مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه برداشتن دوشاخه تخلیه روغن (و ترمیم سوراخ روغن روغن)

نحوه برداشتن دوشاخه تخلیه روغن :تعویض منظم روغن برای افزایش عمر هر موتوری ضروری است. خوشبختانه، تعویض روغن خودرو معمولاً یک امر ساده است که معمولاً بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد.با کمی دانش و چند ابزار دستی اولیه، اکثر رانندگان می توانند بدون کوچکترین مشکلی روغن خود را تعویض کنند.

نحوه برداشتن دوشاخه تخلیه روغن

با این حال، گاهی اوقات، تعویض روغن می تواند مشکلات پیش بینی نشده ای ایجاد کند. شاید مهم‌ترین این مشکلات مشکلاتی باشد که از یک شمع تخلیه (یا گرد) ایجاد می‌شود. از آنجایی که برداشتن شمع تخلیه برای تکمیل هر گونه تعویض روغن ضروری است، چنین مسائلی می تواند حتی بهترین تلاش ها را متوقف کند.

نحوه برداشتن دوشاخه تخلیه روغن

نحوه برداشتن دوشاخه تخلیه روغن
نحوه برداشتن دوشاخه تخلیه روغن

علاوه بر این، در صورتی که شمع به درستی سفت نشود، یک شمع تخلیه می تواند منجر به از دست دادن روغن شود. این روغن نشتی اغلب در قسمت زیرین روغن موتور دیده می شود. در چنین مواردی، تعمیر مناسب برای جلوگیری از اتلاف زیاد روغن و آسیب احتمالی موتور ضروری خواهد بود.

اگر در آینده با چنین مشکلاتی مواجه شدید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برداشتن پلاگین تخلیه تخلیه شده، ادامه مطلب را بخوانید.

نخ های کنده شده

اصطلاح پلاگین تخلیه روغن (یا پلاگین کاسه روغن) معمولاً برای توصیف یکی از دو حالت استفاده می شود. این مسائل در زمینه و همچنین ابزارهای ممکن تعمیر با یکدیگر متفاوت هستند.

اولین مورد از این شرایط شامل آسیب به رزوه های سوراخ تخلیه ظرف روغن است. این آسیب مانع از گشتاور مناسب یک شمع تخلیه (یا پیچ و مهره تابه روغن) می شود.

این وضعیت اغلب منجر به نشت مداوم روغن می شود و باید در اولین فرصت موجود تعمیر شود. عدم تصحیح چنین مسائلی می تواند منجر به آسیب به موتور و از دست رفتن بیش از حد روغن شود.

مطالب مرتبط و مهم :

جدا کردن شمع تخلیه یا رزوه های ماهیتابه روغن معمولاً در نتیجه سفت شدن بیش از حد قبلی است. تمام شمع های تخلیه دارای گشتاور خاصی هستند که باید در هنگام نصب مجدد به آن سفت شوند. اگر این مقدار گشتاور نادیده گرفته شود و بیش از حد سفت شود، می تواند در نتیجه آسیب به رزوه های لوله تخلیه یا تشت روغن رخ دهد.

حالت دوم که اغلب به عنوان “شاخه تخلیه کنده” توصیف می شود، در واقع به گرد شدن سر شش ضلعی شمع تخلیه اشاره دارد. این امر مانع از اعمال صحیح آچار یا سوکت در حین برداشتن به دریچه تخلیه می شود.

شمع تخلیه گرد شده

سر گرد شده
سر گرد شده

در نتیجه، فرد نمی تواند روغن قدیمی را از میل لنگ موتور تخلیه کند. در نهایت، قبل از تکمیل تعویض روغن، این مشکل باید اصلاح شود.

شایع ترین علت گرد شدن شمع تخلیه، استفاده از آچار یا سوکت با اندازه نامناسب در حین برداشتن/نصب قبلی است. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک سوکت استاندارد در یک برنامه متریک استفاده می شود یا برعکس.

هنگامی که سر شمع تخلیه شروع به گرد شدن می کند، گرد شدن بیشتر در طول تغییرات متوالی روغن قریب الوقوع است.

نحوه جدا کردن دوشاخه تخلیه روغن باریک (یا گرد)

نحوه جدا کردن شمع تخلیه روغن پاک شده

همانطور که قبلا ذکر شد، اصطلاح “شاخه تخلیه” اغلب برای توصیف دو شرایط مختلف استفاده می شود. روش برای رفع هر یک از این دو مشکل نیز متفاوت است. با این حال، با صبر و یک دست ثابت، می توان کنترل هر یک از سناریوها را در دست گرفت.

دوشاخه تخلیه با نخ های بریده شده

پلاگین تخلیه با رزوه های بریده شده را اغلب می توان به سادگی با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت، با یک آچار یا سوکت جدا کرد. با این حال، ممکن است لازم باشد مقدار کمی نیروی بیرونی بر روی خود دوشاخه وارد شود تا بتوان رزوه های باقیمانده را درگیر کرد.

این کار معمولاً با استفاده از یک پیچ گوشتی سر صاف، که بین سطح خارجی ظرف روغن و قسمت زیرین سر پلاگین تخلیه قرار دارد، قابل انجام است.

اگر سر شمع تخلیه تخلیه شده با بدنه روغن موتور شما همسطح باشد، می توان از انبر قفل کانال برای چرخاندن دوشاخه در خلاف جهت عقربه های ساعت استفاده کرد، در حالی که به سمت بیرون کشیده می شود. در بیشتر موارد، این روش حتی در شرایط کمتر از ایده آل برای حذف کافی است.

دوشاخه تخلیه با سر گرد

برداشتن پلاگین تخلیه با سر گرد، به طور کلی استراتژی متفاوتی را می طلبد. برداشتن پلاگین تخلیه در این حالت معمولاً نیاز به استفاده از یک سوکت مخصوص به نام استخراج کننده پیچ دارد که دارای شیارهای داخلی مارپیچ است. Irwin Tools یکی از مجموعه های بهتر را می سازد و هزینه زیادی ندارد.

یک سوکت از این نوع را می توان با استفاده از یک چکش مرده، به آرامی روی سر چنین دریچه تخلیه فشار داد. انجام این کار باعث می‌شود که نخلستان‌های داخلی سوکت به سر یک پیچ گرد شده گاز بزنند و در نتیجه فرآیند استخراج را ساده‌تر می‌کنند.

نحوه تعمیر سوراخ تخلیه کاسه روغن

سوراخ تخلیه ماهیتابه روغن برداشته شده
سوراخ تخلیه ماهیتابه روغن برداشته شده

در موارد خاص، سوراخ تخلیه ماهیتابه روغن ممکن است از بین برود و گشتاور در پیچ تخلیه موتور را به دلخواه غیرممکن کند. این می تواند بسیار نگران کننده باشد و بسیاری از رانندگان را در مورد چیزی که به نظر می رسد مشکلی غیرقابل حل است نگران کنند.

خوشبختانه، چنین مشکلاتی را اغلب می توان با استفاده از کیت تعمیر شمع تخلیه روغن با کیفیت، مانند آنهایی که توسط Lisle یا Supercrazy Tools ساخته شده اند، برطرف کرد.

کیت رزوه دوشاخه تابه روغن

کیت روکش تابه روغن لیسل
کیت روکش تابه روغن لیسل

کیت‌های تعمیر شمع تخلیه روغن بر روی برداشتن نخ‌های آسیب‌دیده باقی‌مانده در سوراخ تخلیه ظرف روغن تمرکز می‌کنند، قبل از اینکه این سوراخ تخلیه را دوباره رزوه کنید تا یک پلاگ کمی بزرگ را بپذیرید.

هنگامی که به درستی انجام شود، این روش به شما امکان می دهد یک پلاگین تخلیه جدید به همان روشی که دوشاخه OE خودرو نصب شود، نصب شود. این امر نیاز به خرید و نصب یک تابه روغن جایگزین را از بین می برد و در نتیجه باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه می شود.

نحوه استفاده از کیت تعمیر دوشاخه تخلیه روغن

مراحل کلی استفاده از کیت تعمیر شمع تخلیه روغن به شرح زیر است.

شماره 1 – نخ های آسیب دیده را حذف کنید

بسیاری از کیت‌های تعمیر شمع تخلیه روغن دارای یک بیت ریمینگ هستند که بقایای رزوه‌های از قبل موجود را از بین می‌برد. این یک سطح تجدید شده را فراهم می کند که می توان روی آن ضربه زد تا یک پلاگین تخلیه جدید را بپذیرد.

شماره 2 – روی موضوعات جدید ضربه بزنید

سپس یک شیر آب با اندازه خاص به دقت در سوراخ تخلیه ظرف روغن کشیده می شود. با انجام این کار، رزوه های جدیدی قطع می شود، که یک شمع تخلیه بزرگ به آن ها می چسبد. در بیشتر موارد، یک شیر آب با این ماهیت قبل از چرخاندن 1-2 دور در جهت مخالف، چندین دور در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده می‌شود.

این روند تا زمانی که شیر از عمق کامل سوراخ تخلیه ماهیتابه روغن عبور کند تکرار می شود.

شماره 3 – موضوعات را بررسی کنید

پس از اینکه مجموعه جدیدی از رزوه ها در سوراخ تخلیه ماهیتابه روغن شما قرار گرفت، باید متوقف شود تا کار مفید آنها را به دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام نخ ها به طور یکنواخت بریده شده اند و از براده های فلزی اضافی عاری هستند.

شماره 4 – ظرف روغن را بیرون بکشید

پس از ضربه زدن مجدد به سوراخ تخلیه ظرف روغن، همیشه ایده خوبی است که قبل از نصب یک دریچه تخلیه جدید، ½ لیتر روغن را در موتور خودروی خود بشویید. این کار اکثریت قریب به اتفاق براده های فلزی را که در غیر این صورت در سراسر روغن موتور شما به گردش در می آید، از بین می برد.

شماره 5 – دوشاخه تخلیه بزرگ را نصب کنید

اکنون یک پلاگین تخلیه جدید را به سوراخ تخلیه تازه رزوه‌شده تابه روغن خود می‌کشید. هنگام بستن این دوشاخه برای اولین بار باید مراقب بود تا هر گونه ناهنجاری مشخص شود.

خود شمع تخلیه باید به مقدار مشخص شده توسط دستورالعمل کیت تعمیر شما گشتاور شود. پس از گشتاور زدن پلاگین تخلیه، بررسی کنید که واشر آب بندی آن به طور یکنواخت در اطراف محیط بیرونی سوراخ تخلیه قرار گرفته باشد.

شماره 6 – روغن را دوباره پر کنید و نشتی را بررسی کنید

یکپارچگی تعمیر خود را با بررسی نشتی پس از پر کردن مجدد میل لنگ موتور خود با روغن تازه بررسی کنید. اگر نشتی مشهود نشد، موتور خود را روشن کنید و یک بار دیگر نشتی را بررسی کنید.

این بازرسی باید یک بار دیگر پس از رانندگی با وسیله نقلیه خود برای مسافت کوتاه تکرار شود. اگر تابه روغن و شمع تخلیه شما پس از پایان یک تست رانندگی کوتاه همچنان خشک به نظر می رسند، دلیل کمی برای پیش بینی مشکلات بیشتر از هر نوع وجود خواهد داشت.

جلوگیری از رزوه های لوله تخلیه

پیچ تخلیه روغن آچار گشتاور
پیچ تخلیه روغن آچار گشتاور

اگرچه اجتناب از احتمال مواجهه با آسیب پریز تخلیه توسط مالک قبلی وسیله نقلیه غیرممکن است، اما می توان اقدامات احتیاطی متعددی را برای جلوگیری از ایجاد چنین آسیبی انجام داد. با پیروی از این نکات کلیدی رویه ای، شانس کشیدن پلاگین تخلیه کاملاً از بین می رود.

اولین مورد از این اقدامات احتیاطی شامل استفاده از آچار یا سوکت با اندازه مناسب در هنگام تعویض روغن است. انجام این کار به طور قابل توجهی احتمال گرد شدن سر شش ضلعی شمع تخلیه را کاهش می دهد. اطلاعات مربوط به اندازه دوشاخه تخلیه برای یک وسیله نقلیه خاص را اغلب می توان از طریق اینترنت یا با مراجعه به دفترچه راهنمای خدمات خاص سازنده پیدا کرد.

همچنین هنگام سفت کردن دریچه تخلیه وسیله نقلیه خود، باید مشخصات گشتاور مناسب را رعایت کنید. انجام این کار احتمال آسیب رساندن به رزوه های شمع تخلیه یا تابه روغن موتور را تا حد زیادی کاهش می دهد.

می توان از آچار گشتاور برای جلوگیری از گشتاور بیش از حد استفاده کرد، در حالی که همچنین اطمینان حاصل کرد که دریچه تخلیه مورد نظر به هیچ درجه ای شل نشده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *