مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه نگهداری از درخت بونسای

نحوه نگهداری از درخت بونسای

نحوه نگهداری از درخت بونسای : یک تصور غلط رایج در مورد درختان بونسای این است که آنها باید در داخل خانه نگهداری شوند. بیشتر بونسای ها باید در فضای باز قرار بگیرند، جایی که در معرض چهار فصل طبیعی هستند، درست مانند درختان معمولی. فقط گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری می توانند در داخل خانه که درجه حرارت بالا و پایدار در طول سال است زنده بمانند.
نحوه نگهداری از درخت بونسای
نحوه نگهداری از درخت بونسای

کدام بونسای برای داخل خانه بهتر است؟

چندین درخت بونسای گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارد که می توانید در داخل خانه پرورش دهید. رایج ترین و راحت ترین مراقبت از آن فیکوس بونسای است. فیکوس در برابر رطوبت کم مقاوم است و بسیار انعطاف پذیر است و برای مبتدیان گزینه ای عالی است.
دیگر بونسای های داخلی محبوب عبارتند از یشم کوتوله، چای فوکین (کارمونا)، چتر هاوایی (شفلرا)، و آلو شیرین (Sageretia). اگر یکی از این درختان را انتخاب کنید و به درستی از آن مراقبت کنید، بونسای شما در داخل خانه رشد خواهد کرد.
نحوه نگهداری از درخت بونسای

درختان بونسای داخلی کدامند؟

درختان بونسای انواع مختلفی دارند که برخی از آنها را میتوان در داخل خانه نگهداری کرد و از زیبایی آنها لذت برد،این گونه از درخت بونسای عبارتند از:

  • یک فیکوس
  • کارمونا
  • نارون چینی

چرا نمی توانم بونسای معتدل، غیر گرمسیری را در داخل خانه نگه دارم؟

همانطور که در بالا گفته شد، درختان معتدل در زمستان به یک دوره خواب نیاز دارند. در این دوره از خواب، چرخه رشد سالانه به پایان می رسد و درخت برای چرخه بعدی که دوباره در اوایل بهار شروع می شود، آماده می شود. هنگامی که درجه حرارت و شدت نور به تدریج در طی چند هفته کاهش می یابد، درخت خوابیده می شود، که وقتی درختان معتدل را در داخل خانه نگهداری می کنید، این اتفاق نمی افتد. درختان گرمسیری و نیمه گرمسیری نیازی به این دوره خواب ندارند.
نحوه نگهداری از درخت بونسای

مراقبت از درخت بونسای داخلی

مراقبت از بونسای داخلی با گیاهان معمولی گلدانی متفاوت است. دلیل اصلی این است که درختان بونسای در گلدان های کوچک کاشته می شوند و بنابراین ذخیره سازی محدودی برای مواد مغذی و آب دارند. مهمتر از آن، درختان استوایی به دریافت نور زیاد و رطوبت زیاد عادت دارند، آب و هوای که تکثیر آن در داخل خانه چالش برانگیز است.

مراقبت ویژه از گونه های بونسای داخلی:

1. نور

مشکل اصلی نگهداری درخت بونسای استوایی در داخل خانه این است که شدت نور بسیار کمتر از فضای باز است. درختان اگر نور کافی دریافت نکنند فوراً نمی میرند، اما رشد آنها به مرور زمان کاهش می یابد و گیاه را ضعیف می کند. به همین دلیل است که هنگام کاشت بونسای در داخل خانه بسیار توصیه می شود که بونسای خود را در مکانی روشن، ترجیحاً مستقیماً در مقابل پنجره ای رو به جنوب قرار دهید.
نحوه نگهداری از درخت بونسای
حتی زمانی که پنجره ای رو به جنوب دارید، شدت نور ممکن است همچنان بسیار کم باشد. می توانید این کمبود نور را با نور مصنوعی برای کمک به درخت خود تکمیل کنید. برای مثال، می‌توانید از نورهای فلورسنت با طیف‌های تابشی سازگار با رشد یا نور دیود ساطع کننده نور برای حدود 10 ساعت در روز استفاده کنید.

2. رطوبت

یکی دیگر از مسائل مربوط به نگهداری درخت بونسای در داخل خانه این است که درخت به رطوبت نسبتاً بالایی نیاز دارد، بسیار بیشتر از شرایط خانه شما، به خصوص با گرمایش یا تهویه مطبوع. می توانید رطوبت را در نزدیکی درخت بونسای خود با قرار دادن آن در سینی رطوبت پر از آب و چند بار در روز مه پاشی درخت خود افزایش دهید. همچنین می توانید با باز کردن پنجره در طول روز هوا را از بیرون به گردش درآورید.

3. آبیاری و کود دهی

مهم ترین قانون این است که هرگز به صورت روتین آبیاری نکنید. برچسب چسبیده به درخت بونسای خود را نادیده بگیرید که نشان می دهد باید هر x روز یک بار آبیاری کنید. بهترین روش این است که درخت و خاک آن را زیر نظر داشته باشید و فقط در صورت نیاز آبیاری کنید. لطفاً صفحات آبیاری و کوددهی را برای اطلاعات دقیق بخوانید.

4. دما

گونه های درختان گرمسیری در طول سال به دمای نسبتاً بالایی نیاز دارند، مشابه دمای اتاق استاندارد اتاق نشیمن شما.
درختان بونسای نیمه گرمسیری می توانند تا حدودی دمای پایین تری را تحمل کنند و به طور کلی زمانی که از فصل زمستان با دمای بسیار پایین تر از دمای استاندارد اتاق لذت می برند، رشد می کنند.

نحوه نگهداری از درخت بونسای

به طور خلاصه، مطمئن شوید که گونه های درختی مناسب را انتخاب کرده و دستورالعمل های مراقبت ویژه برای درختان داخلی را در نظر بگیرید و بونسای شما به خوبی انجام خواهد شد!
اگر نکته ای برای نگهداری بهتر از بونسای دارید آن را با ما در میان بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *