مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه کالیبره کردن HDR در ویندوز 11

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

کالیبره کردن صفحه نمایش HDR در ویندوز 11 برای بهینه سازی تجربه بصری بسیار مهم است. کالیبراسیون مناسب دقت رنگ، جزئیات سایه و غوطه وری کلی را با تنظیم روشنایی، کنتراست و تنظیمات رنگ افزایش می دهد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از مانیتورهایی که با عنوان “HDR” برچسب گذاری شده اند ممکن است استانداردهای لازم را نداشته باشند و کالیبراسیون را بی اثر می کند. علاوه بر این، مدیریت ویندوز 11 از HDR برای استفاده منظم از دسکتاپ ممکن است رضایت بخش نباشد.

HDR (High Dynamic Range) فناوری است که محدوده رنگ و کنتراست نمایشگرهای دیجیتال را گسترش می دهد و نوید یک تجربه بصری فراگیرتر و واقعی تر را می دهد. با این حال، برای استفاده از پتانسیل بصری کامل آن، باید تنظیمات HDR خود را به درستی کالیبره کنید. در اینجا نحوه انجام این کار در ویندوز 11 آورده شده است

 

گام به گام کالیبراسیون HDR ویندوز 11

کالیبره کردن نمایشگر HDR در ویندوز 11 به چند مرحله نیاز دارد، از جمله نصب برنامه کالیبراسیون مایکروسافت، فعال کردن HDR روی نمایشگر و استفاده از برنامه برای کالیبره کردن نمایشگر.

ابتدا برنامه کالیبراسیون HDR را نصب کنید. صفحه فروشگاه ابزار کالیبراسیون Windows HDR را با جستجوی آن در فروشگاه مایکروسافت باز کنید، روی «دریافت» کلیک کنید و منتظر بمانید تا مراحل نصب کامل شود.
صفحه فروشگاه برنامه کالیبراسیون HDR

بعد، HDR را فعال کنید. با فرض اینکه یک صفحه نمایش با قابلیت HDR دارید، در هر نقطه از دسکتاپ کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Display Settings را انتخاب کنید.
نمایش تنظیمات دسکتاپ ویندوز 11

برای جزئیات بیشتر، به راهنمای کامل ما برای فعال کردن HDR در ویندوز 11 مراجعه کنید.

مانیتور HDR را انتخاب کنید.
تنظیمات نمایش ویندوز 11

به پایین بروید تا گزینه «استفاده از HDR» را پیدا کنید.
HDR تاگل ویندوز 11

در صورت تمایل، اگر روی فلش کوچک سمت راست «استفاده از HDR» کلیک کنید، کنترل دقیق تری بر نحوه عملکرد و ظاهر HDR خواهید داشت. با این حال، از آنجایی که ما می خواهیم انجام دهیم
تنظیمات پیشرفته HDR ویندوز 11

ویندوز 11 اکنون دارای یک میانبر صفحه کلید ساده برای روشن و خاموش کردن HDR است. فقط Win + ALT + B را فشار دهید و صفحه شما حالت ها را تغییر می دهد.

اکنون، صفحه نمایش HDR خود را کالیبره کنید. برنامه Windows HDR Calibration را باز کنید و روی دکمه «شروع به کار» کلیک کنید.
دکمه شروع کالیبراسیون HDR

سپس از شما خواسته می شود چندین تنظیمات را انجام دهید. برای هر تنظیم، نوار لغزنده را به چپ یا راست بکشید تا الگو دیگر قابل مشاهده نباشد تا صفحه را کالیبره کنید، سپس روی دکمه «بعدی» کلیک کنید.
پنجره 11 مراحل کالیبراسیون HDR

در نهایت، یک نام نمایه را تأیید کنید و روی دکمه «پایان» و سپس دکمه «OK» کلیک کنید.
مرحله نهایی کالیبراسیون HDR ویندوز 11

چرا کالیبراسیون برای HDR در ویندوز 11 اهمیت دارد؟

کالیبره کردن صفحه نمایش HDR می تواند تجربه تماشای شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. کالیبراسیون مناسب تنظیمات روشنایی، کنتراست و رنگ را برای بهینه سازی خروجی نمایشگر تنظیم می کند.

این می تواند منجر به نمایش رنگ دقیق تر، جزئیات سایه بهبود یافته و تجربه مشاهده واقعی تر و واقعی تر شود. به عبارت دیگر، با کالیبره کردن نمایشگر خود مطمئن می‌شوید که هنگام خرید یک پنل HDR، هزینه‌ای را دریافت می‌کنید.

هنگامی که برای اولین بار HDR را در ویندوز 11 امتحان کردید، ممکن است از ظاهر HDR به ویژه روی دسکتاپ خود ناامید شده باشید، اما همچنین در بازی ها و رسانه های HDR مانند ویدیو. کالیبراسیون ممکن است فقط به معنای تفاوت بین عالی یا غیرقابل استفاده بودن HDR باشد.

 

چرا کالیبراسیون ممکن است کمکی نکند

کالیبراسیون قطعا کاری است که همه باید قبل از دست کشیدن از HDR در ویندوز 11 انجام دهند، اما حتی با کالیبراسیون، ممکن است نتایج را کم‌کم بدانیم. واقعیت این است که بسیاری از مانیتورها و تلویزیون های کامپیوتری “HDR” وجود دارند که واقعاً هیچ کاری با استفاده از آن برچسب ندارند.

 

در حالی که آنها می توانند مقادیر رنگ و روشنایی خارج از استاندارد SDR را داشته باشند، اما فاقد مشخصات لازم برای ارائه محتوای HDR به صورت مورد نظر هستند. تعداد زیادی صفحه نمایش وجود دارند که به اندازه کافی روشنایی یا کنتراست کافی برای رعایت ابتدایی ترین استانداردهای HDR ندارند. چرا چنین اتفاقی افتاده است و چگونه چنین مانیتورهایی می توانند آرم “HDR” را روی خود داشته باشند، داستانی برای روز متفاوتی است، اما کافی است بگوییم که احتمالاً باید مدل نمایشگر خود را در وب سایت های تخصصی مانند RTINGS جستجو کنید تا ببینید آیا درست است یا خیر. تست اسنیف HDR در غیر این صورت، هیچ مقدار کالیبراسیون نمی تواند بر محدودیت های سخت افزاری غلبه کند.

اما با کمی تلاش در قسمت جلویی و تعویض سریع بین حالت کار و بازی، بیشترین بهره را از مانیتور HDR خود خواهید برد.

مطالب مرتبط:

نحوه انتقال صفحه نمایش به مانیتور دیگری در ویندوز 11

فناوری HDR10+ GAMING چیست؟

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه کالیبره کردن HDR در ویندوز 11»

  1. فردین علیزاده

    سلام دوست گذشته یکی از این پلی استیشن ها 2فت دارم تبلیغشو دیدم یادم افتاد به یاد شرو خدای جنگ … چه زود گذشت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا