مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه شناسایی و تعویض باتری خراب لپ تاپ

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

وقتی باتری لپ تاپ شما کار نمی کند، هرگز خوب نیست. اما چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید؟ در اینجا نحوه شناسایی باتری خراب و تعویض آن آورده شده است.

لپ‌تاپ‌ها وسیله‌ای مناسب برای داشتن هستند، به خصوص اگر دوست دارید که همیشه به رایانه خود دسترسی داشته باشید. این دستگاه‌های باتری‌دار به شما امکان می‌دهند تا زمانی که شارژ کافی دارید، کارها را در هر مکانی انجام دهید.

اما اگر لپ تاپ شما دیگر شارژ نمی شود چه باید کرد؟

نشانه های باتری خراب

باتری متورم مک بوک پرو محصول 2009

بارزترین نشانه مرده بودن باتری لپ تاپ زمانی است که باد می کند. اگر باتری قابل جابجایی دارید، می توانید آن را از روی لپ تاپ خود بردارید و درزهای قاب آن را از نظر ترک خوردگی بررسی کنید. اما اگر کامپیوتری با باتری دائمی دارید، می‌توانید برای یافتن علائم تورم به شاسی نگاه کنید.

این علائم می تواند شامل ترک خوردن در امتداد درزهای شاسی لپ تاپ یا نفخ در نزدیکی صفحه نمایش یا صفحه کلید باشد. با مشاهده هر یک از این علائم، زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

اگر می توانید باتری را بردارید، این کار را با دقت انجام دهید. اما اگر از تکان خوردن امتناع کرد، به زور آن را حذف نکنید. در عوض، لپ تاپ خود را به یک مرکز خدمات بیاورید و از یک متخصص بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. همچنین، هنگامی که باتری کامپیوتر شما متورم شد، نباید از آن استفاده کنید. حتی اگر به ندرت اتفاق بیفتد، باتری ها می توانند آتش بگیرند یا حتی در صورت آسیب منفجر شوند.

اگر شروع به دود کردن کرد یا آتش گرفت، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را در شن خاموش کنید. برای مقابله با آن می توانید از کپسول آتش نشانی کلاس B نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید: هرگز از آب برای خاموش کردن آتش استفاده نکنید. هیدروژن موجود در آب می تواند با باتری واکنش نشان دهد و وضعیت را بدتر کند.

یافتن سلامت باتری لپ تاپ شما

مرکز مراقبت ایسر سلامت باتری را نشان می دهد

حتی اگر باتری از بیرون عادی به نظر می‌رسد یا هیچ نشانه‌ای از فرسودگی نشان نمی‌دهد، ممکن است روی پایه‌های آخرش باشد. یکی از راه های مطمئن برای دانستن اینکه دیگر آنطور که باید کار نمی کند، زمانی است که دیگر عمر باتری مورد انتظار را تامین نمی کند.

اکثر لپ‌تاپ‌های با کارایی می‌توانند در استفاده معمولی دو تا سه ساعت دوام بیاورند، در حالی که دستگاه‌های جدیدتر در برخی موارد می‌توانند بیش از دو برابر شود. اگر جدیدترین مک‌بوک‌های Apple M1 را دارید، می‌توانید با یک بار شارژ 10 تا 15 ساعت بیشتر با او کار کنید.

اما اگر فقط 15 تا 30 دقیقه از شارژ کامل برق می‌گیرید، احتمالاً باتری لپ‌تاپ شما نیاز به تعویض دارد.

شما می توانید با نگاه کردن به تنظیمات رایانه خود، این را تأیید کنید. در ویندوز، به نماد باتری در گوشه سمت راست پایین صفحه خود نگاه کنید. اگر روی آن یک ضربدر قرمز دیدید، با فرمان Plugged in، شارژ نمی شود، به باتری جدید نیاز دارید.

اگر می خواهید وضعیت واقعی باتری لپ تاپ خود را بررسی کنید، خط فرمان را باز کنید، powercfg /batteryreport را تایپ کنید و enter را فشار دهید. سپس مسیر فایل را نشان می دهد که در آن می توانید گزارش را پیدا کنید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که آن را کپی کرده و در نوار آدرس مرورگر دلخواه خود قرار دهید.

هنگامی که گزارش را باز کردید، ظرفیت طراحی باتری و ظرفیت شارژ کامل را در قسمت باتری های نصب شده مشاهده خواهید کرد. با استفاده از فرمول ( ظرفیت شارژ کامل / ظرفیت طراحی ) x 100، می توانید عمر باتری تخمینی دستگاه خود را بدست آورید. همچنین می‌توانید عملکرد گذشته آن را بر اساس ظرفیت طراحی شده در مقابل ظرفیت شارژ کامل آن در تخمین عمر باتری مشاهده کنید.

 گزارش باتری بزرگ که ظرفیت طراحی و ظرفیت شارژ کامل را نشان می دهد

همچنین می‌توانید یک ابزار کنترل باتری شخص ثالث مانند BatteryInfoView NirSoft را دانلود کنید، که همان اطلاعات را از بالا بدون نیاز به عبور از خط فرمان جمع‌آوری می‌کند. برخی از تولیدکنندگان ابزارهای چک کردن باتری را نیز در نظر می گیرند، اما این موارد بین سازندگان متفاوت است.

وقتی نیاز به تعویض باتری دارید چه کاری باید انجام دهید

مک بوک پرو را باز کنید و برای تعویض باتری آماده است

هنگامی که باتری لپ تاپ شما دیگر شارژ نمی شود یا اگر سلامت باتری آن به زیر 25 درصد رسید، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در اینجا کاری است که می توانید انجام دهید.

1. گارانتی خود را بررسی کنید

گارانتی اولین چیزی است که باید بررسی کنید که آیا باتری لپ تاپ شما در حال حاضر معیوب است یا خیر. به این دلیل است که اگر گارانتی خدمات شما عمر باتری را پوشش می‌دهد و هنوز در مدت زمان پوشش است، می‌توانید باتری را به صورت رایگان تعویض کنید.

2. به نزدیکترین مرکز خدمات مجاز خود بروید

چه گارانتی هنوز معتبر باشد یا نه، این بهترین مکان برای تعویض باتری است. در حالی که ممکن است تعویض در اینجا کمی بیشتر هزینه داشته باشد، این مراکز خدمات مجاز اطمینان حاصل می کنند که یک باتری اصلی یا OEM دریافت می کنید.

این باتری ها تا زمانی که باتری اصلی لپ تاپ شما در زمان نو بودن دوام می آورد، دوام می آورند. و از آنجایی که آنها یک مرکز خدمات مجاز هستند، شماره دقیق باتری مورد نیاز لپ تاپ شما را می دانند.

به این ترتیب، مطمئن هستید که آنها باتری صحیحی را روی رایانه شما نصب می کنند و از احتمال سرخ شدن لپ تاپ به دلیل نصب باتری نادرست یا ناسازگار جلوگیری می کنند.

3. کمی DIY

اگر لپ تاپ شما گارانتی ندارد و باتری قابل جابجایی دارد، دیگر لازم نیست آن را به مرکز خدمات بیاورید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که شماره قطعه صحیح را پیدا کنید و آن را از سازنده سفارش دهید. اگر سازنده اصلی دیگر آن را در انبار ندارد، می‌توانید قطعات OEM را به صورت آنلاین جستجو کنید—فقط مطمئن شوید که از یک فروشگاه معتبر خرید می‌کنید و آماده خرید هستید.

برای اطمینان از انتخاب باتری مناسب برای لپ تاپ خود، باید شماره قطعه آن را پیدا کنید. معمولاً می توانید آن را روی خود باتری چاپ شده پیدا کنید. متأسفانه، شماره قطعات باتری معمولاً در دفترچه راهنمای کاربر لپ تاپ گنجانده نشده است، بنابراین برای بررسی آن باید باتری را در دسترس داشته باشید. یا می توانید با مرکز خدمات لپ تاپ خود تماس بگیرید و مستقیماً شماره قطعه را بخواهید.

اما اگر لپ تاپ شما از باتری نصب شده دائمی استفاده می کند، باید آن را جدا کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. معمولاً برای دسترسی به باتری فقط باید صفحه پشتی آن را بردارید، بنابراین هنگام جدا کردن رایانه خود از ابزار مناسب در دسترس اطمینان حاصل کنید.

وقتی باتری را دیدید، می توانید شماره قطعه صحیح را جستجو کرده و آن را سفارش دهید. همچنین باید نحوه اتصال باتری به مادربرد را بررسی کنید، زیرا ممکن است به ابزارهای اضافی نیاز داشته باشد. اما اگر در مورد کاری که انجام می‌دهید مطمئن نیستید، بهتر است لپ‌تاپ را به یک متخصص بیاورید.

مطالب مرتبط:

تست باتری لپ تاپ‌در ویندوز ۱۱ و ۱۰

ماندگاری لپ تاپ شما

لپ‌تاپ‌ها نسبت به باتری‌هایی که با آن‌ها عرضه می‌شوند دوام بیشتری دارند. در حال حاضر، اکثر باتری ها با مراقبت مناسب بین دو تا چهار سال عمر می کنند. با این حال، یک کامپیوتر رده بالا به طور بالقوه می تواند عملکرد مناسبی را تا 8 تا 10 سال ارائه دهد.

اگر متوجه شدید که باتری لپ‌تاپ شما آن‌طور که باید کار نمی‌کند، اما همچنان از نحوه کارکرد کامپیوتر خود راضی هستید، دستگاه جدیدی نخرید، در عوض یک باتری جایگزین تهیه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *