مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه رفع خطای فن CPU

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ماشین های ویندوز پیچیده هستند و این بدان معناست که هزاران مشکل بالقوه وجود دارد که هر کاربر ممکن است در طول دوره استفاده خود با آنها مواجه شود. برای برخی افراد، مشکل خطای فن cpu رخ دهد در حالی که برخی دیگر ممکن است با نقص سخت افزاری مواجه شوند.

مشکلی که امروز با آن سر و کار داریم می تواند ناشی از نقص/اشکال نرم افزاری یا خرابی قطعات سخت افزاری باشد. خطای فن CPU تا آنجایی که به CPU مربوط می شود یک پیام خطای رایج است، بنابراین اگر در حال حاضر با آن مواجه هستید، حتماً باید ادامه دهید و این راهنمای عیب یابی را بررسی کنید.

چگونه خطای فن CPU را در ویندوز 10/11 برطرف کنیم؟

خطای فن CPU معمولاً زمانی رخ می دهد که می خواهید رایانه یا لپ تاپ خود را روشن کنید یا زمانی که سیستم در حال راه اندازی است. کاربران به ندرت پیام خطای سرعت فن CPU را تجربه می کنند در حالی که یک رایانه ویندوزی در حال حاضر در وسط کار است.
تا آنجا که به دلایل این مشکل مربوط می شود، شایع ترین آنها عبارتند از نقص سخت افزار، تنظیمات نادرست سرعت فن CPU، تجمع گرد و غبار یا مسدود شدن دریچه ها.
اگر یکی از این دو خطا را دریافت کردید: «Error: CPU Fan Has Failed!» یا «خطای فن CPU»، در اینجا راه حل هایی وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد:

شماره 1: تنظیمات بایوس را باز کنید.

اگر هنگام راه‌اندازی با خطای فن CPU مواجه می‌شوید، احتمالاً دستگاه شما از شما می‌خواهد که با فشار دادن کلید F1 روی صفحه‌کلید، پیکربندی بایوس را وارد کنید.
تنظیمات بایوس ایسوس
پس از فشار دادن F1، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

شماره 2: تنظیمات فن CPU را بررسی کنید.

اگر رایانه ویندوز 10/11 شما قبل از ظاهر شدن خطای فن CPU به طور عادی کار می کرده است، ممکن است تنظیمات نرم افزاری وجود داشته باشد که برای رفع آن باید تغییر دهید. این بدان معنی است که ممکن است یک مشکل سخت افزاری جدی وجود نداشته باشد که نیاز به اقدام فوری شما داشته باشد.
تنظیمات فن cpu
 
کاری که در حال حاضر می توانید انجام دهید این است که به تنظیمات پیشرفته سیستم BIOS خود بروید تا روی تنظیمات فن خود کار کنید. پس از آن، مطمئن شوید که موارد زیر را به صورت زیر پیکربندی کرده اید:

  • سینک حرارتی غیرفعال – غیرفعال است
  • کانال فن بدون فن – غیرفعال است
  • هیت سینک فعال – فعال است
  • کانال فن با فن – فعال است

اگر برای دسترسی به بایوس رایانه خود به کمک نیاز دارید، یک جستجوی سریع در گوگل در مورد آن انجام دهید.

شماره 3: CPU خود را اورکلاک نکنید.

در حالی که برخی از CPU ها برای اورکلاک طراحی شده اند، انجام این کار گاهی اوقات می تواند منجر به کوتاه شدن طول عمر قطعات، به ویژه فن شود. اورکلاک همچنین ممکن است به دمای CPU بالاتر منجر شود، که در صورت عدم وجود دستگاه های اتلاف حرارت مناسب در رایانه شما می تواند منجر به مشکلاتی شود.
اگر اخیراً رایانه شما بیش از حد گرم شده است و خطای فن CPU بیشتر رخ می دهد، می تواند به دلیل اورکلاک باشد. اورکلاک را متوقف کنید و ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر.

 شماره 4: کامپیوتر خود را تغییر مکان دهید.

جابجایی محل دکل کامپیوتر یا لپ تاپ شما در مکانی خشک و خنک ممکن است راه موثری برای رفع این مشکل باشد. اگر محل کامپیوتر شما گرد و غبار یا گرم است، باید این کار را انجام دهید.
اکثر CPU ها طوری طراحی شده اند که به طور معمول در دمای اتاق کار کنند، بنابراین اگر مکانی که در آن قرار می گیرد در معرض گرما باشد، دمای محیط ممکن است از 40 درجه سانتیگراد فراتر رود. این می تواند دلیل گرم شدن بیش از حد رایانه شما و نشان دادن خطا باشد.

شماره 5: رایانه شخصی خود را باز کنید و فن های CPU را تمیز کنید.

گرد و غبار بیش از حد می تواند منجر به نقص سخت افزار شود. می توانید رایانه خود را باز کنید و بررسی کنید که آیا پره های فن CPU با گرد و غبار غلیظ یا خاک پوشانده شده است یا خیر. اگر تیغه فن نیاز به تمیز کردن دارد، سعی کنید از یک سواب پنبه ای استفاده کنید و آن را با الکل ایزوپروپیل آغشته کنید.
فن cpu
از قرار دادن الکل بیش از حد که ممکن است به قسمت های حساس CPU بریزد، خودداری کنید. برای تمیز کردن گرد و غبار یا کثیفی از آب یا مواد تمیزکننده استفاده نکنید زیرا ممکن است به CPU یا قطعات مجاور آسیب برساند.
همچنین می توانید گرد و غبار را با استفاده از هوای کنسرو شده یا هوای فشرده پخش کنید و ببینید که آیا این باعث می شود که فن CPU به حالت عادی کار کند یا خیر.

شماره 6: تنظیمات بایوس را تغییر دهید.

اگر هنوز در این مرحله پیام خطای فن CPU را دریافت می کنید و مطمئن هستید که اصلاً مشکلی با فن ها وجود ندارد، می توانید دوباره به تنظیمات BIOS خود بروید تا سیستم را مجدداً پیکربندی کنید تا پیام خطا را نادیده بگیرد. این امکان وجود دارد که نظارت بر سرعت فن CPU شما داده های نادرستی را از سنسورها دریافت کند و باعث شود رایانه خطای سرعت فن CPU را نشان دهد.
سرعت فن
در اینجا مراحل کلی در مورد آنچه باید انجام دهید آورده شده است. به خاطر داشته باشید که مراحل دقیق ممکن است برای هر برند و نسخه بایوس متفاوت باشد.

  1. به تنظیمات سیستم بایوس دسترسی پیدا کنید و سپس به مانیتور بروید.
  2. به دنبال گزینه ای باشید که چیزی در مورد مانیتور سرعت فن یا موارد مشابه بیان کند.
  3. برای این کار می توانید از کلیدهای جهت دار روی صفحه کلید خود استفاده کنید.
  4. هنگامی که در منوی مانیتور سخت افزار قرار گرفتید، سرعت فن را از N/A روی IGNORE تنظیم کنید.
  5. سپس از بایوس خارج شده و تغییرات را ذخیره کنید.
  6. پس از آن، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و ببینید

آیا خطای فن CPU اکنون برطرف شده است یا خیر.

شماره 7: کمک حرفه ای دریافت کنید.

برای برخی از کاربران بدبخت، دلیل اصلی دریافت پیام خطای فن CPU به دلیل خرابی کامل سخت افزار است، به این معنی که یا خود فن CPU به سادگی از کار افتاده است.
اگر هیچ‌کدام از راه‌حل‌های این راهنما کمکی نکرد، باید خطای فن CPU را با اجازه دادن به یک متخصص کامپیوترتان را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که فن CPU آسیب دیده باشد یا نیاز به تعویض داشته باشد.
از آنجایی که CPU شما بدون کارکرد صحیح فن کار نمی کند، کامپیوتر شما اساساً بی فایده است، بنابراین باید آن را تعمیر کنید.
 
 
 
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *