مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز 11

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز 11 از چرخش صفحه نمایش شما به هر شکلی که می خواهید پشتیبانی می کند. اگر یک مانیتور اضافی دارید که می خواهید در حالت عمودی از آن استفاده کنید، می تواند بسیار مفید باشد. در اینجا ساده ترین راه ها برای تغییر جهت صفحه نمایش در ویندوز 11 آورده شده است.


چگونه صفحه نمایش خود را در ویندوز 11 بچرخانیم

ویندوز 11 – مانند ویندوز 10 قبلی – دارای یک گزینه داخلی برای کنترل چرخش صفحه نمایش شما است. روی فضای خالی روی دسکتاپ خود کلیک راست کرده و روی «Display Settings» کلیک کنید. از طرف دیگر، می توانید برنامه تنظیمات را راه اندازی کنید و به تنظیمات > نمایشگر بروید.

روی display settings

پنجره نمایش مقدار مناسبی از تنظیمات در دسترس است – به پایین بروید تا «Orientation» را ببینید. روی کادر کشویی کنار آن کلیک کنید، سپس چرخش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تغییر orientation

برخلاف کنترل‌هایی که معمولاً در نرم‌افزار کنترل کارت گرافیک پیدا می‌کنید، اگر مانیتور افقی را به حالت عمودی یا منظره معکوس تغییر دهید، هیچ گفتگوی تأیید یا تایمر بازگشت خودکار وجود ندارد. شما فقط باید آن را به صورت دستی تنظیم کنید – که چالش برانگیزتر از آن چیزی است که انتظار دارید.

چگونه صفحه نمایش خود را با کنترل پنل GPU خود بچرخانید

برنامه های درایور گرافیک ارائه شده توسط NVIDIA و Intel هر دو به شما این امکان را می دهند که صفحه نمایش خود را درست مانند برنامه تنظیمات بچرخانید. کنترل پنل کاتالیست AMD دیگر این گزینه را ندارد – اگر پردازنده گرافیکی AMD دارید، باید از گزینه های تعبیه شده در ویندوز 11 استفاده کنید. با این حال، این مشکلی نیست، زیرا چیز خاصی در مورد کنترل ها در نرم افزار GPU شما وجود ندارد.

مرتبط:GPU چیست؟

چرخش با کنترل پنل NVIDIA

کنترل پنل NVIDIA را با کلیک راست در فضای خالی دسکتاپ خود و سپس کلیک بر روی “کنترل پنل NVIDIA” راه اندازی کنید. شما همچنین می توانید آن را از نوار وظیفه راه اندازی کنید – فقط روی لوگوی سبز رنگ کوچک NVIDIA کلیک کنید.

روی «Rotate Display» در سمت چپ کلیک کنید، سپس جهت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تغییر جهت صفحه نمایش

پس از انتخاب یک جهت جدید، باید تغییر را در گفتگوی تأیید بپذیرید. اگر این کار را نکنید، جهت شما به طور خودکار به تنظیمات قبلی باز می گردد.

مرتبط:نحوه تغییر از کارت گرافیک Intel HD به کارت گرافیک اختصاصی NVIDIA

 

با مرکز فرماندهی اینتل

مرکز فرماندهی اینتل جایگزین پنل کنترل گرافیک قدیمی اینتل شده است. شما می‌توانید آن را به چند روش راه‌اندازی کنید – ساده‌ترین کار این است که روی نماد آبی واقع در نوار وظیفه خود کلیک کنید. شما همچنین می توانید آن را مانند هر برنامه دیگری که نصب کرده اید، از منوی استارت راه اندازی کنید.

روی تب Display (نمایش کوچک شبیه به مانیتور) کلیک کنید، سپس روی کادر کشویی کنار «چرخش» کلیک کنید و چرخش جدیدی را که می‌خواهید انتخاب کنید.

انتخاب گزینه orientation

به عنوان یک امتیاز اضافی، مرکز فرماندهی اینتل به شما امکان می دهد کلیدهای میانبر را برای چرخش خودکار دسکتاپ خود تنظیم کنید. روی زبانه System (که به نظر می‌رسد چهار مربع کوچک در یک شبکه ۲×۲ مرتب شده‌اند) کلیک کنید، سپس مطمئن شوید که ضامن «Enable System Hotkeys» روی «روشن» تنظیم شده است.

 

یک بخش کامل به نام “چرخش صفحه” وجود دارد که به طور خاص به کلیدهای میانبر اختصاص داده شده است که به شما امکان می دهد صفحه خود را بدون باز کردن منو بچرخانید. اگر تصمیم دارید کلیدهای میانبر را از تنظیمات پیش‌فرض خود تغییر دهید، مطمئن شوید که چیزی را انتخاب کنید که به‌طور تصادفی فشار نمی‌آورید – گاهی اوقات معکوس کردن صفحه‌نمایش بدون معنی، تجربه آزاردهنده‌ای است.

چرخاندن صفحه به حالت عمودی یا منظره یک شوخی قدیمی و بی ضرر است، اما چرا می خواهید صفحه خود را خارج از آن موقعیت بچرخانید؟ پاسخ بهره وری است. بینایی انسان اساساً صفحه عریض است – و انتخاب های طراحی صفحه ما تا حد زیادی منعکس کننده آن است – اما بسیاری از نیازهای بهره وری ما واقعاً برای فرمت های صفحه عریض مناسب نیستند.

به عنوان چند نمونه، نوشتن کد یا مقاله برای اینترنت یا خواندن چت های آنلاین را در نظر بگیرید. این کیس‌های کاربری بسیار بلندتر از عرض آن‌ها هستند، و در بیشتر موقعیت‌ها با حجم زیادی فضای خالی و هدر رفته در کناره‌ها مواجه می‌شوید. استفاده از صفحه نمایش در حالت عمودی (با نمایشگر فیزیکی شما نیز به صورت عمودی) مشکل هدر رفتن فضای افقی را حل می کند و مزایای بیشتری را برای نمایش فضای عمودی بیشتر به همراه دارد. این بدان معناست که می‌توانید اطلاعات بیشتری مرتبط با کاری که انجام می‌دهید، بدون نیاز به بالا و پایین رفتن یا ورق زدن بین صفحات نمایش دهید!

همه پایه‌های مانیتور از چرخش در حالت عمودی پشتیبانی نمی‌کنند، اما بسیاری از آنها از چرخش در موقعیت عمودی پشتیبانی می‌کنند. اگر فکر می‌کنید می‌خواهید یک صفحه نمایش عمودی را امتحان کنید، مطمئن شوید که مانیتور شما از آن پشتیبانی می‌کند، یا یک پایه‌ای را انتخاب کنید که دارای این ویژگی باشد. این یک راه عالی برای استفاده از یک مانیتور اضافی است.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *