مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه رفع خطای NW-102216-2 در PS5

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

یکی از مشکلات ناامیدکننده ای که ممکن است برخی از کاربران PS5 با آن مواجه شوند، خطای NW-102216-2 است. در این راهنمای عیب‌یابی، راه‌حل‌هایی را به شما نشان می‌دهیم که می‌توانید برای این مشکل امتحان کنید.

چگونه خطای PS5 NW-102216-2 را برطرف کنیم؟

مشکل “NW-102216-2” در PS5 معمولاً نشان دهنده مشکل در اتصال آنلاین کنسول است. مشکلات مربوط به اتصال اینترنت، روتر، مودم یا تنظیمات شبکه PS5 شما می‌تواند در ایجاد این پیام خطا نقش داشته باشد.

اگر هر بار که کنسول خود را راه اندازی می کنید، یا زمانی که می خواهید به یک حالت آنلاین یا بازی دسترسی پیدا کنید، کد خطای PS5 NW-102216-2 را دریافت می کنید، این راه حل هایی است که می توانید امتحان کنید:

راه حل شماره 1: PS5 خود را مجددا راه اندازی کنید.

خطای «NW-102216-2» گاهی اوقات می‌تواند با راه‌اندازی مجدد PS5 برطرف شود، که می‌تواند از شر هرگونه مشکل یا نقص موقتی خلاص شود. راه اندازی مجدد PS5 تمام فرآیندهای در حال اجرا را مجبور می کند به پایان برسند و سیستم را مجدداً تنظیم کنید، که گاهی اوقات می تواند خطاها را برطرف کند.

راه‌اندازی مجدد کنسول همچنین می‌تواند اتصال شبکه را بازنشانی کند و مشکلاتی را که ممکن است در وهله اول باعث وقفه شده باشد را برطرف کند.

ابتدا دکمه PS را فشار دهید تا به منوی اصلی برسید. هنگامی که منوی اصلی ظاهر شد، از سمت راست پایین صفحه، Power را انتخاب کنید و سپس Restart را انتخاب کنید.

دکمه پاور در ps5

از طرف دیگر، اگر نمی توانید کنسول را به طور معمول با استفاده از یک کنترلر راه اندازی مجدد کنید، می توانید یک راه اندازی مجدد اجباری انجام دهید. دکمه فیزیکی پاور کنسول را فشار داده و نگه دارید تا خاموش شود.

برای روشن کردن مجدد PS5 کافی است دوباره دکمه پاور را فشار دهید.

رفع شماره 2: وضعیت سرور PSN را بررسی کنید.

اگر خطای NW-102216-2 را دریافت می‌کنید، ممکن است بخواهید وضعیت سرورهای شبکه پلی‌استیشن (PSN) را بررسی کنید تا ببینید آیا مشکل به عملکرد آنها مربوط است یا خیر.

اگر سرورها در دسترس نباشند، اتصال به شبکه در PS5 ممکن است دشوار باشد. با بررسی وضعیت سرور می توانید ببینید که آیا مشکلات یا قطعی های شناخته شده ای وجود دارد که بر PSN تأثیر می گذارد.

سرور psn

اگر شبکه پلی استیشن با مشکلات فنی مواجه است، ممکن است مجبور باشید تا زمانی که سونی مشکل را برطرف کند، صبر کنید. اگر متوجه شدید که سرورها فعال هستند و هیچ گزارشی مبنی بر قطعی وجود نداشته است، ممکن است مشکل مربوط به شبکه محلی یا PS5 شما باشد.

مرتبط:نحوه اتصال و استفاده از کنترلر PS5 در کامپیوتر

 

رفع شماره 3: چرخه برق مودم یا روتر.

خطای “NW-102216-2” ممکن است با راه اندازی مجدد روتر برای تازه کردن اتصال اینترنت و از بین بردن هر گونه خطای مداوم برطرف شود. یک روتر دستگاه های شما را به اینترنت متصل می کند و جریان داده بین آنها را کنترل می کند. اتصال PS5 شما ممکن است به دلیل مشکلات متعدد روتر، از جمله اتصال کند اینترنت، اتصالات از دست رفته و اشکالات نرم افزاری، مختل شود. اتصال شبکه را می توان با راه اندازی مجدد روتر بازنشانی کرد و هرگونه خطا یا اشکال موقتی را برطرف کرد.

راه اندازی مجدد روتر تمام اتصالات و فرآیندهای باز را خاتمه می دهد و دستگاه را بازنشانی می کند، که گاهی اوقات می تواند خطاها را برطرف کند. علاوه بر این، اگر تغییری در آدرس IP، DNS یا هر تنظیمات دیگری ایجاد کرده‌اید که می‌تواند باعث این مشکل شود، راه‌اندازی مجدد روتر می‌تواند آن‌ها را به حالت اولیه بازگرداند و مشکل را برطرف کند.

همچنین لازم به ذکر است که راه‌اندازی مجدد روتر می‌تواند سایر مشکلات رایج شبکه مانند تاخیر در دانلود، مشکل در اتصال به دستگاه‌های دیگر و سیگنال‌های ضعیف بی‌سیم را برطرف کند.

برای اینکه مودم یا روتر خود را به درستی راه اندازی مجدد کنید، کافی است آن را خاموش کرده و به مدت 30 ثانیه از منبع تغذیه جدا کنید. پس از آن، همه چیز را دوباره وصل کنید و دوباره خطا را بررسی کنید.

راه حل شماره 4: تست سرعت را اجرا کنید.

اگر خطای NW-102216-2 را می‌بینید، ممکن است بخواهید یک تست سرعت انجام دهید تا ببینید آیا مشکل به اتصال اینترنت شما مربوط است یا خیر. PS5 نمی تواند به شبکه وصل شود یا بازی های آنلاین انجام دهد اگر اتصال اینترنت کاربر خیلی کند یا خیلی غیرقابل اعتماد باشد. اگر نمی‌دانید که آیا سرعت اتصال اینترنت شما به اندازه کافی برای پشتیبانی از عملکردهای آنلاین PS5 است یا خیر، یک تست سرعت سرعت دانلود و آپلود شما را نشان می‌دهد.

مرتبط:حالت ایمن در PS5 چیست؟ نحوه استفاده از آن

اگر نتایج تست سرعت نشان داد که اتصال اینترنت شما کند یا ناپایدار است، ممکن است بخواهید با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود (ISP) تماس بگیرید تا ببینید آیا می توانید طرح اینترنت خود را ارتقا دهید یا مشکل را حل کنید. اگر یافته ها حاکی از کافی بودن اتصال اینترنتی شما باشد، ممکن است مشکل مربوط به شبکه شما یا PS5 باشد.

برای اجرای تست سرعت بر روی PS5، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به تنظیمات بروید.
 • به شبکه بروید.
 • به وضعیت اتصال بروید.
 • تست اتصال اینترنت را انتخاب کنید.

 

رفع شماره 5: تنظیمات شبکه را بازنشانی کنید (آدرس IP و DNS را بررسی کنید).

اگر کد خطای PS5 NW-102216-2 همچنان رخ می دهد و هیچ مشکلی در سرور مشخص نشده است، باید بررسی کنید که آیا تنظیمات شبکه در کنسول شما خوب است یا خیر. ممکن است جزئیات شبکه نادرست دلیل عدم اتصال PS5 شما به سرور باشد.

در برخی موارد، به روز رسانی تنظیمات شبکه مانند تغییر سرورهای DNS یا تنظیم آدرس IP ثابت به صورت دستی می تواند مشکلات شبکه را در PS5 حل کند.

کد خطای PS5 NW-102216-2 ممکن است ناشی از تنظیم نادرست شبکه باشد.

از یک آدرس IP ثابت استفاده کنید

اولین چیزی که باید امتحان کنید این است که ببینید آیا تنظیم یک آدرس IP ثابت به صورت دستی کمک می کند یا خیر. اگر خطای Obtain IP Address Failed یا موارد مشابه را دریافت می کنید، می تواند کمک کند. دو نوع آدرس IP وجود دارد که PS5 شما می تواند از آنها استفاده کند: آدرس IP پویا و استاتیک.

تفاوت بین یک IP استاتیک و یک IP پویا در این است که اولی حتی پس از راه اندازی مجدد کنسول یا روتر ثابت می ماند. برای این عیب یابی، می خواهید ببینید که آیا استفاده از یک IP ثابت به رفع کد خطای PS5 NW-102216-2 کمک می کند یا خیر.

در اینجا چگونه است:

 • به صفحه اصلی PS5 خود بروید.
 • منوی تنظیمات را باز کنید.
 • Network را انتخاب کنید.
 • به برگه وضعیت اتصال بروید و مشاهده وضعیت اتصال را انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید که تمام اطلاعات را از این صفحه یادداشت کنید زیرا بعداً باید از آنها استفاده کنید.
 • به صفحه شبکه برگردید و تب تنظیمات را انتخاب کنید.
 • تنظیم اتصال اینترنت > تنظیم دستی را انتخاب کنید.
 • بسته به تنظیمات خود، یک WiFi یا LAN را انتخاب کنید.
 • Enter manually را انتخاب کنید.
 • تمام اطلاعاتی را که قبلاً حذف کرده اید وارد کنید. در
 • تنظیمات آدرس IP، دستی را انتخاب کنید سپس آدرس IPv4 را در زیر وارد کنید.
 • بقیه جزئیات را در قسمت های بعدی وارد کنید.
 • مطمئن شوید که از Automatic برای MTU و Do Not برای Proxy Server استفاده می کنید.
 • وقتی کارتان تمام شد، Done را انتخاب کنید.

از مجموعه دیگری از سرورهای DNS استفاده کنید

اگر کد خطا NW-102216-2 همچنان پس از به روز رسانی به آدرس IP ثابت رخ می دهد، مرحله بعدی تغییر تنظیمات DNS است.

برای تغییر تنظیمات DNS در PS5:

 • به تنظیمات بروید.
 • Network را انتخاب کنید.
 • تنظیمات را انتخاب کنید.
 • تنظیم اتصال اینترنت را انتخاب کنید.
 • به پایین بروید و گزینه Set Up Manually را انتخاب کنید.
 • استفاده از Wifi را انتخاب کنید.
 • DNS را انتخاب کنید.
 • Primary DNS را به 8.8.8.8 تغییر دهید.
 • DNS ثانویه را به 8.8.4.4 تغییر دهید.
 • انجام شد را انتخاب کنید.

رفع شماره 6: از اتصال سیمی استفاده کنید.

برخی از کاربران PS5 ممکن است تنها زمانی با کد خطا NW-102216-2 مواجه شوند که اتصال اینترنت آنها از طریق اتصال بی سیم یا وای فای باشد.

اگر از وای فای در PS5 خود استفاده می کنید، سعی کنید به یک اتصال سیمی بروید. این نوع اتصال تداخل بی سیم را که معمولاً بر اتصال بی سیم تأثیر می گذارد، حذف می کند. حتی اگر PS5 شما سیگنال قوی از شبکه وای فای دریافت می کند، باید این پیشنهاد را امتحان کنید.

رفع شماره 7: از باند 5 گیگاهرتز استفاده کنید.

اگر استفاده از اتصال سیمی ممکن نیست و مجبور به استفاده از شبکه وای فای هستید، مطمئن شوید که به جای 2.4 گیگاهرتز به PS5 خود اجازه دهید به باند 5 گیگاهرتز متصل شود.

کد خطای PS5 “NW-102216-2” را می توان با استفاده از باند 5 گیگاهرتز برطرف کرد که تداخل و تراکم کمتری نسبت به باند 2.4 گیگاهرتز دارد. این می تواند اتصال بی سیم PS5 را پایدارتر و سریع تر کند که می تواند به رفع خطا کمک کند. همچنین، 5 گیگاهرتز می تواند داده ها را سریعتر از 2.4 گیگاهرتز انتقال دهد، که می تواند برای پخش و بازی مفید باشد.

سوالات متداول

چرا مدام ارور PS5 NW-102216-2 را دریافت می کنم؟

وقتی کد خطا NW-102216-2 را روی PS5 خود دریافت می کنید، معمولاً به این معنی است که اتصال شبکه کنسول مشکل دارد. این خطا می تواند ناشی از چندین چیز باشد، مانند اتصال بد اینترنت، مشکلات DNS، مشکلات سرور یا یک شبکه شلوغ.

چگونه خطای PS5 NW-102216-2 را برطرف کنم؟

وقتی کد خطا NW-102216-2 را روی PS5 خود دریافت می کنید، معمولاً به این معنی است که اتصال شبکه کنسول مشکل دارد. برای رفع این خطا می توانید مراحل عیب یابی زیر را امتحان کنید:
-روتر و کنسول PS5 خود را راه اندازی مجدد کنید
-وضعیت سرور PSN را بررسی کنید
-ارتباط اینترنت خود را بررسی کنید
-تنظیمات DNS خود را تغییر دهید
اتصال سیمی را امتحان کنید
-به روز رسانی را بررسی کنید
-مودم خود را ریستارت کنید

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *