مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه استفاده از جک طبقه مانند یک حرفه ای (گام به گام)

نحوه استفاده از جک طبقه مانند یک حرفه ای : این پست ممکن است حاوی لینک های وابسته باشد. این بدان معنی است که ما ممکن است کمیسیون کمی برای خریدهای واجد شرایط بدون هزینه برای شما دریافت کنیم.

نحوه استفاده از جک طبقه مانند یک حرفه ای (گام به گام)

اکثر صاحبان خودرو به خوبی از اهمیت نگهداری و نگهداری کامل خودرو آگاه هستند. پس از همه، خرید یک وسیله نقلیه به عنوان یک سرمایه گذاری قابل توجه عمل می کند و باید به هر قیمتی از آن محافظت شود. از تعویض روغن خودرو گرفته تا تعویض لنت ترمز، تعمیر و نگهداری دوره ای زیادی برای یک راننده معمولی مورد نیاز است.

اگر می‌خواهید با خیال راحت به نگرانی‌های نگهداری از این نوع خودتان رسیدگی کنید، باید مقدار مشخصی تجهیزات را در اختیار داشته باشید. یکی از مهمترین این تجهیزات جک هیدرولیک کفی است.

جک هیدرولیک کف این امکان را فراهم می کند تا وسیله نقلیه خود را از زمین بلند کنید و از این طریق دسترسی به زیر خودرو، کامیون یا خودروهای شاسی بلند را فراهم کنید.

با این حال، بسیاری از رانندگان نسبت به ایده استفاده از جک زمینی شک دارند، که در درجه اول به دلیل عدم دانش اولیه در مورد این موضوع است. البته این دلیل خوبی دارد، زیرا استفاده نادرست از جک کفی می‌تواند منجر به آسیب شدید یا بدتر از آن شود، بدون اینکه به خسارت مالی پرهزینه اشاره کنیم.

خوشبختانه، با مقدار مشخصی از دستورالعمل های اولیه، می توان از عمده این خطرات جلوگیری کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از جک کفی هیدرولیک و همچنین نحوه ایمن ماندن در حین انجام این کار، ادامه مطلب را بخوانید.

بیشتر بخوانید: نشانه های خرابی محور CV (نیم شفت)

شناسایی نقاط جک در ماشین

یکی از حیاتی ترین نکات استفاده صحیح از جک، شناسایی نقاط جک (یا نقاط بالابر) یک وسیله نقلیه خاص است.

اصطلاح “نقاط جک” به نقاطی در امتداد زیرانداز وسیله نقلیه اشاره دارد که از نظر ساختاری به اندازه کافی سالم هستند تا ماهیت باربری داشته باشند. به بیان ساده، یک وسیله نقلیه هرگز نباید در نقطه ای که سازنده آن به عنوان نقطه جک توصیه شده مشخص نکرده است، بلند شود.

در حالی که نقاط جک خاص تا حد زیادی از یک وسیله نقلیه خاص به وسیله نقلیه بعدی جهانی هستند، همیشه باید به توصیه های سازنده توجه کرد.

بیشتر دفترچه‌های راهنمای مالک شامل بخش کوتاهی در مورد جک زدن خودرو هستند و نقاط جک خاصی را برای مرجع ارائه می‌دهند. بنابراین، بسیار مهم است که دفترچه راهنمای خودرو خود را پیگیری کنید، زیرا باید اطلاعات اولیه مورد نیاز را ارائه دهد.

شناسایی نقاط بالابر

در بیشتر موارد، یک ماشین را می‌توان توسط جوش‌های کوچک یا ریل‌های قاب آن بالا برد. با این حال، دومی از این دو گزینه به طور کلی ایده‌آل است، زیرا جوش‌های زنگ‌زده یا آسیب‌دیده، پشتیبانی کمتر از رضایت‌بخش را فراهم می‌کنند.

بنابراین، مگر اینکه در متون خدمات مخصوص کارخانه طور دیگری بیان شده باشد، باید تلاش کرد تا در صورت امکان وسیله نقلیه خود را فقط توسط ریل های قاب آن بلند کرد.

به همین ترتیب، کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند باید در امتداد ریل‌های قاب خود، در نزدیکی محل انتهایی چرخ که باید بالا برود، بالا بروند. برخلاف خودروهای سواری معمولی، اکثر کامیون‌ها و SUV‌ها دارای جوش‌هایی نیستند که به عنوان نقاط بالابر جایگزین مناسب باشند.

مثل همیشه، قبل از سوار کردن کامیون یا SUV خود، باید دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید.

نحوه استفاده از جک کفی هیدرولیک

مرحله شماره 1 – وسیله نقلیه را تعیین کنید

اولین قدم برای بالا بردن موفقیت آمیز هر وسیله نقلیه، قرار دادن وسیله نقلیه در مکانی مناسب برای چنین تلاش هایی است. اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه خود را روی یک سطح صاف و محکم پارک کنید و به هر قیمتی از زمین ناهموار یا نرم خودداری کنید.

انجام این کار تضمین می کند که پایه محکمی برای بلند کردن دارید.

مرحله شماره 2 – ترمز اضطراری را تنظیم کنید

قبل از ادامه، مطمئن شوید که ترمز اضطراری وسیله نقلیه خود را تنظیم کنید. البته این به این صورت است که شما قسمت جلوی وسیله نقلیه خود را بلند می کنید.

تنظیم ترمز اضطراری خود به این ترتیب احتمال چرخش یا جابجایی ناخواسته وسیله نقلیه شما در طول فرآیند جک را کاهش می دهد.

مرحله شماره 3 – چرخ های چرخ را قرار دهید

گیره چرخ

در مرحله بعد، مجموعه ای از چرخ ها را پشت لاستیک ها قرار دهید که در تماس با زمین باقی می مانند. به جهتی که وسیله نقلیه می‌پیچد فکر کنید اگر جلوی خودرو را با جک بالا می‌برید، شاک‌ها را پشت لاستیک‌های عقب قرار دهید. اگر می خواهید از عقب خودرو با جک بالا بیاورید، شاک ها را جلوی لاستیک های جلو قرار دهید.

برای امنیت بیشتر، می توان این گیره ها را با استفاده از یک پیچ لاستیکی به آرامی در جای خود قرار داد و آنها را بین آج لاستیک و خود زمین قرار داد. مانند استفاده از ترمز اضطراری، این نیز از جابجایی وسیله نقلیه شما در هنگام بالا آمدن جلوگیری می کند.

مرحله 4 – نقطه بالابر را ارزیابی کنید

قبل از اینکه جک کف خود را در جای خود مانور دهید، نقاط بالابر وسیله نقلیه خود را به دقت ارزیابی کنید. اگر از این موارد مطمئن نیستید نقاط را بلند کنید، توقف کنید و به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید.

نوع جکی که برای استفاده انتخاب می‌کنید (جک قیچی، جک بطری و غیره) نیز ممکن است بر انتخاب شما در نقاط جک تأثیر بگذارد.

مرحله شماره 5 – جک را با دقت قرار دهید

استفاده از جک طبقه

پس از تأیید نقاط جک وسیله نقلیه خود، جک انتخابی خود را در جای خود مانور دهید. اکنون زمان آن است که قبل از شروع بلند کردن واقعی، هر گونه سکوی اضافی (صفحه زین، آداپتور و غیره) را نصب کنید.

هنگامی که همه چیز به دلخواه شما درست شد، به آرامی جک را بالا ببرید، تا زمانی که تماس کمی با نقاط بالابر خودروی شما برقرار کند.

مرحله ششم – وسیله نقلیه را بالا ببرید

بالا بردن وسیله نقلیه

اکنون به آرامی وسیله نقلیه خود را تا ارتفاع دلخواه بالا می برید. در حین انجام این کار هیچ گونه حرکت ناگهانی یا تکان دهنده ای انجام ندهید، زیرا ممکن است خطر لغزش جک وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: خرابی سیستم تهیه خودرو

پایداری وسیله نقلیه خود را در طول فرآیند جک کردن به دقت ارزیابی کنید. اگر در هر زمان از وضعیت موجود مطمئن نیستید، به آرامی وسیله نقلیه خود را به سطح زمین برگردانید.

مرحله 7 – پایه های جک را قرار دهید

جایگاه جک

پس از رسیدن به ارتفاع مورد نظر، پایه های جک را زیر قاب وسیله نقلیه خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که این پایه ها به طور یکنواخت و بدون هیچ گونه لرزشی روی زمین قرار می گیرند.

پایه های جک

به آرامی وسیله نقلیه خود را روی پایه های جک تازه اعمال شده پایین بیاورید، در حالی که علائم ناپایداری را بررسی کنید. به محض اینکه وسیله نقلیه خود را روی پایه جک خود قرار دادید، جک کف را در جای خود قرار دهید و فقط فشار کمی را تحمل کنید.

قبل از خزیدن برای شروع کار، وسیله نقلیه خود را به آرامی با دست تکان دهید تا از ثبات اطمینان حاصل شود.

مرحله 8 – وقتی تمام شد، وسیله نقلیه را کمی بالا بیاورید

وقتی تمام شد، وسیله نقلیه را کمی بالا بیاورید

پس از اتمام کار، وسیله نقلیه خود را کمی بالاتر از ارتفاع پایه جک خود قرار دهید. در حین انجام این کار، هرگونه عدم ثبات را به دقت بررسی کنید. مطمئن شوید که خود وسیله نقلیه تقریباً 1 اینچ بالاتر از ارتفاع هر پایه جک قرار دارد.

مرحله 9 – پایه های جک را بردارید

اکنون هر پایه جک را از زیر وسیله نقلیه خود بردارید. اطمینان حاصل کنید که این پایه های جک به طور کامل برداشته شده اند و از محیط وسیله نقلیه آزاد هستند. علاوه بر این، بررسی کنید که هیچ مانع دیگری در زیر خودرو باقی نمانده باشد.

مرحله 10 – وسیله نقلیه پایین

اکنون به آرامی وسیله نقلیه خود را با استفاده از جک طبقه ای که قبلاً قرار داده اید پایین می آورید. وسیله نقلیه خود را پایین بیاورید تا زمانی که به طور ایمن روی زمین قرار گیرد و جک شما کاملاً از زیرشاخه خودرو آزاد شود.

جک را از زیر وسیله نقلیه خود بلغزانید و همه گیره ها را از زیر چرخ های وسیله نقلیه خود بردارید. اگر ترمز اضطراری وسیله نقلیه خود را قبل از بلند کردن تنظیم کرده اید، قبل از حرکت بعدی مطمئن شوید که آن را رها کرده اید.

 نکات اضافی برای جک زدن وسیله نقلیه شما

در زیر چندین نکته اضافی وجود دارد که باید قبل از سوار کردن ماشین، کامیون یا SUV خود در نظر بگیرید.

اول ایمنی

زیر وسیله نقلیه ای که علاوه بر آن توسط مجموعه ای از پایه های جک پشتیبانی نمی شود خزی نکنید. اگر جک طبقه ای از کار بیفتد یا بار جک جابجا شود، جک یک وسیله نقلیه را در جای خود محکم می ایستد. این به نوبه خود از آسیب شدید یا مرگ جلوگیری می کند.

برای تعویض ساده چرخ یا تعویض لنت ترمز (در هر زمان یک چرخ) در جایی که زیر خودرو نخواهید بود، قرار دادن چرخ در کنار جک کف نیز به عنوان یک بیمه نامه به جای پایه جک کار می کند. اما، پایه های جک همیشه گزینه بهتری هستند.

بیشتر بخوانید: سطح پایین سیگنال در مدار سنسور اکسیژن  کد P0157  

تست برآمدگی بدهید

پس از اینکه وسیله نقلیه خود را تا ارتفاع مورد نظر جک زدید، با فشار دادن به پانل های بدنه بیرونی خودرو، کمی به آن ضربه بزنید. این تضمین می‌کند که قبل از اینکه به زیر خودرو تکیه دهید تا پایه‌های جک خود را تنظیم کنید، بار خود در حال جابجایی نیست.

به طور دوره ای تجهیزات را بازرسی کنید

وضعیت جک کف و پایه جک شما برای ایمنی کلی شما هنگام کار با وسیله نقلیه بسیار مهم است. به همین دلیل، لازم است قبل از اقدام به بلند کردن وسایل نقلیه، تمام تجهیزات این نوع را به دقت بررسی کنید.

اگر به نظر می رسد چیزی اشتباه است، بلافاصله استفاده را قطع کنید.

نظر دوم را دریافت کنید

اگر زمانی متوجه شدید که موقعیت جک خود را زیر سوال برده اید، فوراً متوقف شوید. برای نظر دوم با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که از نظر مکانیکی باهوش هستند مشورت کنید.

درخواست کمک در چنین شرایطی هیچ شرم آور نیست، زیرا انجام این کار ممکن است از آسیب شدید یا مرگ جلوگیری کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *