مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه ورود به روتر در صورت فراموشی رمز عبور

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر رمز عبور روتر خود را فراموش کرده اید، یک روتر استفاده شده خریداری کرده اید، یا فقط به دوستی در راه اندازی آن کمک می کنید، می توانید رمز عبور روتر را به پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید.

روترها از رابط های وب خود محافظت می کنند – جایی که می توانید تنظیمات شبکه، کنترل والدین و انتقال پورت آنها را با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض پیکربندی کنید. می‌توانید این رمزهای عبور پیش‌فرض را به چیزی کمی امن‌تر تغییر دهید، اما پس از آن این شما هستید که اعتبارنامه‌هایی را که استفاده کرده‌اید به خاطر بسپارید. اگر با روتری کار می‌کنید که رمز عبور آن را نمی‌دانید، باید روتر را بازنشانی کنید تا از تنظیمات پیش‌فرض آن استفاده کنید و سپس بدانید که آن اعتبارنامه‌های پیش‌فرض چیست.

روتر ایسوس

نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را پیدا کنید

قبل از بازنشانی روتر خود به تنظیمات پیش‌فرض، ابتدا باید از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض برای ورود به سیستم استفاده کنید. این امکان وجود دارد که از ابتدا هرگز تغییر نکرده باشند. و از آنجایی که بازنشانی روتر تمام تنظیمات آن را بازنشانی می‌کند، ارزش آن را دارد که ابتدا آن اعتبارنامه‌های پیش‌فرض را امتحان کنید. علاوه بر این، اگر روتر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید، به هر حال به آنها نیاز خواهید داشت.

چندین راه برای یافتن این اطلاعات وجود دارد:

  • راهنمای روتر خود را بخوانید: مدل‌های مختلف روتر – حتی مدل‌هایی از یک سازنده – اغلب ترکیب‌های نام کاربری و رمز عبور متفاوتی دارند. برای یافتن نام کاربری و رمز عبور پیش فرض روتر، به دفترچه راهنمای آن نگاه کنید. اگر دفترچه راهنما را گم کرده‌اید، اغلب می‌توانید آن را با جستجوی شماره مدل روتر خود و «راهنما» در Google پیدا کنید. یا فقط مدل روتر و «رمز عبور پیش‌فرض» را جستجو کنید.
  • به دنبال برچسب روی خود روتر باشید: برخی از روترها – به ویژه آنهایی که ممکن است از ارائه دهنده خدمات اینترنت شما آمده باشند – با رمزهای عبور منحصر به فرد ارسال می شوند. این رمزهای عبور گاهی اوقات بر روی یک برچسب روی خود روتر چاپ می شوند.
  • یک ترکیب نام کاربری و رمز عبور رایج را امتحان کنید: به طور پیش فرض، بسیاری از روترها از یک نام کاربری خالی و رمز عبور admin (نقل قول ها را تایپ نکنید)، نام کاربری admin و رمز عبور خالی یا admin به عنوان نام کاربری استفاده می کنند. و رمز عبور
  • RouterPasswords.com را بررسی کنید: اگر دفترچه راهنما را ندارید و پیش‌فرض‌های رایج کار نمی‌کنند، می‌توانید فهرست نسبتاً جامعی از نام‌های کاربری و رمزهای عبور پیش‌فرض برای روترهای مختلف را در RouterPasswords.com پیدا کنید.

نمونه ای از برخی از رمزهای عبور پیش فرض استفاده شده در روترهای Linksys.

اگر اعتبار پیش فرض روتر شما را وارد نمی کند، باید روتر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید تا بتوانید از اعتبارنامه های پیش فرض استفاده کنید.

 

روتر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید

روترها یک دکمه مخفی کوچک دارند که می توانید با فشار دادن آن، روتر را به تنظیمات کارخانه پیش فرض خود بازگردانید. با این کار هرگونه تغییر پیکربندی که در روتر ایجاد کرده‌اید بازنشانی می‌شود – پورت‌های بازارسال، تنظیمات شبکه، کنترل‌های والدین و رمزهای عبور سفارشی همگی پاک می‌شوند. پس از بازنشانی، می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض به روتر دسترسی پیدا کنید، اما ممکن است مجبور شوید مدتی را برای پیکربندی مجدد روتر صرف کنید.

فرآیند دقیق (و مکان دکمه تنظیم مجدد) از روتر به روتر متفاوت است. برای بهترین نتایج، برای هر گونه دستورالعمل خاص مدل، به دفترچه راهنمای روتر خود مراجعه کنید. با این حال، روند به طور کلی در اکثر روترها یکسان است.

مرتبط:ده راهکار برای حل مشکل کار نکردن اینترنت

ابتدا به پشت (یا شاید پایین) روتر نگاه کنید. یک دکمه خاص با عنوان Reset را مشاهده خواهید کرد. این دکمه اغلب در یک سوراخ فرورفته قرار دارد که به عنوان “پین هول” شناخته می شود، بنابراین نمی توانید به طور تصادفی آن را فشار دهید.

دکمه ریست روی روتر/مودم ترکیبی.

برای تنظیم مجدد روتر، باید این دکمه را فشار دهید (در حالی که روتر به برق متصل است) و آن را برای حدود 10 ثانیه نگه دارید. پس از رها کردن دکمه، روتر خود را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی می کند و سپس راه اندازی مجدد می شود. اگر دکمه در سوراخ سوزنی قرار دارد، باید از یک گیره کاغذ خم شده یا یک شی بلند و باریک دیگر برای فشار دادن و نگه داشتن دکمه استفاده کنید.

پس از تنظیم مجدد روتر، می توانید با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض وارد شوید.

نحوه فوروارد پورت ها بدون دانستن رمز عبور

آیا فقط می خواهید رابط وب روتر و پورت های فوروارد را برای سرور، بازی یا نوع دیگری از برنامه های شبکه باز کنید؟ اگر چنین است، لزوماً حتی لازم نیست رمز عبور را بدانید. اگر از شبکه شخص دیگری استفاده می کنید و به رمز عبور دسترسی ندارید، این ترفند نیز مفید است.

این کار به این دلیل کار می کند که بسیاری از روترها از Plug and Play جهانی (UPnP) پشتیبانی می کنند، که به برنامه های رایانه شما اجازه می دهد تا از روتر بخواهند که پورت ها را برای آنها باز کند. اگر UPnP روی روتر فعال باشد، به طور خودکار پورت را باز می کند.

مرتبط:با پورت USB روی روتر خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر برنامه ای از این گزینه پشتیبانی می کند، معمولاً آن را در تنظیمات اتصال آن در کنار پیکربندی پورت پیدا خواهید کرد. NAT-PMP، که ممکن است آن را نیز مشاهده کنید، روشی مشابه برای ارسال خودکار پورت ها است، اما تعداد کمتری روتر از آن پشتیبانی می کند.

تنظیمات UPnP موجود در بیت تورنت.

 

اگر از برنامه ای استفاده می کنید که شامل پشتیبانی یکپارچه برای UPnP نمی شود، هرگز نترسید. می توانید از برنامه ای مانند UPnP PortMapper برای فوروارد سریع پورت ها از یک برنامه دسکتاپ استفاده کنید. می توانید هر پورتی را که دوست دارید فوروارد کنید.

استفاده از UPnP برای ارسال یک پورت برای سرور Minecraft.

هنگامی که تنظیمات روتر را بازنشانی کردید، می توانید با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض وارد شوید و رمز عبور آن را از رابط وب آن تغییر دهید. اطمینان حاصل کنید که اعتبارنامه های ورود جدید را در جایی امن ذخیره کرده اید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *