مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه تبدیل صفحه کلید به موس در مک

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا می دانستید که می توانید از صفحه کلید در مک خود برای کنترل ماوس استفاده کنید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلیدهای ماوس را برای انجام این کار فعال کنید.

در آن زمان، قبل از اختراع موس‌های کامپیوتری و ترک‌پد، مردم مجبور بودند از کلیدهای روی صفحه‌کلید برای حرکت در اطراف صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کنند. اگرچه با ورود دستگاه های اشاره گر جدید و ارگونومیک تر به بازار، این تغییر کرد، کلیدهای ماوس باقی ماندند.

لپ تاپ اپل با سیستم عامل مک

امروزه، این ویژگی دسترس‌پذیری هنوز در macOS وجود دارد. اگر ترک پد یا ماوس شما کار نمی کند یا اگر نمی خواهید دست خود را از روی صفحه کلید خود بردارید، می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید. در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

مرتبط:نحوه فعال کردن حالت کم مصرف در مک

 

نحوه فعال کردن کلیدهای ماوس

کلیدهای ماوس در macOS را می‌توانید با رفتن به System Preferences > Accessibility > Pointer Control > Alternate Pointer Methods پیدا کنید. اولین گزینه Enable Mouse Keys را علامت بزنید. اکنون یک پنجره بازشو روی صفحه می بینید که کلیدهای ماوس را نشان می دهد.

پس از فعال شدن این ویژگی، کلیدهای اختصاص داده شده به حرکت مکان نما فقط چیزی تایپ نمی کنند. برای تایپ کردن، باید کلیدهای ماوس را غیرفعال کنید.

یکی از راه ها این است که هر بار این کار را به صورت دستی انجام دهید، با رفتن به System Preferences برای روشن و خاموش کردن ویژگی. راه دیگر (سریع‌تر) برای انجام این کار این است که روی دکمه گزینه‌ها در سمت راست ویژگی کلیدهای ماوس کلیک کنید و کلید گزینه را پنج بار فشار دهید تا چک باکس کلیدهای ماوس را تغییر دهید.

فعال کردن گزینه تبدیل کیبورد به مور

به این ترتیب، به‌جای تغییر دستی ویژگی، می‌توانید به راحتی کلید Option را پنج بار فشار دهید تا هر زمان که نیاز به استفاده از کلیدهای صفحه‌کلید به‌طور معمول داشتید، این ویژگی خاموش و روشن شود.

استفاده از کلیدهای کنترل ماوس

پس از فعال شدن کلیدهای ماوس، macOS مجموعه ای از کلیدهای صفحه کلید شما را به “کلیدهای ماوس” تبدیل می کند. اگر صفحه کلید شما دارای صفحه اعداد است، می توانید از کلیدهای 7، 8، 9، 4، 6، 1، 2 و 3 برای حرکت مکان نما استفاده کنید. اما، اگر صفحه شماره ندارد، می توانید از کلیدهای 7، 8، 9، U، O، J، K و L استفاده کنید. اگر یک کلید را فشار دهید و نگه دارید، مکان نما به طور مداوم در آن جهت حرکت می کند.

کنترل کلیدهای ماوس در صفحه کلید اپل

زمانی که نیاز به کلیک داشتید، کافیست کلید وسط این شبکه را فشار دهید. با یک صفحه کلید عددی، این کلید 5 است. با یک صفحه کلید معمولی، این کلید I است.

کلیدهای ماوس را مطابق با نیاز خود سفارشی کنید

اپل سه ویژگی فرعی را در تنظیمات کلیدهای ماوس گنجانده است که هر کدام می توانند به شما کمک کنند آن را مطابق با نیازهای خود تطبیق دهید. می توانید این گزینه ها را با رفتن به System Preferences > Accessibility > Pointer Control > Alternate Control Method > Enable Mouse Keys > Options پیدا کنید. سپس از میان گزینه های موجود انتخاب کنید.

  • Initial Delay: این نوار لغزنده به شما امکان می دهد پس از فشار دادن کلید ماوس برای حرکت مکان نما، مدت زمانی را که سیستم طول می کشد کنترل کنید. تأخیر بیشتر از حرکت مکان نما در صورت فشار تصادفی یک کلید جلوگیری می کند.
  • سرعت: این نوار لغزنده به شما امکان می دهد با فشار دادن و نگه داشتن یک کلید، تصمیم بگیرید که می خواهید مکان نما با چه سرعتی حرکت کند.
  •  کردن Trackpad: این ویژگی به شما امکان می دهد وقتی از کلیدهای ماوس استفاده می کنید صفحه لمسی را غیرفعال کنید. همچنین از حرکت غیرضروری مکان نما که ضربه زدن پد ترک شما ممکن است باعث شود جلوگیری می کند. برای فعال کردن آن، گزینه «نادیده گرفتن صفحه لمسی داخلی وقتی کلیدهای ماوس روشن است» را علامت بزنید.

اگر از کلیدهای ماوس به این دلیل استفاده می کنید که پد لمسی شما کار نمی کند، ممکن است به این دلیل باشد که قبلاً از این تنظیمات برای غیرفعال کردن آن استفاده کرده اید.

مرتبط:نحوه نصب و اجرای ویندوز 11 در مک

 

استفاده از ماوس بهتر از استفاده از کلیدهای ماوس است

 

اگرچه کلیدهای ماوس یک راه حل آسان برای زمانی است که ماوس شما کار نمی کند، اما به دلیل کندتر و ناخوشایندتر بودن نسبت به ماوس یا ترک پد معمولا به عنوان یک راه حل موقت مناسب است. خوشبختانه، ممکن است بتوانید موس یا ترک‌پد خود را بدون دردسر دوباره کار کنید.

 

آیا به شارژ مجدد موس یا ترک پد یا تعویض باتری آن فکر کرده اید؟ یا آیا سعی کرده اید دوباره آن را با رایانه خود جفت کنید؟ در اغلب موارد، این دو راه حل تنها کاری است که شما باید انجام دهید تا یک موس دلیل کار دوباره ماوس یا ترک پد با مک شما باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *