مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه مشاهده تعداد هسته های CPU

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

تعداد هسته هایی که پردازنده شما دارد یکی از مؤلفه هایی است که عملکرد CPU شما را تعیین می کند. در گذشته هر پردازنده فقط یک هسته داشت. CPU های مدرن از دو تا هجده و بالاتر هستند. در اینجا نحوه بررسی تعداد هسته های پردازنده شما آمده است.

اعداد هسته پردازنده به چه معناست؟

تعداد هسته های پردازنده شما یکی از چندین عاملی است که عملکرد کلی CPU شما را تعیین می کند. در ابتدایی ترین حالت، یک هسته یک واحد پردازشی است که اقدامات خاصی را انجام می دهد. هر عملی که در رایانه خود انجام می دهید توسط CPU شما پردازش می شود، صرف نظر از اینکه کار چقدر کوچک یا بزرگ است.

هر هسته می تواند تنها یک کار را در یک زمان انجام دهد. به طور طبیعی، هرچه پردازنده شما دارای هسته های بیشتری باشد، وظایف بیشتری را می تواند انجام دهد، کارآمدتر می شود. هرچه تعداد هسته ها کمتر باشد، وظایف کمتری می تواند انجام دهد، CPU شما کارایی کمتری دارد.

این بدان معنا نیست که هرچه هسته های CPU شما بیشتر باشد، بهتر است. همانطور که گفته شد، این تنها یکی از چندین مؤلفه است که عملکرد CPU را تشکیل می دهد. همچنین باید مواردی مانند نوع CPU، multithreading یا hyper-threading، سرعت ساعت و غیره را در نظر بگیرید. به عنوان یک قانون کلی، هر چه پردازنده جدیدتر باشد، بهتر است. فقط بدانید که همیشه اینطور نیست.

مطلب مرتبط:

نحوه بررسی دمای CPU در ویندوز 11

 

CPU من چند هسته دارد؟

بررسی تعداد هسته های پردازنده شما ساده است، اما این روند بین سیستم عامل مک و ویندوز کمی متفاوت است.

ویندوز

برای اینکه بفهمید پردازنده شما چند هسته در ویندوز دارد، Task Manager را با فشار دادن میانبر صفحه کلید Ctrl+Shift+Esc باز کنید. پس از باز کردن، روی برگه “عملکرد” ​​کلیک کنید.

Task Manager را باز کنید و به تب Performance بروید.

توجه: اگر تب Performance را نمی‌بینید، روی «جزئیات بیشتر» کلیک کنید.

در صفحه بعدی، جزئیات زیادی در مورد CPU خود، از جمله تعداد هسته هایی که دارد، خواهید دید.

شماره هسته CPU

مک

برای بررسی تعداد هسته‌های پردازش شما در مک، روی نماد Apple در گوشه سمت چپ بالای دسک‌تاپ کلیک کنید و سپس «About This Mac» را از بالای منوی کشویی انتخاب کنید.

پنجره About This Mac را باز کنید.

سپس روی «گزارش سیستم» کلیک کنید.

اطلاعات سیستم کامپیوتر خود را باز کنید.

سپس نمای کلی سخت افزار دستگاه خود را خواهید دید. این نمای کلی شامل تعداد کل هسته ها می شود.

تعداد کل هسته ها در مک.

خب! حالا شما مالک آن هستید. بررسی تعداد هسته های پردازنده شما بسیار ساده است، اما باز هم، هر چه تعداد هسته های شما بیشتر باشد لزوما به معنای عملکرد بهتر نیست.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا