مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نحوه کاهش مصرف رم در گوگل کروم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

Google Chrome یک مرورگر وب بسیار محبوب است، اما مردم یک شکایت مشترک دارند و آن اینکه از مقدار زیادی RAM استفاده می کند. رفع کامل مشکل سخت است، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش مصرف حافظه کروم انجام دهید.

چرا کروم از رم زیاد استفاده می کند؟

 

شاید باور نکنید، اما گوگل کروم در واقع در طول سال‌ها رم کمتری پیدا کرده است. با این حال، این چیزی است که مردم متوجه آن می شوند و می تواند مشکل ساز باشد. به هر حال چه چیزی در کروم وجود دارد که باعث می شود آنقدر حافظه استفاده کند؟

رم گوگل کروم

کروم و سایر مرورگرهای وب هر برگه و افزونه را در یک فرآیند RAM جداگانه ذخیره می کنند. جداسازی فرآیندهایی مانند این روش، ثبات بهتر، امنیت بهبود یافته و عملکرد بهتر را با CPU های چند هسته ای مدرن ارائه می دهد. این فرآیندها کوچک هستند، اما به سرعت جمع می شوند.

به طور خلاصه، کروم همه چیز را به فرآیند خودش تقسیم می‌کند و به احتمال زیاد شما همزمان کارهای زیادی را انجام می‌دهید. بسیاری از فرآیندها به این معنی است که مقدار زیادی رم در حال استفاده است. پس چگونه می توانیم این را بهبود بخشیم؟

 

توقف برنامه های پس زمینه

پس از بستن مرورگر، برنامه‌های Chrome می‌توانند در پس‌زمینه اجرا شوند. آن‌ها آنجا می‌نشینند و خاطره را می‌خورند در حالی که شما حتی متوجه نمی‌شوید که باز هستند. می‌توانید از Task Manager برای بستن دستی آن‌ها استفاده کنید، اما راه‌حل بهتر این است که اصلاً از وقوع آن جلوگیری کنید.

مرتبط:نحوه تغییر مکان پوشه دانلود کروم

برای انجام این کار، تنظیمات Chrome را باز کنید و به Advanced > System بروید. «ادامه اجرای برنامه‌های پس‌زمینه وقتی Google Chrome بسته است» را خاموش کنید. این اطمینان حاصل می‌کند که وقتی تمام پنجره‌های مرورگر Chrome بسته هستید، Chrome از هیچ حافظه‌ای استفاده نمی‌کند.

توقف برنامه ها در گوگل کردم

غیرفعال کردن برنامه های پس زمینه

توجه داشته باشید که همه برنامه های کروم در پس زمینه اجرا نمی شوند. برخی از آنها انجام می دهند، اما این رفتار پیش فرض برای همه برنامه های Chrome نیست.

مرتبط:نحوه مسدود کردن پاپ آپ در گوگل کروم

بسیاری از برگه ها را باز نگذارید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید برای سهولت استفاده از رم انجام دهید، پاکسازی عادت‌های مرورگرتان است. اگر به طور مداوم بیش از دوازده تب باز دارید، کروم همیشه از حافظه زیادی استفاده می کند.

کروم سعی می‌کند برگه‌ها را مدیریت کند تا رم زیادی مصرف نکنند. برگه هایی که مدتی است باز نشده اند به خواب می روند. با این حال، هر چه تعداد برگه ها و پنجره های کمتری را باز نگه دارید، رم کمتری مصرف می شود.

Tab Groups در کروم

اگر قطعاً باید تعدادی برگه باز داشته باشید، باید از Tab Groups استفاده کنید. به این ترتیب می توانید آنها را با هم گروه بندی کنید، گروه را جمع کنید و بگذارید بخوابند.

 

برنامه های افزودنی استفاده نشده را پاک کنید

برنامه‌های افزودنی بخش بزرگی از تجربه Chrome هستند، بنابراین احتمالاً حداقل تعداد انگشت شماری را نصب کرده‌اید. درست مانند برگه ها، افزونه ها نیز فرآیندهای خاص خود را دارند. اگر افزونه‌هایی دارید که استفاده نمی‌شوند، حذف آنها می‌تواند مقداری RAM را آزاد کند.

روی نماد منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و «برنامه‌های افزودنی» را در زیر «ابزارهای بیشتر» پیدا کنید. همچنین می توانید chrome://extensions/ را در نوار آدرس وارد کنید. از اینجا، به سادگی برای هر یک از برنامه‌های افزودنی که دیگر استفاده نمی‌کنید، روی «حذف» کلیک کنید.

حذف افزونه ها

مدیریت وظیفه Chrome را نظارت کنید

Chrome دقیقاً مانند ویندوز دارای Task Manager داخلی خود است. می توانید از این برای مشاهده دقیق آنچه در Chrome اجرا می شود استفاده کنید. به طور کلی، احتمالاً نیازی به کشتن فرآیندهای کروم ندارید. اگر برخی از فرآیندها RAM را می خورند، می توانید آنها را در اینجا بکشید.

Task Manager را می توان در نماد منوی سه نقطه در گوشه سمت راست در زیر “ابزارهای بیشتر” پیدا کرد. همچنین می توان آن را با میانبر صفحه کلید Shift+Esc باز کرد.

Chrome Task Manager.

به سادگی کاری را که نمی خواهید اجرا شود انتخاب کنید و روی دکمه “پایان فرآیند” کلیک کنید. به طور کلی، شما نباید این فرآیندها را از بین ببرید. بستن برگه ها ساده تر است. با این حال، اگر یک برگه یا برنامه افزودنی حافظه را از بین می برد، ممکن است برای بازگشت به حالت عادی فقط نیاز به راه اندازی مجدد داشته باشد.

 

به حالت پیش فرض بازنشانی کنید یا یک نصب تازه را امتحان کنید

در نهایت، اگر واقعاً احساس می‌کنید کروم از رم بیشتری نسبت به آنچه که باید استفاده می‌کند، می‌توانید از ابتدا شروع کنید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد – تنظیمات را بازنشانی کنید یا یک نصب تازه انجام دهید.

بازنشانی تنظیمات، همه چیز را به حالت اولیه‌ای که Chrome را نصب کردید برمی‌گرداند. صفحه شروع، صفحه برگه جدید، موتور جستجو و برگه های پین شده را بازنشانی می کند. علاوه بر این، افزونه‌ها را غیرفعال می‌کند (تا زمانی که آنها را فعال نکنید) و داده‌های موقت را پاک می‌کند. نشانک‌ها، سابقه و رمز عبور شما پاک نمی‌شوند.

تنظیمات کروم را بازنشانی کنید.

تنظیمات Chrome را باز کنید و به Advanced > Reset & Clean Up بروید. “بازگرداندن تنظیمات به پیش فرض های اولیه” را انتخاب کنید و سپس روی “تنظیم مجدد تنظیمات” کلیک کنید.

برای روش دوم، باید Chrome را حذف و دوباره نصب کنید. این کار همه چیز را نیز بازنشانی می کند، اما تمام داده های ذخیره شده شما را نیز حذف می کند. اگر از Chrome Sync استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را برگردانید. در غیر این صورت برای همیشه از بین خواهد رفت.

 

گوگل کروم یک مرورگر رم است. فقط کارهای زیادی می توانید برای بهبود وضعیت انجام دهید، اما می توان آن را مدیریت کرد. به طور کلی، استفاده از حافظه کروم کار بزرگی نیست مگر اینکه دستگاه شما کم مصرف باشد یا مشکل داشته باشد. امیدوارم برخی از این نکات بتواند کمک کننده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *