مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه افزایش عملکرد SSD در ویندوز 11

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

SSD ها باید سریع باشند، اما گاهی اوقات بعضی چیزها سرعت آنها را کاهش می دهد. در اینجا نحوه رفع کندی SSD در ویندوز 11 آورده شده است.

ویندوز 11 مملو از تغییرات جدید هیجان انگیز است که به طور قابل توجهی سیستم عامل ویندوز را متحول می کند. با این حال، در میان سایر مشکلات، بسیاری از کاربران شکایت داشتند که SSD های آنها از زمان به روز رسانی به ویندوز 11 کندتر عمل می کند.
مرتبط:چگونه طول عمر باقی مانده SSD خود را تخمین بزنیم

اگر شما نیز اخیراً ویندوز 11 را ارتقا داده اید و متوجه کاهش عملکرد SSD شده اید، باید چند راه حل برای افزایش عملکرد SSD انجام دهید. در ادامه بخوانید و ما شما را در خصوص رفع کندی SSD در سیستم‌های ویندوز 11 راهنمایی می‌کنیم.

نحوه رفع کندی SSD از طریق آپدیت ویندوز

از زمان انتشار ویندوز 11، شکایات بسیاری از کاربرانی که با مشکلات کند عملکرد SSD های NVMe مواجه هستند، وجود داشته است. برای حل این مشکل، مایکروسافت آپدیت KB5007262 ویندوز 11 را منتشر کرد. وصله به روز رسانی ویندوز به رفع مشکلات عملکرد SSD برای بسیاری از کاربران کمک کرده است.

به‌روزرسانی KB5007262 در اواخر سال 2021 منتشر شد، بنابراین ممکن است آن را قبلاً روی سیستم خود نصب کرده باشید یا نداشته باشید. توصیه می کنیم قبل از ادامه کار، سابقه Windows Update خود را بررسی کنید.

اگر به‌روزرسانی KB5007262 را نصب نکرده‌اید، در اینجا می‌توانید این وصله را برای رفع کندی SSD ویندوز 11 از طریق Windows Update دانلود کنید:

 1. منوی Start را اجرا کنید، Settings را جستجو کنید و روی Best match کلیک کنید.
 2. از نوار کناری، روی Windows Update کلیک کنید.
  روی Check for Updates کلیک کنید و پس از واکشی به‌روزرسانی‌ها، تأیید کنید که آیا به‌روزرسانی KB5007262 فهرست شده است. در صورت وجود،
 3. ویندوز 11 به‌طور خودکار به‌روزرسانی را نصب می‌کند و شما باید آماده باشید.
 4. پس از اتمام مراحل نصب، روی Restart now کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

کاتالوگ آپدیت ویندوز

اگر به‌روزرسانی KB5007262 را به‌طور خودکار دریافت نکردید، باید آن را به‌صورت دستی از کاتالوگ به‌روزرسانی مایکروسافت دانلود کنید. نسخه x64 آپدیت را حتما دانلود کنید

پس از دانلود به روز رسانی، آن را نصب کنید و هنگامی که از شما خواسته شد، سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید.

پچ به روز رسانی باید تاثیر قابل توجهی در بهبود عملکرد SSD سیستم شما داشته باشد.

 

برای افزایش سرعت SSD، برنامه های راه اندازی را غیرفعال کنید

اگر از قبل وصله به‌روزرسانی KB5007262 را نصب کرده‌اید، باید چند چیز را تغییر دهید تا SSD خود دوباره عملکرد خوبی داشته باشد. کاهش تعداد برنامه‌هایی که در هنگام راه‌اندازی راه‌اندازی می‌شوند می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر عملکرد SSD شما و سرعت بالا آمدن آن تأثیر بگذارد.
برنامه های راه اندازی Task Manager

برای غیرفعال کردن برنامه های راه اندازی، کافی است روی منوی استارت راست کلیک کرده و روی Task Manager کلیک کنید. سپس بر روی تب Startup کلیک کنید و همه برنامه های غیر ضروری را غیر فعال کنید.

راه اندازی سریع را فعال کنید

راه اندازی سریع یک ویژگی بسیار خوب است که در Power Options سیستم شما موجود است و به شما امکان می دهد پس از خاموش شدن رایانه خود را سریعتر راه اندازی کنید.

 

برای فعال کردن Fast Startup در ویندوز 11 و افزایش عملکرد SSD ویندوز 11:
گزینه های پاور ویندوز ۱۱

 1. کنترل پنل را از منوی استارت باز کنید.
 2. روی Hardware and Sound کلیک کنید، Power Options را انتخاب کنید و سپس انتخاب کنید که دکمه پاور چه کاری انجام می دهد.
 3. روی تغییر تنظیماتی که در حال حاضر در دسترس نیستند کلیک کنید.
 4. در تنظیمات Shutdown، مطمئن شوید که چک باکس روشن کردن راه‌اندازی سریع فعال باشد.
 5. در نهایت روی Save changes کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

Defragmentation SSD را غیرفعال کنید

احتمالاً با ابزار یکپارچه سازی دیسک ویندوز آشنایی دارید و ممکن است از آن برای سرعت بخشیدن به هارد دیسک قدیمی استفاده کرده باشید. هنگامی که دیسک را یکپارچه سازی می کنید، اساساً شکاف های خالی هارد دیسک را پر می کنید و داده های ذخیره شده را به هم نزدیک می کنید تا دسترسی به آن سریعتر شود.

با این حال، SSD ها به دلیل نحوه ذخیره داده ها در رسانه، نیازی به یکپارچه سازی ندارند. بنابراین، اگر SSD خود را یکپارچه سازی کنید، عملکرد را افزایش نمی دهد، بلکه به دلیل افزایش تعداد نوشتن دیسک در طولانی مدت، سلامت SSD شما را کوتاه می کند.

مرتبط:“TBW” برای SSD ها چه معنی دارد؟

اگر ابزار یکپارچه سازی دیسک ویندوز 11 به طور خودکار SSD شما را به طور منظم یکپارچه سازی کند، می تواند مشکل سازتر شود. پیشنهاد می کنیم برای بهبود عملکرد SSD ویندوز 11، یکپارچه سازی برنامه ریزی شده خودکار را در SSD های خود غیرفعال کنید. برای انجام این کار:

 1. منوی Start را راه اندازی کنید، Defragment و بهینه سازی درایوها را جستجو کنید و Best match را اجرا کنید.

یکپارچه سازی SSD را غیرفعال کنید

۲. در قسمت Scheduled Optimization بر روی Change settings کلیک کنید.

۳. تیک گزینه Run on a schedule (توصیه شده) را بردارید و Ok را بزنید.

نحوه افزایش سرعت SSD در ویندوز 11

ویندوز 11 قدرتمند است، اما با چند مشکل همراه است. چیزهای زیادی پس از ارتقا وجود دارد و ویندوز 11 تنها در سال 2022 بهتر خواهد شد. و قطعاً آن چیزی نیست که بخواهید پس از به روز رسانی به سیستم عامل جدید تجربه کنید.

راه‌های مختلفی برای سریع‌تر کردن رایانه شما پس از ارتقاء به ویندوز 11 وجود دارد و برخلاف ویندوز 10، جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت با نرم‌افزار bloatware همراه نیست.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *