مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه رفع مشکل کار نکردن دوربین در مک

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

مک بوک های اپل و مک های دسکتاپ اغلب دارای یک وب کم داخلی هستند. همچنین می توانید یک وب کم خارجی را از طریق USB به مک خود متصل کنید. اگر وب‌کم شما کار نمی‌کند، یا به نظر می‌رسد که اتصال آن در macOS قطع شده یا در دسترس نیست، چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید (امیدواریم) آن را دوباره انجام دهید.

ببینید آیا چیزی لنز را پوشانده است

همیشه بهتر است ابتدا اصول اولیه را بررسی کنید. ممکن است واضح به نظر برسد، اما اگر وب کم شما به درستی کار نمی کند، ممکن است لنز مسدود شده یا با چیزی پوشانده شود. بسیاری از مردم زمانی که از وب کم خود استفاده نمی کنند برای محافظت از حریم خصوصی خود پوشش می دهند.
اگر هیچ خطایی دریافت نمی‌کنید و تنها چیزی که می‌بینید یک صفحه سیاه است، مطمئن شوید که چیزی پوشاننده وب‌کم شما نیست. استفاده از پوشش و فراموش کردن آن آسان است، به خصوص اگر مرتباً از وب کم خود استفاده نمی کنید.

مجوزهای وب کم را بررسی کنید

وقتی برنامه‌ای را باز می‌کنید که می‌خواهد برای اولین بار به وب‌کم دسترسی پیدا کند، macOS از شما می‌خواهد که اجازه دهید این کار را انجام دهد. در ابتدا ممانعت از دسترسی آسان (و اغلب معقول) است، اما این می تواند در برقراری تماس های ویدیویی یا ضبط مشکل ایجاد کند.
با رفتن به System Preferences > Security and Privacy > Camera می توانید به هر برنامه ای اجازه دسترسی به وب کم خود را بدهید. هر برنامه‌ای که درخواست دسترسی داشته باشد در اینجا فهرست می‌شود. اگر علامتی در کادر کنار آنها وجود داشته باشد، تأیید می شوند. اگر کادر خالی باشد، اجازه رد شد.
می‌توانید هر یک از این تنظیمات را با کلیک کردن روی قفل در پایین صفحه، و سپس احراز هویت با رمز عبور سرپرست خود (یا Touch ID یا Apple Watch) تغییر دهید. سپس می توانید برنامه ها را تأیید کنید (چک) یا لغو (برداشتن علامت) و دوباره امتحان کنید.
تب "Privacy" در تنظیمات "Camera" در macOS.

فرآیندهای VDCAssistant و AppleCameraAssistant را از بین ببرید

دو فرآیند وظایف وب‌کم را انجام می‌دهند که در پس‌زمینه مک شما اجرا می‌شوند: VCDAssistant و AppleCameraAssistant. مانند هر فرآیندی در مک شما، اینها می توانند در هر زمانی به درستی کار نکنند. معمولاً وقتی فرآیندی از کار می افتد، توسط سیستم به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود.
با این حال، گاهی اوقات این کار نمی کند. خوشبختانه، شما می توانید به صورت دستی فرآیندها را با دستور Terminal از بین ببرید. برای انجام این کار، ترمینال را با جستجوی آن در Spotlight یا رفتن به Applications > Utilities اجرا کنید.
دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:
sudo killall VDCAssistant؛ sudo killall AppleCamera Assistant
رمز عبور مدیریت خود را برای احراز هویت تایپ کنید و سپس دوباره سعی کنید از وب کم خود استفاده کنید. macOS باید هر فرآیندی را که وب‌کم شما برای عملکرد به آن متکی است دوباره راه‌اندازی کند.
اگر با استفاده از ترمینال احساس راحتی نمی کنید، به جای اجرای دستور بالا، مک خود را مجددا راه اندازی کنید.

مک خود را مجدداً راه اندازی کنید

اگر از بین بردن فرآیندهای فوق مؤثر نبود، در عوض سعی کنید کل سیستم عامل را ری استارت کنید. برخی از مشکلات وب کم زمانی ایجاد می شوند که چندین برنامه سعی می کنند همزمان از آن استفاده کنند. می‌توانید با راه‌اندازی مجدد رایانه و باز نکردن همه برنامه‌های مشابه هنگام بوت شدن، این مشکل را حل کنید.
هنگام ورود به سیستم برای زمان راه اندازی سریعتر، باز کردن مجدد ویندوز را غیرفعال کنید
برای انجام این کار، روی منوی Apple کلیک کنید و سپس روی “Restart” کلیک کنید. در پنجره ای که ظاهر می شود، تیک کادر کنار گزینه “Reopen Windows When Logging Back in” را بردارید.
روی «Restart» کلیک کنید، منتظر بمانید تا Mac شما چرخه روشن شود، و سپس هنگامی که از شما خواسته شد دوباره وارد شوید. برنامه‌ای را که می‌خواست از وب‌کم شما استفاده کند دوباره راه‌اندازی کنید و ببینید آیا مشکل حل شده است.

برنامه‌ای را که می‌خواهید استفاده کنید دوباره نصب کنید

اگر مشکل وب‌کم با برنامه خاصی دارید که با به‌روزرسانی مجوزهای خود در بخش «مجوزهای وب‌کم خود را بررسی کنید» در بالا برطرف نشد، ممکن است مشکل از خود برنامه باشد.
گاهی اوقات، برنامه‌ها کار نمی‌کنند. قدیمی‌ترها همیشه با سیستم مجوزهایی که اپل در نسخه‌های جدیدتر macOS ارائه می‌کند خوب بازی نمی‌کنند. سعی کنید برنامه را از پوشه “Applications” خود با کشیدن آن به نماد سطل زباله در داک یا برجسته کردن آن و سپس فشار دادن Command+Delete حذف کنید.
در مرحله بعد، برنامه را دانلود و دوباره نصب کنید. توجه داشته باشید که برنامه مورد نظر چند ساله است، زیرا این می تواند دلیل مشکل شما را توضیح دهد. اگر برنامه را دوباره نصب کنید و از شما خواسته نشود که به دوربین دسترسی پیدا کنید، ممکن است با آخرین نسخه macOS سازگار نباشد.
ببینید آیا نسخه به روز شده ای از برنامه وجود دارد یا خیر. شاید کسی برنامه را فورک کرده و کار توسعه دهنده را ادامه داده است؟ از طرف دیگر، می توانید ببینید آیا برنامه مشابهی وجود دارد که بتوانید به جای آن از آن استفاده کنید.

مجوزهای زمان صفحه نمایش خود را بررسی کنید

Screen Time یک ویژگی اصلی macOS است که به شما کمک می کند نحوه استفاده از Mac خود را نظارت کنید. همچنین نحوه مدیریت macOS کنترل‌های والدین است که می‌تواند شامل محدود کردن دسترسی به وب‌کم و هر برنامه‌ای باشد که از آن استفاده می‌کند.
برای بررسی اینکه آیا محدودیت‌های Screen Time مشکل دارند، به System Preferences > Screen Time > Content and Privacy بروید و سپس روی «Camera» کلیک کنید. مطمئن شوید که «دوربین» در زیر تب Apps نیز فعال باشد. اگر اینطور نیست، می‌توانید تنظیم را احراز هویت کرده و تغییر دهید، یا از شخصی که محدودیت را تعیین کرده است بخواهید آن را حذف کند.

کادر کنار «دوربین» را در زیر برگه «برنامه‌ها» علامت بزنید.

ببینید آیا وب کم داخلی شما شناسایی شده است

اگر از مک بوک یا آی مک استفاده می کنید، یک وب کم داخلی دارد. می توانید بررسی کنید که آیا رایانه شما وب کم را به درستی تشخیص می دهد یا خیر. برای انجام این کار، روی منوی Apple در بالا سمت چپ کلیک کنید و سپس روی «درباره» کلیک کنید.
روی «گزارش سیستم» کلیک کنید و سپس «دوربین» را در نوار کناری انتخاب کنید. شما باید چیزی شبیه «دوربین FaceTime HD (توکار)» را به همراه تعدادی اعداد و شناسه مدل مشاهده کنید. همچنین می‌توانید قسمت «USB» را بررسی کنید و ببینید که وب‌کم شما در آنجا ظاهر می‌شود یا خیر.
روی "دوربین" در نوار کناری کلیک کنید.
اگر وب‌کم داخلی شما در لیست نیست، ممکن است یک نقص سخت‌افزاری یا آسیب فیزیکی باعث از کار افتادن آن شده باشد. در این صورت، کار زیادی نمی توانید انجام دهید جز اینکه یک تکنسین به آن نگاه کند. با این حال، قطعات و نیروی کار احتمالاً بیش از خرید یک وب کم خارجی برای شما هزینه خواهد داشت.
با این حال، قبل از اینکه تمام امیدها را رها کنید، می توانید
 

کنترل کننده مدیریت سیستم را بازنشانی کنید

کنترل کننده مدیریت سیستم را بازنشانی کنید
اگر همه چیزهای دیگر را امتحان کرده اید (یا وب کم شما در گزارش سیستم ذکر نشده است)، ممکن است بخواهید کنترل کننده مدیریت سیستم Mac خود (SMC) را بازنشانی کنید. SMC مسئول تنظیمات سطح پایین مانند فن ها و LED است، اما ممکن است بر وب کم داخلی شما نیز تأثیر بگذارد.
مطالب مرتبط:
نحوه رفع مشکل کار نکردن میکروفن در مک

مشکلات با وب کم خارجی

مک‌بوک‌ها، آی‌مک‌ها و آی‌مک پرو همگی دوربین‌های داخلی دارند. با این حال، ممکن است نیاز به خرید یک وب کم خارجی برای برخی از مدل های مک، مانند مک مینی یا مک پرو داشته باشید. همچنین اگر می خواهید کیفیت ویدیو را افزایش دهید، می توانید از دوربین های خارجی برتر به عنوان وب کم استفاده کنید.
اگر از وب‌کم USB استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که وصل است. اگر وصل است، آن را جدا کرده و دوباره وصل کنید. سعی کنید از پورت و سیم USB دیگری استفاده کنید، فقط مطمئن شوید که هیچ یک از اینها باعث مشکل نمی‌شوند.
اگر وب‌کم شما از طریق یک هاب متصل است، مطمئن شوید که انرژی کافی دریافت می‌کند. سعی کنید هاب را به طور کلی از معادله حذف کنید و وب کم را مستقیماً به مک خود وصل کنید. آیا وب‌کم دارای LED است که نشان دهد در حال استفاده است؟
یک وب کم HD با کلیپ لاجیتک.
همچنین می توانید بررسی کنید که آیا مک شما وب کم را تشخیص می دهد یا خیر. روی لوگوی اپل در بالا سمت چپ کلیک کنید و سپس روی «درباره» کلیک کنید. در پنجره باز شده روی “گزارش سیستم” کلیک کنید و به بخش “USB” در نوار کناری بروید. هر یک از گزینه ها را در آنجا گسترش دهید و به دنبال وب کم خود بگردید.
اگر هیچ LED قابل مشاهده ای در وب کم شما وجود ندارد یا در لیست «گزارش سیستم» قرار ندارد، ممکن است خاموش باشد. سعی کنید آن را به رایانه دیگری متصل کنید و ببینید آیا می توانید مشکل را جدا کنید.
اکثر وب کم ها برای کار بر روی macOS به درایورهای اضافی نیاز ندارند، اما برخی ممکن است. به وب‌سایت سازنده سر بزنید و هر نرم‌افزاری را که ممکن است برای کارکرد وب‌کم روی macOS لازم باشد دانلود کنید.

تلاش های نهایی

اگر نمی‌توانید وب‌کم داخلی خود را راه‌اندازی کنید، ممکن است بخواهید macOS را از ابتدا مجدداً نصب کنید تا مطمئن شوید که مشکل سخت‌افزاری است. با این حال، قبل از نصب مجدد، حتماً از مک خود با Time Machine پشتیبان تهیه کنید تا بتوانید تمام اطلاعات شخصی خود را بازیابی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *