مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه به دست آوردن شماره سریال

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز شماره سریال رایانه شخصی شما را در هیچ نقطه ای از رابط خود نمایش نمی دهد و همچنین ابزارهای محبوب اطلاعات سیستم نیز این کار را نمی کنند. اما اغلب می‌توانید شماره سریال رایانه شخصی را با یک دستور ساده، نگاهی به بایوس یا خود سخت‌افزار پیدا کنید.

دستور WMIC را اجرا کنید

برای شروع یک Command Prompt یا PowerShell را باز کنید. در ویندوز 11، ویندوز 10 یا ویندوز 8، روی دکمه Start کلیک راست کرده و «Command Prompt»، «PowerShell» یا «Windows Terminal» را انتخاب کنید. در ویندوز 7، Windows + R را فشار دهید، “cmd” را در محاوره Run تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید.

باز کردن  windows power shell

در Command Prompt دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

wmic bios get serialnumber

شماره سریال رایانه را در زیر متن «Number» نمایش داده می‌شود. این دستور از ابزار Windows Management Instrumentation Command-line (WMIC) برای بیرون کشیدن شماره سریال سیستم از بایوس استفاده می کند.

Windows 11 PowerShell با شماره سریال لپ تاپ Surface 4.

اگر شماره سریال رایانه شخصی خود را نمی بینید، سازنده رایانه شخصی خود را مقصر بدانید. این شماره فقط در صورتی در اینجا ظاهر می شود که سازنده رایانه شخصی آن را در سیستم عامل BIOS یا UEFI رایانه شما ذخیره کرده باشد. سازندگان رایانه شخصی همیشه شماره را به درستی پر نمی کنند. در آن صورت، چیزی شبیه «0»، «To be fill by O.E.M» خواهید دید. یا فضای خالی به جای شماره سریال واقعی.

خط فرمان کامپیوتر ویندوز 10. دستور شماره سریال چیزی برنگرداند زیرا رایانه از قبل مونتاژ نشده بود.

اگر از کامپیوتر خانگی استفاده میکنید، این نیز صادق است زیرا خود رایانه شخصی شماره سریال ندارد. با این حال، می توانید شماره سریال مادربرد و سایر اجزای خود را جستجو کنید.

مرتبط:نحوه تغییر دایرکتوری ها در Command Prompt ویندوز

 

BIOS را بررسی کنید

یک صفحه اصلی بایوس که شماره سریال کامپیوتر را فهرست می کند.

همچنین ممکن است بتوانید شماره سریال را در صفحه تنظیمات سیستم عامل BIOS یا UEFI پیدا کنید. اگر دستور wmic این کار را نکند، این تکنیک به شما شماره سریال نمی‌دهد، زیرا این فرمان شماره سریال را از بایوس می‌کشد. با این حال، اگر نمی توانید برای اجرای دستور wmic به ویندوز وارد شوید، بررسی BIOS می تواند مفید باشد.

مرتبط:نحوه تعمیر بایوس خراب شده

به صفحه تنظیمات سفت‌افزار BIOS یا UEFI دسترسی پیدا کنید و به دنبال «شماره سریال» در جایی روی صفحه اطلاعات سیستم باشید. در رایانه‌های شخصی مختلف در مکان دیگری قرار خواهد گرفت، اما معمولاً می‌توانید آن را در جایی در صفحه «اصلی» یا «سیستم» پیدا کنید.

شماره سریال را در سخت افزار، جعبه یا جای دیگر رایانه شخصی پیدا کنید

برچسب روی لپ تاپ با شماره سریال.

اگر بعد از اجرای دستور wmic شماره سریالی را نمی بینید – یا اگر نمی توانید رایانه شخصی را روشن کنید یا به آن دسترسی ندارید – چندین مکان دیگر وجود دارد که می توانید شماره سریال را پیدا کنید:

 

  • اگر لپ تاپ دارید، آن را برگردانید. در برخی از لپ‌تاپ‌ها، شماره را روی یک برچسب می‌بینید. در موارد دیگر، شماره را می‌بینید که مستقیماً روی فلز یا پلاستیکی که لپ‌تاپ از آن ساخته شده است، چاپ شده است. اگر لپ تاپ شما باتری قابل جابجایی دارد، گاهی اوقات شماره سریال روی برچسبی در داخل محفظه باتری، زیر باتری قرار دارد.
  • اگر یک رایانه رومیزی دارید، برای نوعی برچسب به پشت، بالا یا کنار کیس نگاه کنید. ممکن است این شماره روی یک برچسب داخل کیس نیز باشد، بنابراین ممکن است مجبور شوید آن را باز کنید.
  • اگر نمی توانید شماره سریال را در خود رایانه شخصی پیدا کنید، دستورالعمل های خاص مدل خود را به صورت آنلاین جستجو کنید. وب سایت سازنده باید دقیقاً به شما بگوید که کجا را جستجو کنید.
    اگر رایانه شخصی خود را نزد سازنده ثبت کرده‌اید یا خدمات گارانتی دریافت کرده‌اید، شماره سریال باید در اسناد ثبت نام، رسید خدمات گارانتی یا تأییدیه ایمیل سرویس ذکر شود.

شماره سریال سرفیس

  • اگر هنوز جعبه اصلی محصول را دارید، معمولاً شماره سریال روی آن چاپ شده است – اغلب روی همان برچسب با بارکد.
  •  رایانه شخصی را به صورت آنلاین یا در فروشگاه خریداری کرده اید، ممکن است شماره سریال روی رسید فیزیکی یا ایمیلی که دریافت کرده اید چاپ شود.

و اگر اصلاً نمی توانید شماره سریال خود را پیدا کنید، امید خود را از دست ندهید. اگر مدرکی مبنی بر خرید دارید، سازنده باز هم ممکن است بتواند به شما در مورد خدماتی که نیاز دارید کمک کند و حتی ممکن است بتواند شماره سریال را برای شما پیدا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا