مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

هر آنچه باید درباره DisplayPort 2.1 بدانید

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

با آخرین استاندارد VESA آشنا شوید.

اگر به گرافیک 4K یا 8K با نرخ فریم بالا علاقه دارید، به یک کابل و پورت نیاز دارید تا حجم عظیمی از داده ارسال شده از رایانه شخصی شما به مانیتور را مدیریت کند. اینجاست که DisplayPort 2.1 VESA وارد میدان می شود.

کابل display port

دارای قابلیت هایی است که به شما امکان می دهد از گرافیک های نسل بعدی بر روی جدیدترین نمایشگرها لذت ببرید. اما دقیقاً چه چیزی در DP 2.1 جدید است؟ و چگونه با HDMI 2.1 مقایسه می شود؟

مرتبط:4 مشکل رایج DisplayPort و نحوه رفع آنها

چه چیزی با DisplayPort 2.1 جدید است؟

ماه ها پس از اینکه VESA در فوریه 2022 گواهینامه UHBR را برای DisplayPort 2.0 ایجاد کرد، این گروه آخرین نسخه خود را منتشر می کند -DisplayPort 2.1. در بیانیه مطبوعاتی VESA، این گروه گفت که “با نسخه قبلی DisplayPort (DisplayPort 2.0) سازگار است و جایگزین آن می شود.

دلیل آن این است که DisplayPort 2.1 هر گونه تغییر فیزیکی در پورت ها و کابل های خود ایجاد می کند. در عوض، روی بهبود DisplayPort نسبت به USB Type-C (DisplayPort Alt Mode) و سازگاری USB4 تمرکز دارد. USB-C و USB4 استانداردهای متفاوتی هستند که توسط انجمن پیاده‌سازان USB ساخته شده‌اند، که انتظار می‌رود در سال‌های آینده توسط اکثر دستگاه‌ها استفاده شود.

این بدان معناست که هر دستگاه یا محصولی که قبلا از DisplayPort 2.0 پشتیبانی می کرد، از استاندارد DisplayPort 2.1 نیز پشتیبانی می کرد. با این حال، VESA همچنین با Ars Technica توضیح داد که در حرکت رو به جلو، سازندگان باید شرایط لازم برای DisplayPort 2.1 را برآورده کنند تا گواهینامه آن را دریافت کنند.

یک لپ‌تاپ و یک رایانه روی میزی که توسط تبلت، تلفن و ماوس احاطه شده است.

DisplayPort 2.1 همچنین مدیریت پهنای باند و پشتیبانی اجباری را برای فناوری‌های فشرده‌سازی جریان نمایش (DSC) و Panel Replay VESA اضافه می‌کند. علاوه بر این، گواهی‌نامه DisplayPort 2.1 به کابل‌های DP40 و DP80 نیاز دارد تا به ترتیب در طول‌های بیش از 2 متر (6.6 فوت) و 1 متر (3.3 فوت) با ظرفیت کل کار کنند.

اگرچه این اضافه‌ها حداکثر وضوح و نرخ تازه‌سازی استاندارد را افزایش نمی‌دهند، اما این پیشرفت‌ها باعث می‌شود استاندارد Display در هنگام اجرا از طریق USB کارآمدتر شود. با توجه به گسترش روزافزون این پورت، منطقی است که VESA بخواهد استانداردهای خود را به خوبی با آن اجرا کند.

DisplayPort 2.1 در مقابل HDMI 2.1

اگرچه آخرین نسخه VESA تغییرات زیادی را برای DisplayPort 2.0 ایجاد نمی کند، اما چگونه با آخرین نسخه استاندارد رقیب HDMI مقایسه می شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *