مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه رفع مشکل سوسو زدن صفحه در ویندوز 10

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

صفحه نمایش رایانه شخصی ویندوز 10 شما به دلایل مختلفی می تواند سوسو بزند. اگر از علت دقیق آن مطمئن نیستید، این راه‌حل‌های رایج را برای عیب‌یابی و رفع مشکل، چه از لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی استفاده می‌کنید، امتحان کنید.

یک کابل شل مانیتور را دوباره نصب کنید

کابل های مانیتور اگر بار اول به درستی وارد نشده باشند، ممکن است شل شوند. این کابل های شل می توانند باعث سوسو زدن صفحه نمایش شما شوند. حتی ممکن است به مرور زمان شل شوند اگر به اندازه کافی ایمن وصل نشده باشند.
برای بررسی این مشکل، کابل مانیتور خود را جدا کرده و آن را به طور ایمن وصل کنید – هم از پشت مانیتور و هم از رایانه شخصی. اطمینان حاصل کنید که کابل کاملاً سفت شده است و به نظر نمی رسد شل باشد.
متصل کردن کابل
این در مورد همه انواع کابل صدق می کند که به دلایل مختلف ممکن است شل شوند. لزوماً نیازی نیست که بفهمید از کدام نوع کابل برای اجرای این روش استفاده می کنید.

کابل مانیتور خود را تعویض کنید

کابل های نمایشگر با کیفیت پایین یکی از دلایل رایج مشکلات سوسو زدن مانیتور هستند.
اگر متوجه شدید که کابل آسیب دیده است – یا اگر فقط یک کابل ارزان دارید – یک کابل با کیفیت بالا تهیه کنید و از آن با مانیتور خود استفاده کنید. منظور ما از کیفیت بالا، کابلی است که یا از سازنده مانیتور شما می آید یا از یک سازنده شخص ثالث با نظرات خوب (بیشتر سایت ها، مانند آمازون، نظرات را برای هر محصول نمایش می دهند.).
اگر مطمئن نیستید که به کدام نوع کابل نیاز دارید (اعم از HDMI، DisplayPort یا DVI)، راهنمای HDMI در مقابل DisplayPort در مقابل DVI ما را بررسی کنید و به شما کمک می کند نوع کابل خود را پیدا کنید. سپس، به سایتی مانند آمازون بروید، نوع کابلی را که دارید (مثلاً کابل HDMI) جستجو کنید، گزینه های زیادی را مشاهده خواهید کرد.
راهنمای دستی مانیتور شما همچنین انواع کابل هایی را که مانیتور پشتیبانی می کند فهرست می کند. اغلب اوقات، یک مانیتور از چندین نوع کابل پشتیبانی می کند، به این معنی که اگر کابل فعلی شما یک کابل HDMI است، کابل بعدی شما می تواند کابل DisplayPort باشد. همه آنها تقریباً یکسان کار می کنند.
فقط مطمئن شوید که رایانه شما از نوع کابلی که برای مانیتور خود دریافت می کنید پشتیبانی می کند (پشت رایانه شما باید نام نوع کابل را در زیر هر پورت داشته باشد.).
این همه مشکلات مربوط به کابل شما را برطرف می کند، سوسو زدن صفحه در بین آنها (یعنی اگر مشکل ناشی از کابل باشد.).

حذف نصب برنامه های مشکل ساز

برنامه‌ها همچنین می‌توانند باعث سوسو زدن صفحه رایانه شخصی ویندوز 10 شما شوند. به عنوان مثال، در گذشته، برخی از محصولات نورتون باعث بروز مشکلاتی در سوسو زدن صفحه در رایانه های شخصی ویندوز 10 می شدند.
مگر اینکه دقیقاً بدانید کدام برنامه مشکل را ایجاد کرده است (در این صورت، باید آن برنامه را با استفاده از مراحل ذکر شده در زیر حذف نصب کنید)، ابتدا باید برنامه مشکل ساز را شناسایی کنید. یکی از راه های انجام این کار این است که بفهمید چه زمانی صفحه نمایش شما شروع به سوسو زدن کرده است.
اگر مشکل شما پس از نصب یک برنامه خاص شروع شد، ممکن است آن برنامه مقصر باشد. در این صورت، سایت رسمی برنامه را بررسی کنید و ببینید آیا نسخه جدیدتری در دسترس است یا خیر. اگر وجود دارد، آن نسخه را نصب کنید، و احتمالا مشکل شما برطرف خواهد شد.
اگر نسخه جدیدتر در دسترس نیست، باید فعلاً برنامه را از رایانه شخصی خود حذف کنید. ممکن است مجبور شوید به یک برنامه جایگزین اعتماد کنید تا زمانی که توسعه‌دهنده برنامه مشکل را برطرف کند.
برای شروع حذف برنامه معیوب، با فشار دادن Windows+i، «Settings» را باز کنید.
در پنجره تنظیمات روی “برنامه ها” کلیک کنید.
رابط برنامه تنظیمات
در اینجا، صفحه سمت راست را به پایین اسکرول کنید و برنامه مشکل ساز را پیدا کنید. روی برنامه کلیک کنید و “Uninstall” را انتخاب کنید.
گزینه حذف نصب برای یک برنامه
برای خلاص شدن از شر برنامه، “Uninstall” را در اعلان انتخاب کنید.

درخواست حذف برنامه ها

کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و ببینید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر. در صورتی که مشکل همچنان ادامه داشت، راه‌حل‌های اضافی را در زیر مشاهده کنید.

درایورهای نمایشگر را دوباره نصب کنید

مایکروسافت می گوید که سوسو زدن صفحه اغلب توسط درایورهای نمایشگر ایجاد می شود. یک راه آسان برای رفع این مشکل، نصب مجدد درایورهای نمایشگر است.
شما فقط باید درایورها را از رایانه شخصی خود حذف کنید و رایانه شما به طور خودکار آنها را از به روز رسانی ویندوز دوباره نصب می کند.
برای نصب مجدد درایورها، مایکروسافت توصیه می کند که کامپیوتر خود را در حالت Safe Mode بوت کنید. این کار را با باز کردن «تنظیمات» با استفاده از Windows+i و کلیک کردن روی «به‌روزرسانی و امنیت» در برنامه تنظیمات انجام دهید.
update windows settings
 
در پنجره تنظیمات، روی «recovery » در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید. راه اندازی پیشرفته را در سمت راست پیدا کنید و روی «اکنون راه اندازی مجدد» را در زیر آن کلیک کنید.
منوی بازیابی در تنظیمات
یک صفحه آبی با چند گزینه ظاهر می شود. روی عیب یابی > گزینه های پیشرفته > تنظیمات راه اندازی > راه اندازی مجدد را در این صفحه ها کلیک کنید.
برای راه‌اندازی مجدد رایانه به حالت Safe Mode، «4» را روی صفحه کلید خود فشار دهید. وقتی متن “حالت ایمن” را روی دسکتاپ خود می بینید، به این معنی است که در حالت ایمن هستید.
در حالت ایمن، روی دکمه منوی Start کلیک راست کرده و Device Manager را انتخاب کنید.
رابط برنامه تنظیمات
در پنجره Device Manager، روی فلش کنار «Display adapters» کلیک کنید. روی آداپتوری که در این منوی بازشده نشان داده می‌شود کلیک راست کنید، سپس «Uninstall device» را انتخاب کنید.
منوی آداپتور نمایشگر را کلیک راست کنید
در پنجره Uninstall Device، گزینه “Delete the driver software for this device” را فعال کنید. بعد، روی «حذف نصب» کلیک کنید.
پنجره دستگاه را حذف کنید
کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.
برنامه «تنظیمات» را اجرا کنید و به Update & Security > Windows Update > برای نصب به‌روزرسانی‌های موجود را بررسی کنید.
منوی Windows Update در تنظیمات
ویندوز درایورهای نمایشگر شما را دوباره نصب می کند.

نرخ تازه سازی مانیتور را تغییر دهید

نرخ به‌روزرسانی مانیتور تعیین می‌کند که هر چند وقت یک‌بار محتوا روی صفحه نمایش شما به‌روزرسانی شود. ممکن است نرخ تازه‌سازی بالاتری انتخاب شده باشد و مانیتور شما در بازخوانی محتوا با آن نرخ مشکل داشته باشد.
برای تغییر نرخ تازه‌سازی، با فشار دادن Windows+i، «Settings» را باز کنید، سپس روی «System» در پنجره تنظیمات کلیک کنید.
صفحه برنامه تنظیمات
روی «نمایش» در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید. به پایین صفحه سمت راست بروید و در قسمت Multiple displays، روی «Advanced display settings» کلیک کنید.
تنظیمات مانیتور
منوی کشویی «نرخ تازه‌سازی» را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا نرخ تازه‌سازی جدیدی انتخاب شود. سعی کنید از نرخی کمتر از نرخ فعلی استفاده کنید و ببینید که آیا این باعث می‌شود که صفحه نمایش شما سوسو نزند.
تنظیمات رفرش ریت
اگر همه این مراحل – حتی گرفتن کابل بهتر – مشکل شما را برطرف نکرد، ممکن است با مشکل سخت افزاری مانیتور خود مواجه شده باشید. اگر محصول شما هنوز تحت گارانتی است، ممکن است بخواهید برای کمک با شرکت مانیتور خود تماس بگیرید. مشکل ممکن است نقص سخت افزاری در مانیتور شما باشد.
در مواردی مانند این، اغلب ایده خوبی است که به دنبال کمک حرفه ای باشید. ممکن است یک متخصص بتواند مشکل را شناسایی کند و دریافت کمک ممکن است ارزان‌تر از خرید یک مانیتور جدید باشد – بسته به اینکه مانیتور شما چقدر گران است.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *