مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه تغییر سرور DNS در ویندوز

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز 10 به طور پیش فرض از سرور DNS ISP شما استفاده می کند، اما امکان تغییر آن وجود دارد. سایر سرورهای DNS ویژگی های اضافی مانند امنیت و حریم خصوصی، فیلتر وب سایت را ارائه می دهند و حتی ممکن است سرعت شما را بهبود بخشند.

سرور DNS چگونه کار میکند؟

هنگامی که یک نام دامنه – مانند facebook.com – را در مرورگر خود وارد می کنید، رایانه شما نمی داند چگونه به وب سایت متصل شود. ابتدا به یک آدرس IP نیاز دارد. برای دریافت آدرس IP، از یک سرور DNS برای نام دامنه ای که وارد کرده اید درخواست می کند، و سرور DNS آدرس IP مربوط به نام دامنه را به آن می دهد. آدرس IP در دست، رایانه شما با خوشحالی به وب سایتی که درخواست کرده اید می رود.
مطالب مرتبط:
نحوه افزایش سرعت اینترنت در ویندوز ۱۱
همه سرورهای DNS یکسان نیستند. برخی سریعتر هستند و برخی دیگر امنیت بیشتری را ارائه می دهند. قبل از اینکه سرور DNS خود را تغییر دهید، باید سرور DNS را انتخاب کنید که برای نیازهای شما بهترین باشد. دو گزینه محبوب Google Public DNS و Cloudflare’s Public DNS هستند.

چگونه سرور dns خود را تغییر دهیم؟

ساده ترین راه برای تغییر سرور DNS در پنجره Network Connections است. برای باز کردن Network Connections، روی Start کلیک کنید و “network connections” را در نوار جستجو تایپ کنید، سپس روی “Open” کلیک کنید یا Enter را بزنید.
روی "باز کردن" کلیک کنید.
یا می توانید از طریق کنترل پنل به آنجا بروید. کنترل پنل را باز کنید، سپس به Network and Internet > Network and Sharing Center بروید و روی “Change Adapter Settings” در نزدیکی سمت چپ بالای پنجره کلیک کنید.
روی "تغییر تنظیمات آداپتور" کلیک کنید.
هر آداپتور شبکه در رایانه شما می‌تواند تنظیمات سرور DNS خود را داشته باشد، بنابراین باید تنظیمات هر کدام را که استفاده می‌کنید به صورت جداگانه تغییر دهید.
اگر مطمئن نیستید که از کدام آداپتور استفاده می کنید، به دقت به نمادها نگاه کنید. اگر از Wi-Fi استفاده می کنید، آداپتور Wi-Fi فعال نوارهای سبز رنگی در کنار آن خواهد داشت و نام شبکه را نشان می دهد. اگر از اتصال اترنت سیمی استفاده می کنید، آداپتور اترنت نام شبکه را نمایش می دهد. آداپتورهای شبکه قطع شده یک “X” قرمز برجسته در کنار خود خواهند داشت – مانند این آداپتور Wi-Fi قطع شده:
آداپتور وای فای را قطع کنید.
هنگامی که متوجه شدید که از کدام آداپتور شبکه استفاده می کنید، روی آداپتور کلیک راست کرده و روی “Properties” کلیک کنید.
روی آداپتور شبکه راست کلیک کنید، سپس روی «Properties» کلیک کنید.
ابتدا، «پروتکل اینترنت نسخه 4 (TCP/IPv4)» و «پروتکل اینترنت نسخه 6 (TCP/IPv6)» را در لیست در پنجره Properties قرار دهید.
IPv4 و IPv6 در لیست نشان داده شده است.
با کلیک کردن بر روی آن، “Internet Protocol Version 4” را انتخاب کنید و سپس روی “Properties” کلیک کنید.
IPv4 را انتخاب کنید، سپس روی "Properties" کلیک کنید
روی «استفاده از آدرس‌های سرور DNS زیر» کلیک کنید، سپس سرورهای DNS را که می‌خواهید استفاده کنید را در کادرها وارد کنید. وقتی کارتان تمام شد، روی «OK» کلیک کنید.
"Use the Following DNS Server Addresss" را انتخاب کنید، سپس IP های سرور DNS را تایپ کنید. برای ذخیره روی "OK" کلیک کنید.
آن مراحل را برای «پروتکل اینترنت نسخه 6» تکرار کنید، به جز استفاده از آدرس IPv6 سرور DNS. همه سرورهای DNS اصلی، مانند Google یا Cloudflare، هر دو آدرس IPv4 و IPv6 را برای استفاده شما فهرست می کنند.

سرور IPv6 DNS گوگل

اگر سرور DNS خود را تغییر دادید و اینترنت شما به طور ناگهانی از کار افتاد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که همه چیز را به حالت خودکار برگردانید. یک اشتباه تایپی در آدرس DNS جدید می‌تواند سرور DNS را غیرقابل دسترس کند – در این صورت، رایانه شما نمی‌داند چه نام دامنه با چه آدرس IP مطابقت دارد.
برای رفع آن، به پنجره ای که آدرس IP سرور DNS سفارشی خود را تنظیم کرده اید بازگردید و روی «دریافت آدرس سرور DNS به طور خودکار» کلیک کنید.

"دریافت خودکار آدرس سرور DNS" را انتخاب کنید.

اگر بازگرداندن آن به خودکار فوراً کار نمی کند، راه اندازی مجدد رایانه شما باید همه چیز را مرتب کند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *