مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در ویندوز با compact.exe

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا فضای دیسک شما تمام شده است اما نمی توانید فایل ها را حذف کنید یا هارد دیسک بزرگتری خریداری کنید؟ در اینجا آموزش یکی از راه هایی که می توانید فضای بیشتری به دست آورید آموزش داده میشود.

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد فضای بیشتر فشرده‌سازی فایل‌ها و پوشه‌ها در رایانه‌تان است. نکته خوب این است که ویندوز یک ابزار داخلی دارد که می توانید برای این منظور از آن به نام compact.exe استفاده کنید.

در اینجا نحوه استفاده از compact.exe برای فشرده‌سازی فایل‌ها و پوشه‌ها در رایانه ویندوزی خود برای صرفه‌جویی در فضای دیسک آورده شده است.

compact.exe در ویندوز چیست؟

به طور خلاصه، compact.exe یک ابزار کاربردی ویندوز است که حجم فایل‌ها و پوشه‌ها را در درایوهای ذخیره‌سازی که از سیستم فایل NTFS استفاده می‌کنند، بدون از دست دادن داده‌ها، کاهش می‌دهد.

مرتبط:چگونه از یک فایل ZIP در ویندوز با رمز عبور محافظت کنیم

بسته به نوع فشرده‌سازی انتخابی و انواع فایل‌های فشرده، درجات مختلفی از فشرده‌سازی را دریافت خواهید کرد. می تواند از چند مگابایت تا کل گیگابایت متغیر باشد.

نکته: برای انواع فایل‌هایی که قبلاً فشرده شده‌اند، مانند JPEG و ZIP، وقتی با compact.exe فشرده می‌شوند، تفاوت اندازه زیادی (در صورت وجود) مشاهده نخواهید کرد. همچنین می تواند دسترسی آنها را کندتر کند. بنابراین بهتر است از این ابزار برای فشرده سازی آن نوع فایل ها استفاده نکنید.

Compact.exe از الگوریتم‌های فشرده‌سازی پیشرفته برای فشرده‌سازی فایل‌ها استفاده می‌کند و در عین حال اطمینان می‌دهد که محتویات آن‌ها همچنان در دسترس هستند. این الگوریتم‌ها از سریع‌ترین، کم‌کم‌ترین تا کندترین، فشرده‌ترین الگوریتم‌ها XPRESS4K، XPRESS8K، XPRESS16K و LZX هستند.

مرتبط:نحوه فشرده سازی فیلم ها در اندروید

 

نحوه فشرده سازی فایل ها با compact.exe

برای استفاده از compact.exe، به یک ابزار خط فرمان نیاز دارید – Command Prompt یا Windows PowerShell. ما از دومی استفاده خواهیم کرد.

برای استفاده از compact.exe برای فشرده سازی فایل ها، مراحل زیر را دنبال کنید.

  • Win + S را فشار دهید تا جستجوی ویندوز راه اندازی شود و سپس powershell را در کادر جستجو وارد کنید.
  • روی Windows PowerShell کلیک کنید تا برنامه اجرا شود.
  • برای فشرده سازی یک فایل، باید دستوری با ساختار زیر وارد کنید:
compact [file path]
  • فقط مسیر فایل را در پرانتز مربع بالا با مسیر واقعی فایل جایگزین کنید. در PowerShell، باید مانند تصویر زیر باشد.

فشرده سازی فایل با compact.exe در پاورشل ویندوز

  • به طور پیش فرض، compact.exe از الگوریتم XPRESS4K برای فشرده سازی فایل استفاده می کند. برای استفاده از یک الگوریتم خاص، از ساختار دستور زیر استفاده کنید:
compact /exe:[algorithm] [file path]
  • شما باید نام الگوریتم واقعی را که می خواهید استفاده کنید جایگزین کنید. بنابراین اگر قرار بود از الگوریتم XPRESS8K استفاده کنید، ساختار فرمان به صورت زیر خواهد بود:
compact /exe:XPRESS8K [file path]
  • کلید Enter را بزنید و compact.exe فایل را فشرده کرده و نتایج را به شما نشان می دهد.

نتایج فشرده سازی با استفاده از فشرده در پاورشل ویندوز

  • تا زمانی که مراحل بالا را دنبال کنید، فشرده سازی یک فایل با compact.exe باید یک تکه کیک باشد.

نحوه فشرده سازی پوشه ها با compact.exe

برای استفاده از compact.exe برای فشرده سازی کل پوشه، مراحل زیر را دنبال کنید.

Win + S را فشار دهید تا جستجوی ویندوز راه اندازی شود و سپس powershell را در کادر جستجو وارد کنید.
روی Windows PowerShell کلیک کنید تا برنامه اجرا شود.
در PowerShell، به دایرکتوری یا پوشه حاوی فایل‌هایی که می‌خواهید فشرده شوند، بروید. دستور انجام این کار ساختار زیر را دارد:

cd [folder path]

شما فقط باید مسیر پوشه را در پرانتزهای مربع بالا با مسیر واقعی دایرکتوری جایگزین کنید. از آنجایی که پوشه ای که می خواهیم فشرده کنیم روی دسکتاپ است، تصویر زیر نشان می دهد که دستور در PowerShell چگونه است.
win-powershell-cd-command
هنگامی که PowerShell در پوشه مورد نظر قرار گرفت، دستور زیر را وارد کنید:

compact /c

به طور پیش فرض، compact.exe از الگوریتم XPRESS4K برای فشرده سازی پوشه استفاده می کند. برای انتخاب یک الگوریتم متفاوت، از ساختار دستور زیر استفاده کنید:

compact /exe:[algorithm]

نام الگوریتم واقعی را که می خواهید استفاده کنید جایگزین الگوریتم در پرانتزهای مربع بالا کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید از الگوریتم XPRESS8K استفاده کنید، دستوری که در PowerShell وارد می‌کنید به شرح زیر است:

compact /exe:XPRESS8K

کلید Enter را فشار دهید، برنامه کاربردی فایل های موجود در پوشه را فشرده کرده و نتایج فشرده سازی را پس از آن نمایش می دهد.
تغییر دایرکتوری پوشه در windows powershell با استفاده از دستور cd

استفاده از compact.exe برای فشرده‌سازی پوشه‌ها در ویندوز به همین راحتی است.

فشرده سازی فایل ها و پوشه ها به صورت بومی در ویندوز

وقتی فضای ذخیره‌سازی رایانه ویندوز شما تمام می‌شود، می‌توانید کارهای زیادی برای ایجاد فضای بیشتر بدون افزودن درایو بزرگ‌تر یا حذف فایل‌هایی که ممکن است بعداً به آن نیاز داشته باشید انجام دهید.

با compact.exe می توانید فایل ها را با یک دستور ساده در Command Prompt یا PowerShell فشرده کنید. حتی نیازی به استفاده از ابزار فشرده سازی شخص ثالث نیست. اگر روش گرافیکی تری را برای استفاده از compact.exe ترجیح می دهید، می توانید به CompactGUI نگاه کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *