مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه بوت شدن به حالت Safe Mode در ویندوز 11

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر در راه اندازی رایانه شخصی ویندوز 11 خود با مشکل مواجه هستید، ممکن است راه اندازی مجدد به حالت ایمن کمک کند، که به طور موقت درایورها و ویژگی ها را غیرفعال می کند تا رایانه شما پایدارتر شود. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

 

نحوه ورود به حالت ایمن در بوت

در ویندوز 7 و نسخه‌های قبلی، معمولاً می‌توانید Safe Mode را با فشار دادن یک کلید عملکرد (مانند F8) درست پس از روشن کردن رایانه خود شروع کنید. مایکروسافت این ویژگی را از ویندوز 8 حذف کرد زیرا به لطف فناوری‌های جدید، زمان راه‌اندازی آنقدر سریع شد که کسی نمی‌توانست به‌موقع قبل از بارگیری ویندوز، F8 را بزند.
درعوض، مایکروسافت برای مواقعی که کامپیوتر شما خراب می شود و ویندوز به درستی بارگذاری نمی شود، یک راه حل «بازگشت خودکار» طراحی کرده است. اگر رایانه شما دو بار متوالی راه اندازی نشود، به طور خودکار وارد حالت عیب یابی راه اندازی پیشرفته می شود. می‌توانید با روشن کردن رایانه شخصی، و سپس فشار دادن دکمه فیزیکی پاور آن، درست زمانی که لوگوی سازنده ظاهر می‌شود، این کار را مجبور کنید. این کار را دو بار انجام دهید و صفحه راه اندازی پیشرفته «انتخاب گزینه» را مشاهده خواهید کرد. سپس، دستورالعمل های توضیح داده شده در بخش زیر را دنبال کنید تا وارد حالت ایمن شوید.

نحوه ورود به حالت Safe Mode از ویندوز

راه‌های مختلفی برای راه‌اندازی مجدد رایانه در حالت «راه‌اندازی پیشرفته» در ویندوز 11 وجود دارد که به شما امکان می‌دهد پس از چندین انتخاب، «حالت ایمن» را انتخاب کنید. آسانترین راه؟ منوی Start را باز کنید و روی نماد پاور در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید. سپس، کلید Shift را روی صفحه کلید خود نگه دارید و روی «Restart» کلیک کنید.
ری استارت ویندوز ۱۱
متناوبا، می‌توانید از طریق برنامه تنظیمات، راه طولانی به سمت حالت ایمن را آغاز کنید. ابتدا تنظیمات را با فشار دادن Windows+i اجرا کنید (یا با جستجو در Start می توانید آن را پیدا کنید). وقتی تنظیمات باز شد، روی «سیستم» در نوار کناری کلیک کنید و سپس «بازیابی» را انتخاب کنید.
روی دکمه روشن/خاموش در Start کلیک کنید، سپس Shift را در حین کلیک روی "Restart" نگه دارید.
در Recovery Options، گزینه Advanced Startup را پیدا کرده و روی دکمه Restart Now در کنار آن کلیک کنید.
"اکنون راه اندازی مجدد" را انتخاب کنید.
ویندوز با یک کادر محاوره‌ای بازشو تأیید می‌کند که از شما می‌خواهد کارتان را قبل از راه‌اندازی مجدد ذخیره کنید. هنگامی که آماده شدید، روی «اکنون راه اندازی مجدد» کلیک کنید.
"اکنون راه اندازی مجدد" را انتخاب کنید.
پس از آن، ویندوز خاموش می شود و دوباره راه اندازی می شود و در یک صفحه آبی رنگ با عنوان “Choose an Option” با چندین گزینه در یک لیست کوتاه راه اندازی می شود. “عیب یابی” را انتخاب کنید.
حالت امن ویندوز ۱۱
در عیب‌یابی، «گزینه‌های پیشرفته» را انتخاب کنید.
عیب یابی ویندوز ۱۱
در گزینه های پیشرفته، “Startup Settings” را انتخاب کنید.
"Startup Settings" را انتخاب کنید.
در تنظیمات راه‌اندازی، روی «Restart» کلیک کنید.
Restart
کامپیوتر در منوی “Startup Settings” با نه گزینه شماره گذاری شده مجددا راه اندازی می شود. برای حالت Safe Mode کلید “4” را روی صفحه کلید خود، برای Safe Mode با شبکه “5” یا برای Safe Mode با Command Prompt “6” را فشار دهید.
به طور کلی، شما می خواهید 4 یا 5 را در اینجا فشار دهید، اما اگر با خط فرمان ویندوز خوب باشید، 6 می تواند برای عیب یابی پیشرفته مفید باشد.
در صفحه «تنظیمات راه‌اندازی»، 4، 5 یا 6 را روی صفحه‌کلید خود برای حالت ایمن فشار دهید.
هنگامی که انتخاب خود را انجام دادید، ویندوز در نهایت به حالت Safe Mode راه اندازی می شود. صفحه نمایش شما رزولوشن پایین تری دارد و ویندوز تصویر دسکتاپ شما را با یک پس زمینه سیاه که در گوشه ها عبارت “Safe Mode” را نشان می دهد جایگزین می کند.
safe mode windows11
در این مرحله، می‌توانید هر کار عیب‌یابی را که برای انجام آن نیاز دارید، انجام دهید. وقتی کارتان تمام شد، کافی است طبق معمول رایانه شخصی ویندوز 11 خود را ریستارت (یا خاموش کنید). اگر همه چیز به خوبی پیش برود و مشکل شما برطرف شده باشد، هنگامی که دفعه بعد راه اندازی مجدد می کنید، به حالت عادی و غیرایمن ویندوز باز می گردید. موفق باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا