مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه عیب یابی ویندوز ۱۱

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

همه چیز به خوبی پیش می رفت تا زمانی که اینطور نبود – شاید رایانه شما ناگهان شروع به گرفتن صفحه آبی مرگ (BSOD) کرد، ویندوز ناپایدار است یا به درستی بوت نمی شود، یا ویندوز به طور غیرقابل توضیحی گرفتار شده است. منوی Advanced Startup ممکن است ابزارهایی را داشته باشد که برای تعمیر رایانه ویندوز 11 خود نیاز دارید. در اینجا مطلبی است که شما باید بدانید.

دسترسی به منوی گزینه های راه اندازی پیشرفته

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در منوی Advanced Startup Options بوت شوید. راه های انگشت شماری برای این کار وجود دارد. اگر نصب ویندوز 11 شما به شدت آسیب دیده باشد و نتوانید به ویندوز بوت شوید، به طور خودکار به آنجا منتقل خواهید شد.

برای استفاده از منوی پاور در منوی استارت برای دسترسی به تنظیمات پیشرفته ویندوز 10، از این مراحل استفاده کنید:

Start را باز کنید.

روی دکمه power کلیک کنید.

کلید Shift را فشار داده و نگه دارید و روی دکمه Restart کلیک کنید.

کلید ری استارت در ویندوز ۱۱

پس از تکمیل مراحل، این عمل به ویندوز 11 امکان دسترسی به منوی Advanced Startup را می دهد.

همچنین می‌توانید از این روش در منوی پاور موجود در منوی «پیوند سریع» (کلید ویندوز + X) استفاده کنید.

 

عیب یابی ویندوز 11 با گزینه های راه اندازی پیشرفته

کامپیوتر خود را ریست کنید

اگر ویندوز شما به شدت توسط بدافزار خراب شده است یا کلا فایل های ویندوز بهم ریخته است ریست کردن رایانه شما ممکن است اقدام درستی باشد.

 

هشدار: استفاده از “Reset Your PC” می تواند منجر به از دست رفتن کامل همه فایل های شما شود. اگر می‌توانید وارد ویندوز شوید یا هارد دیسک را به رایانه دیگری وصل کنید، باید قبل از ریست کردن رایانه شخصی خود، از همه موارد مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

اگرخواهید از Reset Your PC استفاده کنید، ابتدا گزینه Keep My Files را امتحان کنید. شما همیشه می توانید به عقب برگردید و در صورت نیاز همه چیز را کاملاً پاک کنید، اما رفتن در جهت دیگر بسیار دشوارتر است.

نحوه ایجاد یک نقطه بازیابی سیستم در ویندوز 10 یا ویندوز 11

 

منوی گزینه های پیشرفته

منوی گزینه های پیشرفته گزینه های متعددی دارد و همه آنها برای عیب یابی یا تعمیر رایانه شخصی شما وجود دارند. در اینجا آنها چیست:

Startup Repair: Startup Repair سعی می کند به طور خودکار هر مشکلی را که مانع از بوت شدن صحیح ویندوز 11 می شود، برطرف کند.
تنظیمات راه‌اندازی: تنظیمات راه‌اندازی به شما این امکان را می‌دهد که گزینه‌های اصلی ویندوز را قبل از اینکه واقعاً بوت شود، تغییر دهید. شما می توانید کارهایی مانند فعال کردن حالت ایمن، فعال کردن حالت اشکال زدایی، فعال کردن ثبت بوت و غیره انجام دهید.
Command Prompt: Command Prompt به شما اجازه می دهد تا به صورت دستی دستوراتی را اجرا کنید که ممکن است در تشخیص یا تعمیر نصب ویندوز شما مفید باشد.
Uninstall Updates: Uninstall Updates آخرین آپدیت نصب شده ویندوز را برمی گرداند. هنگامی که یک به روز رسانی اشتباه می شود و باعث بی ثباتی سیستم می شود مفید است.
بازیابی سیستم: بازیابی سیستم از یک نقطه بازیابی برای برگرداندن ویندوز به نقطه ای که نقطه بازیابی ساخته شده است استفاده می کند. با این حال، همه برنامه‌های شما را برگرداند.
بازیابی ایمیج سیستم: بازیابی ایمیج سیستم از تصویری از درایو سیستم عامل شما برای برگرداندن همه چیز در رایانه شما استفاده می کند. تصاویر سیستم معمولاً بسیار بزرگ هستند، بنابراین آنها را به قدری کم ایجاد کنید.

 

نحوه انتخاب یک گزینه

با این همه گزینه، چگونه می دانید کدام یک برای مشکل شما مناسب تر است؟ متأسفانه، پوشش هر سناریو بدون نوشتن یک رمان با اندازه متوسط ​​ممکن نیست، اما در اینجا یک طرح کلی از مراحلی است که باید بردارید.

از Automated Startup Repair استفاده کنید

اگر رایانه شما در ویندوز بوت نمی شود، همه گزینه ها روی میز هستند. اولین چیزی که باید امتحان کنید تعمیر استارتاپ است. ابزار خودکار Startup Repair با گذشت زمان بهتر شده است و احتمال زیادی وجود دارد که مشکل را برطرف کند. همچنین ساده ترین راه حل موجود است.

از گزینه Uninstall Updates استفاده کنید

به‌روزرسانی‌های ویندوز گاهی اوقات می‌توانند سیستم عامل شما را خراب کنند، مخصوصاً اگر در وسط نصب قطع شده باشد، این احتمال زیاد است. استفاده از گزینه Uninstall Updates آسان است و زمان زیادی نمی برد، بنابراین ارزش امتحان کردن را دارد. با این حال، اگر اخیراً ویندوز را به‌روزرسانی نکرده‌اید، احتمالاً مشکل شما برطرف نمی‌شود.
از یک نقطه بازیابی یا تصویر سیستم استفاده کنید

با این حال، حالت ایمن تضمین نمی‌شود که چیزی را برطرف کند. اگر ویندوز حتی در حالت Safe Mode راه اندازی نشود، مشکل جدی تری دارید. اگر نقطه بازیابی یا تصویر سیستمی دارید، از System Restore یا System Image Recovery استفاده کنید.

نحوه بوت شدن به حالت Safe Mode در ویندوز 11

توجه داشته باشید که با استفاده از یک تصویر سیستم، همه چیزهای موجود در تصویر، از جمله همه فایل‌ها و پوشه‌های شما، به طور کامل برمی‌گردند.
از حالت ایمن بدون شبکه استفاده کنید

اگر ابزار Startup Repair کار نمی کند، چیزی که باید امتحان کنید تغییر تنظیمات راه اندازی است. به Startup Settings رفته و سپس Safe Mode را فعال کنید. اگر نمی دانید چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است، بدون شبکه به حالت ایمن بچسبید.

اگر راه‌اندازی ویندوز با فعال بودن حالت ایمن به شما امکان می‌دهد وارد ویندوز شوید، این خبر خوبی است – به این معنی است که سیستم عامل شما احتمالاً خوب است. مشکل به احتمال زیاد یک درایور بد یا یک برنامه شروع خودکار دیگر است. اگر نقطه بازیابی یا تصویر سیستمی دارید که قبل از شروع مشکل ایجاد شده است، از آن استفاده کنید. احتمالاً چیزها را درست می کند.

توجه: استفاده از ایمیج سیستم همه چیز را به عقب برمی گرداند، نه فقط درایورها و سیستم عامل ویندوز. همه فایل‌های شما نیز برگردانده می‌شوند.

اگر استفاده از نقطه بازیابی موارد را برطرف نمی کند یا آن را ندارید، راه حل همچنان ساده است اما زمان برتر است. باید همه درایورهای ضروری خود را مجدداً نصب کنید و همه برنامه ها و سرویس های غیر ضروری را که معمولاً با ویندوز شروع می شوند غیرفعال کنید. قبل از غیرفعال کردن هر یک از برنامه های راه اندازی، درایورهای خود را مجدداً نصب کنید. به احتمال زیاد درایورها مشکل دارند و اتلاف وقت برای غیرفعال کردن برنامه هایی که مشکل ندارند، بی فایده است.

توجه: باید حالت Safe Mode با شبکه را فعال کنید یا درایورها را از رایانه دیگری روی درایو USB منتقل کنید.

اگر مشکل درایورها نیست، باید همه برنامه‌های راه‌اندازی را غیرفعال کنید و چند بار آن‌ها را دوباره فعال کنید تا مقصر را پیدا کنید.

از Reset This PC استفاده کنید

گزینه نهایی این است که از منوی گزینه های پیشرفته خارج شوید و از گزینه “Reset This PC” موجود در صفحه عیب یابی استفاده کنید.

ریست کردن ویندوز ۱۱

ریست کردن رایانه شما تقریباً هر مشکلی را که دارید برطرف می کند. هنگام بررسی گزینه های موجود برای Reset this PC، مطمئن شوید که “Keep My Files” و “Cloud Download” را انتخاب کنید. اگر بازنشانی این رایانه شخصی نتوانست مشکل را برطرف کند، می‌توانید ویندوز را مجدداً کامل نصب کنید، اما احتمال زیادی وجود دارد که کار نکند. اگر گزینه‌های موجود در Advanced Startup Options را تمام کرده‌اید و ویندوز را با استفاده از Reset this PC دوباره نصب کرده‌اید، به احتمال بسیار زیاد مشکل شما به دلیل نقص سخت‌افزاری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *