مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه رفع خطای حریم خصوصی NET:ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

پیغام خطا “NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” یکی از خطاهای مرموز حریم خصوصی است که احتمالاً هنگام مرور وب با آن مواجه خواهید شد. اما معنی آن چیست و آیا می توانید آن را برطرف کنید؟ این همه چیزی است که باید بدانید.

پیغام خطا "NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID

خطای NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID چیست؟

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID یک کد خطایی است که در درجه اول توسط Google Chrome و سایر مرورگرهای مبتنی بر Chromium نمایش داده می شود و در عین حال هشدار “اتصال شما خصوصی نیست” را نشان می دهد. این نشان می دهد که مرورگر وب شما مشکلی در گواهی SSL وب سایت پیدا کرده و برای محافظت از حریم خصوصی شما، اتصال را قطع کرده است.

یکی از دلایل اصلی این کد خطا عدم تطابق بین نام دامنه یک وب سایت و نام رایج (CN) ذکر شده در گواهی SSL آن است.

 

نحوه رفع ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID

اگرچه فقط مدیر یا مالک وب سایت می تواند عدم تطابق دامنه را در گواهی SSL برطرف کند، اما می توانید با عوامل دیگری که باعث می شود مرورگر وب فکر کند CN و نام دامنه متفاوت هستند مقابله کنید.

وب سایت را دوباره بارگیری کنید

گاهی اوقات یک بارگذاری مجدد ساده می‌تواند هر گونه اشکال موقتی را که باعث خطای «نام مشترک نامعتبر می‌شود» برطرف کند. بنابراین ایده خوبی است که عیب یابی را با بارگیری مجدد صفحه وب شروع کنید. اما اگر کار نکرد، می‌توانید مرورگر را مجدداً راه‌اندازی یا رایانه را راه‌اندازی مجدد کنید.

مطلب مرتبط:خطای 500 چیست و چگونه آن را برطرف کنم؟

کش مرورگر را پاک کنید

یک حافظه پنهان خراب یا قدیمی همچنین می تواند در توانایی مرورگر شما برای احراز هویت صحیح گواهی SSL وب سایت اختلال ایجاد کند. اما می توانید با پاک کردن کش مرورگر خود این مشکل را برطرف کنید. و ما راهنماهایی داریم که به شما کمک می کند کش را در کروم، اج، فایرفاکس و سافاری پاک کنید.

تداخل برنامه افزودنی مرورگر را بررسی کنید

برنامه های افزودنی در افزایش بهره وری شما یا بهبود عملکرد مرورگر بسیار مفید هستند. اما یک برنامه افزودنی با پیکربندی ضعیف نیز می تواند منجر به خطاهای SSL شود، مانند ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID. بنابراین برای اطمینان از اینکه هیچ یک از برنامه های افزودنی نصب شده با عملکرد مرورگر تداخل ندارند، می توانید صفحه وب را در یک پنجره ناشناس باز کنید. همه برنامه‌های افزودنی معمولاً در حالت ناشناس غیرفعال می‌شوند، مگر اینکه به صورت دستی یکی را فعال کرده باشید. در مورد دومی، قبل از ادامه، همه پسوندها را غیرفعال کنید.

اگر صفحه بدون خطا باز شود، احتمالاً یک برنامه افزودنی مقصر است. می توانید آنها را تک به تک فعال کنید تا افزونه مشکل ساز را پیدا کرده و حذف کنید.

مطلب مرتبط:چگونه خطای «اتصال شما خصوصی نیست» را برطرف کنیم

 

محافظت از آنتی ویروس را به طور موقت غیرفعال کنید

بسیاری از برنامه های آنتی ویروس مدرن دارای ویژگی هایی برای اسکن ترافیک رمزگذاری شده از رایانه شما هستند. اما گاهی اوقات، این ویژگی‌ها ممکن است اشتباه فعال شوند و در نتیجه خطای NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID ایجاد شود. وقتی با این خطا مواجه شدید، می‌توانید با غیرفعال کردن موقت آنتی‌ویروس خود آن را بررسی کنید. اگر خطا برطرف شد، آنتی ویروس شما مسئول است. سپس، می توانید آنتی ویروس را با یک جایگزین جایگزین کنید یا با توسعه دهنده آن تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

مرورگر و سیستم عامل خود را به روز کنید

به روز رسانی نرم افزار بخش مهمی از هر دستگاه است. آنها نه تنها ویژگی های جدیدی را به یک برنامه یا سیستم عامل می آورند بلکه باگ ها و سایر مشکلات را نیز برطرف می کنند. بنابراین اگر از نسخه قدیمی مرورگر وب استفاده می کنید یا سیستم عامل دستگاه شما به روز نیست، می توانید با خطاهای حریم خصوصی روبرو شوید. بنابراین مطمئن شوید که هم مرورگر و هم سیستم عامل دستگاه را به روز کرده اید.

با مدیر وب سایت تماس بگیرید

اگر هیچ یک از مراحل عیب یابی تا کنون جواب نداده است، دستگاه شما این خطا را ایجاد نکرده است. بنابراین فقط صاحبان یا مدیران وب سایت می توانند این مشکل را با پیکربندی صحیح گواهی SSL برطرف کنند. می توانید تماس بگیرید و آنها را در مورد خطا مطلع کنید.

نحوه دور زدن NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID خطا

اگر نمی توانید خطای NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID را برطرف کنید اما همچنان نیاز به دسترسی به وب سایت دارید، می توانید خطا را دور بزنید. اما فقط در صورتی باید این کار را انجام دهید که به وب سایت و اتصال خود به آن اعتماد دارید. در غیر این صورت، خطر به خطر انداختن اطلاعات شخصی خود را دارید.

برای دور زدن خطای NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID، روی «پیشرفته» در صفحه هشدار «اتصال شما خصوصی نیست» کلیک کنید. مرورگر وب شما اکنون به شما اجازه می دهد تا با یک هشدار به وب سایت بروید. در مرحله بعد، روی پیوند “Proceed to…” کلیک کنید، وب سایت باز خواهد شد.

رفع خطای اتصال خصوصی

گزینه پیشرفته در اتصال شما صفحه هشدار خصوصی نیست
چگونه خطای Cert Common Name Invalid در فایرفاکس و سافاری به نظر می رسد

همانطور که گفته شد، در حالی که کروم و سایر مرورگرهای وب مبتنی بر پروژه Chromium کد خطای ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID را نمایش می‌دهند، همان کد خطا در فایرفاکس و سافاری متفاوت ظاهر می‌شود.

مرورگر فایرفاکس کد خطای SSL_ERROR_BAD_CERT_DOMAIN را نشان می دهد، در حالی که سافاری هیچ کد خطایی را نمایش نمی دهد. در عوض، مرورگر اپل به سادگی به شما می گوید که گواهی SSL نامعتبر است. هر دو مرورگر، مانند کروم، به شما امکان می دهند در صورت اعتماد به وب سایت، صفحه خطا را دور بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا