مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه پیدا کردن دوربین های مخفی با استفاده از تلفن همراه

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

خانواده ای اخیراً یک شگفتی بی ادبانه را در Airbnb خود کشف کردند: یک دوربین مخفی که به عنوان یک آشکارساز دود در اتاق نشیمن پنهان شده بود. در اینجا دو راه برای بررسی دوربین‌ها – در Airbnb یا جاهای دیگر – فقط با استفاده از آیفون یا تلفن Android وجود دارد.

دوربین های مخفی یک خطر واقعی هستند

   ساعت آنالوگ با دوربین مخفی در شماره ده
اگر در هتل یا مسافرخانه اقامت دارید، دوربین های مخفی می توانند نگران کننده باشند. در مورد مسافرخانه، میزبان شما موظف است دوربین‌هایی را که در اختیار دارد، چه روشن یا نه، فهرست کند. علاوه بر این، مسافرخانه به میزبان‌ها اجازه نمی‌دهد دوربین‌ها را در حمام یا محل‌های خواب قرار دهند، حتی اگر این اتاق نشیمن با تخت تاشو باشد.
اما، همانطور که این یک خانواده متوجه شد، میزبان گهگاهی ترسناک هنوز هم می تواند دوربینی را پنهان کند و به شما چیزی نگوید. دوربین های مخفی در مسافرخانه چیز جدیدی نیست. مشکل به مسافرخانه نیز محدود نمی شود. یک خبر اخیر داستان دلخراش پخش زنده دوربین های مخفی در هتل های کره جنوبی را شرح می دهد. از بیش از 1500 مهمان هتل فیلمبرداری و از طریق اینترنت پخش زنده شد. همانطور که دوربین های مخفی حتی ارزان تر می شوند، به نظر می رسد که بیشتر و بیشتر ظاهر می شوند.
سازندگان دوربین‌هایی را طراحی می‌کنند که به‌عنوان سایر اشیاء روزمره، مانند آشکارسازهای دود، ساعت، هاب‌های USB، حتی شارژرهای بی‌سیم، مبدل می‌شوند. اینها را می توان به دلایل قانونی در خانه خود استفاده کرد – به عنوان مثال، برای پنهان کردن دوربینی که سارق نمی تواند پیدا کند یا برای نظارت بر پرستار بچه با رضایت آن شخص. اما چگونه می توانید مطمئن شوید که کسی شما را با دوربین مخفی هدف قرار نمی دهد؟ با یک برنامه و دوربین تلفن خود، می‌توانید هنگام ورود به سیستم، دوربین‌های مخفی را جارو کنید.
دو راه برای اسکن دوربین با گوشی شما وجود دارد. ابتدا، اگر دسترسی دارید، می توانید شبکه Wi-Fi را برای دستگاه هایی که شبیه دوربین هستند اسکن کنید. اما این فقط دوربین های متصل به شبکه را پیدا می کند. دوم، می توانید دوربین های دید در شب را با استفاده از دوربین گوشی خود جستجو کنید. اگر دوربین مخفی به شبکه وصل نباشد و قابلیت دید در شب را نداشته باشد، هیچ کدام از روش‌ها آن را شناسایی نمی‌کنند – اما این ترفندها باید بیشتر دوربین‌ها را شناسایی کنند.

نحوه اسکن دوربین های تحت شبکه

بسیاری از مکان هایی که اقامت می کنید به شما امکان دسترسی به شبکه محلی را می دهند. با اپلیکیشنی به نام Fing می توانید از این به نفع خود استفاده کنید. Fing هم برنامه های آیفون و هم اندروید را می سازد. بهتر از آن، رایگان است و تبلیغات ندارد. Fing از شما می‌خواهد برای ویژگی‌های بیشتر وارد سیستم شوید، اما برای اسکن دستگاه و پورت نیازی به انجام این کار ندارید.
ایده در اینجا این است که به تمام دستگاه های متصل به شبکه محلی نگاه کنید. توصیه می‌کنیم همه دستگاه‌هایتان را به‌جز تلفن یا تبلتی که Fing اجرا می‌کند، قطع کنید تا چیزهای کمتری برای مرتب‌سازی داشته باشید. گوشی یا تبلت خود را به شبکه متصل کنید و سپس Fing را باز کنید.
در Android، روی دکمه «Refresh» در سمت راست بالای صفحه برنامه ضربه بزنید تا شروع کنید و موافقت کنید که مجوزهای مکان برنامه را بدهید. اپلیکیشن آیفون این مرحله را به صورت خودکار انجام می دهد.
برنامه Fing با جعبه اطراف دکمه رفرش.
صبر کنید تا برنامه اسکن به پایان برسد، سپس لیست دستگاه های پیدا شده را بررسی کنید. اگر به دستگاه‌هایی در شبکه‌ای که برنامه شناسایی کرده نگاه می‌کنید، باید مراقب هر چیزی باشید که سازنده دوربین (مانند Nest، Arlo، یا Wyze) را نشان می‌دهد یا به‌عنوان «دوربین IP» فهرست می‌کند.
لیست دستگاه های شبکه را با جعبه اطراف یک دوربین IP پیدا کنید
حتی اگر دوربینی را در این لیست نمی‌بینید، تعداد دستگاه‌هایی را که در فهرست می‌بینید و آنچه را که می‌توانید در اطراف مکانی که در آن اقامت دارید پیدا کنید، بررسی کنید. اگر چیزی غیرعادی است (شاید بدون جزئیات قابل تشخیص)، و نمی توانید منبع خوبی پیدا کنید، آدرس IP را یادداشت کنید. مرحله بعدی اسکن پورت های باز است.
اگر دستگاه های مشکوکی را در شبکه پیدا کردید، می خواهید پورت های باز مورد استفاده آن دستگاه ها را اسکن کنید. ابتدا روی دکمه «شبکه» در پایین صفحه ضربه بزنید.
برنامه Fing با گزینه جعبه اطراف شبکه
سپس روی «یافتن درگاه‌های باز» ضربه بزنید.
برنامه fing با جعبه در اطراف جعبه پورت های باز را پیدا کنید
آدرس IP را که قبلاً نوشتید تایپ کنید و سپس روی دکمه آبی “Find Open Ports” ضربه بزنید.
گفتگوی پورت های باز را با کادری در اطراف وارد کنید و کادر پورت های باز را پیدا کنید
لیست نشان می دهد که چه پورت هایی باز هستند و از چه خدماتی استفاده می کنند. مراقب RTSP و RTMP باشید. این موارد برای پخش ویدئو رایج هستند. هر چیزی که دارای HTTP یا HTTPS به عنوان یک سرویس باشد، می توانید سعی کنید با مرورگر به آن متصل شوید، که ممکن است پخش ویدیو را نشان دهد. فقط کافی است آدرس IP را در مرورگر خود تایپ کنید، سپس یک دونقطه و سپس پورت لیست شده (یعنی 192.168.0.15:80) را وارد کنید.
آیا قفل های هوشمند هک می شوند؟

نحوه تشخیص دوربین های دید در شب

دوربین Wyze با نمایش نورهای مادون قرمز.
برای امتحان مراحل بالا همیشه به شبکه محلی دسترسی نخواهید داشت. حتی وقتی این کار را انجام می دهید، ممکن است کمکی نکنند. یک دوربین مخفی ممکن است در یک شبکه جداگانه قرار داشته باشد یا آنقدر مبهم باشد که به راحتی قابل تشخیص نباشد. اگر هنوز دوربینی پیدا نکرده اید، می توانید به دنبال نورهای مادون قرمز بگردید. اکثر دوربین های IP از مادون قرمز برای دید در شب استفاده می کنند. در حالی که پرتوهای مادون قرمز با چشم غیرمسلح نامرئی هستند، شما در حال حاضر دستگاهی دارید که می تواند کمک کند – تلفن هوشمندتان.
برخی از تلفن های هوشمند دارای فیلترهایی برای جلوگیری از نور مادون قرمز در دوربین اصلی خود هستند، اما تعداد کمی از آنها دارای فیلتر در دوربین جلو هستند. برای تعیین اینکه کدام دوربین برای شما کار می کند، یک کنترل از راه دور مادون قرمز مانند آنچه برای تلویزیون خود استفاده می کنید بردارید. آن را به سمت دوربین اصلی گوشی هوشمند خود بگیرید و یک دکمه را فشار دهید. اگر نور را روی صفحه مشاهده کنید، می تواند مادون قرمز را تشخیص دهد. اگر این کار را نکردید، دوباره با دوربین جلو امتحان کنید.
 اتاقی تاریک با نورهای بنفش روشن بسیار قابل مشاهده.
پس از تعیین بهترین دوربین برای استفاده، چراغ‌های اتاقی را که می‌خواهید جارو کنید خاموش کنید. سپس دوربین گوشی هوشمند خود را روشن کنید و به دنبال هر نور درخشانی بگردید. دوربین‌های IP در هیچ پیکربندی استانداردی ارائه نمی‌شوند، بنابراین ممکن است فقط یک، چهار، شش یا ترکیب دیگری از نورها را ببینید. آنها معمولاً بنفش هستند اما گاهی اوقات می توانند سفید به نظر برسند. لزوماً نیازی نیست که نزدیک دوربین مخفی باشید. در تصویر بالا، دوربین فقط چند فوت فاصله دارد. اما به عکس دیگری از آن سوی خانه نگاه کنید:
تصویری تاریک با نورهای روشن قابل مشاهده در دوردست.
نورهای مرکز تصویر همان دوربین هستند و فقط سه اتاق با آن فاصله دارند (اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن و اتاق مطالعه). این به اندازه کافی روشن است که مورد توجه قرار گیرد و مستلزم بررسی دقیق تر باشد. با این حال، فقط به مرکز دیوارها نگاه نکنید، گوشی هوشمند خود را به سمت سقف، دریچه ها، حتی خروجی ها بگیرید. وقتی چراغ ها روشن هستند، به دنبال هر چیز غیرعادی باشید. آیا یک اتاق بیش از یک آشکارساز دود دارد؟ آیا هاب USB در مکانی بدون وسایل الکترونیکی دیگر وجود دارد؟ اگر یک آینه استاندارد را لمس کنید و از زاویه به انگشت خود نگاه کنید، انگشت منعکس شده شما با انگشت واقعی شما “تماس” نخواهد داشت. اگر همین کار را با شیشه یک طرفه انجام دهید، انگشت منعکس شده و انگشت واقعی شما با هم تماس می گیرند (به نظر می رسد لمس می شوند) و این می تواند پنهان کردن دوربین باشد. توجه به چیزهای خارج از محل می تواند به شما کمک کند دوربین های مخفی را پیدا کنید.
متأسفانه، هیچ روش تضمینی برای یافتن دوربین مخفی وجود ندارد. اما انجام این گام‌های اضافی هنگام ورود به شما شانس مبارزه و امیدواری کمی آرامش می‌دهد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *