مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه حذف قفل فعال سازی در مک

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

قفل فعال سازی برای اولین بار در آیفون به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از استفاده دزدان از دستگاه های اپل دزدیده شده ظاهر شد و متعاقباً راه خود را در مک، اپل واچ و موارد دیگر پیدا کرد. قفل فعال سازی باید قبل از فروش، ارسال یا خرید دست دوم در Mac حذف شود.

قفل فعال سازی چیست؟

 

قفل فعال سازی محافظی است که مک شما را روی Apple ID قفل می کند. این ویژگی همراه با شبکه Find My Apple کار می کند، و در حالی که Find My در دستگاهی فعال است، با Activation Lock نیز ایمن می شود. اگر Find My را به صورت دستی غیرفعال نکرده اید، قفل فعال سازی در دستگاه شما فعال است.

مرتبط:نحوه یافتن و باز کردن پوشه برنامه های Mac

این ویژگی تا زمانی که قفل فعال سازی فعال است از استفاده شخص دیگری از مک شما جلوگیری می کند. این حفاظت حتی پس از فرمت مک و نصب مجدد macOS نیز پابرجاست. اگر بخواهید پارتیشن macOS خود را با استفاده از حالت بازیابی مک خود حذف کنید، پس از نصب مجدد سیستم عامل، با اعلان قفل فعال سازی مواجه خواهید شد.

برای فعال کردن مکی که توسط Activation Lock محافظت می‌شود، باید رمز عبور حساب Apple ID را که Mac به آن مرتبط است وارد کنید. اگر رمز عبور Apple ID خود را به خاطر نمی آورید، می توانید آن را در iforgot.apple.com بازیابی کنید. اگر مدرک معتبری برای خرید دستگاه خود دارید، ممکن است بتوانید از اپل بخواهید که قفل فعال سازی را برای شما حذف کند.

کدام مدل های مک از قفل فعال سازی استفاده می کنند؟

 

همه مدل‌های مک‌بوک سیلیکون مدرن اپل از قفل فعال‌سازی استفاده می‌کنند، از MacBook Air 2020 (M1)، تا MacBook Pro 2021 (M1 Pro, M1 Max)، Mac Studio (M1 Max, M1 Ultra) و MacBook Air 2022 (M2) ). مدل‌های آینده نیز شامل این ویژگی خواهند بود زیرا اپل اکنون کنترل کاملی بر طراحی سیستم روی تراشه خود دارد.

برگه اطلاعات تراشه Apple M2 SOC

این ویژگی در بسیاری از مدل‌های سیلیکونی پیش از اپل نیز وجود دارد. هر مدل از مک با تراشه امنیتی T2 از جمله MacBook Air و MacBook Pro (2018 یا جدیدتر)، Mac mini (2018 یا جدیدتر)، Mac Pro (2019 یا بالاتر) و iMac Pro.

علاوه بر Mac با Apple Silicon یا تراشه امنیتی T2، Activation Lock به macOS Catalina یا جدیدتر نیاز دارد و احراز هویت دو مرحله‌ای روی Apple ID شما تنظیم شده است. در Apple Silicon، خط‌مشی امنیتی باید در حالت بازیابی (تنظیم پیش‌فرض) روی «امنیت کامل» تنظیم شود، در حالی که مدل‌های تراشه‌های T2 به راه‌اندازی ایمن و «عدم راه‌اندازی از رسانه خارجی» در حالت بازیابی فعال است.

تراشه امنیتی T2 در مک مینی 2019

اگر برای غیرفعال کردن Find My یا تغییر تنظیمات امنیتی Mac خود تلاش نکرده اید، Activation Lock احتمالاً فعال است.

قفل فعال سازی را در macOS حذف کنید

اگر macOS را مجدداً نصب کرده‌اید و اکنون به صفحه‌ای خیره شده‌اید که از شما می‌خواهد مک خود را فعال کنید، به سادگی رمز عبور مرتبط با Apple ID را وارد کنید. اگر مک شما است، احتمالاً رمز عبور Apple ID شما است.

اگر به سادگی می‌خواهید قفل فعال‌سازی را در macOS حذف کنید، به تنظیمات سیستم > [نام شما] > iCloud > Find My Mac بروید و دکمه «خاموش کردن» را در کنار تنظیمات «Find My Mac» بزنید. برای تأیید این موضوع باید رمز عبور Apple ID خود را وارد کنید.

Find My Mac را در تنظیمات سیستم macOS غیرفعال کنید

اگر این کار را انجام می‌دهید تا بتوانید مک خود را به مالک جدید منتقل کنید، ابتدا مطمئن شوید که همه داده‌های خود را از مک خود حذف کرده‌اید.

حذف قفل فعال سازی با استفاده از iCloud

همچنین می‌توانید قفل فعال‌سازی را با استفاده از دستگاه دیگری با Find My حذف کنید. این می‌تواند در وب در iCloud.com/find یا یک iPhone یا iPad با برنامه Find My مرتبط به همان حساب باشد.

پس از ورود به سیستم (یا باز کردن برنامه) Mac خود را در لیست دستگاه ها پیدا کنید. در وب، روی «همه دستگاه‌ها» در بالای صفحه کلیک کنید یا از برگه «دستگاه‌ها» در یک دستگاه تلفن همراه برای پیدا کردن مکان Mac خود استفاده کنید.

مک را از Apple ID خود با iCloud.com حذف کنید

از اینجا، از دکمه «حذف از حساب» برای حذف مک از حساب iCloud خود استفاده کنید. با این کار قفل فعال سازی غیرفعال می شود و باعث می شود دیگر نتوانید مکان دستگاه را ردیابی کنید.

مطالب مرتبط: نحوه تغییر محافظ صفحه نمایش در مک

همچنین می‌توانید از وب‌سایت پشتیبانی Apple’s Activation Lock برای «شروع درخواست پشتیبانی قفل فعال‌سازی» استفاده کنید تا زمانی که مدرکی مبنی بر اسناد خرید دارید. اپل بیان می‌کند که این باید شامل شماره سریال (یا IMEI/MEID برای محصولات تلفن همراه) باشد و دستگاه را نمی‌توان «مدیریت کرد» (ایمن‌شده با Apple MDM، که معمولاً توسط شرکت‌ها و مؤسسات استفاده می‌شود)، و حالت گمشده را نمی‌توان فعال کرد.

اگر این مسیر را طی کنید، تمام داده های دستگاه به عنوان بخشی از فرآیند پاک می شود. اپل ممکن است درخواست شما را رعایت نکند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری (از جمله مدارک دقیق اطلاعات خرید) را برای افزایش شانس موفقیت خود درج کنید.

از خرید مک با فعال کردن قفل خودداری کنید

اطمینان از غیرفعال کردن قفل فعال‌سازی توسط فروشنده، یکی از مهم‌ترین مواردی است که هنگام خرید یک مک دست دوم باید بررسی کنید. در حالت ایده‌آل، Mac به‌عنوان یک آیتم کاملاً جدید ارائه می‌شود، با بازنشانی به تنظیمات کارخانه (پاک شده)، با صفحه «Hello» به شما خوشامد می‌گوید و از شما دعوت می‌کند که وارد سیستم شوید و آن را تنظیم کنید.

اگر macOS به طور معمول بوت می‌شود و تنها چیزی که می‌بینید یک درخواست ورود به سیستم است، مطمئن شوید که مالک وارد سیستم شده و Mac را به تنظیمات کارخانه پاک می‌کند یا قفل فعال‌سازی را در زیر تنظیمات سیستم > [Name] > iCloud > Find My Mac را با کلیک کردن بر روی «Turn» غیرفعال می‌کند. دکمه خاموش» و احراز هویت.

اگر قبلاً Mac خریداری کرده‌اید و با Activation Lock مشکل دارید، می‌توانید با مالک قبلی تماس بگیرید و مراحل زیر «حذف قفل فعال‌سازی با استفاده از iCloud» را طی کنید.

مک خود را بفروشید؟ ابتدا قفل فعال سازی را حذف کنید

توصیه های مشابه در مورد حذف قفل فعال سازی در مورد فروشندگان نیز صدق می کند. هنگامی که مک خود را پاک می کنید، اپل باید یک اعلان ورود به سیستم برای حذف Activation Lock ارائه دهد. همیشه می‌توانید با بررسی کردن حساب Find My خود در iCloud.com/find یا در برنامه Find My در دستگاه دیگری، مطمئن شوید که Activation Lock غیرفعال است. اگر مک شما وجود ندارد، قفل فعال سازی با موفقیت غیرفعال شد.

اگر Mac را بدون حذف قفل فعال‌سازی می‌فروشید، همیشه می‌توانید با استفاده از Find My در وب یا دستگاه دیگری آن را از حساب خود حذف کنید.

قفل فعال سازی را از سایر دستگاه ها حذف کنید

شما می توانید قفل فعال سازی را از iPhone یا iPad به همین روش حذف کنید. می‌توانید این ویژگی را از اپل واچ خود در برنامه واچ آیفون خود با ضربه زدن روی تب «My Watch» و سپس «All Watches» و سپس ضربه زدن روی دکمه «i» در کنار Apple Watch خود حذف کنید تا «Unpair Apple Watch» نمایان شود.

منتظر نظرات شما همراهان عزیز هستیم!

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *