که روی دکمه شاتر در برنامه دوربین گوشی خود ضربه می زنید، دوربین آنچه را که در مقابل شما قرار دارد، همانطور که در چشمان شما ظاهر می شود، می گیرد. در حالی که این تجربه عمدتاً از پایان کاربر به صورت خودکار انجام می شود، تلفن کارهای زیادی را در زمان واقعی انجام می دهد تا بفهمد عکس حاصل باید چگونه باشد. با تنظیمات دستی دوربین، می توانید این کار را انجام دهید و ظاهر عکس خود را سفارشی کنید.

اصطلاحات و مکان قرار گرفتن هر تنظیمات از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت است، اما اصول نحوه عملکرد آنها جهانی است. در اینجا رایج ترین تنظیمات دستی دوربین، کارهایی که انجام می دهند و نحوه استفاده از آنها آورده شده است.

 

سرعت شاتر

در عکاسی با موبایل، سرعت شاتر معیاری است برای مدت زمانی که حسگر تصویر گوشی شما نور را برای ایجاد یک عکس جمع آوری می کند. (تلفن ها شاتر ندارند، بنابراین ممکن است این تنظیم را به عنوان سرعت ببینید.) سرعت شاتر به صورت کسری نشان داده می شود. به عنوان مثال، 1/60 به این معنی است که حسگر تصویر نور را برای یک شصتم ثانیه جمع آوری می کند.
2 تصویر
برنامه Samsung Expert RAW که با سرعت شاتر بالا عکس می گیرد.
برنامه Samsung Expert RAW که با سرعت شاتر کم عکس می گیرد.

سرعت شاتر سریع و آهسته در برنامه Samsung Expert RAW.

سرعت شاتر پایین تر نور بیشتری را جمع آوری می کند. عکسی که با سرعت شاتر 1/100 گرفته می شود از عکسی که با سرعت 1/500 گرفته می شود روشن تر است. از آنجایی که تلفن شما هر چیزی را که می بیند ترکیب می کند در حالی که حسگر تصویر نور را در یک تصویر جمع آوری می کند، سرعت شاتر پایین نیز مستعد تاری حرکت است. این تعادل می تواند انتخاب سرعت شاتر را دشوار کند. به عنوان یک قاعده کلی، محیط‌های تاریک‌تر به سرعت شاتر آهسته‌تر و تنظیمات روشن‌تر به سرعت شاتر سریع‌تر نیاز دارند.

ISO

تنظیم ISO میزان حساسیت حسگر تصویر به نور ورودی را تنظیم می کند (ISO مخفف International Organization for Standardization است، اصطلاحی که قدمت آن به دهه ها قبل از عکاسی فیلم می رسد). ایزوهای بالاتر منجر به تصاویر روشن‌تر و افزایش نویز می‌شود که در برخی از عکس‌های گرفته شده در تنظیمات تاریک مشاهده می‌شود. ایزوی پایین باعث می شود تا عکسی تیره تر با نویز کمتر قابل مشاهده باشد.
2 تصویر
برنامه Samsung Expert RAW که با ISO پایین عکس می گیرد.
برنامه Samsung Expert RAW که با ISO بالا عکس می گیرد.

ISO کمتر در مقابل بالاتر در Samsung Expert RAW.

متعادل کردن ISO و سرعت شاتر برای گرفتن عکس های خوب در شرایط نوری مهم است. ISO بالاتر از حد معمول می‌تواند عکس‌های گرفته شده در تاریکی را روشن کند، به این معنی که می‌توانید با سرعت شاتر بالاتری برای کاهش تاری حرکت در سوژه‌های متحرک عکاسی کنید. با این حال، باید مراقب سر و صدا باشید.

EV

EV مخفف ارزش نوردهی است. در دوربین های اختصاصی، EV از تنظیمات سرعت شاتر و دیافراگم محاسبه می شود. دوربین های گوشی های هوشمند معمولاً دارای دیافراگم متحرک نیستند. در عکاسی موبایل، تنظیمات EV با سرعت شاتر و ISO سروکار دارد.
2 تصویر
برنامه Samsung Expert RAW که با EV کم عکس می گیرد.
برنامه Samsung Expert RAW که با EV بالا عکس می گیرد.

-2 و +2 EV در Samsung Expert RAW.

نوار لغزنده EV سرعت شاتر و ISO را برای تغییر روشنایی عکس شما تنظیم می کند. پایین آوردن EV در تنظیمات دستی دوربین گوشی، عکس حاصل را تیره‌تر می‌کند. بالا بردن EV عکس را روشن تر می کند. برعکس، تنظیم سرعت شاتر یا ISO باعث تغییر EV می شود. اگر می‌خواهید تصویر روشن‌تر یا تیره‌تری داشته باشید، اما نمی‌دانید چگونه دو تنظیمات دیگر را تغییر دهید، این می‌تواند مفید باشد.

 

تعادل رنگ سفید

تعادل رنگ سفید (که اغلب در تنظیمات دستی به اختصار WB خوانده می شود) دمای رنگ را در عکس های شما کنترل می کند. با کلوین (به اختصار K) اندازه گیری می شود. تنظیم تراز سفیدی روی عدد کمتر، تصویر را به وضوح خنک‌تر (آبی‌تر) می‌کند. تنظیم تراز سفیدی بالاتر، تصویر را گرمتر می کند (نارنجی تر).
2 تصویر
برنامه Samsung Expert RAW با تراز سفیدی خنک عکس می گیرد.
برنامه Samsung Expert RAW با تراز سفیدی گرم عکس می گیرد.

تعادل رنگ سفید سردتر در مقابل گرمتر در Samsung Expert RAW.

منابع نوری مختلف نور را در رنگ های مختلف ساطع می کنند. نور فضای باز در یک روز آفتابی مانند نور داخلی از منابع مصنوعی نیست و انواع مختلف لامپ ها رنگ های متفاوتی از نور تولید می کنند. برای دریافت تصویری طبیعی، تعادل رنگ سفید را تنظیم کنید تا شرایط نوری که در آن عکس می‌گیرید را جبران کنید.

عکاسان حرفه‌ای ابزارها و تکنیک‌هایی برای به دست آوردن تعادل سفید کامل دارند. با این حال، در عکاسی تفریحی، خوب است که آن را به چشم بیندازید. هنگام شماره گیری در WB، رنگ های موجود در تصویر روی صفحه نمایش تلفن خود را با آنچه در زندگی واقعی می بینید مقایسه کنید و سعی کنید این دو را مطابقت دهید. اجسام سفید برای اندازه گیری تعادل رنگ سفید مفید هستند، زیرا تفاوت دمای رنگ در آنجا بیشتر به نظر می رسد.

تمرکز

گوشی‌های هوشمند معمولاً برای انتخاب بخشی از فریم که باید در فوکوس باشد به فوکوس خودکار متکی هستند. می توانید برای تغییر مکان فوکوس دوربین روی مناطق دیگر ضربه بزنید، اما استفاده از تنظیمات دستی به شما امکان می دهد فوکوس را با جزئیات بیشتر شماره گیری کنید.

برنامه Samsung Expert RAW از یک کنترلر بازی، دور از دوربین عکس می گیرد.

دو سطح تمرکز در Samsung Expert RAW. Expert RAW نواحی در فوکوس را به رنگ سبز برجسته می کند.

در گوشی های هوشمند، فوکوس دستی با یک نوار لغزنده کنترل می شود. انتهای پایین نوار لغزنده، سطح فوکوس را نزدیک به دوربین قرار می دهد. سطح بالا فوکوس بسیار دور است. فوکوس دستی ممکن است گزینه جذابی برای گرفتن یک عکس واضح از چیزی باشد که برای فوکوس خودکار بسیار کوچک است و نمی‌تواند به طور قابل اعتماد آن را به صفر برساند.

مطالب مرتبط:

ISO دوربین چیست و چرا اهمیت دارد؟

نحوه استفاده از تایمر دوربین آیفون

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *