مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه رفع خطای Disk Write در استیم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

یک “خطای Disk Write” هنگام دانلود یا به روز رسانی یک بازی در Steam چندین دلیل ممکن دارد. خوشبختانه، اکثر آنها نشان دهنده یک مشکل جدی با رایانه شخصی شما نیستند. در بیشتر موارد، خطای نوشتن دیسک به دلیل مشکل مجوزها یا خرابی فایل رخ می دهد و به راحتی قابل حل است.

چند روش زیر را برای رفع خطای Disk Write امتحان کنید
 

Steam و کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید

این یک دلیل کلیشه ای است – خاموش کردن و دوباره روشن کردن آن کار می کند. اگر ناگهان با خطای نوشتن دیسک مواجه شدید، Steam را مجددا راه اندازی کنید. روی نماد Steam در سینی سیستم (منطقه اعلان) در نوار وظیفه خود کلیک راست کرده و روی «Exit» کلیک کنید. همچنین می توانید روی Steam > Exit در پنجره برنامه Steam کلیک کنید.
خروج از استیم
اگر راه اندازی مجدد Steam کار نمی کند، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید. راه اندازی مجدد رایانه، درایورهای سخت افزار را مجدداً راه اندازی می کند، تمام برنامه های در حال اجرا را پایان می دهد و حافظه را پاک می کند. اگر خطای نوشتن دیسک ناشی از خطای ویندوز (یا هر سیستم عامل دیگری) باشد، احتمال زیادی وجود دارد که راه اندازی مجدد رایانه شما آن را برطرف کند.
مطالب مرتبط:آموزش استفاده از استیم والت
10 ترفند باحال استیم

مجوزهای نوشتن را بررسی کنید

خطای نوشتن دیسک تیم نیز ممکن است به دلیل مشکل مجوزها باشد. اگر پوشه کتابخانه Steam روی فقط خواندنی تنظیم شده باشد، یا حساب کاربری که Steam را از آن اجرا می کنید مجوز نوشتن برای پوشه کتابخانه ندارد، Steam ممکن است با خطای نوشتن دیسک مواجه شود. بیایید بررسی کنیم و ببینیم که آیا این مشکل است.
ابتدا، اگر Steam در حال اجرا است، آن را ببندید. سپس روی نمادی که معمولاً برای راه‌اندازی Steam استفاده می‌کنید راست کلیک کرده و روی Run as Administrator کلیک کنید.
اجرای استیم بر روی مدیر
دانلود را دوباره امتحان کنید. اگر کار کرد، مشکل مجوز دارید. اگر مشکل را حل نکرد، می‌توانید به یکی از بخش‌های دیگر بروید – دستورالعمل‌های این بخش به شما مربوط نیست.

همیشه Steam را به عنوان مدیر اجرا کنید

اولین و ساده ترین راه برای رفع مشکل مجوزها این است که همیشه Steam را به عنوان مدیر اجرا کنید.
روی نماد Steam خود کلیک راست کرده و روی “Properties” کلیک کنید.
استیم properties
به تب “Compatibility” بروید، “Run as Administrator” را علامت بزنید، سپس روی “Apply” و “Ok” کلیک کنید.
run as administrator
توجه: اجرای Steam به عنوان مدیر مانند این باعث می شود استیم به شما هشدار دهد که در حالت سازگاری اجرا می شود. تا زمانی که آن را فقط روی «اجرا به عنوان مدیر» تنظیم کنید، می‌توانید با خیال راحت آن پیام را نادیده بگیرید.

مجوزهای کاربر خود را تغییر دهید

به دلایل امنیتی، اگر می توانید به آن کمک کنید، این ایده خوبی نیست که همیشه برنامه ها را به عنوان سرپرست اجرا کنید. با این حال، راه حل دوم بیشتر درگیر است. هر فایل و پوشه در ویندوز دارای مجوزهای خاص کاربر است. اگر مشکلی بین کاربر شما و پوشه Steam (یا هر زیر پوشه دیگری) پیش آمده است، می توانید آن را به صورت دستی برطرف کنید.
ابتدا باید به پوشه Steam خود بروید. به طور پیش فرض در “C:\Program Files (x86)” قرار دارد. روی پوشه Steam کلیک راست کرده و روی «Properties» کلیک کنید.
مطمئن شوید که کادر «فقط خواندنی» تیک نداشته باشد. اگر «فقط خواندنی» فعال است، تیک آن را بردارید و روی «اعمال» کلیک کنید.
برداشتن تیک فقط خواندنی
 
وقتی در پنجره Properties هستید، مجوزهای نوشتن را بررسی کنید. روی برگه “امنیت” که در امتداد بالا قرار دارد کلیک کنید. در لیست در بخش «گروه‌ها یا نام‌های کاربری» پیمایش کنید و کاربر خود را انتخاب کنید. به بخشی از پنجره با عنوان “مجوزها برای کاربران” نگاه کنید. این همان چیزی است که تمام مجوزهای پوشه، زیر پوشه ها و فایل ها را کنترل می کند. تمام کادرها به جز «مجوزهای ویژه» باید علامت زده شوند. نگران اون یکی نباش
روی تب “security” کلیک کنید، کاربر خود را از لیست پیدا کرده و انتخاب کنید و سپس مجوزها را بررسی کنید.
اگر همه آنها تیک نخورده اند، باید ویندوز را مجبور کنید تا مجوزهای آن پوشه، زیر پوشه ها و همه فایل ها را تغییر دهد. معمولاً زیرپوشه‌ها و فایل‌ها مجوزهای پوشه حاوی آن را به ارث می‌برند، بنابراین فقط باید مجوزهای پوشه اصلی Steam را تغییر دهید.
بررسی پوشه استیم
روی «edite»  کلیک ‌کنید سپس  full control را فعال کنید، سپس روی «اعمال» و «تأیید» کلیک کنید.
 

کش دانلود را پاک کنید

کش دانلود جایی است که Steam فایل های موقت را در حین دانلود یا نصب یک بازی یا به روز رسانی ذخیره می کند. روی Steam > تنظیمات در بالا سمت چپ کلیک کنید.
روی «Steam» و سپس «تنظیمات» کلیک کنید.
 
روی «Downloads» کلیک کنید، سپس «Clear Download Cache» را پاک کنید.
روی برگه «دانلودها» کلیک کنید، سپس در پایین، روی «پاک کردن کش دانلود» کلیک کنید.
از شما خواسته می شود که Steam را مجددا راه اندازی کنید. پس از راه اندازی مجدد، دانلود خود را دوباره امتحان کنید.
توجه: پس از پاک کردن کش، استیم شما را مجبور به ورود مجدد می کند.

تعمیر پوشه کتابخانه

اگر تغییر مجوزها و پاک کردن حافظه پنهان دانلود کار نکرد، می توانید پوشه کتابخانه خود را تعمیر کنید.
روی «Steam» در گوشه سمت چپ بالای پنجره Steam کلیک کنید و از منوی کشویی «Settings» را انتخاب کنید.
روی «Steam» و سپس «تنظیمات» کلیک کنید.
روی «Downloads» کلیک کنید، سپس روی «Steam Library Folders» کلیک کنید.
روی «Downloads» در سمت چپ کلیک کنید، سپس روی «Steam Library Folders» کلیک کنید.
این پنجره تمام بازی هایی را که دانلود کرده اید به شما نشان می دهد. اگر از چندین هارد دیسک یا چندین پوشه steam استفاده می کنید، آنها در اینجا نمایش داده می شوند. با کلیک کردن روی آن موردی را که برای شما مشکل ایجاد می کند انتخاب کنید – در بالای صفحه قرار می گیرد. سپس روی سه نقطه در سمت راست کلیک کنید تا یک منوی کشویی باز شود و روی «Repair folder» کلیک کنید.
روی سه نقطه کلیک کنید، سپس روی "Repair Folder" کلیک کنید.
هر چه تعداد بازی‌های بیشتری را نصب کرده باشید، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، پس آماده باشید که چند دقیقه صبر کنید. پس از اتمام، دوباره اقدام به دانلود کنید.

سرور دانلود خود را تغییر دهید

اگرچه غیر معمول است، اما گاهی اوقات سرورهای دانلود Steam با مشکلات یا قطعی مواجه می شوند. اگر اینطور باشد، می تواند پیام های خطای مختلفی ایجاد کند. اگر تمام مراحل دیگر را امتحان کرده اید، تغییر سرور دانلودتان ضرری ندارد.
روی «تنظیمات» در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید، سپس روی «پوشه کتابخانه Steam» کلیک کنید.
روی «Steam» و سپس «تنظیمات» کلیک کنید.
به صفحه «دانلودها» بروید، سپس روی منوی کشویی در بخش «دانلود منطقه» کلیک کنید. به طور معمول، Steam نزدیکترین سرور دانلود را به شما انتخاب می کند. ما باید آن را به چیز دیگری تغییر دهیم – سعی کنید چیزی نزدیک به خود انتخاب کنید.
به صفحه «دانلودها» بروید، سپس روی منوی کشویی کلیک کنید و یک سرور دانلود جدید را انتخاب کنید.
تغییر سرور دانلود در استیم
اگر هیچکدام از اینها خطای Disk Write را رفع نکرد، ممکن است با هارد دیسک خود مشکل داشته باشید. به عنوان یک اقدام احتیاطی، باید از فایل های غیر قابل تعویض یا مهمی که روی هارد دیسک ذخیره کرده اید، نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس می توانید با استفاده از chkdsk مشکل را برطرف کنید.
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *