مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

نگران نباشید: وای فای خطرناک نیست

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

تعداد حیرت انگیزی از مقالات در اینترنت وجود دارد که در مورد خطرات “تابش Wi-Fi” و میزان خطرناک بودن آن برای سلامتی شما صحبت می کنند. نگران نباشید: این یک مشت مزخرف است.

اگر نمی‌خواهید حتی یک جمله را بیشتر بخوانید، خوب است، ما کل مقاله را برای شما خراب می‌کنیم: Wi-Fi مطلقاً هیچ تهدیدی برای سلامتی کسی ندارد. اگر کنجکاو هستید که چرا (و شاید بتوانید چیزها را برای دوستان بیش از حد مضطرب خود توضیح دهید) ما خوشحالیم که دقیقاً چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

وای فای

تاکتیک های ترساندن طعمه کلیک کنید

اگر به اطراف اینترنت نگاه کنید، هیچ کمبودی در مقاله در مورد خطرات هر چیزی پیدا نخواهید کرد. مقالاتی در مورد اینکه داروهای مدرن چقدر خطرناک هستند، تلفن های همراه چقدر خطرناک هستند، پختن غذا در مایکروویو چقدر خطرناک است و بله، وای فای چقدر خطرناک است. مردم ادعا می کنند که روترهای Wi-Fi آنها را در شب بیدار نگه می دارند، باعث سرطان می شوند، باعث بیش فعالی در کودکان می شوند، و هر گونه ادعای بی پشتوانه و بی معنی.

آیا آهنربا واقعاً می تواند به تلفن یا رایانه من آسیب برساند؟

با این حال، علیرغم فقدان مطلق شواهد برای هر یک از این ادعاها، مردم همچنان روی مقالات کلیک می کنند، آنها را در فیس بوک پست می کنند، آنها را با دوستان خود به اشتراک می گذارند، و بدتر از همه معتقدند که Wi-Fi یک قاتل خاموش در میان بمباران بی سر و صدا آنهاست. بدن آنها و هدایت آنها به سمت یک مبارزه اجتناب ناپذیر با سرطان.

یک بشکه با عبارت رادیواکتیو

این مقاله ها و وب سایت ها وجود ندارند زیرا تهدید واقعی است. آنها وجود دارند زیرا وسیله ای برای تبدیل ترس مردم به پول هستند. هرچه افراد بیشتر مقالات بیهوده را در مورد خطرات Wi-Fi (یا سایر چیزهای مدرن بی ضرر) به اشتراک بگذارند، افراد بیشتری روی آنها کلیک می کنند، درآمد تبلیغاتی بیشتری ایجاد می شود و افرادی که این مقالات مزخرف را می فروشند انگیزه بیشتری برای ایجاد و ایجاد و ادامه دارند.

ما در واقع از جمله پیوندهایی به برخی از بدترین متخلفان بحث کردیم تا به شما نشان دهیم ادعاهای آنها چقدر عجیب و غریب (و غیرعلمی) است، اما نمی‌توانستیم حتی یک پنی از درآمد تبلیغاتی به آنها بدهیم. اگر می‌خواهید ببینید چقدر بد هستند، می‌توانید «خطرات Wi-Fi» را در Google جستجو کنید، جایی که مشخص می‌شود الگوریتم رتبه‌بندی صفحه همیشه به صفحاتی که دارای علمی‌ترین شایستگی هستند پاداش نمی‌دهد.

ما نمی‌توانیم مردم را از گمراه کردن دیگران برای کسب سود باز داریم، اما می‌توانیم به مزخرفات آنها پاسخ دهیم. ما بیش از چند نامه در اینجا در owjkade.com از خوانندگان نگران دریافت کرده‌ایم که از آنها می‌پرسیدند که آیا باید تجهیزات بی‌سیم خود را زمانی که استفاده نمی‌کنند خاموش کنند یا کلاً از شر آن خلاص شوند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم صدای معقولی را به مکالمه اضافه کنیم تا، امیدواریم مردم این را پیدا کنند و نفس راحتی بکشند.

 

همه تشعشعات برابر نیستند

برای درک اینکه چرا وای فای برای سلامتی شما خطری ندارد، باید اصولی را در مورد ارتباطات رادیویی و تشعشعی که آن را ممکن می کند، بدانید.

کلمه تشعشع از نظر افراد عادی یک کلمه ترسناک است. تشعشعات چیزهایی است که به بچه های مدرسه دهه 1960 آموزش داده شد که از زیر میزهایشان بالا بروند تا از آن اجتناب کنند، و چیزی که باعث شد آمریکایی های وحشت زده از جنگ سرد در حیاط خلوت پناهگاه های بمب بسازند. تشعشع موادی است که منجر به ذوب شدن در نیروگاه های هسته ای می شود تا اقیانوس ها را آلوده کرده و زمین را برای صدها سال غیرقابل سکونت کند.

تابش همچنین چیزی است که جهان را در نور گرم خورشید غوطه ور می کند و زندگی بر روی زمین را ممکن می کند. تشعشع همچنین دلیلی است که می توانیم رادیو را روشن کنیم و موسیقی را بدون سیم بشنویم. تشعشع نحوه تغییر کانال‌های تلویزیون است (و برای هر کسی که تعمیر تلویزیون خود را از طریق کانال‌های هوایی یا تلویزیون ماهواره‌ای دریافت می‌کند، در وهله اول چگونه برنامه‌ها به خانه‌شان می‌رسد).

 

مهم‌ترین مفهوم در مورد تشعشع، تمایز بین تشعشعات یونیزان و غیریونیزان است. تشعشعات یونیزان ماده خطرناکی است و شامل تابش اشعه ایکس، تابش گاما و مقداری نور فرابنفش در انتهای بالای طیف فرابنفش است. عنصر کلیدی در اینجا طول موج نوع تابش است.

تصویر موج تابش امواج

پرتوهای یونیزان به این دلیل نامیده می‌شوند که انرژی کافی برای تحریک الکترون‌ها و بیرون راندن آنها از مدارشان یا یونیزه کردن آنها دارند. قرار گرفتن زیاد در معرض این نوع پرتوها برای سلامتی شما بسیار مضر است و حتی قرار گرفتن در معرض کم اما مداوم در طول زمان می تواند خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد زیرا قرار گرفتن در معرض می تواند سلول های شما را جهش دهد. حتی زمانی که برای اهداف مفید استفاده می شود (مانند استفاده از دستگاه اشعه ایکس برای تشخیص بیمار)، قرار گرفتن در معرض با دقت با استفاده از جلیقه های سربی، مواد محافظ و غیره کنترل می شود تا به بیمار و اپراتور دستگاه داده شود. به عنوان حداقل نوردهی لازم است. اگر نگران تشعشع هستید، این تشعشعی است که باید نگران آن باشید. (و حتی در این صورت نباید آنقدر نگران باشید، زیرا میزان تشعشعاتی که در طی مراحل معمول پزشکی در معرض آن قرار می گیرید، در طول زندگی شما، کمتر از میزان تابشی است که در مدت مشابه در معرض آن قرار گرفته اید. پروازهای هواپیمایی که برای کار و تعطیلات انجام می دهید.)

در طرف مقابل، ما تشعشعات غیریونیزان داریم. این تابش انرژی کافی برای یونیزه کردن اتم ها را ندارد و شامل هر چیز دیگری در طیف تابش از جمله تابش مادون قرمز، نور مرئی و امواج رادیویی می شود – از جمله همه چیز از انواع امواج رادیویی کم انرژی که برای واکی تاکی استفاده می کنیم تا انرژی بالاتر. امواج رادیویی مانند امواج مایکروویو طیف.

آیا می خواهید یک کلمه رسمی در مورد این موضوع داشته باشید؟ سازمان جهانی بهداشت، که قبل از رد کردن کامل چیزی به عنوان سمی، سرطان‌زا یا مضر، احتیاط می‌کند، بسیار واضح است که هیچ خطری برای سلامتی دستگاه‌های ارتباطی فرکانس رادیویی وجود ندارد. (توضیحات آنها در مورد این موضوع در واقع خواندنی عالی است که نشان می دهد چقدر خطر کم است و چگونه حتی مردم در مکان های متراکم Wi-Fi مانند مدارس و بیمارستان ها در معرض تشعشعات فرکانس رادیویی هزاران بار کمتر از استانداردهای ایمنی بین المللی طراحی شده اند. محافظت از افراد شاغل در صنایع مرتبط).

به طور خلاصه: طول موج های بلند؟ جای نگرانی نیست. از ایستگاه رادیویی، نقطه اتصال Wi-Fi، و جیب های داغ مایکروویو لذت ببرید. طول موج کوتاه؟ شما یا تبدیل به یک قهرمان فوق العاده می شوید یا (شاید) از سرطان می میرید.

 

فاصله و قدرت مهم است

با خواندن آخرین پاراگراف بخش قبل ممکن است بگویید «آه ها! مایکروویو! مایکروویوها بد هستند، چیزها را خیلی داغ می کنند و می توانند شما را بسوزانند!» این کاملا درست است. شما نمی خواهید یک اجاق مایکروویو به اندازه انسان بسازید و داخل آن بایستید. همچنین از قرار گرفتن در هدف توپ های مایکروویو پراکنده جمعیت که توسط ارتش ایالات متحده ساخته و مستقر شده اند، لذت نمی برید.

مرتبط:5 عادت بدی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد

با این حال، در این موارد، باید به دو نکته مهم توجه کرد. فردی که در معرض تشعشعات مایکروویو غیریونیزان قرار می گیرد، در فاصله بسیار نزدیک در معرض دوز بسیار بالایی از توان قرار می گیرد. مگنترون موجود در مایکروویو معمولی مصرف کننده شما حدود 700 وات انرژی مایکروویو تولید می کند و این تخلیه مایکروویو به لطف محافظ مناسب به طور ایمن در بدنه مایکروویو قرار می گیرد. حتی اگر مایکروویو بد کار می‌کرد و محافظ شروع به از کار می‌رفت، حتی چیزی را در همان اتاقی که دستگاه ایستاده بود احساس نمی‌کنید.

در مقایسه، حتی یک روتر بسیار قدرتمند وای فای سطح بالا تنها حدود 1 وات انرژی مایکروویو تولید می کند و بر خلاف مگنترون در اجاق مایکروویو، یک روتر وای فای این توان ناچیز 1 وات را در یک حباب مانند تابش می کند. ابر اطراف روتر به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید با استفاده از این انرژی حتی یک میلی‌لیتر آب را بالاتر از دمای اتاق گرم کنید، باید منتظر بمانید… خوب، برای همیشه.

فاصله و طول موج فرکانس ها

این دستگاه‌ها نه تنها قدرت‌های عملیاتی کاملاً متفاوتی دارند، بلکه به همان اندازه در معرض قانون مربع معکوس هستند. قانون مربع معکوس یک قانون فیزیکی است که بیان می‌کند که مقدار یا شدت تابش موج خطی مستقیماً معکوس با فاصله جسم مشاهده‌کننده/متأثر از منبع تابش است. در تصویر بالا، می توانید ببینید که هر چه ناحیه داده شده (A) از منبع تابش (S) دورتر باشد، نوردهی کمتری دریافت می کند. این قانون در مورد رادیو، امواج مایکروویو، نور مرئی و همه انواع امواجی که در اطراف خود در دنیای طبیعی تجربه می کنیم، اعمال می شود.

به دلیل این قانون فیزیکی، حتی اگر نگه داشتن روتر وای فای مستقیماً روی پیشانی شما بسیار خطرناک باشد (و ما به شما اطمینان می دهیم که اینطور نیست) کار در دفتر خانه شما در فاصله 45 فوتی از روتر وای فای خطرناک نخواهد بود. صرفاً به این دلیل که تشعشعات مایکروویو روتر Wi-Fi کوچک 1 واتی به شدت کاهش یافته است. وقتی در نظر بگیرید که تشعشعات Wi-Fi در حال حاضر بی ضرر است، می بینید که هیچ موقعیتی وجود ندارد که سیگنال Wi-Fi از روتر، لپ تاپ، مرکز رسانه یا هر دستگاه Wi-Fi دیگری در خانه شما بتواند احتمالا بهت صدمه بزنه

مطمئناً Wi-Fi شما را درگیر نمی کند، اما چیز دیگری که فراموش کرده اید در حالی که نگران روتر Wi-Fi خود بودید ممکن است نگران آن باشید: از این نگرانی به خوبی استفاده کنید و مطمئن شوید که باتری های تازه ای در آشکارسازهای دود شما وجود دارد. ، این که امسال برنامه ریزی می کنید که سالانه تمرینات بدنی داشته باشید و قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید (می دانید، کارهایی را که به تعویق می انداختید، ممکن است دیر یا زود به شما آسیب برساند).

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *